گردشگری

راهنمای مسیر پیاده روی اربعین در سال 1402 + هزینه های سفر به کربلا

پیاده روی اربعین، یکی از معنوی‌ترین و پرشورترین مراسم‌ها و  فعالیت‌های اجتماعی در بین شیعیان است. هرسال تعداد زیادی از ایرانیان در این پیاده روی شرکت می‌کنند. با مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها و توصیه‌های مسیر پیاده روی اربعین در عراق از مرزهای مختلف همراه ما باشید.

به گزارش پارت نیوز؛ در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که بهترین مسیر‌ها برای پیاده روی اربعین کدام‌اند؟ پیاده‌روی اربعین، بزرگ‌ترین گردهمایی مذهبی جهان و یکی از پرشورترین فعالیت‌های اجتماعی در بین شیعیان به حساب می‌آید.

هر ساله شیعیان زیادی با پای پیاده، از اطراف عراق به سمت شهر کربلا می‌شتابند تا در چهلمین روز شهادت امام حسین (ع)، در کربلا حضور داشته ‌باشند. در این مقاله، قصد داریم بهترین مسیر‌ها برای سفر از ایران به کربلا و مهم‌ترین نکات برای تجربه این سفر زیارتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چگونه می توانیم به عراق برویم؟

مسافران می‌توانند از دو روش زمینی یا هوایی به کشور عراق سفر کنید. اگر انتخاب شما، سفر زمینی به عراق است، سه گزینه پیش رو دارید:

  • سفر با قطار
  • سفر با اتوبوس
  • سفر با وسیله شخصی

هر یک گزینه‌های بالا، معایب و مزایای گوناگونی دارد. به طور مثال، اگر قصد سفر با وسیله شخصی را دارید، مشکل پارک ماشین در پشت مرز‌های عراق ممکن است تا حدودی شما را آزرده ‌خاطر کند.

کدام شهر مرزی برای سفر به عراق مناسب‌تر است؟

مسیرهای پیاده روی اربعین

برای سفر زمینی به عراق، باید یکی از چهار شهر مرزی ایران بر لب مرز‌های عراق را انتخاب کنید:

مرز خسروی (با فاصله ۳۱۵ کیلومتر تا کربلا)

مرز مهران (با فاصله ۲۷۹ کیلومتر تا کربلا)

مرز چذابه (با فاصله ۴۶۰ کیلومتر تا کربلا)

مرز شلمچه (با فاصله ۵۴۹ کیلومتر تا کربلا)

اما سوال اینجاست که کدام‌یک از این مرز‌ها مناسب‌تر است؟ این مسئله بستگی به استان محل سکونت شما دارد. به طور مثال، اگر شما ساکن استان‌های نیمه شمالی یا غربی هستید، بهترین انتخاب مرز خسروی یا مهران خواهد بود. در صورتی ‌که اگر شما ساکن جنوب ایران باشید، بهترین انتخاب شلمچه است. در این قسمت، به‌صورت دقیق مشخص می‌کنیم که ساکنان هر استان، بهتر است از کدام مرز عبور کنند:

ساکنان استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه، بهتر است از مرز خسروی عبور کنند.

ساکنان استان‌های تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، لرستان، ایلام و همدان، بهتر است از مرز مهران عبور کنند.

ساکنان استان‌های خراسان رضوی، فارس، خراسان شمالی، کرمان، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، اصفهان و خوزستان، بهتر است از مرز چذابه عبور کنند.

ساکنان استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر، بهتر است از مرز شلمچه عبور کنند.

پس از رسیدن به مرز ایران و عراق چه باید کرد؟

پس از رد کردن گیت‌های امنیتی مرزی در مرزهای ایران و عراق، باید یک وسیله نقلیه مناسب کرایه کنید و عازم نجف شوید. اصلی‌ترین مسیر پیاده ‌روی اربعین، مسیر نجف به کربلا است. البته در نظر داشته باشید که برخی از ساکنان عراق، از دیگر شهر‌های نزدیک به کربلا نیز در این پیاده روی شرکت می کنند.

زائرانی که از مرز خسروی عبور می‌کنند، باید شهر‌های خانقین، مقدادیه، بعقوبه و کاظمین را پشت سر بگذارند تا به کربلا برسند.

زائرانی که از مرز مهران عبور می‌کنند باید شهر‌های بدره، کوت، نعمانیه، شوملی و دیوانیه را پشت سر بگذارند تا به شهر نجف برسند، سپس می‌توانند از نجف به سمت کربلا بروند.

زائرانی که از مرز چذابه عبور می‌کنند باید شهر‌های بدره، کوت، نعمانیه، شوملی و دیوانیه را پشت سر بگذارند تا به نجف برسند و در مسیر اصلی پیاده روی اربعین قرار گیرند.

زائرانی که مرز شلمچه را برای پیاده روی اربعین انتخاب می‌کنند باید شهر‌های بصره و دیوانیه را پشت سر بگذارند، تا به نجف برسند. پس از آن می‌توانند وارد مسیر اصلی پیاده‌روی اربعین شده و از نجف به سوی کربلا بروند.

هزینه سفر به نجف چقدر است؟

اگر قصد سفر زمینی به عراق را دارید، پس از رد شدن از گیت‌های امنیتی، باید با یک وسیله نقلیه به شهر نجف بروید؛ هزینه کرایه این وسایل چیزی حدود ۱۵ تا ۵۰ هزار دینار خواهد بود.

پس از رسیدن به نجف، چه باید کرد؟

هزینه سفر به کربلا چقدر است

پس از آنکه به شهر نجف رسیدید، زیارت مختصری بکنید و عازم مسیر پیاده‌روی شوید. دقت کنید که وارد مسیر اصلی پیاده‌روی اربعین شوید و از مسیر‌های حاشیه‌ای اجتناب کنید. نحوه پیدا کردن مسیر اصلی پیاده روی از نجف به کربلا چنین است:

اگر در حرم امام علی (ع) هستید.

از “باب الساعه” خارج شوید

از خیابان امام زین العابدین (ع) یا از خیابان امام صادق (ع) عبور کنید

پس از رد کردن این دو خیابان، به بزرگراهی خواهید رسید که نجف را به کربلا متصل می‌کند.

پس از رسیدن به این بزرگراه، با دنبال کردن علامت‌هایی که مخصوص مسیر اصلی است، به مسیر پیاده‌روی اربعین خواهید رسید. همچنین اگر به خیل جمعیت توجه کنید، متوجه مسیر اصلی خواهید شد.

پس از رسیدن به مسیر اصلی، باید ۱۸۲ ستون را رد کنید تا به انتهای شهر نجف برسید

سپس شما در آغاز مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا قرار دارید.

مسیر پیاده‌روی اربعین چند کیلومتر است؟

از نجف تا کربلا ۸۰ کیلومتر راه است. در طول این مسیر ۸۰ کیلومتری، ستون‌هایی با فاصله پنج‌متری وجود دارد که نزدیک‌شدن به حرم امام حسین را به زائران مژده می‌دهد. شما باید ۱۴۵۲ ستون را رد کنید تا به حرم برسید. خادمان امام حسین (ع) در طول این ۸۰ کیلومتر، موکب‌ها و گذر‌های متعددی بنا کرده‌اند که از زائران امام حسین (ع) پذیرایی کنند. در طول مسیر پیاده‌روی، همه‌گونه خدمات مورد نیاز زائران وجود دارد؛ خدمات رفاهی، نظیر خوراک و اسکان و خدمات اضطراری نظیر کمک‌های پزشکی از این جمله هستند.

پیاده‌روی نجف به کربلا چقدر زمان می‌برد؟

چنانکه گفته شد، مسافت میان شهر نجف و کربلا، حدود هشتاد کیلومتر است. شما برای رسیدن به کربلا باید حدودا ۲۵ ساعت پیاده‌روی کنید. پیشنهاد می‌کنیم روزی حدود ۲۷ کیلومتر پیاده‌روی کنید. اگر روزی بیست‌وهفت کیلومتر طی کنید، سه روزه به مقصد خواهید رسید. توجه داشته باشید که در این شرایط، هر روز حدود ۵۰۰ ستون را رد خواهید کرد.

اگر در میانه پیاده‌ روی اربعین قصد بازگشت داشتیم، چه باید بکنیم؟

مرزهای ایران و عراق در پیاده روی اربعین

ممکن است برای شما نیز پیش بیاید که در میانه مسیر پیاده‌روی، از ادامه مسیر خسته شوید یا به سبب یک مسئله اورژانسی و یا بیماری لازم باشد که عراق را ترک کنید و به مسیر ادامه ندهید. در چنین موقعیت‌هایی، اگر قصد ترک کشور عراق را دارید، می‌توانید با کرایه کردن یک وسیله نقلیه، به نجف برگردید و از نجف به ایران بروید.

نرخ کرایه‌های پیاده روی اربعین برای یک نفر در عراق

مهران به کربلا = ۱۴،۰۰۰ الی ۱۵.۰۰۰ دینار

مهران به نجف = ۱۷،۰۰۰ الی ۱۸.۰۰۰ دینار

نجف به کربلا = ۳.۰۰۰ الی ۳،۵۰۰ دینار

نجف به کاظمین = ۹،۰۰۰ الی ۱۰.۰۰۰ دینار

کربلا به کاظمین = ۷،۰۰۰ الی ۸.۰۰۰ دینار

نرخ کرایه مسیر شلمچه تا نجف

با دستگاه اتوبوس مبلغ ١٢٠ هزارتومان

با دستگاه ون مبلغ ١۵٠ هزارتومان

با ماشین سواری مبلغ ٢٠٠ هزارتومان است

نرخ کرایه مسیر چذابه تا العماره

با ماشین سواری مبلغ ٧ هزار دینار

با ون از العماره تا نجف مبلغ ٢٠ هزار دینار

با اتوبوس از العماره تا نجف مبلغ ٨ هزار دینار

با ون از چذابه تا نجف مبلغ ٢٠ هزار دینار

با ون از العماره تا نجف مبلغ ١۵ هزار دینار

نکته: برای پرداخت کرایه مسیر چذابه تا عتبات فقط دینار عراقی از زائرین پذیرفته می‌شود. پس حتما قبل از سفر پول نقد موردنیاز خود را فراهم کنید.

هزینه‌های مذکور فقط برای یک سر سفر می‌باشد بنابراین در صورت رفت و برگشت رقم ۲ برابر می‌شود.

هر بطری آب معدنی کوچک ۲۵۰ و بطری بزرگ ۵۰۰ دینار، هر قرص نان ۱۲۵ تا ۱۵۰ دینار

برای سه وعده غذایی در یک روز که در غیر ایام دایر بودن موکب‌ها در عراق هستید به طور متوسط برای یک نفر روزانه مبلغ ۳.۵۰۰ تا ۴.۰۰۰ هزار دینار لازم دارید.

در اکثر اوقات زوار را با تریلی، کامیون، وانت، اتوبوس یا سواری تا نقاط مشخص شده به صورت رایگان می‌برند؛ مثلا از مهران تا بدره یا از چذابه تا العماره یا مجارالکبیر یا حتی شهر الفجر، ولی بعد از آن شهرها باید کرایه داده شود.

همان‌طور که در کشور امن خودمان با دو برابر شدن قیمت‌های اتوبوس مواجه می‌شوید، در کشور عراق هم برای دو برابر شدن مخارج کرایه ماشین تا شهرهای مقصدتان، آمادگی داشته باشید.

در مواقعی که با کثرت زائرین روبرو هستیم پیش‌بینی این مسائل و در اختیار داشتن هزینه‌های اضافی، از خود گذشتگی نسبت به زوار سالخورده و خانم‌ها و صبوری چاره کار است.

نکات و توصیه‌های ایمنی برای سفر عراق

نکات روی اربعین 1402

برخی از جاده‌های کشور عراق برای پیاده روی اربعین امنیت چندانی ندارند. از طرف دیگر، با توجه به درگیری‌های داخلی که در این کشور ایجاد شده است، گذر از بسیاری مسیر‌های فرعی کار درست و ایمنی نیست. پس اولین توصیه ایمنی و مهم برای سفر به عراق این است که فقط از مسیر‌های اصلی عبور کنید و اگر قصد استفاده از مسیرهای فرعی را داشتید حتما از راهنما استفاده کنید. این مسئله بسیار مهم و حیاتی است.

دیگر توصیه‌های ایمنی به شرح زیر است:

برای خروج از عراق و بازگشت به ایران، مرز مهران را انتخاب کنید. برای رسیدن به مرز مهران، لازم است به نجف برگردید و با وسایل نقلیه نجف، به مرز مهران بروید.

به هیچ عنوان، به دیگر شهر‌های زیارتی عراق، نظیر سامرا و کاظمین نروید؛ چراکه این روزها، همه تمرکز نیرو‌های امنیتی عراق بر آرام کردن اغتشاش‌هاست و ممکن است بقایای نیرو‌های داعش در این شهرها، دست به خرابکاری بزنند.

از بحث سیاسی و عقیدتی با شهروندان عراقی بپرهیزید. حتی اگر یک شهروند عراقی میل داشت بحث سیاسی یا عقیدتی خاصی را آغاز کند، از جواب دادن به او بپرهیزید.

مراقب صحبت کردنتان باشید؛ بسیاری از شهروندان عراقی به زبان فارسی مسلط هستند.

سوالات متداول

مسیر پیاده روی اربعین چند کیلومتر است؟

فاصله کربلا تا مرز مهران ۲۷۹، مرز خسروی ۳۱۵، مرز چذابه ۴۶۰، و مرز شلمچه ۵۴۹ کیلومتر است.

فاصله شهر نجف تا مرزهای ایران چقدر است؟

فاصله نجف تا مرز مهران ۳۰۳، مرز خسروی ۳۸۰، مرز شلمچه ۴۶۰ و مرز چذابه ۳۹۰ کیلومتر است.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x