گل و گیاه

معرفی 15 مورد از بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم

 در این مطلب به معرفی بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم خواهیم پرداخت. به این موضوع توجه کنید که منظور از محیطی با نور کم، یک محیط سایه نیست، بلکه محیطی است که نسبت به نزدیک پنجره‌ها نور کمتری دارد.

به گزارش پارت نیوز؛ با توجه به افزایش خانه‌های آپارتمانی و کم شدن نور خانه‌ها، کسانی که به گل  و گیاه علاقه دارند به سمت داشتن بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم سوق داده می‌شوند. مطمئنا نقاطی در خانه وجود دارد که کم نور هستند و یا اصلا نور نمی گیرند. در این صورت اگر قصد نگهداری از گیاهان آپارتمانی را داشته باشید با مشکل مواجه خواهید شد. در این شرایط به سراغ گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم بروید. این دسته از گیاهان به نور چندان زیادی نیاز نداشته و در خانه‌های کم نور نیز به‌خوبی رشد می‌کنند.

معرفی بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم

در اینجا به معرفی برخی گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم می‌پردازیم.

1.گیاه گازمانیا یا بروملید

گازمانیا یا بروملید

گازمانیا، گیاهی گرمسیری است که رنگ‌های مختلفی هم دارد. ظاهر منحصربه‌فرد این گیاه که یادآور حال و هوای مناطق گرمسیری است، آن را به یکی از گیاهان دوست داشتنی برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است. گازمانیا تقریبا جز گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم است و در نور غیرمستقیم خورشید به رشد خود ادامه خواهد داد.

پس حواستان باشد که این گیاه را زیر نور آفتاب قرار ندهید، چون نور مستقیم به برگ‌های آن آسیب می‌زند. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه، نزدیک پنجره‌ای است که نور مستقیم آفتاب به آن نمی‌تابد. اگر نور خورشید در دسترس نبود، این گیاه حتی با نور لامپ فلوئورسنت یا همان لامپ رشد نیز، به‌خوبی رشد خواهد کرد. گازمانیا یکی از مقاوم‌ترین گلهای آپارتمانی سایه دوست است.

2.آگلونما، از جمله گیاهان سایه دوست و بی آزار

آگلونما - بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم

دومین گیاهی که در دسته بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم  قرار می‌گیرد آگلونما است. آگلونما گیاه آپارتمانی بی‌آزاری است که به‌راحتی رشد می‌کند و از جمله گیاهانی است که برخی از گونه‌های آن خیلی به نور خورشید احتیاجی ندارد. به‌همین‌دلیل خیلی‌ها معتقدند که اگر تجربه کمی در زمینه نگهداری گیاهان دارید، بهتر است از این گیاه شروع کنید. میزان نیاز این گیاه به نور را می‌توانید از رنگ برگ‌های آن تشخیص دهید. اگر برگ‌های تیره‌ای داشت یعنی به نور کم، و اگر برگ‌های روشن‌تری مثل صورتی و یا نارنجی داشت، به نور متوسطی احتیاج دارد.

آگلونما در سایزهای کوچک، انتخاب مناسبی برای روی میز کار، میز پذیرایی و روی قفسه‌هاست. در مقابل آگلونمایی که سایز بزرگ و گل‌های زیبایی شیپوری شکل دارد را نیز می‌توانید کنار مبل، روی زمین قرار دهید تا هم از زیبایی آن لذت برده  و هم فضای خالی کنار مبل‌ها را پر کنید. در نظر داشته باشید که آگلونما نیز مثل سایر گیاهان لیست گیاهان سایه دوست نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد تا برگ‌هایش سالم بمانند.

3.برگ عبایی

گیاهان مقاوم به نور کم

یکی از بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم برگ عبایی است. این گیاه مقاومت بالایی در برابر شرایط متفاوت محیطی دارد، همین موضوع باعث شده تا به گیاه آهنین معروف شود! اگر زمان زیادی برای رسیدگی به گیاهان ندارید اما دوست دارید از سبزی و طراوت آن‌ها بهره‌مند شوید، این گیاه انتخاب بسیار مناسبی برای شماست.

گیاه برگ عبایی جز گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم است که به نور خیلی کمی برای رشد احتیاج دارد و تقریبا در هر نقطه‌ای از منزل شما رشد می‌کند! تنها کاری که باید بکنید این است که آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا برگ‌هایش آسیب نبیند و قهوه‌ای نشود.

اگر دوست دارید برگ عبایی شما همیشه سرزنده و شاداب باشد، کافی است هفته‌ای یک بار با یکپارچه مرطوب برگ‌های آن را تمیز کنید تا گردوغباری روی آن‌ها نباشد؛ اینکار به برگ‌های گیاه در جذب بهتر نور کمک خواهد کرد.

4 . دیفن باخیا

چه گل هایی کم نور اند؟

یکی دیگر از بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم دیفن باخیای محبوب است. دیفن باخیا یک گیاه بسیار زیباست که هم برای منزل و هم برای محیط‌های کاری و اداری بسیار مناسب است. توجه کنید که این گیاه سمی است، به‌همین‌علت به گیاه دوزخ هم معروف است. بنابراین مواظب باشید که آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید. همچنین درنظر داشته باشید که تماس پوست‌های حساس با آن باعث ورم کردن و ایجاد خارش می‌شود. پس اگر پوست حساسی دارید، سعی کنید تا حد امکان پوست دست‌تان به آن برخورد نکند.

میزان نور مناسب برای انواع دیفن باخیا بسته به نوعشان متفاوت است. بیشتر دیفن باخیاها به نور خیلی کمی احتیاج دارند و جز گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم به‌حساب می‌آیند، اما گونه‌هایی از این گیاه هم وجود دارد که در نور کم از بین می‌روند.

5. پرسیاوشان

گیاه پرسیاوشان

پروسیاوشان یکی از بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم و ظریفی است که افراد به آن علاقه بسیاری دارند. پرسیاوشان‌ها گیاهان سایه دوست و زیبایی هستند که جلوه بسیار زیبایی به منزل شما می‌دهند و بیشتر انواع آن در نور کم نیز می‌توانند زندگی کنند. نکته‌ای که در مورد پرسیاوشان‌ها وجود دارد این است که آن‌ها بسیار حساس هستند و اگر به‌خوبی به آن‌ها رسیدگی نشود، به‌راحتی از بین می‌روند.

اگر قصد خرید گیاه پرسیاوشان برای خانه خود را دارید، درنظر داشته باشید که خاک آن باید همیشه مرطوب باشد. البته این به‌معنای آبیاری بیش‌ازحد و غرقاب کردن گیاه نباید تلقی شود. پس در نگهداری از پرسیاوشان نه آن‌قدر به آن کم آب بدهید که خاکش خشک شود و نه آن قدر آن را آبیاری کنید که در آب غرق شود! همین که خاک گیاه مرطوب شود و ریشه‌اش خشک نماند کافی است.

از آنجایی که آب‌های لوله‌کشی دارای املاح سنگین هستند، پیشنهاد می‌کنیم برای آبیاری پرسیاوشان خود از آبی که حداقل 24 ساعت در جای خود استراحت کرده یا آب جوشانده سرد شده استفاده کنید.

6.نخل شامادورا

نخل شامادورا

ششمین گیاهی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم و در دسته بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم قرار می گیرد نخل شامادورا است. نخل شامادورا یک گیاه باشکوه و مناسب برای اتاق غذاخوری و سالن پذیرایی شماست. در زمان ویکتوریا، داشتن نخل شامادورا نشانه ثروت آن خانواده بود. اگرچه این روزها این گیاه نشانه ثروت نیست! اما هنوز هم در هر کجا که باشد چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

نخل شامادورا یکی از گیاهان سایه دوست است و در نور کم هم رشد می‌کند، اما بهترین نور برای آن میزان نور متوسط است. اگر قصد نگهداری از نخل شامادورا را دارید، بهتر است آن را در نزدیکی پنجره یا اتاق‌های پر نور قرار ندهید، این گیاه سایه را به روشنایی ترجیح می‌دهد. اگرهم دسترسی به هیچ نوری نداشتید، می‌توانید لامپ مخصوص رشد گیاهان تهیه کرده و گیاه را در زیر نور رشد نگهداری کنید.

7.گیاه اسپاتی فیلوم یا زنبق صلح

گل زنبق صلح

اگر در جستجوی بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم هستید زنبق صلح یکی از این گیاهان است. برخلاف باور عموم، اسپاتی فیلوم‌ها گونه‌ای از گل آنتوریوم نیستند. دفعه بعد که یکی از آن‌ها را دیدید با دقت به آن‌ها نگاه کنید! می‌بینید که گلبرگی سفید مثل یک برگچه دور یک گل زرد رنگ را احاطه کرده است.

اسپاتی فیلوم‌ها معمولا تا یک متر رشد می‌کنند، به‌همین‌دلیل بهتر است آن‌ها روی زمین قرار دهید. نور مناسب برای این دسته از گیاهان نور کم یا متوسط است و در نبود نور خورشید، با نور فلوئوروسنت هم رشد می‌کنند. جالب است بدانید هر چه نور بیشتری به اسپاتی فیلوم‌ها بتابد، گل‌های سفید بیشتری خواهند داشت و آن‌ها تصفیه کننده هوا هم هستند.

اگر به دنبال گلی زیبا هستید که نور کمی بخواهید خرید یک اسپاتی فیلوم‌ انتخاب خوبی است. چون این گیاه جز گیاهان مقاوم به نور کم است و نگهداری آسانی هم دارد. تنها چیزی که در نگهداری از این گیاه مهم است آبیاری کافی است (نه بیش‌ازحد و نه کمتر از میزان مورد نیاز) وگرنه گیاه شما پژمرده خواهد شد. اسپاتی فیلوم‌به محیطی نیاز دارد که نور مستقیم به آن نرسد و البته بهتر است از دسترس حیوانات نیز دور باشد، زیرا جز گیاهان سمی است.

8.کالاتیا ماکویانا

چه گل هایی نور نیاز ندارند

این گیاه اسامی مختلفی دارد که اکثرا برگرفته از ظاهر زیبای آن است و جز بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم قرار می‌گیرد. مثلا به‌دلیل شباهت برگ‌های زیبای این به پرهای طاووس، به آن گیاه طاووس هم گفته می‌شود. این گیاه به‌دلیل جلوه باشکوه و زیبایش مورد توجه عاشقان گل و گیاه است. کالاتیا ماکویانا جز گیاهان رطوبت دوست است و خاک آن نیز باید همیشه مرطوب باشد، البته مرطوب نه به این معنا که خاک آن غرقاب شود، چون دراین‌صورت باعث مرگ گیاه خود خواهید شد، بلکه منظور از مرطوب بودن خاک این است که چند سانتی‌متر رویی خاک رو به خشکی رفت، آن را مجددا آبیاری کنید.

9.پپرومیا یا برگ قاشقی

پپرومیا یا برگ قاشقی

یکی از شناخته شده ترین گیاهانی که در اکثر خانه‌ها وجود دارد و جز بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم به حساب می‌آید برگ قاشقی است. گیاه قاشقی، یک گیاه کوچک و جذاب است که می‌تواند طراوت و سرسبزی را برای میز شما به ارمغان بیاورد. این گیاه نه‌تنها از گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم است، بلکه جز گیاهان مقاوم در برابر کم‌آبی است. به عبارتی این گیاه به آبیاری کمی نیاز داشته و زمانی که خاکش خشک می‌شود باید آن را آبیاری کنید. گیاه قاشقی نور کم تا زیاد ولی غیرمستقیم را تحمل کرده و می‌تواند در نور فلوئورسنت هم رشد کند. جالب است بدانید که بیش از 100 نوع گیاه قاشقی کشف شده و این گیاه از تنوع بالایی برخوردار است.

10.فیلودندرون برگ انجیری

فیلودندرون برگ انجیری

برگ‌انجیری‌ها به خاطر برگ‌های شاداب و ظاهر زیبایشان مورد توجه هستند. فیلودندرون برگ‌انجیری نیز یک برگ‌انجیری محبوب است که می‌تواند در شرایط محیطی متفاوتی (مثل کمبود نور خورشید) و کمترین میزان رسیدگی دوام بیاورد به رشد خود ادامه دهد. فیلودندرون یکی از محبوب‌ترین درختچه‌های بدون نیاز به نور است.

تقریبا همه گونه‌های فیلودندرون جزء گیاهان مقاوم به نور کم هستند و در شرایط نوری ضعیف نیز رشد خواهند کرد. در طول نگهداری از فیلندرون برگ انجیری اگر ساقه گیاه شما بلند شده اما نازک است یا فاصله بین برگ‌ها خیلی زیاد شده، یعنی نور خیلی کمی به آن می‌تابد و باید آن را در محیط پرنورتری قرار دهید. دانستن این نکات در خرید فیلودندرون از پژمردگی و از بین رفتن گیاه تاثیر فراوانی دارد.

11.پتوس؛ از جمله بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم

روش های نگه داری پتوس

آیا اولین بار است که تصمیم گرفتید از گیاهی مواظبت کنید، اما نمی‌دانید بهترین انتخاب کدام است؟ اگر جواب بله است، ما گیاه پتوس را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ گیاهی بی‌آزار و ماندگار و جز گیاهان مقاوم به نور کم و تقریبا سایه دوست. پتوس یکی از بهترین گلهای آپارتمانی سایه دوست است که در منزل و محل کار قابل نگهداری است.

12.مارانتا لوکونورا؛ گیاه دعاخوان

مارانتا لوکونورا؛ گیاه دعاخواننورا در شب شبیه دست‌های در حال دعا هستند و به‌سمت بالا جمع می‌شوند، ازاین‌رو این گیاه، به گیاه دعاخوان شهرت پیدا کرده است. برگ‌های مارانتا لوکونورا بیضی شکل و به‌رنگ صورتی-سبز هستند و جلوه‌ای جذاب و تماشایی دارند. اگر این گیاه را از سقف آویزان کنید، جلوه برگ‌هایش بیشتر خواهد شد. یکی از زیباترین گیاهان کم نور مارانتاست.

این گیاه از گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم ، اگر در روز نور خیلی کمی دریافت کند، در نزدیکی عصر برگ‌هایش بسته می‌شوند و دیگر باز نمی‌شوند. ضمن اینکه نور بسیار کم باعث رنگ‌پریدگی برگ‌های این گیاه نیز می‌شود. درنتیجه اگر قصد نگهداری از این گیاه را دارید، حتما شرایط نوری مناسب را برای آن فراهم کنید.

13.سانسوریا، یکی از بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم

نحوه مراقبت سانسوریا

سانسوریا جز گیاهان مقاوم به نور کم است که رنگ راه‌راه آن و شباهتش به پوست مار باعث شده به آن گیاه ماری نیز گفته شود. این گیاه گونه‌های مختلفی داشته و جز خانواده ساکولنت‌ها به‌حساب می‌آید. گستره نور مناسب برای این گیاه وسیع است و در اغلب شرایط نوری رشد می‌کند، ازاین‌رو جز گیاهان سایه دوست به‌حساب می‌آید. شرایط نوری ایده‌آل برای سانسوریا نور غیرمستقیم متوسط تا زیاد است، اما شرایط نوری کم نیز برای آن قابل تحمل خواهد بود.

14.گیاه عنکبوتی یا گندمی

گندمی مقاوم به نور و سایه دوست

یکی از جذابترین و بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم گندمی است. گیاه عنکبوتی برگ‌های بلند و نازکی دارد که با قوس زیبایی از ریشه خارج شده‌اند. برگ این گیاه شبیه پاهای عنکبوت هستند و همین موضوع باعث شده تا آن را با نام گیاه عنکبوتی هم بشناسند. اگر به‌خوبی از این گیاه مراقبت کنید، گل‌های سفید رنگ زیبایی روی آن شکوفا می‌شود و جذابیت آن دوچندان خواهد شد. گیاه برگ عنکبوتی به‌سادگی تکثیر شده و با قلمه زدن می‌توانید به‌راحتی آن را تکثیر کنید.

نور مناسب برای گیاه عنکبوتی مثل سایر گیاهان آپارتمانی نور غیرمستقیم است و می‌تواند در نور کم نیز رشد کند. به‌همین‌دلیل است این گیاه جز لیست گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم ما قرار گرفته است. اگر در جستجوی گل برای راه پله بدون نور هستید گیاه گندمی برای شما مناسب است.

اگر برگ عنکبوتی را برای نگهداری و مراقبت در خانه خود انتخاب کرده‌اید، درنظر داشته باشید که گاهی اوقات برگ‌های این گیاه قهوه‌ای رنگ می‌شوند، این موضع نشان دهنده فلوراید زیاد آب است. در چنین شرایطی از آب تصفیه شده یا آب جوشانده سرد شده برای آبیاری گیاه خود استفاده کنید تا بتوانید از سبزی و طراوت آن دوباره لذت ببرید.

15.گل سنگ

گیاه گل سنگ

آخرین گلی که در این مطلب به آن می‌پردازیم و در دسته بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم قرار می‌گیرد گل سنگ است. اگر به‌دنبال گیاهی با برگ‌های جذاب و رنگارنگ می‌گردید گل سنگ انتخاب مناسبی برای شماست. این گیاه معمولا برگ‌هایی با زمینه صورتی دارد که با نقطه‌هایی سبزرنگ آراسته شده‌اند. البته می‌توان ترکیب‌های رنگی دیگری را نیز از این گیاه پیدا کرد. گل سنگ چه در داخل خانه زندگی کند و چه خارج از خانه ترجیح می‌دهد در سایه باشد و جز گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم است. نور بیش‌ازحد باعث می‌شود تا برگ‌های گیاه بی‌رنگ شوند. برای نگهداری از این گیاه یک پنجره شرقی و یا جنوبی بهترین مکان برای زندگی آن است.

انتهای مطلب

3/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x