فیلم و سریال

معرفی سریال پایتخت 6 و حواشی آن

مجموعه 6 فصلی پایتخت که جزو آن دسته از سریال های پرمخاطب صدا و سیما است که امروز به معرفی سریال پایتخت 6 در ادامه مطلب خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ مجموعه پایتخت که اکنون 6 فصل از آن تولید و پخش شده است از جمله پرطرفدارترین سریال صداوسیما به شمار می‌رود. این مجموعه که در ابتدا با یک خانواده 5 نفره و پسرخاله نقی معمولی (ارسطو) آغاز شد، آرام آرم به دو خانواده شلوغ تبدیل شد که در هر فصل از این سریال اتفاقاتی را در غالب طنز رقم می‌زدند. در ادامه به معرفی سریال پایتخت 6، خلاصه داستان و همچنین حواشی پیرامون پخش سری ششم پایتخت خواهیم می‌پردازیم.

معرفی سریال پایتخت 6

تولید سریال پایتخت 6 در تاریخ ۱۱ آذر ۹۸ کلید خورد. معرفی سریال پایتخت 6 در سال 1399 نظر بسیاری را به خود جلب کرده است. براساس گزارش‌های منتشر شده، ظاهرا فیلمبرداری پایتخت ۶ با کارگردانی سیروس مقدم و تهیه کنندگی الهام غفوری از ۹ آذر در شیرگاه مازندران شروع شده است.

در معرفی سریال پایتخت 6 باید گفت که علیرضا خمسه در نقش بابا پنجعلی حضور ندارد. پایتخت ۶ در ۱۵ قسمت برای پخش در نوروز ۹۹ از شبکه یک سیما در حال ساخت است و این خبر خوبی برای طرفداران این سریال جذاب خواهد بود.

خلاصه داستان سریال پایتخت 6آخرین فصل پایتخت

در فصل6 سریال پایتخت بعد از مرگ بابا پنجعلی شروع می شود که منجر به اهدای اعضایش شده و بهبود نیز پس از سال ها به ایران باز میگردد اما با همسرش به اختلاف می خورد. بهتاش فریبا که در پایتخت 5 گذشته آس و پاس بوده حالا دروازه بان فوتبال نساجی شده و نقی معمولی هم در عرصه سیاسی ورود کرده است.

اسامی بازیگران سریال پایتخت 6

پس از معرفی سریال پایتخت 6 نوبت به بازیگران سریال پایتخت می‌رسد. ازجمله بازیگران ثابت این مجموعه محسن تنابنده، ریما رامین‌ فر، احمد مهرانفر، مهران احمدی، هومن حاجی عبداللهی، بهرام افشاری، نسرین نصرتی، سارا و نیکا فرقانی هستند.

بازیگران مهمان که در فصل 6 پایتخت حضور داشتند آتیه جاوید، سلمان خطی، ابوالفضل رجبی، غلامعلی رضایی، مجتبی و مصطفی بلال حبشی، عارفه معماریان، وحید قاضی زاده، امیر سیدزاده و غلامعلی رضایی می‌باشند که در این مجموعه به ایفای نقش پرداخته اند.

اسامی دیگر عوامل سازنده در معرفی سریال پایتخت 6پشت صحنه سریال پایتخت

 • نویسنده فیلمنامه: آرش عباسی
 • طراح و سرپرست نویسندگان: محسن تنابنده
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • مدیر فیلمبرداری: فرشاد گل‌سفیدی
 • طراح گریم: مجید اسکندری
 • مدیر تولید: محمد اتحادی
 • مدیر برنامه‌ ریزی: داود باقری
 • طراح صحنه: حسین مجد
 • صدابردار: میثم یادریلو
 • مدیر تدارکات: مهدی رهبری
 • منشی صحنه: آسیه معصومی‌ زاده
 • مدیر روابط عمومی: علی زادمهر

حواشی سریال پایتخت 6

شبکه یک امسال را با «پایتخت ۶» آغاز و دو قسمت باقیمانده‌ را نیز همراه با خلاصه‌ای از قسمت‌های پخش‌شده از اول هفته جاری روانه آنتن کرد. این سریال به درجه‌ای از محبوبیت رسیده که تلویزیون نمی‌تواند آن را رها کند. از طرفی حساسیت‌ها، تصمیم‌گیری درباره ساخت فصل‌های جدید را دشوار کرده است.

پایتخت۶ را می‌توان پرحاشیه‌ترین سریال سال 1399 بدانیم. افت کیفیت در این سریال نسبت به فصل‌های پیشین مشهود بود که این اتفاق اعتراض بخشی از مخاطبان و دفاع نویسنده و کارگردان را در پی داشت. جای خالی فیلمنامه‌نویس فقید سریال یعنی خشایار الوند کاملا احساس می‌شد و بسیاری از ضعف‌های داستانی اثر را به این مسئله ربط دادند. این موضوع حتی انتقاد تلویحی وزیر فرهنگ را هم به دنبال داشت. سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ در یک توئیت نوشت: این خشایار الوند بود که به «پایتخت» جان می‌داد.

فیلمنامه پایتخت۶ خط داستانی مشخصی نداشت و مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرید. برخی خرده داستان‌های سریال ناتمام رها شد که کارگردان آن را به ماجرای کرونا ربط داد. شغل جدید نقی و رفت و آمدش به مجلس شورای اسلامی به عنوان راننده، قاچاق مواد مخدر توسط ارسطو، بازگشت بهبود، دروازه‌بانی بهتاش و بازگشت نقی از سفر حج داستان‌های پراکنده‌ای بودند که در یک چارچوب منظم گنجانده نشدند.

جایگزین شدن نوسینده پایتخت 6

بهزاد عشقی، منتقد سینما و تلویزیون گفت: در سریال پایتخت۶ موقعیت های کمدی خوبی وجود داشت دنباله آن‌ها گرفته نشد.

بهزاد عشقی درباره کیفیت سریال پایتخت۶ تاکید کرد: سریال پایتخت در فصل ششم یک سری از نویسندگان خوبش مثل خشایار الوند را از دست داد و به همین دلیل جذابیت‌های داستانی این اثر از دست رفت. در این فصل فراز و فرودهای داستانی سریال خیلی اندک شد و تیپ ها و شخصیت‌ها خودشان را تکرار کردند.

به گفته منتقد ماهنامه فیلم در بیشتر قسمت‌های پایتخت۶ می‌بینیم آدم‌ها دور هم نشستند و با حرف‌های زیاد داستان را پیش می‌برند.

اعتراض نویسنده به سانسور پایتخت۶

ماجرای سانسور این سریال نیز حرف و حدیث‌های زیادی را برانگیخت. آرش عباسی، نویسنده، احمد مهران‌ فر و محسن تنابنده هر کدام با انتشار پست‌های اینستاگرامی جداگانه بر خبر سانسور سریال مهر تایید زدند و این اقدام را زیر سوال بردند.

آرش عباسی نویسنده این سریال هم نوشت: «هر جایی که می‌بینم دیالوگ های پایتخت حذف شده زمانی به خودم میام که تیتراژ آخر داره پخش میشه. سانسور مثل خون در رگ ما جاری است. نویسنده به طور ذاتی آموخته است که برای روی صحنه رفتن،روی پرده رفتن یا روی صفحه رفتنِ اثرش، خودش باید و باید و باید اولین سانسورچی باشد. دو راه بیشتر هم ندارد یا باشد یا کار نکند. ما راه دوم را نرفتیم برای همین، راه اول را با همه‌ی زخم هایش انتخاب کردیم. پس به این زخم نمک نپاشید.»

سانسور دوباره نسخه سانسور شده

محسن تنابنده نیز نوشت: «میان پایتخت ما و پایتختی که می‌بینید تفاوت از زمین تا آسمان است. حتی نسخه سانسور شده رو هم سانسور می‌کند»

احمد مهران‌ فر بازیگر نقش ارسطو، نیز دیالوگ‌های سانسور شده‌ سریال پایتخت۶ را که مربوط به سکانس مواد چسباندن زیر ماشین نقی معمولی است منتشر کرد.

او نوشت: «نگران ارسطو نباشید به زودی حالش خوب می شود البته اگر سانسورچی ها بگذارند. پیام های بازرگانی را پخش کردند تا یک صفحه از گفت‌وگوی این سکانس را که قبلاً تصویب شده بود حذف کنند.نگران چه هستید؟ این حرفها را که مردم هزاران بار گفته اند و شنیده اند. این فقط یک موردش.»

دیالوگ‌های سانسور شده مربوط به مکالمه نقی و ارسطو بودن که در آن انتقادهایی از نمایندگان مجلس و قیمت دلار و بنزین مطرح می‌شد.

سریالی که از روز اول با موضوع صمیمت جاری در روابط خانواده ایرانی و احترام بین آنها شروع شده بود در معرفی سریال پایتخت 6 مسیر دیگری را در پیش گرفت. روابط پرتنش اعضای خانواده و بی‌احترامی آنها نسبت به یکدیگر و دروغ‌های پی‌درپی‌شان از دیگر مواردی بود که مورد انتقاد قرار گرفت.

جنجال سکانس آخر پایتخت 6

جنجالی‌ترین حاشیه پایتخت۶ در آخرین سکانس آن رقم خورد. صحنه‌های سفر ماه عسل رحمت با بازی هومن حاجی عبداللهی و همسرش، یادآور سکانسی از فیلمی ساخته قبل از انقلاب اسلامی بود.

نشان دادن چند ثانیه موتورسواری از نمای بالا و بعد قایق‌سواری به همراه موزیکی عاشقانه بازسازی صحنه‌هایی معروف از دو فیلم بسیار دیده شده محسوب می‌شد.

در پی پخش این تصاویر رییس سازمان صداوسیما به معاونت سیما برای بررسی حواشی قسمت آخر پایتخت۶ تذکر داد. علی‌عسکری ، رئیس سازمان صدا وسیما در دستوری ویژه به سیدمرتضی میرباقری با اشاره به حواشی قسمت آخر مجموعه «پایتخت۶» تاکید کرد لازم است بررسی شود که این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه‌انگیز «ستون پنجم فرهنگی دشمن»

تذکر شورای نظارت بر صداوسیما

صداوسیما همچنین به علت ایرادهای وارده به سریال پایتخت ۶ از سویشورای نظارت بر صداوسیما تذکر گرفت. سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو شورای نظارت بر صداوسیما گفت:‌ رسانه ملی به خاطر انتقادات و ایراداتی که به فیلم‌نامه و همچنین دیالوگ‌های سریال پایتخت۶ وارد شده بود به رسانه ملی تذکر داد تا در سریال‌های بعدی از تکرار آن جلوگیری شود.

نمی‌دانستم قرار است توبیخ شویم

پس از بسته شدن پرونده سریال پایتخت۶ روابط بخشی از دست‌اندرکاران این سریال با مدیران صداوسیما تیره و شد. در نشستی که به منظور نقد و بررسی سریال در تلویزیون برگزار شد، محسن تنابنده حضور نداشت و از همین غیبت می‌شد قهر و دلخوری او را درک کرد.

سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت ۶ در برنامه نقد و تحلیل سریال حاضر شد و ابهامات مربوط به پخش قسمت‌های آخر آن را برطرف کرد. مقدم همچنین به حواشی قسمت آخر سریال و صجبت‌های رئیس صدا و سیما واکنش نشان داد و گفت که هیچ خط قرمزی را رد نکردند.

او گفت: ما فکر کردیم می‌خواهند از ما تقدیر کنند که در این شرایط سریال طنز ساختیم و خنده بر لبان مردم آوردیم، اما نمی‌دانستم قرار است توبیخ شویم! ده سال است «پایتخت» مردم را در شرایط مختلف پای تلویزیون می‌نشاند. ما داریم خدمت می‌کنیم نه خیانت!

اما بعد از کش و قوس فراوان، ۲۵ بهمن‌، قسمت‌های باقیمانده پایتخت۶ در مازندران کلید خورد و این خبر را الهام غفوری تهیه‌کننده سریال اعلام کرد. او همچنین گفت: تصویربرداری دو قسمت پایانی فصل ششم در مازندران آغاز شد، کاری که به خاطر کرونا ناتمام ماند و حالا کار شروع شده تا پرونده فصل ششم بسته شود. این روزها به رامسر رسیده است. دو قسمت باقیمانده پایتخت۶ شب‌های ۲۹ و ۳۰ اسفند از شبکه یک پخش می‌شود.

معاون سیما گفت برای ساخت سریال عجله‌ای ندارد

حمید شاه آبادی، معاون سیما در نشست خبری روز شنبه ۲۳ اسفند با خبرنگاران احتمال ساخت پایتخت ۷ را منتفی ندانست. اما گفت برای ساخت این سریال عجله‌ای نداریم و باید روی محتوا و فیلمنامه دقت کنیم.

صداوسیما این بار می‌خواهد پایتخت ۷ را با حوصله و دقت بسازد تا بتواند ممیزی‌های خودش را اعمال کند و از گزند حاشیه‌ها و جنجال‌ها در امان بماند.

در سال‌های اخیر سیروس مقدم و محسن تنابنده هر دو درگیر ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی هستند. سیروس مقدم جزیره را می‌سازد و محسن تنابنده هم پشت دوربین سریال ماساژور می‌رود. با این حساب احتمال دارد پایتخت در فصل ششم متوقف شود و به ایستگاه هفتم نرسد.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x