روانشناسی

11 ویژگی افراد درونگرا که در برخورد با آن ها باید بدانید

همان‌طور که می‌دانید افراد به دو گرو کلی درونگرا و برونگرا تقسیم می‌شوند. در این مطلب به معرفی ویژگی افراد درونگرا خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ اگر به ویژگی افراد درونگرا توجه کنید متوجه می شوید که رونگرایی با خجالتی بودن و یا اضطراب اجتماعی کاملا متفاوت است. در ادامه بیشتر به خصوصیات این تیپ شخصیتی خواهیم پرداخت.

11 ویژگی افراد درونگرا

افراد درونگرا چه ویژگی دارند؟ عواملی هستند که به شکل دادن ویژگی‌های منحصربه‌فرد و همچنین خصوصیات درونگرایی یا برونگرایی شما کمک می‌کنند. این عوامل همچنین می‌توانند بر نشانه‌های درونگرایی شخصیت شما نیز تأثیر بگذارند. به عبارت دیگر هیچ دو فرد درونگرایی دقیقا شبیه به هم نیستند. بر این اساس برخی از صفات و رفتارهای درونگرایی را که در ادامه آورده‌ایم، در خود ارزیابی کنید.

۱. افراد درونگرا با خود وقت می گذرانند

آیا گذراندن اوقاتی به‌تنهایی را برای سلامتی و عملکرد بهینه‌ی خود ضروری می‌دانید؟ اگر فرد درونگرایی هستید، احتمالا تصور یک شب ساکت و آرام در خانه‌تان، چه مشغول به انجام یک کار سرگرم‌کننده باشید و چه برنامه‌ی خاصی نداشته‌باشید، برایتان خیلی لذت‌بخش است.

اگر تنها بودن در شما احساس آرامش و تسکین به وجود ‌می‌آورد و برای‌تان ناامید کننده و استرس‌زا نیست، به احتمال زیاد میزان درونگرایی‌ شما بیش‌تر از برونگرایی‌تان است.

ویژگی افراد درونگرا

۲. رفت‌وآمدهای اجتماعی زیاد، شما را خسته می‌کند

اگر فرد درونگرایی باشید، تعاملات اجتماعی زیاد می تواند شما را به شدت خسته کند. این که درونگراها از تعاملات اجتماعی متنفرند و از رفت‌وآمد با دیگران اجتناب می‌کنند، فقط یک شایعه درمورد درونگرایی است.

اما گاهی احساس خواهید کرد که بیش‌تر از یک فرد برونگرا نیاز دارید که بین مراسم‌ها و دیدارهای‌تان تنها باشید و استراحت کنید. مثلا وقت‌گذرانی با دوستان‌تان در روز پنج‌شنبه باعث می‌شود سرحال و با نشاط شوید. در عین حال نیاز دارید که روز جمعه را تنها بمانید و استراحت کنید تا برای دیدارهای بعد آماده شوید.

۳. رویارویی با تعارض برای شما دشوار است

یکی دیگر از ویژگی های افراد درونگرا عدم تمایل به رویارویی با تعارض ها است. تعاملات روزمره به تنهایی می‌تواند به اندازه‌ی کافی خسته‌کننده و انرژی‌بر باشند، اما موقعیت‌هایی که احتمال تعارض را شامل می‌شوند چه؟ برخی از شواهد نشان می‌دهند که افراد درونگرا نسبت به ارزیابی منفی و انتقاد حساسیت بیش‌تری دارند.

اگر شخصیت درونگرایی دارید، ممکن است وقتی فکر می‌کنید دیگران احتمال دارد با شما مخالفت یا نظرتان را رد کنند، بیان کردن افکار و اظهار نظر برای‌تان دشوار باشد. در نتیجه از تعارض‌ها و مخالفت‌های احتمالی اجتناب می‌کنید.

۴. به‌تنهایی عملکرد بهتری دارید

داشتن عملکرد بهتر در فعالیت‌های انفرادی یکی دیگر از ویژگی‌های درونگرایی است. کلمه‌ی «پروژه‌ی گروهی» می‌تواند برای هر فرد به‌قدری اضطراب‌آور باشد، اما اگر کارهای گروهی برای‌تان به طرز چشمگیری دلهره‌آور است، به احتمال زیاد میزان درونگرایی شما بالاست.

کار کردن به سبک خودتان به شما این امکان را می‌دهد که به دور از همهمه و سازگاری با دیگران و قبل از تمرکز انرژی‌تان بر روی کار، تأمل کنید و رویکرد خود را پیاده کنید.

البته این لزوما به معنای این نیست که شما در همکاری با دیگران مشکل دارید، بلکه هنگامی که به تنهایی کار می‌کنید تمرکز برای‌تان آسان‌تر می‌شود. این برای سرگرمی‌های شما نیز صادق است. افرادی که شخصیت درونگرایی دارند، اغلب سرگرمی‌های انفرادی مانند مطالعه، کاردستی، بازی‌های ویدیویی یا باغبانی را ترجیح می‌دهند.

۵. علاقه‌ی زیادی به مرکز توجه بودن ندارید

از جمله ویژگی افراد درونگرا در کناری ایستادن است. عدم تمایل به مرکز توجه بودن، یک ویژگی و خصوصیت بارزافراد درونگرا است. شاید با کار کردن در گروه‌های کوچک مشکلی نداشته‌باشید، اما همیشه نقش‌های پشت ‌صحنه را انتخاب می‌کنید. بگذارید با مثالی این ویژگی درونگرایی را بیشتر توضیح دهیم.

افراد درونگرا چه ویژگی هایی دارند

مثلا اگر فرد درونگرایی باشید، در یک ارائه‌ی کلاسی ترجیح می‌دهید مسئولیت جمع‌آوری مطالب یا درست کردن پاورپوینت را بر عهده داشته‌باشید و دوست‌تان آن را در کلاس ارائه دهد. یا برای کارهایی داوطلب می‌شوید که کم‌تر در جمع باشید و درکل در حاشیه بودن را به مرکز توجه بودن ترجیح می‌دهید.

۶. جمع خلوت و صمیمی دوستان را ترجیح می‌دهید

بسیاری از افرادی که شخصیت درونگرایی دارند، جمع دوستان‌شان کوچک‌تر است. اما این بدان معنی نیست که نمی‌توانند با دیگران دوست شوند یا دیگران را دوست ندارند. بسیاری از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که روابط باکیفیت نقش عمده‌ای در احساس شادی و خوشبختی افراد دارای خصوصیات درونگرایی دارد.

اگر شما نیز شخصیت درونگرا دارید، بیش‌تر از یک فرد برونگرا به تنها بودن نیاز دارید. همچنین زمان کم‌تری برای خبر گرفتن از دوستان و وقت‌گذرانی با آن‌ها دارید. و البته، به احتمال زیاد ترجیح می‌دهید به جای جمع بزرگی از آشنایان معمولی، چند دوستی صمیمی و نزدیک داشته باشید.

۷. شناخت عمیق‌تری از اطرافیان‌تان دارید

اگر فرد درونگرایی هستید و خیلی پرحرف نیستید، اطلاعات زیادی از خود بروز نمی‌دهید طبیعتا بیش‌تر به دیگران گوش، و به صحبت‌های‌شان توجه می‌کنید. توجه به جزئیات در اطراف‌تان می‌تواند اطلاعات بیش‌تر و سرنخ‌‌هایی از شخصیت و ترجیحات دیگران به شما برساند و این برای شما جذاب است.

اگر شخصیت درونگرا دارید و در بیانگری خودتان خیلی قوی نیستید در عوض ممکن است شنونده‌ی خوبی باشید. درونگرایی باعث می‌شود که در توجه به زبان بدن و نشانه‌ها و احساسات کم‌تر آشکار در کلمات، رفتار یا لحن صدای دیگران، مهارت ویژه‌ای داشته باشید. نتیجه اینکه درونگرایی باعث می‌شود که درمورد دیگران اطلاعات بیش‌تری کسب می‌کنید و این ویژگی درونگرایی می‌تواند همدلی و توانایی شما در ارائه‌ی حمایت عاطفی را تقویت کند.

۸. شما زمان زیادی را غرق در افکار خود سپری می‌کنید

اگر فرد درونگرایی باشید، در این حالت شما قبل از تصمیم‌گیری درمورد کارها، رویاپردازی می‌کنید و سناریوهای مختلف را از نظر می‌گذرانید؛

هنگام تصمیم گیری بیش‌تر به پردازش اطلاعات و سبک سنگین کردن گزینه‌های‌تان نیاز دارید؛
قبل از یک خرید بزرگ یا پذیرش پیشنهاد شغلی، به طور گسترد‌ه‌ای تحقیق می‌کنید؛
سعی می‌کنید با در نظر گرفتن احتمالات، خود را برای برنامه‌های آینده‌تان آماده کنید؛
درونگراها غالبا فرایند تفکر درونی فعالی دارند، بنابراین این صفات می‌توانند نشانگر درونگرایی آنها باشند.

۹. در بعضی موقعیت‌ها حواس‌تان پرت می‌شود

غرق شدن در دنیای درونی یکی دیگر از خصوصیات درونگرایی است. آیا گاهی اوقات با غرق شدن در خیالات یا فکر کردن درمورد چیزهای خوشایندتر، از برخی موقعیت‌های ناخوشایند فرار می کنید؟

حواس هرکسی می‌تواند پرت شود. اما غرق در دنیای درونی شدن می‌تواند برای افرادی که شخصیت درونگرایی دارند راهی برای ترک موقعیت‌های آشفته یا ناراحت‌کننده باشد. در واقع این غرق شدن به عنوان مکانیسمی برای بقای افراد دارای شخصیت درونگرا عمل می‌کند.

ویژگی افراد درونگرا

این تمایل به غرق شدن در افکارتان می‌تواند باعث شود دیگران فکر کنند فردی خجالتی، حواس‌پرت یا بی‌علاقه هستید. با این حال این مکانیسم شخصیت درونگرایی می‌تواند در مقابله با محیط‌های پرتنش یا طاقت‌فرسا، در تعطیلات یا جلسه‌ای طولانی با همکاران عصبی، کمک‌کننده کند.

۱۰. نوشتن را به صحبت کردن ترجیح می‌دهید

اگر شخصیت درونگرایی دارید، احتمالا فکر کردن درمورد گفت‌و‌گوهای زورکی روزمره باعث می‌شود استرس بگیرید. اما نوشتن افکار خودبه‌خود اتفاق می‌افتد، به خصوص زمانی که با احساسات پیچیده یا دشوار روبه‌رو می‌شوید.

یکی از خصوصیات افراد درونگرا این است که قبل از صحبت کردن با دقت فکر می‌کنند. بنابراین اگر فرد درونگرایی هستید، احتمالا نمی‌توانید درمورد هر چیزی سریعا نظر دهید. از سوی دیگر نوشتن به شما امکان می‌دهد موقعیت را به طور کامل در نظر بگیرید و کلمات مناسبی را انتخاب کنید تا نظر خود را با اعتماد به نفس و دقت بالا بگویید.

۱۱. هیجانات را عمیق‌تر احساس می‌کنید

یک ویژگی افراد درونگرا این است که هیجانات شدیدتری را تجربه می‌کنند و در مدیریت آن هیجانات مشکل دارند. حساسیت بالای افراد درون گرا همچنین توضیح می‌دهد که چرا تعداد قابل‌توجهی از افراد درون گرا دچار افسردگی می‌شوند.

اگر فرد درونگرایی هستید، حساسیت بالا به هیجانات و سایر محرک‌ها می‌تواند در ترجیح شما برای گذراندن زمان با افراد نزدیکی که نیاز شما را به تنهایی و فضای بیش‌تر درک می‌کنند، دخیل باشد. یکی از خصوصیات درونگرایی این است که ترجیح می‌دهید انرژی خود را برای افرادی بگذارید که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید و در کنار آن‌ها راحت‌تر باشید.

انتهاای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x