جامعه

کمتر از 25 میلیون زن ایرانی خانه دار هستند

آمار تقریبی زنان خانه‌دار کمتر از ۲۵ میلیون نفر اعلام شد.

به گزارش پارت نیوز؛ لاله فرهنگ متین در نشست “هم‌نورد” با موضوع بررسی طرح‌ها و اقدامات انجام شده در زمینه تسهیل گری نقش آفرینی مادران در جامعه که از سوی اندیشکده “موج” برگزار شد، گفت: بر اساس نتایج یکی از پژوهش‌هایی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داده است به طور تقریبی آمار بانوان خانه‌دار کمتر از ۲۵ میلیون نفر است.

وی ادامه داد: آمار جامعه زنان شاغل نیز حدود ۱۳ الی ۱۴ درصد از اشتغال فعال است. در واقع آمار زنان خانه‌دار ما بیشتر از زنان شاغل هستند و جامعه وسیعی از جمعیت کشور ما را بانوان خانه دار تشکیل می‌دهند.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با اشاره به آمارپژوهی که وی از بانک جهانی انجام داده است، یادآور شد: آمار پژوهی از بانک جهانی در بازه زمانی ۱۹۷۰ تا ۲۰۲۰ درباره وضعیت اقتصادی بانوان و نرخ باروری انجام دادیم؛ نتایج نشان می‌داد که به طور میانگین وضعیت اقتصادی زنان در جهان ۵۰ درصد است. وضعیت اقتصادی زنان در کشور ما در سال ۱۹۷۰ خیلی پایین بود اما الان حدود ۱۵ درصد است.

فرهنگ متین تصریح کرد: از سوی دیگر اما وقتی به نرخ باروری نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که میانگین جهانی نرخ باروری در ۱۹۷۰ حدود ۲.۲ درصد بوده است اما همین آمار در کشور ما و در آن بازه زمانی بیش از ۶.۵ بوده است. در حال حاضر اما نرخ باروری در کشورهای توسعه یافته حدود ۱.۵ تا ۱.۷ است اما در کشور به حدود ۱.۶ رسیده است.

وی با تاکید بر لزوم گفتمان سازی در نظام مسائل حوزه زنان و خانواده، تاکید کرد: باید نگاه و منویات رهبری تبدیل به گفتگو شود. نیاز داریم با بسته‌هایی نظیر رویداد بزرگ خانواده و فرهنگ عامه که در ۹ محور از سوی معاونت امور زنان و خانواده اجرا می‌شود، این گفتمان سازی را ایجاد کنیم.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه کلیه برنامه‌ها و سیاست‌های معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نشات گرفته از اسناد بالادستی و سیاست‌های بالادستی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: یکی از آخرین طرح‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حوزه بانوان، اعضای هیات علمی بود. ما موانع رشد و شکوفایی این‌ زنان را بررسی کردیم. به تازگی با جامعه نخبگان و صاحبان استعداد جلسه داشتیم تا ببینیم از جمع بندی این صحبت‌ها به چه نتایجی می‌رسیم. اینکه این زنان شاغل یا خانه دار ما در مناطق روستایی یا شهری هستند نیز باعث می‌شود که نظام مسائل آنها متفاوت باشد.

فرهنگ متین معتقد است که باید نگاه اصلی منویات رهبری و الگوی سوم زن در روح قوانین جاری شود تا مسائل حوزه زنان و خانواده درک شود.

به گفته وی، در اجرای قوانین خلاءهایی وجود دارد، کما اینکه مدیران با خوانش خود قوانین را اجرا می‌کنند و از سوی دیگر برخی قوانین مدیران را مکلف به انجام برخی امور در حوزه زنان و خانواده نکرده و این باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به برنامه هفتم توسعه، توضیح داد: یکی از مسائلی که معاونت زنان در برنامه هفتم و در فصل زن و خانواده و جمعیت پیشنهاد داد؛ موضوع انعطاف شغلی بانوان است. این امر می‌تواند تعارضات نقش فردی، اجتماعی و خانوادگی زنان را تا حدی بر طرف کند. البته این موضوع پیچیدگی‌های خود را دارد چراکه تفاوتی بین شغل هایی مثل معلمی و برخی شغل‌های دیگر که فرد باید در میدان کار حضور داشته باشد، وجود دارد. باید فرآیند دورکاری طوری باشد که هم لطمه‌ای به کار نخورد و هم بانو دچار استرس بیشتر نشود.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x