سلامت

زیاده روی در مصرف قرص دیکلوفناک چه عوارضی دارد؟

قرص دیکلوفناک در رده قرص‌های مسکن قرار دارد. این قرص ضدالتهاب و ضد درد و در موارد زیادی مصرف می‌شود. اما با این حال بازهم باید در زمان مصرف مراقب تداخلات دارویی این قرص باشید.

به گزارش پارت نیوز؛ قرص دیکلوفناک با نام تجاری Veltaren عرضه می‌شود و در رده داروهای مسکن که مواد مخدری، ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی است. همچنین برای بیماری نقرص تجویز می‌شود. به علت عدم اطلاع مردم از نحوه صحیح مصرف این قرص در بیشتر مواقع به‌صورت یک عادت روزانه مصرف می‌شود.

موارد مصرف قرص دیکلوفناک

اثر ضد درد آن همانند استامینوفن و برای دردهای خفیف همانند سردرد ، درد قاعدگی و دردهای ناشی از جراحی‌های محدود، استفاده می‌شود. اثرات ضدالتهاب آن جهت درمان روماتیسم مفصلی و آستئوآرتریت ( این بیماری به علت از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی و تشکیل استخوان‌های جدید در سطح مفصل به وجود می‌آید.)پیشرفته ظاهر می‌شود.قرص دیکلوفناک از دسته داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بوده و بسیار مناسب برای درمان دیسک کمر به شمار می‌رود.

دیکلوفناک 100 یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش درد، تب و التهاب استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند در درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، دردهای عضلانی و مفصلی، دردهای پس از عمل جراحی، دردهای دوران پریود، دردهای سر و گردن، دردهای دندانی و افزایش‌دهنده‌ی اثر دیگر داروها استفاده شود.

دیکلوفناک به‌عنوان یک مهارکننده‌ی سیکلواکسیژناز (COX) در بدن عمل می‌کند و باعث کاهش سطح تولید پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی تسکین دهنده‌ی درد و آسیب دیدگی‌های التهابی می‌شود.

مصرف دیکلوفناک ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد، از جمله نفخ، سرگیجه، احساس خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، دل درد، افزایش خونریزی و عفونت مجاری ادراری. بنابراین، بهتر است که همیشه پیش از شروع مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید و دستورات مصرف را به دقت دنبال کنید.

عوارض قرص دیکلوفناک چیست؟

دیکلوفناکهمچنین مصرف دیکلوفناک می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد، از جمله نفخ، سرگیجه، احساس خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، دل‌درد، افزایش خونریزی و عفونت مجاری ادراری. پس، بهتر است که همیشه پیش از شروع مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید و دستورات مصرف را به دقت دنبال کنید.

مصرف داروی دیکلوفناک امکان دارد با بدن شما سازگاری نداشته باشد و عوارض جانبی را برایتان به همراه داشته باشد. این عوارض عبارت‌اند از:

 • نفخ و دل درد
 • تهوع، استفراغ و سوء هاضمه
 • سردرد، سرگیجه و احساس خواب‌آلودگی
 • افزایش خونریزی و خونریزی گوارشی
 • افزایش خطر بروز عفونت مجاری ادراری
 • بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی
 • افزایش فشارخون و نارسایی قلبی
 • آلرژی و علائم آن مانند خارش، قرمزی و تورم

اگر هر یک از علائم فوق با مصرف قرص دیکلوفناک بروز کردند باید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین، مصرف دیکلوفناک ممکن است با عوارض جانبی خطرناکی همچون افتادگی، اختلال در کارکرد کبد، کلیوی و قلب همراه باشد که نیازمند مراقبت و درمان فوری می‌باشد. پس باید همیشه پیش از شروع مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید و دستور مصرف پزشک را اجرا کنید.

قرص دیکلوفناک برای دیسک کمر

دیکلوفناک می‌تواند برای کاهش التهاب و درد مرتبط با دیسک کمرهم تجویز شود، اما مهم است که قبل از شروع مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. دیسک کمر یک بیماری است که می‌تواند درنتیجه‌ی سبک زندگی اشتباه بروز کند. این عارضه بین مهره‌های  پایینی کمر رخ دهد و باعث درد شدید در ناحیه پایینی  کمر می‌شود.

درمان دیسک کمر به صورت شایع شامل استراحت، فیزیوتراپی، تزریقات درد و داروهای ضدالتهابی می‌شود. دیکلوفناک می‌تواند در کنترل درد و التهاب کمک کند، اما این دارو برای درمان دیسک کمر به تنهایی کافی نیست و باید همراه با سایر روش‌های درمانی استفاده شود.

آمپول دیکلوفناک وعوارض آن

آمپول دیکلوفناکآمپول دیکلوفناک یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد و التهاب مرتبط با بیماری‌های مختلف مانند التهاب مفاصل، دندان‌درد، سردرد، تب و دردهای عضلانی استفاده می‌شود. این دارو از طریق تزریق وریدی یا عضلانی تجویز می‌شود.

برخی از عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، افزایش فشارخون، گیجی، بی‌خوابی، افزایش خونریزی، التهاب معده و ایجاد زخم، آسم، حساسیت و تورم در محل تزریق باشد. عوارض جانبی حادتر ممکن است شامل عوارض کبدی، کلیوی و قلبی باشد.

اگر شما دچار هرگونه علائم جانبی بعد از تزریق دیکلوفناک می‌شوید، به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت بروزعلائم حاد به‌صورت فوری به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین، قبل از مصرف دیکلوفناک، بهتر است با پزشک خود در مورد تاریخچه پزشکی، داروهای مصرفی و عوارض جانبی محتمل صحبت کنید.

شکل داروی شیاف دیکلوفناک

شیاف دیکلوفناک نیز مانند آمپول دیکلوفناک، یک داروی ضد التهاب و درد غیراستروئیدی (NSAID) است. این دارو اشکال آمپول، قرص و شیاف دارد که برای کاهش التهاب و درد مرتبط با بیماری‌های مختلف همچون بیماری‌های آرتریت، التهاب مفاصل، دندان درد، سردرد و دردهای عضلانی استفاده می‌شود.

با توجه به شیوه‌ای که شیاف دیکلوفناک مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است سبب بروز عوارض جانبی متفاوت از آمپول دیکلوفناک شود. یکسری از این عوارض جانبی شیاف دیکلوفناک شامل سوزش، خارش، حساسیت، ترشح واژنال، خونریزی مجدد و التهاب مقعد هستند. همچنین، مصرف بلندمدت شیاف دیکلوفناک می‌تواند باعث ایجاد زخم های معده و روده شود.

قبل از استفاده از شیاف دیکلوفناک، بهتر است با پزشک خود در مورد تاریخچه پزشکی، داروهای مصرفی و عوارض جانبی محتمل صحبت کنید. همچنین، پزشک شما ممکن است برای پیشگیری از عوارض جانبی، محدودیت‌های مصرف شیاف دیکلوفناک را برای شما تعیین کند.

تداخل دارویی قرص دیکلوفناک با چه داروهایی است؟

۱-مصرف هم‌زمان قرص دیکلوفناک با سایر داروهای ضدالتهابی استروئیدی و غیراستروئیدی باعث خونریزی و یا زخم معده می‌شود.

۲-داروهای ضد فشارخون و مُدرها

۳-استفاده هم‌زمان از سیکلوسپورین (داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که در پیوند اعضا بکار می‌رود) با قرص دیکلوفناک باعث آسیب کلیوی می‌شود.

۴-در مصرف هم‌زمان دیکلوفناک با داروهای سوءهاضمه باعث آسیب به دیواره معده می‌شود.

علائم درمانی قرص دیکلوفناک

دیکلوفناک یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش التهاب و درد مرتبط با بیماری‌های مختلف مانند آرتریت، التهاب مفاصل، دندان‌درد، سردرد و دردهای عضلانی استفاده می‌شود.

علائم درمانی دیکلوفناک شامل کاهش درد، التهاب و تب می‌باشد. با مصرف دیکلوفناک، برخی از علائم زیر ممکن است بهبود یابند:

 • درد و التهاب مفاصل
 • درد و التهاب عضلانی
 • درد دندان
 • سردرد
 • درد پس از عمل جراحی
 • درد قاعدگی
 • التهاب پوستی (مانند خز دهان، تقرحات و زخم های دهانی)

همچنین، دیکلوفناک می‌تواند برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، آنکیلوزینگ اسپوندیلیت، درد مزمن و میگرن نیز مؤثر باشد.

بااین‌حال، قبل از شروع درمان با دیکلوفناک، بهتر است با پزشک خود در مورد نحوه مصرف، مقدار و مدت‌زمان مصرف و همچنین عوارض جانبی محتمل صحبت کنید. همچنین، هرگونه علائم جانبی بعد از مصرف دیکلوفناک باید به پزشک خود گزارش شود.

 • تسکین انواع دردها و التهابات در طیف وسیعی از شرایط ، ازجمله:
 • آرتریت روماتوئید ، آرتروز ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، نقرس حاد
 • اختلالات حاد اسکلتی عضلانی مانند پری آرتریت به‌عنوان‌مثال شانه منجمد، التهاب تاندون، تنوسینوویت، بورسیت
 • سایر شرایط دردناک ناشی از ضربه ، ازجمله شکستگی، کمردرد، رگ به رگ شدن، کشیدگی، دررفتگی

مقدار مصرف دیکلوفناک در بزرگ‌سالان

میزان مناسب برای مصرف بزرگ‌سالان در روز یک عدد قرص 100 میلی‌گرم دیکلوفناک سدیم در صورت احتیاج می‌باشد که دوز روزانه را می‌توان با مکمل با دوزهای معمول حاوی دیکلوفناک سدیم 25 میلی گرم یا 50 میلی گرم به 150 میلی گرم بیشتر کرد. حداکثر دوز توصیه شده روزانه دیکلوفناک سدیم 150 میلی گرم است.

مقدار مصرف دیکلوفناک در سالمندان

اگرچه فارماکوکینتیک دیکلوفناک سدیم در بیماران مسن به‌هیچ‌وجه ازنظر بالینی مختل نمی‌شود ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی باید در چنین بیمارانی که به‌طور کلی دارای پیش‌زمینه بروز علایم و عوارض جانبی هستند، بااحتیاط خاص استفاده شود. به‌ویژه توصیه می‌شود که کمترین دوز مؤثر در بیماران مسن ضعیف یا با وزن کم بدن استفاده شود (به اقدامات احتیاطی نیز مراجعه کنید) و بیمار باید ازنظر خونریزی دستگاه گوارش در حین درمان با NSAID کنترل شود.

مشکلاتی که در صورت مصرف زیاد قرص دیکلوفناک در بدن شما به وجود می‌آید

دیکلوفناک ویالاگر در مصرف قرص دیکلوفناک زیاده روی کنید و مصرف آن بدون تجویز پزشک بشد در آینده دچار اختلالاتی در اندام‌های بدنتان می‌شوید. این آسیب‌ها عبارت‌اند از:

اختلال در قلب و عروق

دیکلوفناک در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، بیماری ایسکمیک قلب ، بیماری شریانی محیطی و یا بیماری عروق مغزی منع مصرف دارد. بیماران مبتلابه نارسایی  قلب فقط پس از بررسی دقیق و تائید پزشک متخصص قلب می‌توانند با دیکلوفناک درمان شوند. ازآنجاکه خطرات قلبی عروقی با دیکلوفناک ممکن است با دوز و مدت‌زمان مصرف افزایش یابد، باید از کمترین دوز مؤثر روزانه و برای کمترین مدت استفاده شود.

اختلال در کلیه

مصرف دیکلوفناک در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه منع مصرف دارد. هنگام مصرف دیکلوفناک در بیماران با اختلال کلیوی خفیف تا متوسط ​​احتیاط توصیه می‌شود.

اختلال کبدی مصرف دیکلوفناک در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی منع مصرف دارد. هنگام مصرف دیکلوفناک در بیماران با اختلال کبدی خفیف تا متوسط ​​احتیاط توصیه می‌شود. اثرات دارویی دیکلوفناک روی دستگاه گوارش و کلیه بیماران بخصوص افراد مسن، باید هر گونه علائم غیرمعمول شکمی به‌ویژه خونریزی دستگاه گوارش، را به پزشک خود گزارش کنند.

اختلال در دستگاه گوارش

خونریزی از دستگاه گوارش خونریزی از مری یا همان هماتمز، خونریزی از مقعد یا همان ملنا، زخم یا سوراخ شدن ، که می‌تواند کشنده باشد ، با تمام NSAID ها ازجمله دیکلوفناک گزارش‌شده است و ممکن است در هر زمان از درمان ، با یا بدون علائم هشدار دهنده یا سابقه قبلی موارد جدی خونریزی دستگاه گوارش (GI) رخ دهد. به‌طورکلی عواقب جدی‌تری در افراد مسن به وجود می‌آورند.اگر خونریزی یا زخم دستگاه گوارش در بیمارانی که دیکلوفناک دریافت می‌کنند رخ دهد ، باید دارو قطع  شود.

همانند سایر NSAID ها ، در هنگام تجویز دیکلوفناک در بیماران با علائم اختلالات دستگاه گوارش یا داشتن سابقه زخم معده یا روده ، خونریزی یا سوراخ شدن ، احتیاط ویژه ای انجام شود.  خطر خونریزی ، زخم شدن یا سوراخ شدن دستگاه گوارش با افزایش دوزهای NSAID از جمله دیکلوفناک و در بیمارانی که سابقه زخم دارند ، بیشتر است. در افراد مسن ، تعداد دفعات واکنش‌های جانبی به NSAID ها خصوصاً خونریزی و سوراخ شدن دستگاه گوارش افزایش می‌یابد که ممکن است کشنده باشد.

برای کاهش خطر دستگاه گوارش در بیماران با سابقه زخم ، به‌ویژه اگر با خونریزی یا سوراخ شدن همراه  باشند، و در افراد مسن، درمان باید با کمترین دوز مؤثر شروع شود. درمان ترکیبی با عوامل محافظتی به عنوان مثال میزوپروستول یا مهار کننده‌های پمپ پروتون، برای بیمارانی که هم‌زمان از محصولات دارویی حاوی استیل سالیسیلیک اسید با دوز کم (ASA / آسپرین) استفاده می‌کنند توصیه می‌شود. زیرا مصرف دیکلوفناک و آسپیرین احتمال دارد عوارض دستگاه گوارش را افزایش دهد.

دوزهای قرص دیکلوفناک

دیکلوفناک 50 mgدوز تعیین شده برای قرص دیکلوفناک بستگی به بیماری و شدت درد و التهاب دارد که درمانی می‌خواهید. عموماً، دوز معمول برای بزرگ‌سالان درمان درد و التهاب مفصل، التهابات عضلانی و درد پس از عمل جراحی، قرص دیکلوفناک 50 میلی‌گرم است، که یک تا دو قرص در روز می‌تواند تا حداکثر 8 تا 12 ساعت تجویز شود.

همچنین، پزشک ممکن است بسته به‌شدت درد و بیماری، دوز بیشتر یا کمتری را تجویز کند. همچنین، بیمارانی که دارای بیماری‌های مزمن مانند آرتریت روماتوئید هستند، ممکن است به مدت طولانی‌تر دیکلوفناک مصرف کنند. درهرصورت، تعیین دوز مناسب برای قرص دیکلوفناک باید توسط پزشک شما انجام شود. اما بهتر است قبل از شروع درمان با دیکلوفناک با پزشک خود در مورد نحوه مصرف و دوز مناسب صحبت کنید.

روش تجویز داروی دیکلوفناک

برای تجویز خوراکی با مایعات، ترجیحاً همراه یا بعد از غذا مصرف شود.

موارد منع مصرف قرص دیکلوفناک

 • حساسیت به ماده فعال دیکلوفناک .
 • زخم فعال در معده یا روده ، سابقه خونریزی یا سوراخ شدن روده و معده
 • سابقه زخم معده / خونریزی مکرر
 • سه ماهه آخر بارداری
 • نارسایی کبدی
 • نارسایی کلیه
 • بیماری عروق مغزی
 • دیکلوفناک در بیمارانی که حملات آسم ، آنژیوادم ، کهیر یا رینیت حاد در اثر حملات ناشی از ایبوپروفن ، استیل سالیسیلیک یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی رسوب می‌کند، مانند سایر داروهای ضد استرس ضدالتهاب (NSAID) موردی برای منع مصرف نیز ندارد.
 • این دارو برای کودکان مناسب نیست.

اقدامات احتیاطی ویژه برای استفاده عمومی داروی دیکلوفناک

از مصرف هم‌زمان قرص‌های سدیم دیکلوفناک با NSAID های سیستمیک از جمله مهارکننده‌های انتخابی سیکلوکسیژناز-2 باید جلوگیری شود .زیرا هیچ مدرکی وجود ندارد که دو داروهای ضدالتهابی بهتر از یک دارو باشد. در مصرف افراد مسن این دارو باید با احتیاطات لازم باشد. توصیه می‌شود که کمترین میزان دوز مؤثر در بیماران مسن ضعیف یا کسانی که وزن بدن کمی دارند استفاده شود.

همانند سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، ازجمله دیکلوفناک، واکنش‌های آلرژیک ، از جمله واکنش‌های آنافیلاکتیک و آنافیلاکتوئید نیز می‌تواند برای افرادی که برای اولین بار دارو مصرف می‌کنند به وجود آید. واکنش‌های حساسیت بیش‌ازحد همچنین می‌توانند به سندرم Kounis ، یک واکنش آلرژیک جدی که می‌تواند منجر به سکته قلبی شود، پیشرفت کنند.

بروز چنین واکنش‌هایی می‌تواند شامل درد قفسه سینه باشد که همراه با واکنش آلرژیک به دیکلوفناک رخ می‌دهد. مانند سایر NSAID ها ، دیکلوفناک به دلیل خواص فارماکودینامیکی ممکن است علائم و نشانه های عفونت را پنهان کند. این دارو حاوی ساکارز است و بنابراین برای بیماران با مشکلات نادر ارثی عدم تحمل فروکتوز ، اختلال جذب گلوکز-گالاکتوز یا نارسایی سوکراز-ایزومالتاز توصیه نمی‌شود.

در بیمارانی که هم‌زمان با دیکلوفناک ، داروهایی مصرف می‌کنند که خطر زخم یا خونریزی را افزایش می دهند مانند کورتیکواستروئیدهای سیستمیک، داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) یا عوامل ضد پلاکت مانند استیل سالیسیلیک اسید باید دیکلوفناک با احتیاط مصرف شود.

در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون نیز باید مراقبت دقیق پزشکی و احتیاط انجام شود ، زیرا ممکن است وضعیت آنها بدتر شود.

هشدارها در مورد مصرف دیکلوفناک

مصرف دیکلوفناک همراه با برخی از هشدارها و محدودیت‌هایی می‌باشد که باید به آن‌ها توجه شود:

برخی از عوارض جانبی جدی مانند خونریزی گوارشی، افت فشار خون، اختلال کبدی و افت کلیه ممکن است در صورت مصرف دیکلوفناک رخ دهد. بنابراین، بیمارانی که دچار اختلال کبدی، اختلال کلیه، زخم یا خونریزی گوارشی، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا دیابت هستند، قبل از مصرف دیکلوفناک با پزشک خود صحبت کنند.

دیکلوفناک ممکن است با دیگر داروها تداخل کند و عوارض جانبی جدی را ایجاد کند. بنابراین، قبل از استفاده هم‌زمان از دیکلوفناک و داروهای دیگر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

در صورتی که دارای حساسیت به دیکلوفناک و دیگر NSAIDs هستید، استفاده از دیکلوفناک توصیه نمی‌شود.

مصرف دیکلوفناک ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی و ایجاد اختلال در تمرکز و توجه شود. بنابراین، بهتر است قبل از رانندگی و استفاده از ماشین‌آلات سنگین و خطرناک، از این عوارض آگاه شوید.

دیکلوفناک ممکن است باعث افزایش خطر بروز اختلالات قلبی و عروقی شود، بنابراین بیماران با بیماری های قلبی و عروقی باید با پزشک خود مشورت کنند.

در صورت استفاده از قرص دیکلوفناک برای درمان درد قاعدگی، دوره درمان باید کوتاه و با دوز کمتر باشد.

مصرف دیکلوفناک در دوران بارد

کودکان :  قرص‌های دیکلوفناک سدیم 100 میلی گرم با انتشار طولانی مدت برای کودکان مناسب نیست.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x