سلامت

ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟

همه افراد همواره به‌دنبال روش های زیبایی و ماندگاری آن هستند و در تلاشند تا فاکتورهای مهم زیبایی را کشف نمایند. دندان‌ها یکی از اساسی‌ترین مواردی به شمار می‌روند که بر زیبایی اثر بسیاری خواهند داشت. دندان‌های افراد ممکن است به دلایل گوناگون به مرور زمان درخشندگی و سفیدی اولیه خود را از دست بدهند؛ اما می‌توان آن‌ها را مجددا سفید و درخشان کرد. آیا با روش‌های سفید و درخشان کردن مجدد دندان آشنا هستید؟ یکی از آن‌ها بلیچینگ دندان نام دارد. دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟ طول عمر بلیچینگ دندان چقدر است؟ آیا بلیچینگ دندان یک درمان دائمی است؟ رفع تیرگی و تغییر رنگ دندان‌ها با استفاده از روش بلیچینگ از مطمئن‌ترین راه‌هایی است که بسیاری از افراد نسبت به انجام آن علاقه بسیاری از خود نشان می‌دهند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با ماندگاری آن به دست آورید، با ما باشید.

سفید کردن دندان و طول عمر بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از بهترین راه‌ها برای رهایی از وجود لکه‌های روی دندان‌ها و بدرنگی‌ آن‌ها و همچنین برخورداری از لبخندی زیبا و درخشان، بلیچینگ دندان نام دارد. بلیچینگ دندان می‌تواند با کمترین تهاجم و حداقل ریسک، دندان‌های شما را سفید و شفاف کند. شناخت عوامل تغییر رنگ دندان می‌تواند به دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در جهت رفع آن‌ها و یافتن بهترین روش کمک نماید. بلیچینگ دندان نیز خود می‌تواند با استفاده از روش‌های گوناگون انجام گیرد؛ اما مناسب‌ترین آن‌ها بعد از معاینه و بررسی توسط دندانپزشک انتخاب خواهد شد.

پراکسید هیدروژن از اساسی‌ترین ماده برای سفید کردن دندان‌ها به شمار می‌رود که می‌تواند رنگدانه‌های رسوب کرده در مینای دندان را اکسید نماید. اکسید شدن این رسوبات سبب از بین رفتن لکه‌ها شده و به مرور رنگ دندان‌ها به حالت عادی و سفید خود بازخواهند گشت. سپس برای سفید شدن عمیق‌تر و ماندگارتر دندان‌ها، پراکسید هیدروژن وارد بخش‌های زیرین مینای دندان می‌شود تا رنگ آن‌ها را روشن‌تر و براق‌تر نماید. بلیچینگ دندان بسته به شرایط بیمار و میزان هزینه آن متفاوت است؛ بنابراین برای انتخاب بهترین روش ابتدا باید توسط متخصص معاینه‌های لازم انجام گیرند. اینکه ماندگاری و طول عمر آفیس بلیچینگ بیشتر است یا هوم بلیچینگ نیز سوالی است که با آن مواجه هستیم. آفیس بلیچینگ از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار بوده و فرد مدت بیشتری از لبخند درخشان خود لذت خواهد برد.

کاندیداهای مناسب برای انجام بلیچینگ دندان به صورت ماندگار

اگر قصد دارید که از دندان‌هایی درخشان و لبخندی زیبا؛ اما با ماندگاری بالا برخوردار باشید و روشی را برگزینید که کمترین تهاجم و خطر را داشته باشد، بلیچینگ دندان مناسب‌ترین روش برای شما خواهد بود. بلیچینگ دندان بدون استفاده از هیچ‌گونه مواد ترمیم‌کننده می‌تواند دندان‌ها را تا چندین درجه روشن‌تر نماید و شکل ظاهری دندان‌ها را بهبود بخشد. حدوداً تمامی افراد می‌توانند از بلیچینگ دندان استفاده کنند؛ اما برای هر فرد بسته به درجه تیرگی دندان‌های وی، تعداد جلسات منحصر‌به‌فرد هستند.

ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟

کسانی که چای و قهوه یا مشروبات الکی و دخانیات را بسیار زیاد مصرف می‌کنند، نیاز ضروری به انجام بلیچینگ دندان خواهند داشت. همچنین افرادی که روی دندان‌های خود بر اثر برخی از عادت‌های بد غذایی لکه‌هایی دارند بیشترین بهره را از بلیچینگ دندان می‌برند. لکه‌هایی که روی دندان‌ها به وجود می‌آیند بیشتر به رنگ‌های زرد و گاهی مایل به قهوه‌ای به نظر می‌رسند.

خارجی‌ترین لایه دندان دچار لکه خواهد شد؛ اما از بین بردن آن در بیشتر مواقع کار دشواری نبوده و قابل برطرف شدن است. افراد سیگاری زمانی می‌توانند به نتیجه‌ مطلوبی بعد از انجام بلیچینگ دندان دست یابند، که بعد از درمان عادت‌های بد خود را ترک کنند. چنانچه این افراد تصمیم به کنار گذاشتن عادت‌های نادرست خود نداشته باشند، نمی‌توانند از بلیچینگ دندان نتیجه مطلوبی دریافت نمایند. رعایت این نکات می‌تواند برماندگاری هرچه بیشتر بلیچینگ دندان بسیار تاثیر بگذارد.

ترک عادت‌های نادرست بهترین روش برای افزایش طول عمر و ماندگاری بلیچینگ

همان طور که ذکر شد، بلیچینگ دندان یکی از راه‌های متداول برای بهبود رنگ دندان‌ها و افزایش اعتماد به نفس است. اما چندین عامل می‌توانند تأثیرات مخربی بر روی ماندگاری بلیچینگ دندان داشته باشند. یکی از این عوامل، عادت‌های نادرستی است که ممکن است به دندان‌ها آسیب برسانند و موجب کاهش مدت ماندگاری بلیچینگ شوند.

تأثیر عادت‌های نادرست بر طول عمر بلیچینگ دندان

عادت‌های نادرست می‌توانند به طور قابل توجهی تأثیرات منفی بر روی دندان‌ها داشته باشند. برای مثال، عادت استعمال مواد غذایی با رنگ دانه های طبیعی و همچنین مواد غذایی قندی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود. همچنین، استفاده از دخانیات نیز می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان‌ها به سمت زردی شود. علاوه بر این، برخی افراد عادت دارند به دندان‌های خود ضربه بزنند یا اشیاء سخت را با دندان‌ها باز کنند که می‌تواند ساختار دندان‌ها را ضعیف کرده و ماندگاری بلیچینگ را کاهش دهد.

راهکارهای پیشگیری از تأثیر عادت‌های نادرست بر دوام بلیچینگ

برای جلوگیری از تاثیر عادت‌های نادرست بر دوام بلیچینگ دندان، ابتدا باید این عادت‌ها را ترک کرد. اگر شما به این عادت‌ها دچار هستید، می‌توانید از راهنمایی‌های دکتر بلیچینگ دندان خود در این زمینه استفاده کنید. درمانگران دندانپزشکی می‌توانند به شما راهنمایی‌هایی بدهند که به شما کمک می‌کنند این عادت‌ها را کنترل کنید و سلامت دندان‌های خود را حفظ کنید. همچنین، ممکن است دندانپزشک شما توصیه‌هایی برای حفظ ماندگاری بلیچینگ دندان نیز داشته باشد.

میزان ماندگاری بلیچینگ دندان

پیش از هر چیز باید یادآور شویم که هر نوع سفید کردن دندان به هر روشی که باشد عموما موقتی بوده و به مرور زمان احتمال بازگشت آن وجود دارد. بیماران می‌بایست بدانند که بلیچینگ دندان یا هر روش دیگری که برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند دائمی نخواهند بود. چنانچه قصد دارید تا در طولانی‌ مدت و البته با ماندگاری بیشتر، از دندان‌هایی درخشان و لبخندی زیبا برخوردار باشید، درمان خود را مجددا تکرار نمایند. همچنین عوامل و فاکتورهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند بر ماندگاری بلیچینگ دندان اثر گذاشته که برخی از آن‌ها با رعایت توصیه‌های دندانپزشک قابل کنترل و برخی دیگر غیرقابل کنترل خواهند بود.

افزایش ماندگاری بلیچینگ دندان بر اساس نوع درمان

نوع روش درمانی از اصلی‌ترین فاکتورهایی به شمار می‌رود که می‌تواند نقش پررنگی در سفید ماندن دندان‌های شما داشته باشد. همچنین نوع ماده‌ سفیدکننده‌ای که برای دندان‌های خود برمی‌گزینید از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ در نتیجه باید سعی کنید آن را از یک داروخانه یا فروشگاه مناسب با برند معتبر تهیه نمایید. انواع محصولات سفیدکننده همچون قلم‌های سفیدکننده، نوارها، ژل، خمیردندان و… در فروشگاه‌های بزرگ وجود دارند که باید بسته به توصیه‌ دندانپزشک خود بهترین را انتخاب کنید.

میزان ماده سفیدکننده موجود در این محصولات بسیار کم است؛ اما اگر آن را از برندی معتبر تهیه کرده و به‌طور مرتب مصرف شود بسیار موثر خواهد بود. همچنین این روش‌ها به عنوان روش‌های درمانی مناسب برای سفید کردن دندان‌ها در منزل به کار برده می‌شوند.

ژنتیک به عنوان یک عامل تاثیرگذار در دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان

ژنتیک از مهم‌ترین مواردی است که به‌صورت مستقیم بر رشد و روند تشکیل عاج زرد زیرین و مینای دندان تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین برخی از افراد به‌طور ذاتی نسبت به دیگر افراد از دندان‌های سفیدتری برخوردار هستند. علاوه‌بر این براساس شواهد و تحقیقاتی به دست آمده برخی از مواد مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین حتی زمانی که نوزاد در رحم مادر قرار داشته اگر مورد استفاده قرار گیرند، از سفیدی دندان می‌کاهند.

مدت زمان دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان نیز به‌دلیل تمامی این عوامل ژنتیکی از فردی به فردی دیگر متفاوت بوده و نمی‌توان مدت زمان دقیقی را برای آن در نظر گرفت. افرادی که به‌طور کلی در سنین جوانی بوده و به‌دنبال استفاده از سیگار و مصرف غذاها و نوشیدنی‌های مضر نیستند؛ می‌توانند از بلیچینگ به عنوان روشی مطمئن استفاده نمایند. در مقابل این موضوع نیز وجود دارد که اگر نتوانید عادت‌های بد خود را ترک کنید، بلیچینگ دندان بیشتر از 6 ماه ماندگاری نخواهد داشت.

نحوه سبک زندگی و تاثیر آن بر دوام و ماندگاری بلیچینگ

بسیار بدیهی است به همان میزان که از دندان‌های خود مراقبت می‌کنید، می‌بایست از آن‌ها توقع داشته باشید. تمامی خوراکی‌هایی که در طول روز مصرف می‌کنید را به خاطر بیاورید؛ بیشتر آن‌ها می‌توانند سبب لکه‌دار شدن دندان‌های شما شوند. سس گوجه فرنگی، قهوه و چای، شراب قرمز، پفک و… نمونه‌هایی از این خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها هستند. بنابراین اگر می‌خواهید دوام بلیچینگ دندان شما به‌طور کلی افزایش یابد، می‌توانید بسیاری از غذاها را بدون کافئین مصرف نمایید.

ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟

همچنین تمامی گزینه‌هایی که در آن آب و ترکیبات سبزیجات بیشتر باشد برای ماندگاری بلیچینگ مناسب‌تر خواهند بود؛ اما برخی از افراد این ترکیبات را نمی‌پسندند. بنابراین نمی‌توان به‌طور قطع میزان ماندگاری بلیچینگ دندان را بیان کرد، زیرا سبک زندگی افراد بر آن تاثیر بسیاری خواهد داشت. مصرف سیگار و دخانیات از دیگر موارد بسیار مهم در عدم ماندگاری بلیچینگ دندان به شمار می‌روند که باید از آن دوری کرد.

به‌طور قطع دندان‌ها  از دود سیگار با آسیب‌هایی مواجه خواهند شد. دود تنباکو دارای ترکیبات شیمیایی است که بعد از گذشت چند ماه سبب بروز لکه‌های قهوه‌ای مایل به زرد روی دندان‌ها می‌شود. بنابراین هرچند مسواک زدن و تمیز نگهداشتن دهان و دندان‌ها می‌تواند به سفید ماندن دندان‌ها کمک کند؛ اما مسلما قادر نخواهیم بود با خوردن غذاهای رنگی و سیگار بلیچینگ دندان را تا مدت زیادی نگه داریم.

منبع: doctorkhosravani.com

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x