آشپزی

7 روش سرخ کردن بادمجان با روغن کم که باید بدانید!

روغن زیاد در بادمجان ها می تواند به شلامتی ضرر برساند. در این مطلب به 7 روش سرخ کردن بادمجان با روغن کم خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ بادمجان یکی از پر کاربرد ترین سبزیجات در غذاهای ایرانی و ملل است. دانستن روش سرخ کردن بادمجان با روغن کم می تواند به شما کمک کند تا این غذاها را به طور سالم تهیه و نوش جان کنید.

نکات سرخ کردن بادمجان با روغن کم

از بادمجان های تازه برای استفاده در غذا و سرخ کردن استفاده کنید. اگر بادمجان ها کهنه و پژمرده باشند، روغن بیشتری را به خود جذب می کنند.

از روغن سرخ کردنی برای سرخ کردن بادمجان استفاده کنید. چون این روغن ها در برابر حرارت بالا مقاومت بالایی هم دارند. بقیه روغن ها در اثر حرارت بالا، مواد مضر تولید می کنند.

هنگام سرخ کردن بادمجان، شعله گاز را زیاد کنید. سرخ کردن بادمجان ها با حرارت پایین جذب روغن را بالاتر می برد.

بعد از سرخ کردن بادمجان ها، آن ها را روی یک دستمال قرار دهید تا روغن اضافی شان گرفته شود. سپس آن ها را فریز یا استفاده کنید. چون بادمجان بعد از سرخ کردن مقداری روغن را در خود نگه می دارد و به مرور پس می دهد.

سرخ کردن بادمجان با روغن کم

روش های سرخ کردن بادمجان با روغن کم

در ادامه به 7 روش فوق العاده آسان و کاربردی برای سرخ کردن بادمجان ها خواهیم پرداخت.

آماده کردن بادمجان قبل از سرخ کردن

قرار دادن بادمجان ها در آب نمک یا پاشیدن نمک قبل از سرخ کردن، جذب روغن را تا حد زیادی کاهش می دهد. هر چه بادمجان ها بیشتر در آب نمک بمانند، جذب روغن آن ها کمتر می شود. می توانید بادمجان ها را یک شب در آب نمک بگذارید. اما آب نمک نباید خیلی غلیظ باشد. زیرا این احتمال وجود دارد که بادمجان ها بعد از سرخ شدن شوری خود را حفظ کنند.

برای سرخ کردن بادمجان ها با حداقل جذب روغن این نکته را در نظر داشته باشید: اگر بادمجان ها نازک هستند بهتر است بعد از پوست کندن آن ها را از وسط نصف نکنید. آنها را به درستی سرخ کنید. این روش کمک زیادی به کاهش جذب روغن می کند.

یکی از بهترین راه های سرخ کردن بادمجان این است که با قلم مو مقداری روغن روی بادمجان بمالید و سپس در تابه سرخ کنید. ماساژ دادن و مالیدن آب گوجه فرنگی روی سطح بادمجان قبل از سرخ کردن می تواند به کاهش میزان جذب روغن کمک کند. در این صورت طعم بادمجان تغییر نمی کند.

بعد از شستن و آبکش کردن، می توانید بادمجان ها را حدود 30 دقیقه زیر آفتاب قرار دهید. دو طرف آن را زیر نور خورشید قرار دهید تا بادمجان ها خشک شوند. بعد از داغ شدن روغن در تابه، آنها را سرخ کنید.

روش اول: سرخ کردن بادمجان با سفیده تخم مرغ

بادمجان ها را به این ترتیب پوست گرفته و ورقه ای برش دهید. آنها را حداقل 30 دقیقه در مقداری آب نمک خیس کنید. سپس بادمجان ها را آبکش کرده و بشویید تا شوری آن ها گرفته شود. اجازه دهید بادمجان ها خشک شوند و آب خود را از دست بدهند. اگر عجله دارید، می توانید از یک حوله نخی بدون پرز برای خشک کردن آنها استفاده کنید.

در یک کاسه جداگانه، سفیده تخم مرغ را هم بزنید تا کاملا باز شود و از حالت گلوله خارج شود. سپس یک برس را به سفیده تخم مرغ آغشته کنید و یک لایه نازک از آن را روی سطح بادمجان بمالید.

روغن سرخ کردنی را در تابه بریزید و بگذارید داغ شود. بادمجان ها را بعد از آغشته به سفیده تخم مرغ، در تابه بریزید و سرخ کنید. نگران بوی سفیده تخم مرغ نباشید. زیرا سفیده تخم مرغ بر طعم و بوی بادمجان سرخ شده تأثیر نمی گذارد.

روش دوم: سرخ کردن بادمجان با ماست

در این روش بعد از خیساندن بادمجان در آب نمک و آبکش کردن آن ها، به جای سفیده تخم مرغ، از ماست همزده یا شیر استفاده کنید. سپس آن ها را با مقداری روغن سرخ کنید.

روش سوم: بادمجان ها در آب جوش بریزید

یکی از بهترین روش های سرخ کردن بادمجان با روغن کم این است که بادمجان ها را به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در آب نمک قرار دهید. آن ها را آبکش کنید و رویشان را آب بگیرید. یک قابلمه را با مقدار مناسب آب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. بادمجان ها را ۲ تا ۳ دقیقه در آب در حال جوش قرار دهید. سپس آن ها را آبکش کنید. بعد از خارج شدن آب اضافی بادمجان، آن ها را سرخ کنید. در این حالت بادمجان ها کمی آبپز می شوند ولی طعمشان تغییر چندانی نخواهد کرد.

روش چهارم: بادمجان سرخ شده در آب جوش بگذارید

یک راه دیگر برای سرخ کردن بادمجان ها و گرفتن روغن اضافی پوست کندن بادمجان ها است. آنها را حداقل 30 دقیقه در آب نمک قرار دهید. سپس بادمجان ها را آبکش کرده و خشک کنید. تابه را روی حرارت متوسط ​​رو به بالا قرار دهید و وقتی روغن داغ شد بادمجان ها را سرخ کنید. بادمجان های سرخ شده را در آبکش بریزید و بشقاب یا ظرفی را زیر آن بگذارید تا روغن اضافی آنها گرفته شود.

یک قابلمه آب را روی حرارت بگذارید و بگذارید بجوشد. سپس کاسه ای که بادمجان های سرخ شده را در آن ریخته اید در آب در حال جوش قرار دهید. یک دقیقه صبر کنید و آبکش را بردارید. در این صورت روغن های باقی مانده در بادمجان ها را به آب در حال جوش اضافه می کنند. کمی صبر کنید تا آب از بادمجان ها خارج شود.

16639739 458 7 روش سرخ کردن بادمجان با روغن کم که باید بدانید!

روش پنجم: از زردچوبه استفاده کنید

برای سرخ کردن بادمجان با کمترین جذب روغن از زردچوبه استفاده کنید. در این روش بادمجان ها را پوست بگیرید و در تابه روی حرارت، به صورت مرتب بچینید. روی بادمجان ها را کمی نمک بپاشید. نصف استکان یا ۱/۴ لیوان دسته دار فرانسوی آب به تابه اضافه کنید. حرارت را پایین بیاورید و در ظرف را بگذارید. بعد از این که آب داخل تابه به خورد بادمجان ها رفت، دو قاشق روغن را با کمی زردچوبه به تابه، اضافه و آن ها را سرخ کنید. با این روش می توانید بادمجان ها را به صورت رژیمی سرخ کنید.

روش ششم: سرخ کردن بادمجان در توستر

یک روش سرخ کردن بادمجان با روغن کم، استفاده از توستر است. بادمجان ها را پوست بگیرید. آن ها را با قطر حدود یک سانتی متر خرد و به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در آب نمک خیس کنید. بادمجان ها را آبکش کنید و رویشان را آب بگیرید تا تلخی خود را از دست بدهند. کف سینی را کاغذ روغنی بگذارید. بادمجان ها را روی کاغذ یا توری توستر بچینید. ( فراموش نکنید که اگر بادمجان ها را روی توری بچینید، هر چند به راحتی جدا می شود ولی آب بادمجان ها چکه می کند و توستر کثیف خواهد شد.) توستر را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید تا طلایی شوند.

در یک تابه مقداری روغن بریزید و کف آن را کمی چرب کنید. حرارت را روی حالت متوسط تنظیم کنید. بادمجان ها را در تابه سرخ کنید. در این روش روغن بسیار کمی برای سرخ کردن بادمجان ها لازم خواهد بود. همچنین خیلی سریع سرخ خواهند شد و برای کشک بادمجان رژیمی و سایر غذاها مناسب است.

روش هفتم: سرخ کردن بادمجان در فر

یکروش سرخ کردن بادمجان با روغن کم استفاده از فر است. در این روش نه نیازی به ایستادن پای شعله گاز است و نه روغن زیادی مصرف می شود. مانند روش های قبل، بادمجان ها را به صورت ورقه ای خرد و در آب نمک به مدت حداقل ۳۰ دقیقه خیس کنید. بعد از آبکش و خشک کردن، کمی روغن زیتون یا کنجد روی سطح بادمجان ها بمالید. آن ها را در سینی فر بچینید.

گریل را روشن کنید و سینی فر را در طبقه بالا قرار دهید. هر ۵ دقیقه به فر سر بزنید و بادمجان ها را بررسی کنید. بعد از این که یک طرف بادمجان ها سرخ شد، آن ها را برگردانید و طرف دیگر را با برس به روغن آغشته کنید. سینی را به فر برگردانید و اجازه دهید طرف دیگر هم سرخ شود.

چگونه شوری بادمجان را از بین ببریم؟

اگر بادمجان ها را به مدت طولانی در آب نمک غلیظ قرار دادید و شور شدند، می توانید قبل یا بعد از سرخ کردن بادمجان ها را به مدت 2 دقیقه در آب جوش قرار دهید. سپس آنها را آبکش کرده و آب زیادی روی بادمجان ها بریزید. در این صورت بهتر است به غذای اصلی نمک نزنید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x