آشپزی

تکنیک های فوق حرفه ای پختن حبوبات و مدت زمان خیساندن حبوبات

پختن حبوبات یکی از مشکلاتی است که اغلب خانم ها به خصوص خانم های شاغل با آن درگیر هستند. در ادامه  به معرفی چند روش برای پخت سریع حبوبات خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ روش های گوناگونی برای پختن حبوبات، وجود دارد. در ادامه به به چند روش پخت حبوبات، مدت زمان خیساندن حبوبات و همچنین فواید حبوبات خواهیم پرداخت.

راهکارهای پختن حبوبات

روش اول: برای اینکه حبوبات شما مخصوصا نخود و لوبیا، زودتر بپزند، بهتر است آن ها را از قبل خیس کنید. خیس کردن حبوبات علاوه بر پخت زودتر آن ها، اگر آب آن ها را چند بار عوض کنید نفخ حبوبات از بین می رود.

روش دوم: اگر وقت برای خیس کردن طولانی حبوبات را ندارید، این است که، حبوبات را با آب بجوشانید زمانی که خوب جوشیدند اجازه بدهید حدود ۱ ساعت داخل همان آب گرم بمانند تا خوب خیس بخورند.

در پایان آن ها را داخل سبدی آبکش کنید. و بعد داخل قابلمه بریزید و آب جوش روی آن ها بریزید. هرگز آب سرد نریزید زیرا باعث دیرتر پخته شدن حبوبات شما می شو و اینگونه پختن حبوبات را باید فراموش کنید.

روش سوم: هرگز در اوایل پخت حبوبات، نمک به آن اضافه نکنید زیرا باعث دیرپز شدن حبوبات می شود. همیشه نمک را یک ساعت آخر پخت اضافه کنید تا هم حبوبات پخته شوند و هم مزه دار شوند.

راه پختن حبوبات با استفاده از زودپز

روش پختن حبوبات در خانه

یکی از روش‌های بسیار مناسب دیگر برای پخت سریع حبوبات این است که از زودپز برای پخت استفاده کنید. دقت داشته باشید که از نباید حبوباتی را که از نحوه و مدت زمان پخت آن‌هااطمینان ندارید، با یک‌دیگر بپزید. به عنوان مثال به شما پیشنهاد می‌شود که پختن حبوبات مانند آش نخود و لوبیا را به صورت جداگانه انجام دهید تا زمان پخت حبوبات شما کاهش یابد و با مشکل زیادی رو‌به‌رو نشوید.

دیگر روش با سرعت زیاد این است که حبوبات را به خوبی بشورید و داخل فلاسک بریزید. سپس بر روی این حبوبات آب جوش بریزید و در فلاسک را ببندید. باید برای پخت سریع حبوبات حداقل به مدت ۱۲ ساعت و یک شبانه‌روز صبر کنید تا حبوبات در داخل فلاسک باقی بمانند.

هر چه بیشتر شما حبوبات را در این حالت قرار دهید، پخت حبوبات نیز با سرعت بسیار بیشتری انجام خواهد شد. برای پختن حبوبات دقت داشته باشید که حبوبات دیرپز را تا جای امکان بیشتر خیس کنید و حبوباتی را که زودتر می‌پزند کمتر خیس کنید تا زمان پخت حبوبات به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به عنوان نمونه حبوباتی مانند جو، ماش، دال عدس با سرعت زیادی پخته می‌شوند و نیازی به خیس کردن آن‌ها نخواهد بود.

تکنیک های پختن حبوبات

چگونه حبوبات را بپزیم؟

اگر وقت خیس کردن حبوبات را ندارید و عجله دارید، مانند روش های قبل آن را در قابلمه ای بجوشانید، و آب آن را خالی کنید. تا نفخ آن گرفته شود. لازم نیست داخل آب جوش آن ۱ ساعت قرار بدهید. برای گرفتن نفخ می توانید داخل آب جوش ۱ عدد خیار کامل قرار بدهید و اجاه بدهید با هم بپزند.

یک روش دیگر این که بعد از جوشاندن و خالی کردن آب آن ها، داخل غذای خود می توانید از زیره استفاده کنید و یا در حین جوشیدن حبوبات مقداری زیره ی کامل را داخل کیسه ای پارچه ای قرار بدهید و در آن را ببندید و داخل قابمله ی حبوبات قرار بدهید تا با هم بجوشند. این کار باعث از بین بردن نفخ و زودتر پخته شدن حبوبات می شود.

برای پختن حبوبات می توانید از زودپز استفاده کنید. هرگز حبوباتی را که مطمئن نیستید از پخت آن با هم نپزید. مثلا برای پخت حبوبات آش نخود و لوبیا را به صورت جدا بپزید.

یک روش جالب برای پخت حبوبات این است که حبوبات را بشویید و داخل فلاسک بریزید و روی آن ها آب جوش بریزید و در فلاسک را ببندید. و اجازه بدهید حداقل ۱۲ ساعت و یک شبانه روز اجازه بدهید به همین صورت باقی بماند. هر چه بیشتر قرار بدهید، حبوبات شما بهتر می پزند.

راهنمای پخت حبوبات

چگونه حبوبات را سریع بپزیم؟

دقت کنید حبوبات دیرپزتر را بیشتر خیس کنید و حبوباتی که زودتر می پزند را کمتر خیس کنید موردی ندارد. مثلا حبوباتی مانند جو، ماش، دال عدس خیلی زود می پزند و نیازی به خیس کردن ندارند.

راه پختن حبوبات این است که در طول پخت درب قابلمه را ببندید تا حبوبات خیلی سریع بپزند. برای اینکه از داخل قابلمه سر نرود آنها را داخل قابلمه ای بزرگتر از میزان حبوبات بریزید. در ضمن در حین پخت حبوبات کف های سفید روی آن را بگیرید زیرا آن ها نفخ های حبوبات هستند.

راهنمای خرید حبوبات؛ چگونه حبوبات خوب بخریم؟

 • پختن حبوبات به جنس ماده اولیه بستگی دارد. در هنگام خرید حبوبات، به زودپز یا دیرپز بودن حبوبات توجه کنید.
 • اگر اهل پخت و پز باشید که به احتمال زیاد هستید، این تجربه را داشته‌اید که بعضی از حبوبات زودتر می‌پزند و بعضی از آن‌ها دیرپز هستند. در موقع خرید این موضوع را فراموش نکنید. وگرنه مجبور می‌شوید غذایی را که می‌خواهید برای ناهار آماده شود، به عنوان وعده شام میل کنید!
 • در هنگام خرید حبوبات، به تاریخ انقضای حبوبات دقت کنید
 • اگر قصد خرید حبوبات بسته‌بندی را دارید، حتما به تاریخ انقضای محصول توجه کنید. با این که حبوبات به راحتی خراب نمی‌شوند ولی به هر حال زمان ماندگاری مشخصی دارند و کیفیت حبوبات در طول زمان تغییر می‌کند. پس حبوبات را ضد ضربه تصور نکنید!
 • در هنگام خرید حبوبات بسته بندی شده هم حتما به تاریخ انقضای محصول توجه کنید چراکه پختن حبوبات خراب نتیجه ی مطلوبی به همراه نخواهد داشت.
 • در هنگام خرید حبوبات به رنگ و شکل آن‌ها توجه کنید
 • یکی از راه‌های تشخیص حبوبات فاسد، توجه به رنگ و شکل آن‌هاست. تغییر رنگ و شکل حبوبات و خارج شدن گرد و خاک از حبوبات به این معناست که با حبوبات فاسدی روبه‌رو هستید. پس برای خرید حبوبات نیازی نیست که خیلی هم حرفه‌ای باشید!
 • حبوبات آلوده را از داخل بسته‌ بندی هم تشخیص دهید.
 • برای خرید حبوبات بسته‌بندی شده هم می‌توانید حبوبات آلوده را تشخیص دهید. برای تشخیص حبوبات آلوده بسته‌بندی شده، بسته را یکی از دست‌هایتان بگیرید و با انگشت دست دیگر به بسته ضربه بزنید. اگر درون بسته حشره وجود داشته باشد، حشره به سمت نایلون می‌آید و می‌توانید آن را مشاهده کنید.

مدت زمان خیساندن و پختن حبوبات

میزان خیساندن حبوبات با هم متفاوت هستند که با مدت زمان آن ها آشنا می شوید. البته این مدت زمان پخت متغییر است و حبوبات ها با هم متفاوت هستند، ظروف پخت و میزان حرارت گاز هم متفاوت است.

چگونه حبوبات را بخیسانیم

 • نخود: مدت زمان خیساندن ۸-۱۰ ساعت بوده و زمان پخت ۶۰-۹۰ دقیقه می باشد.
 • خیساندن لوبیا چیتی: مدت زمان خیساندن ۸-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۷۰-۹۰ دقیقه می باشد.
 • لوبیا قرمز: مدت زمان خیساندن ۱۰-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۴۵-۵۰ دقیقه می باشد.
 • لوبیا چشم بلبلی: مدت زمان خیساندن ۱۰-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۴۵-۵۰ دقیقه می باشد.
 • خیساندن لوبیا سفید: مدت زمان خیساندن ۱۰-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۷۰-۹۰ دقیقه می باشد.
 • لوبیا سیاه: مدت زمان خیساندن ۸-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۵۵-۶۰ دقیقه می باشد.
 • لپه: به خیساندن نیازی نیست و مدت زمان پخت ۴۰-۴۵ دقیقه می باشد.
 •  باقلا: مدت زمان خیساندن ۸-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۹۰ دقیقه می باشد.
 • لوبیای مخصوص باقلاقاتق: مدت زمان خیساندن ۸-۱۲ ساعت بوده و زمان پخت ۴۵-۵۰ دقیقه می باشد.
 • ماش: پختن حبوباتی مثل ماش خیساندن نیازی ندارد و زمان پخت آن ۳۰-۴۰ دقیقه می باشد.
 • عدس: به خیساندن نیازی ندارد و زمان پخت ۳۰-۴۰ دقیقه می باشد.
 • مدت پخت دال عدس: خیساندن نیازی نیست و مدت زمان پخت ۱۵-۳۰ دقیقه می باشد.

فواید انواع حبوبات در رژیم غذایی

بعد از روش های پختن حبوبات این بار نوبت به بررسی فواید این مواد مغذی و بسیار سودمند می رسد.

۱- پروتئین: یکی از فواید حبوبات داشتن پروتئین است که برای سلامتی پوست و حفظ زیبایی موها و تقویت ناخن بسیار مؤثر است. حبوبات را از برنامه غذایی خود به هیچ عنوان حذف نکنید که یک ماده مغذی به نام آمینو اسید دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و متابولیسم را نیز بهبود می‌دهد.

۲- فیبر: فیبر ماده‌ای است که مصرف آن برای رژیم و کاهش وزن بسیار مؤثر می‌باشد و یکی از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی می‌باشد. زمانی که شما مواد غذایی که سرشار از فیبر می‌باشد را استفاده می‌کنید تا چند ساعت احساس سیری پیدا کرده و در طول روز کم‌تر غذا می‌خورید. همچنین این خاصیت را دارد که دستگاه گوارش را پاکسازی کند و سموم اضافی را از آن خارج کند، به افراد دیابتی مصرف حبوبات که البته پختن حبوبات کار راحتی است توصیه می‌شود.

۳- فولات: فولات یکی از مواد معدنی است که بیش‌تر برای مادر و جنین ضروری و لازم است، فولات که نام دیگر آن اسید فولیک می‌باشد، برای رشد نوزادان مؤثر است، مادران باردار و شیرده برای حفظ سلامتی کودک خود حتماً باید حبوبات را در برنامه‌ی غذایی خود جای دهند، اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که در خوردن آن زیاده روی نکنید. حبوبات با افزایش ویتامین و سلول‌های قرمز خون مؤثر برای نوزاد است.

۴- آهن: آهن برای بدن بسیار ضروری است، مخصوصاً برای خانم‌ها که کم خونی در آنها شایع است، برای دریافت آهن می‌توانید از حبوبات استفاده کنید که اکسیژن لازم را به سلول‌ها می‌رساند و موجب می‌شود که فرد در تمام طول روز پر انرژی باشد.

۵- منگنز: منگنز فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد و تأثیرات فوق العاده‌ای بر جذب کلسیم در بدن، کنترل قند خون و سلامت استخوان‌ها و مفاصل و همچنین حفظ سلامتی هورمون‌های جنسی دارد.

۶- منیزیم: برای حفظ سلامتی قلبی و عروقی و تقویت عضلات بدن و استحکام بخشیدن به استخوان‌ها به آن نیاز است، پیشنهاد می‌شود که ورزشکاران برای دریافت انرژی و تقویت عضلات به سراغ حبوبات بروند.

۷- آنتی اکسیدان: آنتی اکسیدان برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است و برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد و آلودگی‌ها، بدن به آن احتیاج دارد، با مصرف حبوبات میزان آنتی اکسیدان بدن را افزایش دهید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x