سلامت

6 بیماری که از مضرات سوسیس و کالباس هستند

مضرات سوسیس و کالباس به علت ماده غذایی که در آن وجود دارد نیست. اما اینکه کارخانه‌ها برای سالم ماندن مواد تولیدیشان مجبور به افزودن نگهدارنده هستند کار را خراب می‌کند و ابتلا به بیماری‌های مختلف را در صورت مصرف بی‌رویه تضمین می‌کند.

به گزارش پارت نیوز؛ از کلی ترین مضرات سوسیس و کالباس داشتن نیترات سدیم به عنوان مواد نگهدارنده در این مواد غذایی هستند. نیترات سدیم جزء افزودنی های مجاز به شمار می‌روند اما استفاده بی رویه از آن‌ها در دراز مدت می تواند موجب ایجاد توده‌های سرطان در بدن شود. در فرآورده هایی که بر پایه گوشت تولید می‌شوند مانند سوسیس و کالباس به دلیل ماندگاری بسیار کم و برای پیشگیری از مسمومیت طبق فرمولاسیون و استاندارد جهانی نیترات سدیم اضافه می کنند.

نیترات سدیم و مضرات سوسیس و کالباس

مضرات سوسیس کالباس

با اینکه نیترات سدیم جزء افزودنی های مجاز جهانی است. اما مصرف بی رویه محصولات دارای نیتریت و نیترات در دراز مدت از عوامل ایجاد کننده سرطان است. این افزودنی ها دستاورد کشورهای غربی هستند که استفاده از آن‌ها در حد استاندارد ایجاد خطر نمی‌کنند.

عوامل متعددی در بروز سرطان می توانند دخالت داشته باشند که از جمله آن‌ها می تواند به مصرف بی رویه استفاده از غذاهای آماده، نمک سود شده، دودی، کبابی و دارای نگهدارنده‌هایی مانند نیترات سدیم اشاره کرد. معمولاً این دست از افزودنی‌ها پس از انجام آزمایش های متعدد و اثبات بی خطر بودن آن‌ها مورد استفاده قرار گرفتند؛ اما خطر استفاده از آن‌ها برخلاف باور عموم هنوز اثبات نشده است.

مواد نگه‌دارنده در سوسیس و کالباس بیشتر استفاده می شوند چرا که محصولات گوشتی و مرغی باید همیشه در شرایط خاص فریزر شوند یا به سرعت مصرف شوند. همچنین از این نگه‌دارنده‌ها به وفور در فیله های مرغ و همبگرها استفاده می‌شود.

حرارت بالا برای طبخ سوسیس و کالباس نیتریت موجود در آن را تبدیل به نیترات وآن هم به نیتروزامین مبدل می شود. حرارت دادن فرآورده های گوشتی دارای نیتریت موجب تشدید عوراض ناشی از آن می شود و توصیه می شود که افراد تا حد امکان  با حرارت ملایمتر به طبخ این مواد بپردازند.

مواد طعم دهنده موجود در برخی مواد غذایی نیز هیچ کدام ساخت ایران و تولید داخلی نیست و این محصولات نیز می توانند در صورت مصرف بی‌رویه در دراز مدت و در کنار سایر عوامل سرطان زا باشند.  پیشنهاد ما به شما این است که این فرآورده ها را کمتر مصرف کنند، خصوصا در کودکان به خاطر علاقه‌ای که به خوردن این مواد غذایی دارند از مارک های معروف استفاده شود.

استفاده از گوجه فرنگی، کاهو و سبزیجات در کنار فست فودها به دلیل وجود آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین ها در کاهش عوارض ناشی از مصرف آن‌ها می توانند موثر باشند.

مضرات سوسیس و کالباس را جدی بگیرید

مضرات سوسیس و کالباس

اگر این مسئله که سوسیس و کالباس از چه موادی تهیه شده اند ذهن شما را درگیره کرده باشد؛ در ادامه جواب سوالتان را خواهید گرفت. توجه داشته باشید که تمام محصولات توسط کارخانه‌های معتبر تولید نشده‌ و نظارت‌های کیفی روی آن‌ها انجام نمی‌شود. با وجود زیاد بودن مضرات سوسیس و کالباس برخی از آن‌ها داری مجوز سازمان غذا و دارو ( دارای مجوز با نمادی مشابه سیب سلامت) هستند که خود این موضوع اعتبار این گونه از مجوز ها را زیر سوال می‌برد.

هم چنین به خاطر استفاده از مواد نگهدارنده، مصرف آن‌ها برای سلامتی خطرات بسیاری دارد. مصرف بیش از حد سوسیس و کالباس و فرآورده‌هایی که در تولید آن‌ها از مواد نگهدارنده استفاده شده، سیسستم دفاعی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب افزایش چربی اشباع شده و در نتیجه هجوم کلسترول بد در بدن می‌شود و باعث بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و‌ سرطان‌ها می‌گردد. از مضرات سوسیس و کالباس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش فشار خون با مصرف بیش از حد سوسیس  و کالباس

از مضرات سوسیس و کالباس می‌توان به افزایش فشار خون اشاره کرد. طبق نظریه کارشناسان تغذیه، نمک موجود در سوسیس تاثیرات بدی روی سلامتی بدن می‌گذارد. طبق تحقیقات انجام شده در کشور انگلیس روی نمک موجود در گوشت تازه، گوشت منجمد و سوسیس، متوجه شدند نمک موجود در 246 محصول مختلف سوسیس که در این کشور وجود دارد، بیش تر از یک پاکت چیپس است.

طبق مطالعات انجام شده مصرف پنجاه گرم محصولات فرآوری شده مثل سوسیس، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را 42 درصد و دیابت را 19 درصد افزایش می‌دهد. شاید تصور کنید که محصولات گران، سالم تر هستند و سلامتی بدن را تهدید نمی‌کنند؛ در حالیکه اصلا اینطور نیست حتی ممکن است نمک موجود در این محصولات نیز بیشتر باشد.

مصرف بیش از حد سوسیس موجب بالا رفتن فشار خون شده و خطر ابتلا به سکته مغری و قلبی، بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. حتما در سنین پایین کودکان را از مضرات سوسیس و کالباس آگاه کنید تا در آینده سلامتی آن‌ها تهدید نشود.

سوسیس و کالباس و ارتباط آن با بیماری‌های قلبی

نیترات سدیم در کالباسیکی از مضرات سوسیس و کالباس افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است. گوشت‌های فرآوری شده مثل همبرگر، کالباس، سوسیس و ژامبون دشمن قلب هستند و باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید. متاسفانه برخی از افراد به مضرات سوسیس و کالباس توجه ای نمی‌کنند و در آینده به بیماری‌های مختلفی مبتلا می‌شوند. برای داشتن بدنی سالم باید مواد غذایی تازه و طبیعی مصرف کنید. حتی اگر نمی‌توانید محصولات فرآوری شده را از رژیم غذایی خود به طور کامل حذف کنید؛ مصرف آن‌ها را کاهش دهید.

مصرف سوسیس و کالباس، اثرات بدی روی پوست می‌گذارد

تاثیرا سوسیس کالباس روی پوستیکی از عوارض به شدت شایع در مصرف محصولات فرآوری شده، به خصوص سوسیس و کالباس صنعتی ایجاد کهیر روی پوست است که تاثیر بسیاری در زیبایی فرد دارد. البته در مواردی هم ممکن است باعث خارش و بروز بیماری‌های حاد پوستی شود. مصرف محصولات فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس به خاطر ادویه‌های مخصوص، مواد نگه‌دارنده و افزودنی ها برای افرادی که سابقه بیماری‌های پوستی، خارش و کهیر دارند، اصلا توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم این افراد مواد غذایی طبیعی و بدون مواد نگهدارنده را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

سوسیس و کالباس از جمله مواد غذایی هستند که به خاطر طعم و مزه خوشمزه، محبوبیت زیادی در بین تمام افراد دارند. مطمئنا اگر از مضرات سوسیس و کالباس آگاه بودید؛ آن‌ها را از سبد خریدتان حذف کرده و محصولات طبیعی و تازه را جایگزین می‌کردید. تمام محصولاتی که مواد نگهدارنده دارند، یک‌عامل تهدیدکننده برای سلامتی بدن محسوب می‌شوند. توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد سوسیس و کالباس اثرات بدی روی پوست شما می‌گذارد.

مصرف سوسیس و کالباس خطر بروز سرطان مثانه را افزایش می‌دهد

متاسفانه امروزه آمار سرطان در کشورمان افزایش یافته و یکی از دلایل آن، مصرف مواد غذایی ناسالم است که محصولات فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس در این دسته قرار می‌گیرند. طبق گفته کارشناسان تغذیه مصرف این محصولات خطر ابتلا به سرطان مثانه را سی درصد افزایش می‌دهد. در واقع نمک‌های موجود در این مواد غذایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سدیم، موجب افزایش اسید معده شده و در فرآیند هضم و جذب، باعث تشکیل مواد سرطانی می‌شود.

مصرف سوسیس و کالباس خطر ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی را افزایش می‌دهد

نترات سدیم در سوسیس و کالباس

توجه داشته باشید که بیماری‌های ژنتیکی دو دسته هستند که دسته اول از پدر و مادر به ارث می‌برند و دسته دوم به خاطر جهش ژن در فرد ایجاد می‌شود. دو سوم افرادی که به آکندروپلازی مبتلا می‌شوند( کوتاهی قد) به خاطر جهش ژن است. هم چنین هموفیلی، یک سوم به خاطر جهش ژن ایجاد می‌شود.

در واقع مصرف مواد غذایی فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس موجب فعال شدن رادیکال‌های آزاد در بدن شده که می‌تواند موجب جهش ژن شود. هم چنین برخی از سلول‌های سالم را به سلول‌های سرطانی تبدیل کند. مصرف مواد غذایی سالم تاثیر بسیاری در سلامتی بدن و رفتار ژن‌ها دارند.

مضرات سوسیس و کالباس گیاهی

امروزه سوسيس و کالباس‌هاي موجود در بازار بر پايه سويا هستند که به آن‌ها سوسيس و کالباس‌هاي گياهي مي‌گويند. در تهيه سوسيس و کالباس‌هاي گياهي در ايران از روغن جامد گياهي استفاده مي‌شود، بنابراين اين محصولات حاوي اسيد چرب اشباع، ترانس و سديم بالا هستند.

نکات بهداشتی برای خرید سوسیس و کالباس

  • میزان مصرف این فرآورده‌های گوشتی باید مشخص باشد، یعنی زیاده روی نکنید.
  • همیشه در خرید فرآورده‌های گوشتی به تاریخ تولید و انقضا، علامت استاندارد و پروانه بهداشتی محصول دقت کنید و از مراکز معتبر خریداری کنید.
  • دقت کنید پوشش محصولات و به ویژه سوسیس، پاره یا چروکیده نباشد.
  • در هنگام طبخ یا سرو سوسیس و کالباس، به قوام، رنگ و بوی آن دقت کنید. لزج بودن نشانه خوبی نیست.
  • کالباس یا ژامبون را به اندازه ی مصرف یک یا دو وعده بخرید، زیرا نباید به مدت طولانی آن را نگه ‌داشت.
  • یکی از مشخصات فرآورده‌ی گوشتی مطلوب، می‌تواند درصد گوشت آن باشد. مطمئناً درصد گوشت بالا در کیفیت محصول تاثیرگذار خواهد بود.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x