انرژیخودرو

16 روش اصولی برای کاهش مصرف بنزین خودرو

برای کاهش مصرف بنزین خودرو چه کنیم؟ بسیاری از مردم به دنبال راه‌هایی هستند تا مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهند.

به گزارش پارت نیوز؛ با رعایت نکات بسیاری می‌توانید سبب کاهش مصرف بنزین خودروی‌تان بشوید. از نحوه رانندگی گرفته تا مکانیک خودرو همگی بر میزان مصرف سوخت تاثیر دارند. در این گزارش چند راهکار عالی برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین را به شما آموزش خواهیم داد.

اهمیت میزان مصرف سوخت

راندمان سوخت (fuel-efficiency) توانایی خودرو در تبدیل کردن سوخت به انرژی است. هرچه خودرو انرژی بیشتری تولید کند، راندمان سوخت آن نیز بالاتر خواهد بود. راندمان سوخت با میزان مصرف سوخت رابطه معکوسی دارد. خودروهایی که راندمان سوخت بالایی دارند، سوخت کمتری نیز مصرف و حمل می‌کنند.

مزیت‌های کاهش مصرف بنزین خودرو

مصرف بهینه سوخت ها به خصوص بنزین مزیت‌های فراوانی دارد، ازجمله:

کاهش انتشار کربن یا آلودگی هوا: مصرف سوخت کمتر برای محیط‌زیست مفید است، زیرا انتشار کربن در جو را کاهش می‌دهد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها: با توجه به افزایش قیمت بنزین، مصرف سوخت کمتر می‌تواند به اقتصاد خانواده کمک کند.

افزایش انرژی پایدار (sustainable energy): متأسفانه منابع انرژی محدود ما روبه پایان هستند و اگر به همین ترتیب پیش برویم، چیزی برای نسل‌های آینده باقی نخواهد ماند. بنابراین باید مصرف انرژی را کاهش دهیم و به مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر روی بیاوریم.

آسیب کمتر به خودرو: کاهش مصرف بنزین خودرو موجب حفظ کارایی موتور برای مدت طولانی‌تر می‌شود. هرچه موتور سوخت بیشتری بسوزاند، در کوتاه‌مدت و بلندمدت کارایی کمتری خواهد داشت

روش‌های کاهش مصرف بنزین خودرو

با رعایت نکات ساده ای که در ادامه به شما خواخیم گفت می‌توانید مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهید:

راهکارهای کاهش مصرف بنزین خودرو

۱. رانندگی با سرعت مناسب

رانندگی با سرعت بالا و پایین هر دو موجب افزایش مصرف سوخت می‌شوند. در سرعت کمتر از ۵۰ کیلومتر بر ساعت موتور با دنده پایین‌تری کار می‌کند و بنابراین سوخت بیشتری می‌سوزاند. از سوی دیگر، سرعت بالا نیز مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. هنگام رانندگی در بزرگراه موتور اتومبیل باید برای غلبه بر مقاومت باد سخت‌تر کار کند. در سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۵٪ و در ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت ۲۵٪ سوخت بیشتری مصرف می‌شود.

بیشتر خودروهای سواری، وانت و شاسی‌بلند زمانی که با سرعت ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند، بالاترین راندمان سوخت را دارند. بالاتر از این محدوده سرعت، وسایل نقلیه هرچه سریع‌تر حرکت کنند، سوخت بیشتری می‌سوزانند. مثلا وسیله نقلیه‌ای با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، حدود ۲۰٪ بیشتر از سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت سوخت مصرف می‌کند.

۲. ثابت نگه‌داشتن سرعت

وقتی سرعت شما بالا و پایین می‌رود، سوخت بیشتری مصرف می‌کنید. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که افزایش و کاهش سرعت بین ۷۵ تا ۸۵ کیلومتر بر ساعت در هر ۱۸ ثانیه می‌تواند مصرف سوخت را ۲۰ درصد افزایش دهد.

اگر با خودروی اتوماتیک رانندگی می‌کنید، در بزرگراه از کروز کنترل استفاده کنید، زیرا موجب می‌شود که خودرو شتابی نداشته باشد و با سرعت ثابتی حرکت کند و عملا سبب کاهش مصرف بنزین خودرو می‌شود. در رانندگی با ماشین دستی نیز، در صورت لزوم، از دنده بالاتر استفاده کنید. در هریک از این موارد، موتور دور بر دقیقه (RPM) کمتری دارد و این مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

البته تغییر اندک سرعت ناشی از گرانش می‌تواند مفید باشد. اگر شرایط ترافیکی مسیر اجازه می‌دهد، بگذارید که در سربالایی‌ها سرعت خودرو کاهش یابد و پس از افتادن در سراشیبی، شتاب خود را دوباره به دست بیاورید.

۳. به‌آرامی شتاب‌گرفتن

هرچه سریع‌تر شتاب بگیرید، سوخت بیشتری مصرف می‌کنید، زیرا وقتی دور موتور پایین است سبب کاهش مصرف بنزین خودرو می‌شود. در شهر می‌توانید با فشاردادن آرام پدال گاز مصرف سوخت را کاهش دهید. برای اینکه تا حد ممکن در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید، در ۵ ثانیه سرعت ماشین را از صفر به ۲۰ کیلومتر بر ساعت برسانید. فرض کنید که یک فنجان چای روی داشبورد است و باید طوری شتاب بگیرید که چای درون فنجان نریزد!

۴. به‌موقع بازکردن پنجره‌ها و استفاده از سیستم تهویه

بسته بودن پنجره‌ها سبب کاهش مصرف بنزین خودرو می‌شود. در سرعت بالاتر از ۸۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی با پنجره‌های باز مقاومت زیادی در برابر باد ایجاد می‌کند و به‌دلیل سخت‌ترشدن حرکت خودرو مصرف سوخت بالا می‌رود. بنابراین در سرعت بالا بهتر است که به‌جای بازکردن پنجره‌ها سیستم تهویه هوا را روشن کنید.

ولی هنگام رانندگی در شهر و با سرعت کم، بهتر است که پنجره‌ها را باز کنید. زیرا تهویه مطبوع یا کولر مصرف سوخت را تا ۲۰٪  افزایش می‌دهد. اگر استفاده از سیستم تهویه خودرو ضروری است، از گزینه بازچرخش (re-circulation) استفاده کنید. این کار می‌تواند تأثیر سیستم تهویه بر مصرف سوخت را به حداقل برساند.

۵. تعویض فیلتر هوا

کثیف ‌بودن فیلتر موجب می‌شود که موتور سخت‌تر کار کند و مصرف سوخت افزایش یابد. فیلتر هوا را به‌طورمرتب و بر اساس دستورالعمل سازنده خودرو تعویض کنید.

۶. پرهیز از گذاشتن بار اضافی در خودرو

یک از راه‌های کاهش مصرف بنزین خودرو این است که از حمل بار زیادی خودداری کنید.  توجه به میزان باری که داخل خودرو قرار می‌دهید اهمیت زیادی دارد، زیرا وزن زیاد مصرف سوخت را بالا می‌برد. هر ۵۰ کیلوگرمی که به وزن خودرو اضافه می‌شود، مصرف سوخت را تا ۲٪ افزایش می‌دهد. پس وسایل غیرضروری را در صندوق‌عقب و داخل خودرو قرار ندهید.

اگر از باربند خودرو استفاده نمی‌کنید، آن را بردارید. زیرا کشش آیرودینامیکی مصرف سوخت در بزرگراه را تا ۲۰٪  افزایش می‌دهد.

۷. پرهیز از رانندگی در جاده‌های خاکی و ناهموار

جاده‌های ناهموار، خاکی و شنی زمان رانندگی را ۳۰٪ افزایش می‌دهند. خودرو در چنین جاده‌هایی ثبات ندارد و برای عبور از آن‌ها به زمان بیشتری نیاز دارید.

۸. تنظیم باد تایرها

تظیم باد تایر خودرو و کاهش مصرف بنزین خودرو

تنظیم باد تایرها می‌تواند به کاهش مصرف بنزین خودرو کمک کند لاستیک‌های کم‌باد در جاده‌ها مقاومت چرخشی (rolling resistance) بالاتری دارند. یعنی با هر کیلومتری که طی می‌شود، تایرها اصطکاک و مقاومت چرخشی بیشتری تولید می‌کنند و درنتیجه مصرف سوخت افزایش می‌یابد. اگر تمام تایرهایتان به میزان ۱۰ psi (پوند بر اینچ مربع) کم‌باد باشند، راندمان سوخت تا ۱۰٪ کاهش می‌یابد.

رانندگی با تایرهایی که ۵۶ کیلو پاسکال (۸ پوند بر اینچ مربع) کم‌باد هستند، مصرف سوخت را تا ۴٪ افزایش می‌دهد و می‌تواند عمر لاستیک‌ها را بیش از ۱۰ هزار کیلومتر کاهش دهد. بنابراین یکی از روش‌های کاهش مصرف بنزین خودرو این است که حواستان به تنظیم باد تایرها باشد.

برای اطلاع از فشار باد تایر مناسب برای وسیله نقلیه خود به پلاکارد اطلاعات تایر رجوع کنید. پلاکارد اطلاعات تایر معمولا در چهارچوب در سمت راننده یا در لبه در طرف راننده نصب شده است.

۹. پیش‌بینی حرکت بعدی خود

هنگام رانندگی به جلو نگاه کنید تا ببینید چه‌چیزی در مسیر است. با نگاه دقیق به آنچه عابران پیاده و سایر خودروها انجام می‌دهند و تصور اینکه در مرحله بعدی چه کاری انجام خواهند داد، می‌توانید تا حد ممکن سرعت خود را ثابت نگه دارید و سوخت کمتری مصرف کنید. با این روش از ترمزگیری شدید نیز پرهیز می‌کنید. ترمز شدید مصرف سوخت را بالا می‌برد، چون پس از آن باید دوباره شتاب بگیرید.

هنگام نزدیک‌شدن به چراغ‌قرمز نیز به‌جای اینکه ترمز را تا آخر فشار دهید، سعی کنید سرعت خود را به‌تدریج کم کنید و بایستید. با برداشتن پایتان از روی پدال گاز و خلاص‌کردن دنده و کاهش سرعت تدریجی، به‌جای استفاده از ترمز، در مصرف سوخت و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی خواهید کرد.

۱۰. رانندگی نکردن در ساعات شلوغی و ترافیک

در ترافیک باید با دنده پایین حرکت کنید و بارها ترمز کنید و همه این‌ها مصرف سوخت خودرو را بالا می‌برد. در صورت امکان برای زمان‌های رفت‌وآمد به محل کارتان طوری برنامه‌ریزی کنید که مجبور نباشید در ساعات اوج شلوغی و ترافیک رانندگی کنید.

۱۱. خاموش‌کردن ماشین هنگام توقف

وقتی باید بیش از ۶۰ ثانیه توقف کنید، ماشین را خاموش کنید، البته به‌جز مواردی که در ترافیک هستید سبب کاهش مصرف بنزین خودرو می‌شود. هر وسیله نقلیه معمولی با موتور ۳لیتری به‌ازای هر ۱۰ دقیقه روشن‌بودن در هنگام توقف، ۳۰۰ میلی‌لیتر (بیش از یک فنجان) سوخت مصرف می‌کند.

۱۲. استفاده درست از گیربکس دستی

برای داشتن بهترین بازده سوخت به دورسنج موتور یا تاکومتر (که دور موتور را نشان می‌دهد) دقت کنید و با توجه به آن دنده را عوض کنید. هرچه دور موتور بیشتر باشد، موتور سوخت بیشتری می‌سوزاند. بنابراین دنده‌های پایین را به نرمی و به‌سرعت عوض کنید و در دنده‌های بالاتر سرعت خود را افزایش دهید.

۱۳. بسته‌بودن در باک بنزین

بسته بودن در باک بنزین و کاهش مصرف بنزین

اگر در باک بنزین خوب بسته نشود، مقداری از بنزین تبخیر و از مخزن خارج می‌شود. پس همیشه در بستن در باک دقت کنید و از کاملا بسته بودن آن مطمئن شوید.

۱۴. سرویس منظم خودرو

یکی از روش‌های اصولی کاهش مصرف بنزین خودرو این است که به‌موقع و منظم سرویس خودروی‌تان را انجام دهید. سرویس دوره‌ای خودرو در حفظ راندمان سوخت موتور مؤثر است. قطعات موتور به‌صورت پشت سرهم کار می‌کنند. در صورت نگهداری نادرست، آلودگی و خوردگی بین قطعات جمع می‌شود و نمی‌گذارد که موتور روان کار کند. به همین دلیل است که روغن‌موتور اهمیت دارد. روغن‌موتور مناسب می‌تواند به کاهش اصطکاک در موتور، مقابله با تجمع آلودگی و بهبود مصرف سوخت کمک کند.

۱۵. پشت سرهم انجام‌دادن سفرها

رانندگی طولانی‌تر موجب می‌شود که موتور گرم شود و به بهترین دمای خود برای مصرف بهینه سوخت برسد و به همین ترتیب سبب کاهش مصرف بنزین خودرو شود. بنابراین بهتر است که کارهایتان را یکی پس از دیگری انجام دهید و طوری برنامه‌ریزی کنید که از چند بار طی‌کردن یک مسیر و رانندگی در ترافیک و ساعات شلوغی پرهیز کنید.

۱۶. کمتر رانندگی‌کردن

برای کاهش مصرف سوخت، کمتر از خودرو استفاده کنید:

  • مسیرهای کوتاه را پیاده یا با دوچرخه طی کنید.
  • تا جای ممکن از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.
  • اگر مسیر مشترکی با همکاران یا دوستانتان دارید، از یک خودرو استفاده کنید.
  • در صورت امکان دورکاری کنید. به‌ازای هر روز دورکاری میزان سوخت مصرفی شما ۲۰٪ کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

به عنوان کلام آخر باید اشاره کنیم که انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای نیز یک نکته موثر برای کاهش مصرف بنزین خودرو است. فیلتر هوای سالم در رساندن هوا به موتور موثر است و فیلتر روغن تمیز به همراه استفاده از روغن باکیفیت، حرکت قطعات درونی موتور را تسهیل می‌کند؛ همچنین استفاده از روغن‌ موتورهای باکیفیت به کاهش اصطکاک قطعات درونی موتور کمک می‌کند و موجب کاهش مصرف بنزین نیز خواهد شد.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x