فناوری

۶ روش تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ فقط با یک نگاه!

با توجه به اینکه بازار پر از قطعات بی کیفیت و با کیفیت است فهمیدن راه های تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ از یکدیگر می تواند بسیار سودمند باشد.

به گزارش پارت نیوز؛ با افزایش قیمت بی‌سابقه تلفن‌های همراه، مراقبت و دانستن روش تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ ارزشمند بیش از قبل اهمیت دارد.

بخش مهمی از نگهداری صحیح از گوشی‌های همراه، خرید شارژر و کابل مناسب برای آنها است. این قطعه، برخلاف تصور بسیاری از افراد، علاوه بر باتری می‌تواند تضمین کننده عملکرد صحیح در تمامی بخش‌های گوشی باشد.

چرا باید از شارژر اصلی برای گوشی استفاده کنیم؟

باتری گوشی، قلب تپنده آن است و تمام عملکرد صحیح و بدون نقص گوشی، به طور مستقیم به این بخش بستگی دارد. هر باتری بر اساس نیاز گوشی، دارای میزان ولتاژ مشخصی است و یک شارژر اصلی، دقیقا همان ولتاژی را وارد باتری می‌کند که برای شارژ شدن درست و ایمن نیاز دارد.

استفاده از شارژر و کابل اصلی برای شارژ کردن باتری، علاوه بر ارائه ولتاژ مناسب برای باتری و حفظ این ولتاژ در طی فرآیند شارژ کردن، مانع از گرم شدن باتری، باد کردن آن و مشکلاتی مانند هنگ کردن مداوم تلفن همراه یا طولانی تر شدن مدت زمان شارژ شدن باتری می‌شود.

تفاوت کابل شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ

شاید فکر کنید که تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از نمونه‌های تقلبی آن، صرفا مربوط به آداپتور شارژ است و شرایط کابل اهمیتی ندارد؛ این باور، درست نیست. استفاده از یک کابل تقلبی، می‌تواند به اندازه یک آداپتور غیر اصلی به گوشی شما آسیب بزند.

کابل‌های بی کیفیت و تقلبی، فاقد استانداردهای مناسب برای تحمل جریان برق هستند و در طول فرآیند شارژ گوشی به سرعت گرم می‌شوند و باعث افزایش حرارت آداپتور و باتری نیز خواهند شد که می‌تواند مشکلات خطرناکی مانند اتصالی و حتی آتش گرفتن گوشی و باتری را به دنبال داشته باشد.

تفاوت کابل شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ

یکی از روش‌های تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ، شکل ظاهری بخش کانکتور کابل است. این بخش در دو طرف کابل قرار دارد و یک سمت آن به آداپتور و سمت دیگر، به گوشی وصل می‌شود. در کابل‌های اصلی، این کانکتور در هر دو سر کابل، کاملا صاف، بدون خمیدگی و با طراحی منظم است.

تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ از شکل ظاهری

کانکتور کابل شارژر اصلی، بلند نیست و ارتفاع کمی دارد؛ بنابراین، اگر در هنگام خرید این کابل، مشاهده کردید که طول سر فلزی کابل که به گوشی وصل می‌شود، بلند و غیرعادی است، از خریدن آن خودداری کنید زیرا این کابل، تقلبی خواهد بود و به گوشی شما آسیب می‌رساند.تفاوت کابل شارژ تقلبی و اصل سامسونگ

تفاوت اندازه بخش فلزی کابل در شارژرهای اصلی و تقلبی سامسونگ

در کابل‌های شارژ سامسونگ و در قسمت بالای بخشی که به آداپتور وصل می‌شود، یک علامت خاص چاپ شده است؛ در کابل‌های اصلی، این علامت کم رنگ و به صورت فرورفته خواهد بود، در حالی که در کابل‌های تقلبی، خبری از این ظرافت نیست و با یک علامت پررنگ و چاپ شده روبرو می‌شوید.

تفاوت کابل شارژ تقلبی و اصل سامسونگ

مضرات شارژر تقلب سامسونگ بر گوشی

تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ از این جهت حائز اهمیت است که به طور مستقیم در سلامت باتری تاثیرگذار خواهد بود و می‌تواند باعث حفظ عمر طبیعی آن یا در مقابل، خرابی زودهنگام باتری شود. به نظر شما، شارژر تقلبی چه تاثیری بر روی باتری گوشی سامسونگ دارد؟ در ادامه، این تاثیرات مخرب را توضیح خواهیم داد:

گرم شدن باتری

اولین و مهمترین تاثیری که استفاده از شارژرهای تقلبی بر روی گوشی‌های سامسونگ دارند، گرم شدن زیاد یا overheating باتری است که می‌تواند باعث باد کردن و خرابی باتری و در مواردی نیز، آسیب جدی به سایر بخش‌های گوشی از جمله برد اصلی آن شود.

ثابت نبودن ولتاژ شارژر

یکی از مشکلاتی که عدم تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از نمونه تقلبی و خرید شارژرهای غیر اصلی دارد، ثابت نبودن ولتاژ جریان برق خروجی از شارژر است. همانطور که در بخش‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم؛ هر باتری به ولتاژ خاصی نیاز دارد. تامین این ولتاژ به صورت ثابت در طول فرآیند شارژ کردن بسیار ضروری خواهد بود و معمولا هیچ یک از شارژرهای تقلبی، نمی‌توانند این ولتاژ را به شکل ثابت تامین کنند.

اختلال در روند شارژ باتری

در شارژرهای اصلی از قطعاتی استفاده می‌شود که پس از شارژ کامل باتری، جریان ورودی به گوشی را قطع می‌کنند؛ اما در شارژرهای تقلبی، معمولا چنین قطعاتی وجود ندارد. همین موضوع باعث می‌شود تا در روند شارژ باتری اختلال ایجاد شده و با ورود جریان بیش از حد به باتری، عمر آن به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

روش‌های تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ

در شارژرهای گوشی سامسونگ، بخش آداپتور از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است و بسیاری از آسیب‌هایی که به باتری گوشی می‌رسد، مربوط به اصل نبودن این بخش از شارژر است. برای تشخیص شارژر اصلی سامسونگ، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

نوشته‌های شارژر باید در بخشی از آداپتور قرار داشته باشد که درگاه USB در آنجا قرار دارد. اگر این نوشته‌ها در سمت دوشاخه آداپتور قرار داشته باشند، به معنای تقلبی بودن شارژر خواهد بود.

محل قرارگیری نوشته‌ها در بدنه شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ

بر روی شارژرهای اصلی سامسونگ، باید عبارت UL وجود داشته باشد که در داخل یک دایره قرار دارد. این عبارت، مخفف Underwriters Laboratories است و به معنای این خواهد بود که شارژ توسط موسسه استاندارد UL Solutions بررسی شده و استانداردهای لازم را دارد. یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند در تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از نمونه‌های تقلبی به شما کمک کند، داشتن همین عبارت خواهد بود.

لوگو مخصوص در بدنه آداپتورهای فست شارژ اصلی

عبارت UL در بدنه شارژر اصلی سامسونگ

اگر شارژر مورد نظر شما از نوع فست شارژ (Fast Charging) است، لوگو مربوط به این نوع شارژدهی در بخش بالایی بدنه شارژر اصلی هک می‌شود اما شارژرهای تقلبی، فاقد این لوگو هستند.

عبارت UL در بدنه شارژر اصلی سامسونگ

لوگو مخصوص در بدنه آداپتورهای فست شارژ اصلی

پورت USB در شارژرهای Fast Charging در روی بدنه شارژر و بخش بالایی آن قرار دارد در حالی که این پورت در شارژرهای تقلبی، در کنار بدنه است.

چطور بفهمیم شارژر سامسونگ اصل است یا تقلبی؟

برای تشخیص شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ، باید به ظاهر کابل به ویژه دو بخش فلزی که به گوشی و آداپتور متصل می‌شوند، کیفیت چاپ و محل قرارگیری نوشته‌ها در بدنه شارژر، داشتن لوگو در شارژرهای مدل Fast Charging و چاپ عبارت UL در بدنه آداپتور دقت داشته باشید. در شارژرهای اصلی، هر یک از این موارد، با شرایط خاصی وجود دارند که در متن مقاله به طور کامل در مورد آنها توضیح دادیم.

شارژر تقلبی باعث خرابی باتری گوشی می‌شود؟

بله، شارژرهای تقلبی با گرم کردن بیش از حد باتری و ورود ولتاژ نامناسب به آن، باعث خرابی و باد کردن باتری و کاهش شدید طول عمر آن می‌شوند.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x