روانشناسی

8 دلیل محکم که نشان می دهد شریک زندگی تان فوق العاده است!

این ۸ نشانه روانشناسی به شما می‌گویند که آیا واقعا شریک زندگی خوبی دارید؟

به گزارش پارت نیوز؛ آیا دوست دارید بدانید شریک زندگی تان خوب است؟ البته شما دوست دارید فکر کنید که او ایده آل است، اما آیا فقط به حس ششم خودتان اعتماد می کنید؟ آیا زمان هایی نیست که او کارهایی انجام می دهد که باعث شود شما در مورد خوب بودنش دچار تردید شوید؟

چگونه بفهمیم شریک زندگی مان فرد مناسبی است؟

در ادامه با 8 نشانه روانشناسی که به شما می‌گوییم شریک زندگی خوبی دارید.

۱. قابل اعتماد

وقتی در مورد یک فرد خوب فکر می کنید، مطمئناً در مورد اینکه آیا می توانید به او اعتماد یا به او تکیه کنید، فکر کرده اید. قابل اعتماد برای اکثر مردم یعنی می توانید به آنچه او به شما می گوید اعتماد کنید. اگر چیزی را به او قرض دهید، آن را برمی گرداند.

اگر قرار باشد در جایی ملاقاتش کنید، می دانید که او خواهد آمد. اعتماد ما نیز به طور مداوم به چالش کشیده می شود. وقتی کسی به موقع سر قرار نیاید، شما تردید می کنید که آیا عمداً این کار را کرده یا اینکه صرفا به دلیل شرایطی خارج از کنترلش دیر کرده.

بر اساس تحقیقات، ما در مورد اعتماد به غریبه ها، قضاوت های بسیار سریعی انجام می دهیم (در حدود ۳۴ میلی ثانیه!) اگر آنها خود را قابل اعتماد نشان دهند، ما به آنها فرصت های بیشتری برای اعتماد می دهیم و آنها می توانند به دوست نزدیکی برای ما تبدیل شوند. اما اگر ما را ناامید کنند، به ندرت سرمایه گذاری بیشتری روی آن شخص انجام می دهیم.

چگونه بفهمیم همسرمان خوب است

۲. مهربانی

مهربانی یک اصطلاح کلی برای همه آن کلماتی است که تقریباً به یک معنا هستند: مهربان، مراقبت، حامی و غیره. مهربانی را می توان به عنوان یک نگرش مثبت نسبت به خود، دیگران و تمام بشریت تعریف کرد. برای اکثر ما، مهربانی یکی از مهمترین چیزهایی است که وقتی می گوییم یک نفر خوب است، به آن اشاره می کنیم.

مهربانی و حامی بودن در تمام فرهنگ های سراسر جهان بسیار مهم است و مهربانی در فضایل مهم بعد از قابل اعتماد بودن و اخلاق مدار بودن، رتبه سوم را دارد. اما جالب است بدانید که مطالعات نشان داده اند افراد خوب و مهربان استرس، خستگی و افسردگی بیشتری را در محل کار تجربه می کنند. پس در حالی که ما موافق خوب بودن آنها هستند، مهربانی آنها ممکن است برایشان هزینه داشته باشد.

۳. شجاعت

اکثر مردم موافقند که افراد خوب، شجاع هستند. آیا شریک زندگی شما شجاع است؟ شجاعت را می توان به عنوان تلاش برای رسیدن به یک هدف در حالی که خطری را متحمل می شوید، تعریف کرد. پس شجاعت می تواند دویدن به سمت خیابان برای نجات یک کودک در خطر باشد. اما همچنین می تواند در پوشیدن لباسی که هویت شما را نشان می دهد در حالی که خطر تمسخر اجتماعی را متحمل می شوید، باشد.

حتی وقتی خطر زیاد است، ما همچنان شجاعت را به عنوان یک فضیلت و مؤلفه اصلی یک شخص خوب می بینیم. جالب است بدانید افراد شجاع، به نظر می رسد استرس کمتری نسبت به افرادی که شجاع نیستند، تجربه می کنند. پس اگر مهربان باشید، شاید استرس بیشتری داشته باشید، اما اگر شجاع هم باشید، استرس کمتری خواهید داشت و مسائل متعادل می شوند.

۴. همدلی

آیا شریک زندگی شما توانایی درک خود و دیگران، به ویژه احساسات و انگیزه هایشان را دارد؟ اگر چنین است، به نظر می رسد او شخصی با میزان زیادی همدلی است.

همدلی ظرفیت فرد برای درک احساسات دیگران، همدلی عاطفی، درک دیدگاه دیگران و تمیز احساسات خود از دیگران است که باعث کاهش فاصله بین ما و افزایش درک و مراقبت از دیگران می شود. همدلی باعث بهبود ارتباطات و رفتارهای اجتماعی مثبت می شود که همگی چیزهایی هستند که به طور عینی آنها را خوب می بینیم.

۵. با ملاحظه

با ملاحظه بودن به این معناست که شما در مورد وضعیت دیگران فکر می کنید. سپس به گونه ای عمل می کنید که به آنها آسیب نرساند، آنها را در مضیقه قرار ندهد یا بی عدالتی نشود. تحقیقات روانشناختی در واقع نشان داده اند که حتی کودکان تا سن ۶ سالگی اغلب انتخاب می کنند که با ملاحظه عمل کنند.

به یاد داشته باشید اگر شریک زندگی شما واقعاً با ملاحظه است، نه تنها احساسات شما را در نظر می گیرد، بلکه احساسات دیگران را نیز در نظر خواهد گرفت. شما این را در رفتارهای نوع دوستانه و بی منت آنها در تمام زمینه ها خواهید دید.

چگونه بفهمیم همسرمان خوب است

۶. احترام گذاشتن

مطالعات بزرگ فرافرهنگی نشان داده اند، یکی از فضایل اصلی احترام گذاشتن است. در برخی فرهنگ ها، احترام گذاشتن به معنای نشان دادن احترام به سنت ها و ترس از بزرگترها بود. در جوامع دیگر، احترام به معنای برخورد محترمانه با دیگران و به طور کلی مؤدب و با ادب بودن نسبت به همه بود. احترام در رابطه شما چه معنایی دارد؟

در یک رابطه صمیمانه، احترام به عنوان رفتاری دیده می شود که نشان می دهد شریک زندگی، طرف مقابل را ارزشمند می داند و از او تعریف می کند. در این روابط پر از احترام، تحقیر یا شرمساری وجود ندارد. به جای آن، قدردانی از شخص، ارزش قائل شدن برای ویژگی های مثبت و پذیرش ویژگی های منفی وجود دارد.

۷. خردمند بودن

برخلاف هوش، خرد با گذشت زمان کسب می شود. بنابراین، تنها زمان نشان خواهد داد که آیا اقدامات فردی خردمندانه است یا احمقانه. اما اگر مدت زیادی با شریک زندگی خود بوده اید، می دانید که آیا او با خرد است یا نه. اگر او به طور مداوم اشتباه می کند و انتخاب های ضعیفی دارد، این ویژگی را ندارد. اما اگر بتواند از تجربه، دانش و ذکاوت خود برای اتخاذ تصمیمات خوب در اکثر مواقع استفاده کند، شما و دیگران او را به عنوان فردی خردمند می بینید.

۸. اخلاق مداری

به طور کلی، می توانیم اخلاق را به عنوان تشخیص تفاوت بین درست و نادرست، خوب و بد بدانیم. اما، روشن است که اخلاق بین فرهنگ ها و حتی بین افراد متفاوت است. هویت اخلاقی معیاری است که هر شخص اخلاق خود را بر اساس آن تنظیم می کند. در حالی که یک گروه از مردم ممکن است اساساً اخلاقیات مشابهی داشته باشند، همه هویت اخلاقی یکسانی ندارند. اما اگر شریک زندگی شما واقعاً فرد خوبی باشد، حتی اگر اخلاقیاتش باعث شود منافعی را در زندگی از دست بدهد، باز هم اخلاقیات خود را دنبال خواهد کرد.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x