سیاسی

قانون جدید معافیت سربازی برای بچه های طلاق + جزئیات کامل

با قانون جدید، تنها پسرانی معاف اند که مادر آن ها فاقد همسر دایم و موقت باشند که با این قانون یکی از راه های معافیت از سربازی سد شد.

به گزارش پارت نیوز؛ هیات وزیران به تازگی آیین نامه برخی مواد قانون سربازی را اصلاح کرد که بر اساس آن پسرانی که مادر آن ها فاقد همسر دایم و موقت هستند از سربازی معاف می شوند .

هیات وزیران در جلسه ۱۰ تیرماه جاری به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، بند (ذ) ماده (۱) آیین نامه اجرایی مواد (۴۴)، (۴۴) مکرر و (۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی را اصلاح کرد.

پیش از این و طبق تعاریف مندرج در این آیین نامه مادر فاقد شوهر، به مادری اطلاق می‌شد که همسرش فوت کرده و یا طلاق گرفته باشد و در زمان رسیدگی فاقد همسر دایم باشد. این امر سبب شکل گیری پدیده طلاق‌های صوری برای استفاده از معافیت سربازی برخی خانواده‌ها شده بود؛ در این شیوه والدین توافق می‌کردند که از یکدیگر طلاق بگیرند و پس از معافیت فرزندشان، به صورت عقد موقت طولانی مدت به زندگی مشترک ادامه می‌دادند.

بر اساس ماده ۲ همین آیین نامه مشمولان، تک فرزند پسر مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر می‌توانستند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف باشند و طبق تبصره آن.

افراد موضوع این بند تا سی ماه متوالی می‌توانند از معافیت کفالت موقت استفاده کنند و در پایان مدت مذکور در صورت دارا بودن شرایط کفالت از معافیت دایم بهره‌مند خواهند شد. مبنای محاسبه معافیت موقت، تاریخ فوت همسر یا تاریخ ثبت طلاق است.

با این طرح جدید تنها پسرانی می‌توانند از این بند از قانون معافیت استفاده کنند که مادر آن‌ها فاقد همسر دایم و یا موقت باشد و به این ترتیب یکی از راه‌های سوء استفاده از قانون معافیت سربازی سد شده است.

محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ۱۳ تیرماه این اصلاحیه را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است.

امتیاز بدهید

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x