سلامت
ترند

درمان سریع سرماخوردگی با 10 روش طلایی در خانه

استراحت، نوشیدن مایعات و استفاده از داروها می توانند کارهایی باشند که به درمان سریع سرماخوردگی کمک کنند.

به گزارش پارت نیوز؛ از راه های درمان سریع سرماخوردگی می توان به مصرف انواع ویتامین ها , و مواد معدنی از جمله ویتامین C، روی و نوشیدنی های پروبیوتیک اشاره کرد و به استفاده از مکمل ها امیدوار بود.

هنوز هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد، اما می توانید با استفاده از مکمل‌های امیدوارکننده و انجام مراقبت از خود، مدت زمان بیماری را کوتاه کنید

درمان سریع سرماخوردگی در خانه

در ادامه به راهکارهایی برای درمان سرماخوردگی خواهیم پرداخت که می تواند بسیار موثر باشد.

چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم

۱- ویتامین C

مصرف مکمل ویتامین C به احتمال زیاد از سرماخوردگی پیشگیری نمی کند با این حال، مطالعات نشان می دهد که طول مدت سرماخوردگی را کاهش می دهد و شدت آن را کم می کند.

مؤسسه ملی بهداشت (NIH) خاطرنشان می کند که شما باید ۲۰۰ میلی گرم (میلی گرم) ویتامین C به طور منظم برای دریافت مزیت کاهش طول سرماخوردگی دریافت کنید. دوزهای بالای حد (۲۰۰۰ میلی گرم) می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، بنابراین مصرف دوزهای بالاتر برای هر مدت این خطر را به همراه دارد.

۲- روی

از دیگر راه های درمان سریع سرماخوردگی استفاده از روی است. نزدیک به سه دهه تحقیق در مورد سرماخوردگی و روی نتایج متفاوتی به همراه داشته است، اما بررسی مطالعات ۲۰۱۷ نشان داد که قرص های روی به شما کمک می کند تا سریعتر از سرماخوردگی غلبه کنید، در این آزمایش به طور متوسط، طول مدت سرما تا ۳۳ درصد کاهش یافت که می تواند. شما می توانید مصرف این قرص ها را از اولین علائم شروع کنید.

توجه به این نکته مهم است که دوزهای موجود در این مطالعات، ۸۰ تا ۹۲ میلی گرم در روز، بسیار بالاتر از حداکثر روزانه توصیه شده توسط NIH است. بررسی سال ۲۰۱۷ اشاره می کند که دوزهای تا ۱۵۰ میلی گرم روی در روز به طور معمول برای ماه ها توسط افراد دارای شرایط خاص با عوارض جانبی کم مصرف می شود

۳- اکیناسه (شربت یا قرص)

بررسی مطالعات سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که مصرف اکیناسه کمی احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد، این مکمل گیاهی از گل مخروطی بنفش در قرص، چای و عصاره موجود است.

برخی از افرادی که اکیناسه مصرف می کنند عوارض جانبی ناخواسته مانند تهوع و اسهال را گزارش می کنند. اثر خاص اکیناسه بر سیستم ایمنی به باکتری های موجود در گیاه بستگی داشته باشد که بسته به ترکیب خاک و محل رشد آن می تواند متفاوت باشد.

۴- شربت سنجد

سنجد سیاه یک درمان سنتی برای مبارزه با سرماخوردگی در بسیاری از نقاط جهان است و به درمان سریع سرماخوردگی بسیار کمک می کند.

روش های درمان سرماخوردگی

اگرچه تحقیقات محدود است، اما در سال ۲۰۱۶ مطالعه از ۳۱۲ مسافر هواپیما نشان داد که کسانی که مکمل های اقاقیا مصرف می کردند به طور قابل توجهی مدت و شدت سرماخوردگی را در مقایسه با کسانی که سایر داروهای شیمیایی را مصرف می کردند کاهش دادند.

۵- آب چغندر

استفاده از آب چغندر می تواند به درمان سریع سرماخوردگی کمک کند. سال ۲۰۱۹ مطالعه ۷۶ دانش آموز در معرض خطر سرماخوردگی را در طول یک دوره امتحان نهایی پر استرس ردیابی کرد، کسانی که هفت بار در روز مقدار کمی آب چغندر می‌نوشیدند، علائم سرماخوردگی کمتری نسبت به کسانی که مصرف نکرده بودند نشان دادند، در این مطالعه، این دارو به ویژه برای دانش آموزان مبتلا به آسم مفید بود.

از آنجایی که آب چغندر سرشار از نیترات غذایی است، تولید اکسید نیتریک در بدن را افزایش می دهد که ممکن است به محافظت از شما در برابر عفونت های تنفسی کمک کند.

۶- مدیتیشن

بر اساس گزارش NCCIH (مرکز ملی تحقیقات مکمل و جایگزین سلامت) کاهش استرس و بهبود سلامت روان از طریق مدیتیشن منظم به محافظت در برابر سرماخوردگی و سایر عفونت‌های تنفسی کمک می کند و شاید باور نکنید اما آرامش می تواند یکی از راه های درمان سریع سرماخوردگی باشد.

۷- پروبیوتیک ها

سلامت روده شما می تواند بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد، یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان داد، در بزرگسالانی که مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند، مصرف مکمل پروبیوتیک روزانه تعداد سرماخوردگی و سرماخوردگی های مکرر شرکت کنندگان را طی یک دوره سه ساله کاهش می دهد، شرکت کنندگان در گروه پروبیوتیک نیز در زمان بیماری کمتر از داروهای سرماخوردگی استفاده می کردند. باکتری های پروبیوتیک از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، بنابراین برچسب را بررسی کنید تا بدانید کدام یک را می خرید.

۸- شستشوی بینی

پاکسازی سینوس ها با شستشوی بینی ممکن است به تسکین علائم سرماخوردگی کمک کند. NCCIH .

می توانید از دستگاه هایی استفاده کنید که عبارتند از:

  • نتی پات
  • اسپری بینی سالین OTC
  • نبولایزر

سازمان غذا و دارو (FDA) هشداری در مقابل استفاده از آب لوله کشی برای شستشوی بینی داده است، زیرا میکروارگانیسم های موجود در آب لوله کشی می توانند باعث عفونت شدید و بالقوه کشنده شوند، آنها خاطرنشان می کنند که شما باید فقط از موارد زیر استفاده کنید:

  • آب مقطر یا استریل
  • آب لوله کشی که جوشیده و خنک شده است
  • آب با فیلتر خاص فیلتر می شود

۹- استراحت کنید

از دیگر راه های درمان سریع سرماخوردگی استراحت کردن است. در حالی که تلاش برای تقویت سیستم ایمنی با ورزش می تواند وسوسه انگیز باشد، احتمالاً بهتر است آن را در ایام سرماخوردگی برای چند روز کنار گذاشته یا سبک دنبال کنید.

ویتامین های مفید برای سرماخوردگی

در واقع، اگر روزانه به اندازه کافی نخوابید، ممکن است افزایش آسیب پذیری شما بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۵ به سرماخوردگی بیشتر شودبا توجه به نتایج این تحقیقات توصیه می کند هنگام سرماخوردگی استراحت بیشتری داشته باشید.

۱۰- عسل

عسل حاوی ترکیباتی است که کمک می کند عملکرد سیستم ایمنی شما، از جمله ترکیبات ضد میکروبی حمایت شود. اگر شما یا فرزندتان برای غلبه بر سرماخوردگی مشکل دارید، عسل را امتحان کنید، یکی از قابل اعتمادترین درمان ها برای درمان علائم سرماخوردگی، عسل است.

بررسی سال ۲۰۲۱ نشان داد که یک قاشق عسل هنگام خواب می تواند با کاهش سرفه های شبانه به خواب بهتر کودکان کمک کند، همچنین می تواند به تسکین گلودرد کمک کند. به این نکته توجه داشته باشید که  نباید به کودکان زیر ۱۲ ماه عسل بدهید زیرا باعث بوتولیسم می شود.

11- مایعات زیاد

هنگامی که در تلاش برای رهایی از سرماخوردگی هستید، نوشیدن مایعات فراوان همیشه مفید است، آنها نه تنها شما را هیدراته نگه می دارند، بلکه می توانند احتقان سینه و مجرای بینی را نیز از بین ببرند تا بتوانید نفس بکشید، گزینه ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • چای گیاهی داغ
  • اب
  • سوپ مرغ

راه های درمان سرماخوردگی

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید زیرا ممکن است باعث کم‌آبی بدن شما شود و خواب و استراحتی که برای بهبودی نیاز دارید را مختل کند. پس برای درمان سریع سرماخوردگی مصرف مایعات و غذاهای آبکی را افزایش دهید.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی راهکارهایی برای درمان فوری سرماخوردگی پرداختیم. توجه داشته باشید که اگر به طور منظم ویتامین C مصرف می کنید، علائم سرماخوردگی از جمله بویایی ممکن است زودتر ناپدید شود اما بهترین راه برای غلبه بر سرماخوردگی استراحت و نوشیدن مایعات زیاد می باشد. شما می توانید اگر راهکار دیگری سراغ دارید در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x