جامعه

افزایش عجیب نرخ اینترنت همه را شوکه کرد!

قائم مقام وزیر ارتباطات در واکنش به گسترش واکنش‌ها و انتقادات درباره افزایش عجیب نرخ اینترنت برای اعلام گرانفروشی‌ها یک شماره تلفن داد.

به گزارش پارت نیوز؛ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی اطلاعیه ای از برگزاری نشستی با مدیران عامل اپراتورهای ارتباطی در رگولاتوری و تعهد آن ها به افزایش کیفیت خدمات خود خبر داد و اعلام کرد که براساس تصمیمات اتخاذ شده بعد از جلسه روز گذشته اپراتورها در رگولاتوری و پذیرش تعهدات مرتبط با افزایش کیفیت شبکه توسط آن‌ها مقرر شد که تعرفه اینترنت اپراتورهای ارتباطی حدود 30 درصد افزایش یابد.

برخی از این شروط به شرح زیر اعلام شد:

افزایش سایتهای نسل پنجم به 10 درصد تا پایان سال 1403

افزایش پوشش نسل چهارم در کشور به 96 درصد تا پایان سال 1403

افزایش سی درصدی میانگین سرعت اینترنت در شش ماه آینده

همچنین گفته شده که در صورت عدم ایفای تعهدات در موعد مقرر جریمه برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

گفتنی است که به فاصله چند روز قبل از اعلام نرخ جدید اینترنت، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اصلاح تعرفه‌های اینترنت اپراتورها، اعلام کرده بود دولت برای جبران اصلاح تعرفه که پس از پذیرش شاخص‌های رگولاتوری از سوی اپراتورها برای آن تصمیم‌گیری می‌شود، یک بسته هدیه اینترنت درنظر گرفته است.

البته پیامکی نیز با محتوای بسته اینترنت اهدایی دولت برای مردم ارسال شده که از ۱۲ دی ماه اعمال می شود. این درحالی است که افزایش قیمت ها چند روز زودتر از هدیه اینترنتی دولت اعمال شده است.

از سوی دیگر، در حالی که سازمان تنظیم مقررات در اطلاعیه خود از مجوز افزایش 30 درصدی نرخ اینترنت خبر داده اما بررسی های فنی نشان می دهد که افزایش قیمت ها بعضا افزایش چشمگیری داشته است.

البته افزایش قابل توجه نرخ بسته های اینترنتی جدید واکنش ها و انتقاداتی را برانگیخته است.

روزنامه فرهیختگان در این باره نوشت: مردم با وجود مخالفت دربرابر افزایش تعرفه اینترنت اما منتظر اعلام عدد نهایی افزایش تعرفه‌ها بودند. وزیر ارتباطات در این بین مخالفت دولت دربرابر افزایش صددرصدی را اعلام کرد. درنهایت اعلام شد که افزایش تعرفه‌ها تنها 30 درصد خواهد بود. اما با یک حساب و کتاب ساده‌ که تقریبا تمام مردم از آن سر در می‌آورند، می‌بینیم که تعرفه‌ها بیش از 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

روزنامه جام جم نیز نوشت: رونق کسب‌وکارهای اینترنتی درسال‌های اخیر رشد بیشتری نسبت به مشاغل سنتی-اینترنتی داشته و چه‌بسا هزینه‌های جاری کمتری را نیز به همراه داشته است. فزایش قیمت تعرفه‌ها در صورتی اتفاق افتاده است که اینترنت کشور وضعیت مطلوبی نداشته است.

هم میهن با اشاره به رفتار دولت های کشورهای پیشرفته درباره اینترنت نوشت: افزایش تعرفه‌های اینترنت در ایران درحالی رخ داده که چنین امری در کشورهای پیشرفته به‌صورت معکوس اعمال می‌شود. کشورهای توسعه‌یافته به‌دلیل بهبود زیرساخت‌های شبکه، نه‌تنها سرعت اینترنت را افزایش می‌دهند بلکه قیمت تعرفه‌ها را برای کاربران کاهش می‌دهند.

آرمان ملی نیز در واکنش به افزایش قیمت ها نوشت: در توضیح افزایش نرخ اینترنت گفته شد که وزارت ارتباطات شرط و شروطی برای اپراتورها تعیین کرده است. افزایش ۳۰درصدی میانگین سرعت اینترنت در شش ماه آینده از جمله مهم‌ترین شرایط بود. این در حالی است که اکنون کاربران اینترنت از سرعت و کیفیت ناراضی هستند و این سوال را دارند که چه تضمینی برای تحقق این شروط وجود دارد؟

هفت صبح تصریح کرد: منحنی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه ارتباطات ناکافی بوده و نیازمند اصلاح مدل کسب و کار است. تغییر در قیمت اینترنت با قبول شرایطی از سوی دستگاه های ارائه دهنده انجام شده است. اکنون این توقع و این پرسش وجود دارد که این افزایش تعرفه، چگونه معضل سرعت و کیفیت اینترنت در کشور را حل خواهد کرد؟

همشهری هم در واکنش به این موضوع نوشت: مهم‌ترین پرسش مردم این است که با شرایط اقتصادی فعلی، چرا باید پیش‌پیش، برای اینترنتی که از آن راضی نیستند، پول بیشتری بپردازند؟ از طرف دیگر اپراتورها هم به‌خاطر سرکوب تعرفه طی چند سال، در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند. ظاهرا داستان کیفیت مطلوب و افزایش قیمت اینترنت شبیه مرغ و تخم مرغ شده است.

آفتاب یزد در انتقاد از این افزایش قیمت نوشت: در حالی که سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد مجوز ۳۰ درصدی برای گرانی اینترنت داده است بسته های جدید همراه بــا قیمت هر گیگابایت ۶ هزار تومان عرضه شد. آخرین باری که یک اپراتور بسته اینترنت بلندمدت عرضه کرده بود هر گیگابایت حدود ۲ هزار تومان بود. برای مثال، یک اپراتور تمام بسته های بیش از یک ماه خود را حذف کرد و بسته یکماهه را با قیمت هر گیگابایت ۶ هزار تومان عرضه کرد.

سازندگی نیز یادآور شد: کارشناسان می گویند اگرچه تعرفه‌های تعریف شده در مصوبه سال ۹۶ تا امروز تغییری نداشته است اما کف و سقف تعریف شده در این مصوبه به‌گونه‌ای است که دست اپراتور‌ها را برای افزایش چند برابری قیمت اینترنت باز گذاشته است.

البته علی رغم واکنش ها و انتقادات صورت گرفته، ادعای قائم مقام وزیر ارتباطات توجه برانگیزتر شده است. وی گفت: طبق بررسی‌ مجدد همکارانم در ساعت هفت و ۱۳ دقیقه صبح امروز، هیچ بسته‌ای (اعم از بسته‌های عادی، شبانه وغیره) که تا روز پنجشنبه در اختیار مردم بوده حذف نشده است.

بسته‌های اینترنت فقط ۳۴ درصد افزایش یافته است، هفت بسته‌ جدید ۹۰ روزه، ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه توسط اپراتورها معرفی شده است.

وی همچنین اعلام کرد که سرشماره ۱۹۵ برای دریافت شکایت‌های مردمی در دسترس است. کاربران اینترنت می‌توانند هر افزایش تعرفه‌ای که بیش از این مقدار رخ داده است را از طریق ۱۹۵ ثبت کنند تا سازمان تنظیم مقررات به آن رسیدگی کنند.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x