خودرو

آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد؟ + مهم ترین آپشن های ماشین های آفرود

تقریبا تمام افرادی که به دنبال آفرود سواری و طبیعت‌گردی هستند می‌خواهند پاسخ این پرسش را بدانند که یک آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش پارت نیوز؛ رونق تورهای طبیعت‌گردی و کویر نوردی طی دهه گذشته، سبب شد تا مفهوم ماشین آفرود برای بسیاری از ایرانیان به یک واقعیت ملموس تبدیل شود و بخواهند بدانند که یک آفرود خوب چه ویژگی ‌هایی دارد؟

آفرود چیست؟

پیش از آن که به شما بگوییم که یک آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد باید معنی و مفهوم آفرود را بدانیم. کلمه آفرود یک واژه انگلیسی است به معابر خارج از جاده‌های استاندارد اشاره دارد. شکل لاتین این کلمه (Off Road) است. در حقیقت هر وقت از جاده‌های اصلی و استاندارد خارج شوید و در مسیری حرکت کنید که هیچ‌گونه جاده به معنای مدرن ندارد، وارد یک مسیر آفرودی شده‌اید.

برخی منابع فارسی کلمه بیراهه نوردی را به عنوان جایگزین آفرود معرفی کرده‌اند. انتخاب این کلمه نیز مفهوم عبور از مسیرهای ناهموار را به خوبی نشان می‌دهد. واژه بیراهه در زبان فارسی برای تمایز آن از راه انتخاب شده است. در حقیقت ما در زبان فارسی دو مفهوم راه و بیراهه را داریم. راه آن مسیری است که ما را با سرعت و به راحتی به مقصد می‌رساند، در حالی که عبور از بیراهه‌ها با مشقت و دشواری همراه است.

یک ماشین آفرود خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟

یک آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه به ویژگی های بهترین خودروهای آفرود جهان خواهیم پرداخت. امروزه خودروهای بسیاری در بازار ایران و جهان وجود دارد که به سیستم 4WD (چهار چرخ محرک) و AWD (تمام چرخ محرک) مجهز هستند. با این حال تمامی این خودروها را نمی‌توان برای آفرود استفاده کرد، چرا که یک ماشین آفرود خوب مشخصه‌های شناخته شده‌ فراوانی دارد.

برخی خودروهای دو دیفرانسیل آن‌قدر قدرتمند و مجهز هستند که بدون نیاز به تجهیزات اضافه، قابلیت عبور از موانع صعب‌العبور را در اختیار راننده قرار می‌دهند. در سوی دیگر اما برخی ماشین‌های آفرود به قطعات اضافه نیاز دارند تا برای سواری خشن و خشک آماده شوند. دیفرانسیل برد کم یا Low range، پیشرانه قدرتمند، اسنورکل (هواکش بغل)، قفل دیفرانسیل و محافظ زیر بدنه برخی از ویژگی‌های یک خودرو آفرود خوب هستند.

برخی در پاسخ به این سوال که یک آفرود خوب چه ویژگی‌ هایی دارد می‌گویند باید مثل یک تانک باشد. برخلاف آنچه در تبلیغات مشاهده می‌کنید، خودرو آفرود یک تانک نیست که با سرعت از تمامی معابر و ناهمواری‌ها صعود کند! خودروهای آفرودی هنگام خارج شدن از جاده با سرعت اندکی حرکت می‌کنند و البته بسیاری از آن‌ها در وضعیت استاندارد قادر به انجام این کار هستند. بدیهی است که سفر با ماشین آفرود و دل سپردن به کوه و بیابان چندان ارزان نیست، بنابراین هیچ راننده عاقلی از پیکاپ یا شاسی بلند خود به عنوان تانک استفاده نمی‌کند!

نخستین مشخصه یک خودرو آفرودی، گشتاور بالا

یک ماشین آفرود خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟ طبیعتا گشتاور بالا یکی از این آپشن ها است. اگر تجربه حضور در تورهای بیراهه نوردی را داشته باشید یا تصاویر انواع ماشین آفرود ایرانی را مشاهده کرده باشید، متوجه شده‌اید که در آفرود هیچ مسیری وجود ندارد و شما باید خودتان مسیر را بسازید. در نتیجه ماشین آفرود شما باید از مسیرهای باریک و تنگی عبور کند که به هیچ عنوان برای خودروهای مدرن مناسب نیستند. لازمه عبور از این مسیرها، در اختیار داشتن گشتاور بالا است.

یکی از مشخصه‌های ماشین آفرودی خوب در پاسخ به سوال آفرود خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ گشتاور بالا در دورهای پایین است. در آفرود شما به کنترل نیاز خواهید داشت و کنترل با ارسال میزان کافی گشتاور به چرخ‌ها حاصل می‌شود. یک خودرو ایده آل بیراهه نوردی، نیازی به فشردن پدال گاز از سوی راننده برای عبور از موانع را ندارد، چرا که گشتاور آن در دورهای پایین به اندازه‌ای است که راننده تنها به کنترل فرمان اکتفا کند. گشتاور قوی و کافی یکی از کلیدهای موفقیت در بیراهه نوردی است.

دومین ویژگی ماشین آفرود خوب، تایرهای مناسب

خودروهای آفرود

بسیاری از خودروهای آفرودی استاندارد همچون پیکاپ‌ها و شاسی‌بلندها با تایرهای مخصوص اتوبان یا HT به دست مشتریان می‌رسند. این تایرها به‌هیچ‌عنوان مناسب بیراهه نوردی نیستند. از این رو توصیه می‌شود تا آن‌ها را با تایرهای AT (All Terrain یا همه کاره) یا تایرهای LT (ویژه کامیون‌های سبک) تعویض کنید.

یکی از ویژگی هایی که در پاسخ به این پرسش که آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد می توان گفت تایرهای خوب آفرود است. باید توجه کرد که تایرهای LT یا AT برای بیراهه نوردی ساخته شده‌اند و استفاده از آن‌ها در مواقع عادی توصیه نمی‌شود. هنگامی که تایرهای آفرودی را در اتوبان استفاده کنید، شاهد افزایش سروصدای خودرو و همچنین روند صعودی مصرف سوخت اتومبیل‌تان خواهید بود.

لاستیک‌های LT دارای دیواره‌های جانبی ضخیم هستند و برای حمل بار و کار در فشار بالا ساخته شده‌اند. این لاستیک‌ها در خارج از جاده عملکرد خوبی دارند. خرید تایرهای AT یا LT برای شما هزینه‌بر خواهد بود اما در ازای آن توانایی‌های بیشتری از اتومبیل خود را به دست خواهید آورد.

سومین ویژگی برترین خودروهای آفرود، ارتفاع مناسب از سطح زمین

از دیگر پاسخ‌های که به پرسش آفرود خوب چه ویژگی‌ هایی دارد می‌توان داد ارتفاع مناسب از سطح زمین است. اگر مالک یک اتومبیل قدرتمند با سیستم انتقال قدرت چهارچرخ محرک باشید اما خودرو شما ارتفاع مناسبی از سطح زمین نداشته باشد، هیچ‌گاه قادر به انجام مانورهای آفرودی نخواهید بود. در حقیقت کراس‌اوورهای شهری هیچ‌گاه یک خودرو آفرودی محسوب نمی‌شوند، چرا که فاصله آن‌ها با سطح زمین کمتر از 200 میلی‌متر است.

برای مثال مقایسه‌ای بین ارتفاع هیوندای توسان و نیسان پاترول نسل ششم را به شما ارائه می‌کنیم. ارتفاع کف هیوندای توسان از سطح زمین 172 میلی‌متر است در حالی که همین رقم برای نیسان پاترول نسل ششم به 226 میلی‌متر می‌رسد.

خودروهای آفرودی مجهز ارتفاع بیشتری نیز دارند، به طوری که ارتفاع کف یک ماشین آفرود مجهز از سطح زمین 283 میلی‌متر برآورد شده است. خودروهای تمام چرخ محرک یا AWD ارتفاع کمتری نسبت به خودروهای چهارچرخ محرک یا 4WD دارند. از این رو متخصصان توصیه می‌کنند که هنگام انجام مانورهای آفرودی با خودروهای تمام چرخ محرک، جوانب احتیاط را رعایت کنید.

زوایای مناسب، چهارمین الزام یک خودرو آفرود مناسب

یک آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد

قطعا یکی از پاسخ‌هایی که در خصوص آفرود خوب چه ویژگی‌ هایی دارد می‌توان گفت این است که  در مسیرهای ناهموار سازگاری داشته بشد. خودروهای آفرودی برای عبور از جاده‌ها ساخته نشده‌اند و بایستی با مسیرهای ناهموار سازگاری داشته باشند. یکی دیگر از ویژگی‌های یک ماشین آفرودی خوب، داشتن زاویه ورود، زاویه شکست و زاویه خروج است. درصورتی‌که این زوایا مطابق اصول علمی تعیین شوند، امکان گیر کردن خودرو به حداقل می‌رسد.

زاویه ورود یک وسیله نقلیه حداکثر درجه‌ای است که یک شیب می‌تواند از زمین افقی داشته باشد. زاویه ورود نشان‌دهنده این است که وسیله نقلیه شما هنوز می‌تواند بدون قسمت جلویی خود به سمت بالا حرکت کند. در صورتی که خودرو زاویه ورود نامناسبی داشته باشد، سپر و گارد جلو هنگام آفرود آسیب می‌بینند. زاویه خروج نیز بر اساس همین اصل تعیین می‌شود، اما به خروج بدون مشکل از موانع اشاره دارد.

زاویه رمپ یا زاویه شکست ماشین آفرود، به درجه بین لاستیک‌های شما و مرکز قسمت زیرین وسیله نقلیه شما اشاره دارد. خودروهایی همچون سوزوکی جیمنی که فاصله بین دو محور کوتاه دارند، از این نظر عملکرد مطلوبی را به نمایش می‌گذارند.

شاسی‌بلندهایی که سیستم تمام چرخ محرک و شاسی یک تکه دارند، از نظر زوایا ورود و خروج در وضعیت متوسطی هستند. برای مثال میتسوبیشی اوتلندر به‌عنوان یک خودروی کراس‌اوور، زاویه ورود 19.5 درجه، زاویه خروج 21 درجه و زاویه شکست 19 درجه دارد؛ در سوی دیگر آفرودرهای واقعی همچون سوزوکی جیمنی زاویه ورود 37 درجه، زاویه شکست 28 درجه و زاویه خروج 49 درجه را به نمایش می‌گذارند که بسیار بهتر است.

قابلیت نجات، امتیاز کلیدی یک خودرو آفرودی خوب

الزامات خودروهای آفرود

مهم‌ نیست که چقدر در رانندگی مهارت داشته باشید، اتومبیل شما چقدر قدرتمند باشد یا چقدر در فضای مجازی شهرت داشته باشید؛ دیر یا زود مسیرهای آفرودی اتومبیل شما را به دام می‌اندازد. در حقیقت هیچ عملیات آفرودی بدون گیر کردن خودروها پیش نمی‌رود، از این رو است که متخصصان توصیه می‌کنند تا تفریحات آفرودی را به صورت گروهی انجام دهید.همچنین در پاسخ به این سوال که آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد می توان گفت قابلیت نجات داشته باشد.

معمولا خودروهای شاسی بلند و پیکاپ‌ها به صورت استاندارد فاقد قلاب‌های مخصوص هستند. به همین دلیل لازم است تا پس از خرید یک پیکاپ یا شاسی بلند، قلاب‌های مخصوص را خریداری کنید و با مشاوره مراکز تیونینگ، آن‌ها را روی اتومبیل خود نصب نمایید. استفاده از قلاب‌های بکسل استاندارد خودرو در آفرود به هیچ عنوان کارساز نخواهد بود، چرا که این قلاب‌ها قادر به تحمل فشار بیش از حد نیستند و به راحتی آسیب می‌بینند.

جمع‌بندی ویژگی های برترین خودروهای آفرود

آپشن ها و اینکه آفرود خوب چه ویژگی‌ هایی دارد به این وابسته است که شما از خودروی آفرود خود چه انتظاری دارید. شکی نیست که آفرود یک تفریح گران قیمت در زمان حال محسوب می‌شود. خرید یک خودرو آفرود به هزینه قابل توجهی نیاز خواهد داشت و تجهیز آن به امکانات بیشتر، هزینه‌ای معادل کل بودجه خرید یک خودرو را روی دست شما می‌گذارد.

خرید لاستیک‌های مخصوص، نورافکن‌ها، قلاب و وینچ، تجهیزات آشپزی و کمپینگ و سایر موارد علاوه بر بودجه، به تخصص و تجربه نیاز دارد. همچنین پس از انجام هر تور آفرودی، اتومبیل شما به تعمیرات و انجام سرویس‌های اساسی نیاز پیدا خواهد کرد؛ بنابراین بهترین راه برای بهره‌مندی از تفریحات آفرودی، استفاده از خدماتی است که تورها در اختیار شما قرار می‌دهند.

سخن پایانی

در این مقاله، با مهم‌ترین آپشن‌های ماشین‌های آفرودی آشنا شدیم و به پرسش آفرود خوب چه ویژگی هایی دارد پرداختیم. خودروهای کمی وجود دارند که همه این ویژگی‌ها را در کنار هم داشته باشند. در بین خودروهای موجود در ایران، تنها تویوتا پرادو چهاردر 6 سیلندر، تویوتا راو 4، لکسوس LX570، کیا موهاوی و نیسان ایکس تریل تقریباً به تمامی این آپشن‌ها مجهز هستند. اگر بودجه کافی برای خرید بهترین خودروی آفرودی را دارید، این خودروها بهترین گزینه برای شما هستند.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x