گل و گیاه

اصول و نحوه آبیاری گیاهان در تابستان + نکات نگهداری

با دانستن نحوه آبیاری گیاهان در تابستان و همچین رعایت نکات نگهداری از آن ها می توانید به رشد و با گیاهتان در این فصل کمک کنید.

به گزارش پارت نیوز؛ در این مطلب اطلاعات کاملی درمورد نحوه آبیاری گیاهان در تابستان به شما ارائه خواهیم کرد تا با علم کافی به گیاهان خود رسیدگی کنید.

روش های آبیاری گیاهان در تابستان

در ادامه به نور، آبیاری، میزان رطوبت و نحوه نگهداری گیاهان در فصول گرم خواهیم پرداخت.

میزان نور آفتاب باید مناسب باشد

گیاهان برای فرآیند رشد به نور احتیاج دارند. اما گیاهان آپارتمانی همانطور که از نام آنها مشخص است به نور مستقیم نیازی ندارند. نور زیاد موجب پژمردگی گیاه در ساعات گرم روز می شود. بنابراین در اواسط روز گیاه را به مکانی دورتر منتقل کنید و یا پرده ها را بکشید تا نور به طور مستقیم به گیاهان نتابد. نور خرشید بهتر است از پرده توری عبور کرده و به گیاه تابیده شود.

آبیاری مناسب اهمیت دارد

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان هنگام صبح یا در شب است. اما کارشناسان ترجیح می دهند که آبیاری در همان زمان غروب آفتاب انجام شود. زیرا هنگام تاریکی هوا، آب به راحتی به داخل زمین نفوذ کرده و به ریشه گیاه می رسد. هنگام آفتاب درصد بسیاری از آب توسط نور خورشید تبخیر شده و تنها بخش کمتر توسط گیاه جذب می شود. در روزهای گرم سال بهتر است دوبار در روز گیاه را آبیاری کنید. بنابراین در این صورت می توان یکبار در صبح و بار دوم به هنگام غروب گیاه را آبیاری کنید.

درجه حرارت باید تنظیم شود

یکی دیگر از المان هایی که باید در نحوه آبیاری گیاهان در نظر بگیرید درجه حرارت است. همانطور که گرما انسان را اذیت می کند گیاهان نیز توانایی تحمل گرما را ندارند و با حرارت زیاد دچار مشکل می شوند. به نظر کارشناسان گیاهان به دمایی حداقل 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 45 درجه سانتی گراد نیاز دارند. اما دمای 10 تا 40 درجه، دمای بسیار مناسبی برای گیاهان آپارتمانی است. شاید برخی از گیاهان دمایی خارج از این محدوده را تحمل کنند اما پس از مدتی کوتاه افسرده و کسل می شود. بنابراین درجه حرارت و رطوبت مناسب موجب شادابی و طراوت گیاهان می شود.

رطوبت گیاه را حفظ کنید

برخی از گیاهان به رطوبت زیاد علاقه دارندو باید در تابستان رطوبت کافی را دریافت نمایند. برای حفظ رطوبت گیاهانی مانند بسیاری از گیاهان هوازی و گیاهان بومی مناطق گرمسیری همچون فیتونیا، کالاتیا و اغلب سرخس ها می توانید یک بشقاب کم عمق را با سنگریزه پر کنید، سپس آب کافی در بشقاب ریخته و گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید. وجود سنگریزه ها از تماس مستقیم کف گلدان با آب جلوگیری می کند و به شادابی گیاه در روزهای گرم سال کمک می کند.

چگونه در تابستان گیاهان را آبیاری کنیم

کوددهی گیاهان در تابستان

غذای مخصوص گیاهان، کود مناسب است. فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای کوددهی گیاهان می باشد، زیرا در این زمان گیاه رشد می کند و به تغذیه مناسبی نیاز دارد. البته باید توجه داشت که در هر زمان و فصلی که شرایط گیاه بد بود باید گیاه را با کود مناسب تغذیه کنید، در غیر این شرایط، کوددهی فقط در بهار و تابستان انجام می شود که میزان آبیاری گیاه بیشتر است.

همچنین اگر به تازگی گلدان گیاه را تعویض کرده اید تا چند ماه نیازی به کوددهی ندارید. با اینکه استفاده از کود های شیمیایی برای گیاه به خصوص در فصل رشد بسیار مفید است، در روزهای اوج گرما، به گیاه کود ندهید، زمانی که دمای هوا کاهش یافت و کمی هوا خنک تر شد کوددهی گیاه را انجام دهید.

گیاهان به چقدر کود نیاز دارند؟

در نحوه آبیاری باید میزان کوددهی را نیز درنظر بگیرید. برخی از افراد کوددهی را فقط در زمان تعویض گلدان انجام می دهند و یا اگر باغچه دارند تنها در ابتدای فصل بهار، گیاهان خود را کود می دهند که کار اشتباهی است. در فصل تابستان و زمان رشد گیاهان، اغلب آنها در هر 2 تا 4 هفته به تغذیه نیاز دارند و آبیاری گیاهان در تابستان در این مسئله تاثیرگذار است. تغذیه کم در فواصل کمتر بهتر از تغذیه زیاد در فواصل زمانی نامنظم است. برخی از انواع کودها، به کندی جذب می شوند که فقط برای گیاهان بیرون از منزل مناسب هستند. میزان کوددهی به حجم و سن گیاه بستگی دارد.

کود مایع استفاده کنید

با مراجعه به مراکز فروش گل و گیاه، می توان کود مایع خریداری کرد که برای تغذیه گیاهان آپارتمانی و باغچه های کوچک خانگی بسیار مناسب می باشد. به نظر بسیاری از کارشناسان، بهترین شیوه تغذیه گیاه، استفاده از کود مایع است زیرا این نوع کود ها موجب تغذیه تمام سیستم های گیاه می شود. علاوه بر این می توان با توجه به رشد گیاه در تابستان، استفاده از کود مایع را تنظیم کرد.

برای عملکرد بهتر این کود بهتر است قبل از استفاده، گیاه را آبیاری کرد. پودرهای قابل حل در آب نیز روش مناسبی برای کوددهی است که همانند کودهای مایع می توان بعد از آبیاری گیاه از آنها استفاده کرد. اگر گیاه شما در فصل تابستان کمی ناراحت و پژمرده به نظر می رسد، این پودرهای قابل حل بهترین روش برای سرحال کردن سریع آن است.

زمان هرس گیاهان در تابستان

نکته بسیار مهمی که در این قسمت از نمناک ذکر شده هرس گیاهان است، با وجود اینکه هرس گیاهان باعث ایجاد برگ های جدید در گیاهان می شود، اما تابستان اصلا زمان مناسبی برای هرس نیست. به خصوص آنهایی که دارای ساقه های چوبی هستند، زیرا این گیاهان تحت تنش هستند. بنابراین، باید هرس را به زمان و شرایط عادی موکول کنید تا برگ هایی را که زرد و تک رنگ یا خشک هستند به دلیل گرما، آب زیاد و هوای خشک هرس کنید.

دمای نگهداری گیاهان در تابستان

دمای نگهداری گیاهان در تابستان

لازم به ذکر است که در طول تابستان نور خورشید بسیار روشن و روزها بسیار گرم است و حتما در آبیاری گیاهان در تابستان به آن توجه داشته باشید. به همین دلیل آبیاری گیاه در زیر نور خورشید باعث می شود که قطرات آب روی برگ های گیاه مانند ذره بین عمل کرده و نور خورشید با شدت بیشتری به گیاه بتابد و در نتیجه بخشی از سلول های برگ را می سوزاند که به کندی گیاه می سوزد. باعث مرگ آنها می شود و به آنها آسیب می رساند و از رشد آنها جلوگیری می کند. اگر زیر نور خورشید آبیاری می کنید، به گیاهانی مانند گل رز توجه زیادی داشته باشید زیرا گیاهان تمایل به لکه های تیره دارند.

زمان تعویض گلدان گیاهان در تابستان

در روزهای خیلی گرم نباید اقدام به تعویض گلدان کنید مخصوصا گلدان گیاهانی مانند فیکوس که به ریشه وابسته هستند را نباید تعویض کنید. زیرا در بشتر اوقات، در اثر گرمای زیاد برگ ها آسیب می بینند و اگر گلدان را نیز در این روزها تعویض کنید، شوک بیشتری به گیاه وارد می شود.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x