گل و گیاه

10 راز رشد انفجاری گل پتوس + کود مناسب گیاه پتوس

گیاه پتوس اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد می‌تواند رشدی بسیار مناسب داشته باشد. بنابراین اگر به دنبال پاسخ این سوال که چگونه رشد انفجاری پتوس را فعال کنیم؟ هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

به گزارش پارت نیوز؛ یکی از سوالاتی که افراد بسیاری در خصوص گیاه پتوس دارند این است که چگونه می‌توانیم شاهد رشد انفجاری پتوس باشیم؟ قبل از هر چیز باید بدانید که این کار بسیار راحت است و تنها لازمه آن رعایت یکسری نکات ریز و کاربردی می‌باشد.

نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تنها برای رشد انفجاری پتوس نبوده و می‌تواند در گیاهان بسیاری کاربرد داشته باشد. البته در این خصوص می‌توانید با متخصصان این کار نیز مشورت نمایید.

روش های رشد انفجاری گل پتوس

در ادامه مطلب به روش هایی برای رشد پتوس خواهیم پرداخت.

1. نور مناسب و به اندازه کافی

بسیار مهم است که گیاه از نور مناسبی بهره‌مند گردد و به هیچ عنوان تابش نور به گیاه به‌صورت مستقیم نباشد. عموما میزان نیاز گیاه برای دریافت نور در حد متوسط تا زیاد بوده و نیاز است این نکته را از کارشناسان مربوطه با اطلاعات تخصصی‌تر جویا شد.

2. پرهیز از آبیاری بیش از حد خاک گیاه پتوس

نیاز است تنها زمانی به گیاه پتوس آب داد که خاک خشک‌شده باشد و میزان خشکی خاک نیز حدودا 2 الی 3 سانتی‌متر باشد. چرا که یکی از نکات مهم برای رشد انفجاری پتوس این است که بدانید این گیاه به سبب آبیاری زیاد و بیش‌ازحد دچار پوسیدگی ریشه گیاه شده و در صورتی که گیاه از میزان آب کمی بهره‌مند شود نیز برگ‌های آن آسیب می‌بینند. به همین سبب مهم است که از میزان آب کافی برای گیاه استفاده نمود تا بتوان شاهد رشد افزایش سرعت رشد پتوس و زیبایی و شادابی آن بود.

3. تغذیه مناسب گیاه پتوس با استفاده از کود

راز رشد انفجاری گل پتوس

کودهایی که مهم‌ترین عناصر مورد نیاز گیاه از جمله پتاسیم، نیتروژن و فسفر را تامین می‌کند نیز می‌تواند به تقویت شدن گیاه پتوس کمک بسیاری کند.

4. استفاده از خاکی که زهکشی قویی داشته باشد

خوب است که برای مشاهده رشد انفجاری پتوس نیز از خاکی که زهکشی قوی‌ای داشته باشد استفاده نمود. پس از کاشت گیاه در خاک لازم است که توجه کنید میزان PH آن باید بین 6 الی 6.5 باشد.

زمانی که خاک نیز زهکشی قوی‌ای داشته باشد می‌تواند آب اضافی و بیش‌ازحد آبیاری را خارج کرده و از غرقابی شدن خاک گیاه جلوگیری کند. در انتها این امر از پوسیدگی ریشه‌های گیاه نیز جلوگیری می‌کند.

5. حفظ دمای مناسب گیاه پتوس

از دیگر نکات مهم برای رشد انفجاری پتوس نیز این است که دما در محل نگهداری گیاه مناسب باشد. فرضا حفظ دمایی حدودا 25 درجه سانتی گراد یا 21 الی 30 درجه سانتی گراد نیز می‌تواند کمک کند گیاه پتوس به خوبی تقویت شده و رشد کند.

6. کنترل حملات آفات و درمان سریع

افرادی که از گیاه پتوس نگهداری می‌کنند مشاهده کرده‌اند که عموما این گیاه مورد حمله آفات قرار نمی‌گیرد. ولیکن در اغلب مواقع برخی آفات اعم از تریپس، شپشک آردآلود و… نیز ممکن است سبب آلودگی گیاه پتوس شوند و گیاه را مورد تهاجم قرار دهند.

چه بسا از جمله مهم‌ترین نشانه‌هایی که می‌توان باوجود آن‌ها دریافت که گیاه با حمله آفات مواجه شده است تغییر رنگ و حالت برگ‌های گیاه پتوس می‌باشد. برای رشد انفجاری پتوس لازم است که آفات را کنترل کنید. لذا مهم است که در صورت مشاهده هرگونه تغییر حالت در برگ‌های گیاه پتوس در اسرع وقت جهت درمان گیاه اقدام نمود بدین سبب می‌توان مجدداً در زمان مناسب شاهد بهتر شدن و افزایش سرعت رشد پتوس به‌مرورزمان بود.

7. تامین رطوبت مورد نیاز گل پتوس

گیاه پتوس عموما در محیط‌های مرطوب نیز رشد بهتری دارد. پس در شرایط مرطوب رشد انفجاری پتوس اتفاق می‌افتد. می‌توان جهت تامین رطوبت موردنیاز گیاه نیز ظرفی آب را در کنار گلدان گیاه قرار داد.

همچنین می‌توان با ساخت جزیره میزان رطوبت کافی را به‌خوبی تامین نمود. چه بسا جهت تامین رطوبت کافی گیاه پتوس با غبار پاشی نیز می‌توان هفته‌ای 3 بار برگ‌های آن را در زمانی که هوا گرم نبوده و خنک است غبارپاشی نمود تا بدین نحو از سوختن برگ‌های گیاه جلوگیری شود.

8. اهمیت به تعویض گلدان

کود مناسب پتوس

نوع گلدان تاثیر زیادی بر رشد گیاه پتوس دارد چنانچه زمانی که گلدان گیاه کوچک باشد رشد گیاه بیشتر می‌گردد. زیرا زمانی که گلدان بزرگ‌تر باشد نیز انرژی پتوس بیشتر صرف ریشه زنی می‌شود و به همین سبب در بازه زمانی خاصی رشد گیاه تماما متوقف می‌گردد.

یکی از نکات دیگر برای رشد انفجاری پتوس نیز این است که وقتی ریشه‌های گیاه از زیر گلدان بیرون زدند باید به تعویض گلدان پرداخت. لذا به هنگام استفاده از گلدان جدید نیز دقت کنید که این گلدان تنها کمی از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد، بدین سبب می‌توان از عدم کاهش رشد گیاه خاطر جمع بود.

9. عدم فراموشی سمی بودن پتوس

علاوه بر اهمیت به نکات رشد انفجاری پتوس نیز نباید فراموش کرد که گیاه پتوس گیاهی آپارتمانی اما سمی می‌باشد که نیاز است در نگهداری از آن دقت لازم را داشت. چنانچه باید مراقب کودکان و حیوانات خانگی بود زیرا بلعیدن برگ‌های این گیاه می‌تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند.

10. اهمیت به قلمه زدن گیاه

نیاز است جهت قلمه زدن پتوس نیز یکی شاخه بلند که دارای برگ‌های زیادی می‌باشد را از گیاه جدا نمود و پس از آن به جدا نمودن برگ‌های گیاه با ابزاری تیز اعم از چاقو و… پرداخت. در این زمان نیاز است که به طور تقریبی 5 سانت از شاخه نیز متصل به برگ باشد. همچنین باید ساقه انتهایی برگ‌ها را در آب قرار داد تا در بازه زمانی چندهفته‌ای نیز ریشه‌دار گردد.

زمانی که قلمه‌ها ریشه‌دار شدند باید آن‌ها را در خاک با زهکشی قوی قرارداد و برقراری میزان رطوبت مورد نیاز پتوس توجه داشت سپس صبر کنید تا رشد انفجاری پتوس شروع شود. در نتیجه پس از چند هفته نتیجه قلمه‌زنی را دیده و گیاه توانسته به‌خوبی تکثیر شود.

کود مناسب برای پتوس چه کودی است؟

کود مناسب پتوس

رشد انفجاری پتوس می‌تواند وابسته به یکسری کود باشد. گیاه پتوس یا به نام علمی “لوکژ” معمولاً به عنوان یک گیاه داخلی یا گیاه آپارتمانی کشت می‌شود و در بسیاری از نقاط جهان مورد علاقه قرار دارد.

گیاه پتوس به علت برگ‌های بزرگ، درخشان و بافت لبه‌دار مشهور است. رنگ برگ‌های پتوس معمولاً سبز تیره است، اما همچنین می‌تواند رنگ‌های متنوعی مانند سبز روشن، زرد و سفید داشته باشد. گیاه پتوس در شرایط نور کم نیز می‌تواند رشد کند و برگ‌های آن ممکن است به صورت کشیده‌تر باشند.

این گیاه بسیار مقاوم و آسان در نگهداری است و می‌تواند در دماهای متفاوت رشد کند. این خصوصیت‌ها، آن را به یک گیاه پرطرفدار در بین کاشتنی‌ها تبدیل کرده است. برای نگهداری صحیح از گیاه پتوس نیازهایی مانند نور مناسب، آبیاری منظم و خاک خوب و  کود مناسب برای پتوس بسیار حائز اهمیت است.

گیاه پتوس به طور معمول به صورت گلدانی یا به کمک پرچین‌ها بر روی سازه‌ها یا دیوارهای سبز قرار داده می‌شود و به صورت دیگر در محیط‌های داخلی مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب یا دفتر کار قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین نکته در خصوص نگهداری و رشد انفجاری پتوس این است که خاک آن باید قبل از آبیاری دوباره خشک شود. برای پتوس، در زمینه کود مناسب برای پتوس می‌توانید از کودهای عمومی برای گیاهان داخلی استفاده کنید. اما بهترین روش برای کوددهی پتوس، استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی است که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد بهینه گیاه هستند. برای این گونه از گیاهان، کودهای مایع مانند کود ادونس بهترین گزینه می‌باشند زیرا به راحتی در خاک جذب می‌شوند و می‌توانند غذا را برای گیاه فراهم کنند. در ادامه، چند نکته مهم در خصوص کوددهی پتوس را بررسی خواهیم کرد:

ترکیبات کود برای پتوس

کود مناسب برای پتوس، کود های با ترکیبات متعادل هستند و کود ارگانیک نیز می‌تواند مناسب باشد. بهتر است از کودهای مخصوص گیاهان داخلی مانند کود کامل npk استفاده کنید که شامل نسبت مناسبی از عناصر غذایی مثل نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) هستند. همچنین، کودهای حاوی عناصر مهم مانند آهن (Fe)، روی (Zn) و منگنز (Mn) نیز پیشنهاد می‌شوند.

کوددهی منظم پتوس

چه کودی برای پتوس مناسب است

بهتر است به صورت منظم و با روش مناسب کوددهی را انجام دهید تا شاهد رشد انفجاری پتوس باشید. معمولاً، توصیه می‌شود هر 4 تا 6 هفته یک بار کود به گیاه بدهید. اما اگر در زمینه کوددهی، راهنمایی دقیق‌تری نیاز دارید، برچسب روی بسته کود را مطالعه کنید و دستورالعمل تولید کننده را دنبال کنید و یا از یک متخصص راهنمایی بگیرید. کوددهی منظم یک عنصر کلیدی در رشد و توسعه سالم گیاهان است.

در راستای کود مناسب برای پتوس با کوددهی منظم، گیاهان به مقدار و نسبت مناسبی از عناصر غذایی نیاز دارند، که برای رشد سالم، جوانه زنی، تشکیل شاخه و برگ و تولید میوه و گل ضروری هستند. بهترین زمان کوددهی زمانی است که گیاهان نیاز به مواد مغذی دارند.

برخی گیاهان نیاز به کوددهی هفتگی دارند، در حالی که برخی دیگر هر یک یا دو ماه یکبار کافی است. بهتر است روی بسته کود مشخصات و دستورالعمل تولید کننده را مطالعه کنید تا تعداد مناسب را برای گیاه خود تعیین کنید.

کود سه بیست برای پتوس مناسب است؟

کود سه بیست (20-20-20) یک کود همگن است که شامل مقادیر مساوی از عناصر غذایی اصلی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است و یک کود مناسب برای پتوس می‌باشد. این نسبت 20-20-20 به میزان درصدی از هر یک از این عناصر در کود اشاره دارد. نیتروژن (N) با ارزش غذایی 20 درصد، به عنوان یک عنصر مهم در رشد سبزه‌ها و افزایش حجم گیاهان عمل می‌کند. نیتروژن در فرایندهای تولید انرژی و ساخت اسیدهای آمینه و پروتئین‌ها نقش دارد.

فسفر (P) با ارزش غذایی 20 درصد، برای توسعه ریشه و سامانه ریشه‌ای گیاهان و رشد انفجاری پتوس بسیار مهم است. فسفر نقش اساسی در فعالیت سلولی، انتقال انرژی، تولید مثلی و تشکیل گل و میوه دارد. پتاسیم (K) نیز با ارزش غذایی 20 درصد، برای تقویت ساختار گیاهان و افزایش مقاومت در برابر تنش‌های محیطی بسیار حائز اهمیت است. پتاسیم در تنظیم فعالیت آنزیم‌ها، رشد و تقسیم سلول‌ها و تنظیم حمل‌ونقل آب و مواد مغذی نقش دارد.

کود سه بیست به عنوان یک کود تعادل‌ یافته، مناسب برای گونه‌های مختلف گیاهی در دوره‌های مختلف رشد استفاده می‌شود و سبب رشد انفجاری پتوس می‌شود. با استفاده منظم از این کود، می‌توانید تغذیه مناسب برای گیاهان خود فراهم کنید و رشد و توسعه سالم آن‌ها را تضمین کنید. کود سه بیست (20-20-20) می‌تواند یک کود مناسب برای پتوس باشد، اما برای استفاده از این کود، باید توصیه‌هایی را در نظر بگیرید. پتوس گیاهی است که در شرایط خاصی رشد می‌کند و نیازهای مخصوص خود را دارد. در نتیجه، ممکن است نیازهای مغذی پتوس از ترکیب عناصر در کود سه بیست بیشتر یا کمتر باشد.

انتهای مطلب

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x