سیاست داخلی

در صورت فوت رئیس جمهور مسئولیت دولت بر عهده کیست؟

امید است که اخبار مثبتی در خصوص حادثه بالگرد حامل رئیس جمهوری کشورمان به دست بیاید ولی سوال اینجا است که در صورت عدم امکان حضور مجدد ایشان به هر دلیل مسئولیت دولت بر عهده کیست؟

به گزارش پارت نیوز؛ خبر حادثه بالگرد سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در رسانه های داخلی و خارجی سر و صدای زیادی به پا کرده است. امید است که حال تمامی سرنشینان این بالگرد خوب باشد و همگی به سلامت به زندگی عادی خود برگردند.

اما پاک شدن خبر سلامتی رئیس جمهور از صفحات برخی رسانه های رسمی کشور پیام خوبی برای مخاطبان نداشت.

با امید به سلامتی ایشان و همراهنشان باید شرایط را بررسی کرد. در صورت برکناری، فقدان و عدم توانایی رئیس جمهور برای کنترل و اداره امور کشور به هر دلیل اصول 131 و 132 قانون اساسی به خوبی مسئولیت را بر عهده فرد دیگری تا برگزاری انتخابات گذارده است.

اصل‏ یکصد و سی ‎ و یکم:

در صورت‏ فوت‏، عزل‏، استعفاء، غیبت‏ یا بیماری‏ بیش‏ از دو ماه‏ رئیس‏ جمهور و یا در موردی‏ که‏ مدت‏ ریاست‏ جمهوری‏ پایان‏ یافته‏ و رئیس‏ جمهور جدید بر اثر موانعی‏ هنوز انتخاب‏ نشده‏ و یا امور دیگری‏ از این‏ قبیل‏، معاون‏ اول‏ رئیس‏ جمهور با موافقت‏ رهبری‏ اختیارات‏ و مسئولیتهای‏ وی‏ را بر عهده‏ می‏ گیرد و شورایی‏ متشکل‏ از رئیس‏ مجلس‏ و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و معاون‏ اول‏ رئیس‏ جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی‏ دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ پنجاه‏ روز رئیس‏ جمهور جدید انتخاب‏ شود. در صورت‏ فوت‏ معاون‏ اول‏ و یا امور دیگری‏ که‏ مانع انجام‏ وظایف‏ وی‏ گردد و نیز در صورتی‏ که‏ رئیس‏ جمهور معاون‏ اول‏ نداشته‏ باشد مقام‏ رهبری‏ فرد دیگری‏ را به‏ جای‏ او منصوب‏ می‏ کند.

اصل‏ یکصد و سی و دوم:

در مدتی‏ که‏ اختیارات‏ و مسئولیتهای‏ رئیس‏ جمهور بر عهده‏ معاون‏ اول‏ یا فرد دیگری‏ است‏ که‏ به‏ موجب‏ اصل‏ یکصد و سی‏ و یکم‏ منصوب‏ می‏ گردد، وزراءء را نمی‏ توان‏ استیضاح‏ کرد یا به‏ آنان‏ رای‏ عدم‏ اعتماد داد و نیز نمی‏ توان‏ برای‏ تجدید نظر در قانون‏ اساسی‏ و یا امر همه‏ پرسی‏ اقدام‏ نمود.

فلذا؛ در صورتی که حادثه جدی ای برای رئیس جمهوری افتاده باشد در غیاب ایشان معاون اول رئیس جمهور آقای مخبر مسئولیت‌‎های ایشان را بر عهده می گیرد که این امر باید با تایید رهبری همراه باشد. رهبری این اختیار را دارند تا فرد دیگری جز معاون اول را تا برگزاری انتخابات مسئول امور کشور کنند.

انتهای مطلب

‎‎‎‎‎‎

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x