اقتصاد کلان

عیدی کارکنان دولت چقدر است و کی پرداخت می شود؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به اینکه هنوز مبلغ عیدی کارکنان دولت قطعی نشده، خبر از واریز عیدی کارکنان تا پایان هفته‌ی آتی داد.

به گزارش پارت نیوز؛ اگرچه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده هنوز عدد قطعی عیدی کارکنان دولت همچنان مشخص نیست، اما برآورد‌ها نشان می‌دهد احتمالا کف عیدی واریزی برای کارکنان دولت حدود ۲ میلیون تومان خواهد بود.

این در حالی است که بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، امتیاز عیدی پایان سال کارمندان، بازنشستگان و موظفین، معادل ۵، ۰۰۰ امتیاز تعیین شده است و با اعمال ضریب حقوق، میزان رقم ریالی آن بدست می‌آید.

گفتنی است با توجه به ضریب حقوقی سال جاری (۴، ۰۲۴)، مبلغ رقم عیدی پایان سال حداقل ۲، ۰۱۲، ۰۰۰ تومان خواهد بود. لازم به ذکر است دولت در دو سال اخیر و برای جبران بخشی از این عقب ماندگی، عیدی کارکنان دولت را بر اساس قاعده جدید (مبالغ بالاتر برای کارکنان مشمول عائله‌مندی و اولاد) محاسبه و پرداخت نموده است.

کف عیدی ۲ میلیون و ۱۲ هزار تومان خواهد بود؟

اگرچه در سال‌های اخیر همواره نرخ تورم بالاتر از رقم ضریب ریالی عیدی‌ها بوده است، اما به هر حال به نظر می‌رسد اگر دولت قصد داشته باشد طبق رویه سال‌های قبل عمل کند، احتمالا با توجه به ضریب حقوقی سال جاری، عیدی کف عیدی کارمندان حدود ۲.۰۱۲.۰۰۰ هزار تومان خواهد بود.

البته با توجه به اینکه ارقامی به ازای عائله مندی و همچنین تعداد فرزندان به این عدد افزوده خواهد شد، برآورد‌ها نشان می‌دهد برای یک خانواده ۴ نفره احتمالا شاهد واریز عیدی حدود ۳ میلیون تومان باشیم.

عیدی کارکنان دولت در سال گذشته، ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان

گفتنی است در شرایطی احتمالا شاهد کف ۲ میلیون تومانی برای واریز عیدی کارکنان دولت هستیم، که در سال گذشته عیدی کارکنان دولت حدود ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان واریز شد. به بیانی دیگر انتظار می‌رود دولت اگر قصد جبران تورم ۴۰ درصدی یکسال گذشته را دارد، حداقل باید کف عیدی را نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش دهد.

در واقع اگر مبلغ عیدی پرداختی به کارکنان دولت، عدد کمتری از ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان باشد می‌توان می‌گفت مشابه دو سال گذشته همچنان رقم عیدی کارکنان دولت، از نرخ تورم کمتر بوده و نتوانسته قدرت خرید از دست رفته‌ی کارمندان را جبران کند.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x