پیشرفت شخصی

5 راهبرد روانشناختی برای موفقیت در زندگی

موفقیت در زندگی به عوامل مختلفی بستگی دارد، شما می توانید عوامل درونی را کنترل و عوامل بیرونی را مدیریت کنید. موفق شدن یک انتخاب است نه یک شانس!

چگونه می توان موفقیت را تعریف کرد؟ استراتژی های مختلفی برای رسیدن به موفقیت در زندگی وجود دارد، اما استراتژی که برای شما بهترین کار است ممکن است بر اساس رویکرد شما به موفقیت باشد. برای اکثر مردم، موفقیت می تواند به معنای شغل خوب یا دریافت حقوق بالا باشد.

تعریف موفقیت برای هرکسی متفاوت است. اما بسیاری از مردم موفقیت را به عنوان تحقق یافته، شاد، سالم، ایمن و دوست داشتنی تعریف می کنند.

هیچ راه درست و دائمی برای موفقیت در زندگی وجود ندارد، زیرا استراتژی که برای موفقیت استفاده کردید ممکن است برای دیگران کارساز نباشد. اما چند گام اساسی وجود دارد که همه می توانند برای رسیدن به موفقیت در زندگی دنبال کنند. این شانس شما را برای موفقیت در زندگی، عشق، کار و هر چه که می خواهید انجام دهید افزایش می دهد.

برای آنکه شما بتوانید روش های کارآمد برای رسیدن به موفقیت را پیدا کنید اول باید به تعریف واحدی از موفقیت برسید.

موفقیت در زندگی یعنی چه ؟عکس راهبردهای موفقیت در زندگی

 

موفقیت اغلب به عنوان توانایی برای رسیدن به اهداف خود در زندگی، هر چه که باشد، تعریف می شود. از برخی جهات، یک کلمه بهتر برای موفقیت ممکن است دستیابی، موفقیت یا پیشرفت باشد. این لزوماً یک مقصد نیست، بلکه سفری است که به توسعه مهارت‌ها و منابعی که برای پیشرفت نیاز دارید کمک می‌کند.

سرسختی ذهنی را توسعه دهید

منظور ما از سرسختی ذهنی از بین بردن تمام موانع زندگی و ادامه حرکت رو به جلو است. افرادی که از نظر ذهنی سخت یا قوی هستند، به هر چالشی به عنوان یک فرصت جدید نگاه می کنند. چنین افرادی از کنترل کامل بر خود دارند، آنها همیشه به توانایی های خود ایمان دارند و بدون تکمیل هر کاری که شروع می کند آن را رها نمی کنند.

ما باید بدانیم که برای بهبود سرسختی ذهنی و افزایش شانس موفقیت در زندگی چه کاری می توانیم انجام دهیم.

خود را باور داشته باشید: همیشه از خودگویی منفی بپرهیزید، به خود و توانایی های خود ایمان داشته باشید، مثبت بمانید و سعی کنید خودانگیخته باشید.

 • به تلاش ادامه دهید: برای موفقیت در زندگی، همچنین بسیار ضروری است که همیشه تلاش کنید. وقتی کارها را غیرممکن می‌دانید، سعی کنید مهارت‌های خود را بیشتر توسعه دهید. از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و به تلاش ادامه دهید.
 • هدف گذاری کنید: افراد سختگیر از نظر ذهنی می دانند که برای موفقیت در زندگی ابتدا باید هدف گذاری کنید. و پس از تعیین اهداف، برای رسیدن به آنها سخت تلاش کنید.
 • پشتیبانی پیدا کنید: انجام یک کار بزرگ به تنهایی همیشه دشوار است، بنابراین به یک تیم عالی نیاز دارید. تیمی که از شما حمایت می کند و به شما کمک و مشاوره می دهد.

ذهنیت رشد خود را بسازید و تقویت کنید

تحقیقات نشان داده است که دو طرز فکر اساسی وجود دارد که به شدت بر نحوه تفکر افراد در مورد خود و توانایی هایشان تأثیر می گذارد. آنها ذهنیت رشد و ذهنیت ثابت هستند.

عکس احساس موفقیت

ذهنیت رشد به این معنی است که شما معتقدید هوش و استعدادهای شما می تواند در طول زمان توسعه یابد. یک طرز فکر ثابت به این معنی است که شما معتقدید هوش ثابت است – بنابراین اگر در کاری خوب نیستید، ممکن است باور کنید که هرگز در آن خوب نخواهید بود.

افراد دارای طرز فکر رشد معتقدند که کنترل کامل بر زندگی و توانایی های خود دارند. در حالی که افراد با ذهنیت ثابت معتقدند که همه این چیزها خارج از کنترل آنها است.

چه گام هایی می توانیم برای ایجاد ذهنیت رشد برداریم؟

به توانایی ها و تلاش های خود ایمان داشته باشید: به جای این که فکر کنید توانایی های شما ثابت یا گیر کرده است. به توانایی ها و تلاش های خود ایمان داشته باشید. زیرا تنها با سخت کوشی و تلاش مستمر می توان رشد معنی داری داشت.

مهارت‌های جدید بیاموزید: وقتی در زندگی با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم، در آن زمان فقط دانش و مهارت‌های ما می‌تواند به ما کمک کند. به همین دلیل است که بسیار ضروری است که همیشه چیز جدیدی را یاد بگیرید.

شکست فرصت جدیدی است: شکست‌ها به ما فرصتی می‌دهند که از نو شروع کنیم و در عین حال اشتباهات گذشته خود را اصلاح کنیم. شکست به سادگی به این معنی است که شما در حال انجام برخی از اشتباهات هستید که باید آنها را اصلاح کنید.

هوش عاطفی خود را بهبود بخشید

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هوش هیجانی در موفقیت هر فردی بسیار مهم است.

عکس داشتن انرژی مثبت

هوش هیجانی (در غیر این صورت به عنوان ضریب احساسی یا EQ شناخته می شود) توانایی درک، استفاده و مدیریت احساسات خود به روش های مثبت برای کاهش استرس، برقراری ارتباط موثر، همدلی با دیگران، غلبه بر چالش ها و خنثی کردن تعارض است.

افراد باهوش عاطفی می توانند نه تنها احساسات خود، بلکه احساسات دیگران را نیز به خوبی درک کنند.

چند قدم کلیدی برای بهبود هوش هیجانی:

 • به احساسات (عواطف) خود توجه ویژه ای داشته باشید.
 • احساسات خود را مدیریت کنید.
 • با انگیزه باشید.
 • خودآگاهی را تمرین کنید.
 • به دیگران گوش کن
 • اجتماعی و خوش برخورد باشید.
 • با دیگران همدلی کنید.

بر انگیزه های درونی تمرکز کنید

برای شما بسیار مهم است که بدانید چه چیزی بیشتر به شما الهام می بخشد. آیا چیزهای بیرونی برانگیخته می شوند یا انگیزه های درونی هستند. که به شما کمک می کند الهام بگیرید و همیشه به جلو حرکت کنید. برخی از چیزهای خارجی مانند پول، پاداش و تمجید وجود دارد که می تواند به حفظ انگیزه کمک کند. افرادی که برای رضایت شخصی کار می کنند، بیشترین انگیزه را دارند.

اگر کاری را انجام می‌دهید زیرا از آن لذت می‌برید، آن‌ها را معنادار می‌دانید، یا از دیدن تلاش خود برای آن کار لذت می‌برید، پس شما فردی هستید که از انگیزه‌های درونی الهام گرفته‌اید.

برای تقویت حس انگیزه درونی چه کنیم؟

 • خودتان را به چالش بکشید: چالش ها علاقه ما را به هر کاری حفظ می کنند. اگر به سمت آچی کار می کنید

بعد از رسیدن به هدفتان، این می‌تواند راهی عالی برای حفظ انگیزه شما باشد. انجام کارهای چالش برانگیز همیشه به شما کمک می کند تا انگیزه داشته باشید، و همچنین بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد.

 • کنجکاو بمانید: یک فرد کنجکاو می تواند هر کاری انجام دهد. زیرا کنجکاوی همیشه شما را به تلاش و یادگیری چیزهای جدید سوق می دهد. بنابراین سعی کنید چیزهایی را پیدا کنید که در مورد آنها بسیار کنجکاو هستید و می خواهید در مورد آنها بدانید.
 • از رقابت نترسید: هدف شما در زندگی هر چه باشد، شخص دیگری نیز می تواند همان هدف را داشته باشد. شما افراد زیادی را خواهید یافت که در تلاش برای رسیدن به اهداف مشابه شما هستند. اما این بدان معنا نیست که باید تسلیم شوید. شما نباید پیشرفت یا سفر خود را با دیگران مقایسه کنید. بلکه می توانید با تماشای دیگران الهام بگیرید.

اراده خود را تقویت کنید

پشتکار و اراده برای موفقیت در زندگی بسیار مهم است. زیرا بدون اراده انجام هر کاری بسیار دشوار است. و این ها برخی از مهارت هایی هستند که می توانید توسعه دهید. یادگیری رویارویی با چالش ها و داشتن اراده برای سخت کوشی اغلب می تواند کلید موفقیت در زندگی باشد.

در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای تقویت اراده خود انجام دهید:

 • حواس پرتی: برای مثال، اگر می خواهید وزن کم کنید، اما دوری از تنقلات مورد علاقه خود برایتان دشوار است. وقتی می خواهید میان وعده مورد علاقه خود را بخورید، باید حواس خود را پرت کنید، زیرا حواس پرتی می تواند راهی موثر برای جلوگیری از وسوسه باشد.
 • تمرین: قدرت اراده چیزی است که می توانید آن را در درون خود نیز توسعه دهید. اما کار سخت و زمان می طلبد. اهداف کوچکی داشته باشید که نیاز به اراده دارند، مانند تلاش برای پرهیز از تنقلات شیرین و اجتناب از فست فود. با تمرین آهسته در این راه، اراده شما قوی تر می شود.

افکار نهایی

عکس موفقیت در زندگی خانوادگی

برای موفقیت در زندگی، سخت کار کردن، اراده قوی و خودانگیختگی بسیار ضروری است. جدا از این، شما باید در مورد افراد موفق مطالعه کنید و در مورد عادات آنها بدانید و سعی کنید آن عادات را اتخاذ کنید. در کنار سخت کوشی، همیشه مثبت و خوشبین بمانید، قطعاً به موفقیت خواهید رسید.

راه های موفقیت در زندگی برای جوانان

زمانی که شما در سنین جوانی به سر می برید فرصت های زیادی برای انجام کارهای مختلف دارید. مسئولیت های شما کم و انتظار از شما کمتر از یک فرد کاملا بالغ است. برای موفقیت در زندگی و آینده خود به موارد زیر حتما توجه کنید.

 • اطراف خود را با افراد همفکر احاطه کنید.
 • روی مهارت های مدیریت زمان خود کار کنید.
 • ذهنیت یادگیری مادام العمر را در پیش بگیرید.
 • اشتباهات و شکست های خود را بپذیرید.
 • داشتن شبکه ارتباط اجتماعی.
 • نظم داشتن در کارها
 • سلامت جسمی و روانی خود را حفظ کنید.

موفقیت در زندگی و کار

بسیاری از افراد از دستاوردهای حرفه ای خود احساس رضایت می کنند و باید هم چنین باشد. با این حال، پیروزی های شغلی می تواند هزینه زیادی برای سلامتی، روابط و رفاه شخصی و خانوادگی شما داشته باشد. شکست در آن زمینه ها می تواند موفقیت شغلی شما را به خطر بیندازد. چرا که هم پیروزی در کار و هم موفقیت در زندگی باید توامان اتفاق بیافتد.

برنده مضاعف کار و زندگی را در مشارکت می بیند نه مخالفت. موفقیت در زندگی، به نوبه خود، ذهنی شفاف، خلاقیت و بدنی آرام را پرورش می‌دهد تا بتوانیم روی کاری که بیشترین اهمیت را دارد تمرکز کنیم. این یک امید انتزاعی نیست. این یک واقعیت ملموس و روزمره است.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x