جامعه

سالروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه روزی است؟

با هدایت عالمانه حضرت امام خمینی رحمه الله، فرزندان انقلابی کشور عزیزمان، نهاد مقدس سپاه پاسداران را در اواخر سال ۱۳۵۷ تأسیس کردند.

به گزارش پارت نیوز؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای حفظ و تداوم انقلاب اسلامی سربازان فداکار و جوانان متعهد این مرز و بوم ساماندهی شده و سپری بزرگ از ارزش ها و حوادث کشور به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نهاد سپاه در زمانی به وجود آمد که کشور با انواع توطئه‌ها و شرارت‌ها روبه رو بود؛ زیرا دشمنان مستکبر تاب دیدن این را نداشتند که در کشوری که دیروز متحد سردمداران الحاد و ظلم بود، امروز پرچم عزّت و شکوه برافراشته شده است. در نتیجه دشمنان فزون خواه و جاه طلب در همان آغاز انقلاب و تشکیل نظام اسلامی، به توطئه و فتنه انگیزی دست زدند که با هوشیاری رهبر و مردم، ناکام ماندند.

اما هرگز عداوت چپاول گران بین المللی و به ویژه آمریکا که به غارت اموال و ثروت‌های مسلمین خو گرفته بودند خاتمه نیافت؛ بلکه با قصد سرکوب کردن قطعی نظام نوپای اسلامی که اینک مرکز خروش و خیزش جنبش‌های آزادی بخش شده بود، ارتش و دولت عراق را وادار به حمله نمودند. اما ملت فداکار و غیرتمند ایران، با استمداد از الطاف خاص خداوند، با عزت و سربلندی از آن فتنه بزرگ و ویران گر بیرون آمد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مقاومت

روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه روزی است

سپاه پاسداران در بسیج و سازماندهی آزادمردان ایران و اداره خط نبرد با استکبار جهانی، نقش اساسی داشت. امام امت رحمه الله در توصیف ایثار و پایمردی جوانان متعهّد سپاه می‌فرماید: «من وقتی شما جوان‌ها را می‌بینم که با صداقت و [با سلامت روح، فعالیت برای اسلام می‌کنید و خودتان را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهید مباهات می‌کنم. افتخار می‌کنم که در بین مسلمان‌ها یک همچو جوان‌های رشید متعهد هست».

ایشان هم چنین می‌فرماید: «شما‌ها امروز فرزندان اسلام هستید، شما‌ها امروز فرزند رسول خدا هستید. خدمت به دیانت اسلام می‌کنید و در راه خدا قیام کردید. پاسدار قرآن کریم هستید. پاسداران اسلام مقدس هستید».

امام حسین علیه السلام و پاسداری

بدون شک قیام جاوید عاشورا و فداکاری امام حسین و یارانش فقط برای صیانت و پاسداری از ارزش‌ها و مقدّسات دینی بود و همین انگیزه در لحظه لحظه نبرد کربلا متبلور بود. اگر فداکاری و پاسداری سالار شهیدان نبود، نامی از اسلام و مکتب برجای نمی‌ماند. او از آغاز قیام الهی اش اعلام فرمود که وظیفه ام پاسداری از دین و به نمایش گذاشتن غیرت دینی است؛ چنان که می‌فرماید: «خدایا من معروف را دوست و منکر را ناخوش می‌دارم».

تجلیل از مقام پاسدار

پاسداری رسالتی است انسانی و الهی که شایسته بندگان وارسته است. در توصیف مقاومت جوانان برومند و پاسداران روشن ضمیر فقط باید گفت: این عزیزان در دنیای معاصر که روزبه روز پاکی و معنویت کم رنگ می‌شود عزّت و اقتدار حسینی را دوباره عینیت و تجسّم بخشیدند و حکایت گر رنجی شدند که در طی قرون متوالی بر انسان و انسانیت رفته است.

فرزندان غیور پاسدار در کنار دیگر نیروها، به مانند امام شهیدشان حضرت حسین علیه السلام، پیام خود را به گوش جهانیان رساندند. به پاس خدمات شایسته حافظان طریق حقیقت و ارج نهادن به مقام پاسداران غیور، روز سوم شعبان المعظم ـ. که زادروز شهید مظلوم کربلاست ـ. «روز پاسدار» نام گرفت تا برای همیشه سیره جهل ستیزی قافله سالار عشق و شهادت منشور حرکت و فعالیت پاسداران باشد.

مفهوم پاسداری

روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه روزی است

پاسدار و پاسداری یک پیام است و ریشه در ارزش‌های الهی دارد. صیانت از آن تا زمانی که دو جبهه ایمان و کفر در نبردند، بر دوش همه انسان‌های مؤمن گذاشته شده است. هرکه در انجام دادن وظیفه و تعهّد خود نسبت به اسلام، پایدارتر باشد و با جدّیت بدان عمل نماید، بدون تردید پاسدار است؛ زیرا رسالت پاسداری فراتر و عمیق‌تر از اردوگاه‌های نظامی و مرز‌های جغرافیایی است.

پاسداری یعنی کارآیی، تعهّد، زهد، بینش اصولی و عمیق و در یک کلام درد کشیدن و فریاد برآوردن علیه تباهی و جور اربابان زور و فساد. این خصوصیات را هرکس که فقط به خدا توکّل کند و در همه مسئولیت‌ها رضایت خداوند را در نظر داشته باشد و به سربلندی مسلمین و عزّت ایران اسلامی فکر کند، به خوبی دارا می‌باشد.

ویژگی‌های پاسدار

در مجموع می‌توان خصلت‌های یک پاسدار واقعی را چنین توصیف کرد: برخورداری از ایمان، علم، تعهّد، بینش عمیق سیاسی، آگاهی نسبت به روابط سیاسی و اقتصادی جهان و راه‌های نفوذ دشمن، فداکاری و گذشتن از همه چیز در راه دین، محبّت و عشق ورزیدن به حضرت حق، ولایت پذیری، داشتن غیرت دینی، حضور همیشگی و فعّال در اجتماع و برخورداری از روابط نیک و صمیمی با مردم و زیردستان.

منبع:تابناک

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x