جامعه

8 روش کاربردی خنک کردن باد کولرآبی

با استفاده از یکسری روش‌های موثر و کاربردی می‌توانید در خنک کردن باد کولرآبی منزل یا محل کارتان تاثیر گذار باشید.

به گزارش پارت نیوز؛ هر چه بیشتر به سمت گرم‌تر شدن هوا می‌رویم بالا بردن بازده کولرآبی و خنک کردن باد کولرآبی اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. در این مطلب به معرفی راه‌هایی آسان و کم زحمت برای افزایش باد کولر خواهیم پرداخت.

ترفندهایی برای خنک‌ کردن باد کولرآبی

تابستان اندک‌اندک ما را به تجربه گرم‌ترین روزهای سال مهمان می‌کند. همه ما خسته از گرمای هوای آزاد به خانه‌های خنک پناه می‌بریم اما چه می‌شود اگر به خانه بیاییم و کولر روشن ما پاسخگوی گرمای روز نباشد؟

قرار گرفتن جای کولر در پشت‌بام خانه و مسیری که کانال‌ها از کولر به اتاق‌های خانه طی می‌کنند مهم‌ترین عامل خنک کردن کولر است که برای تغییر آن نمی‌شود گامی برداشت اما برای بالا بردن توان کولر در خنک‌تر کردن هوای خانه به چه روش‌هایی می‌توان متوسل شد؟

۱. سایه‌بان ساختن برای کولر

ساختن سایه بان برای کولرآبی

ساختن سایه بان به خنک کردن باد کولرآبی کمک می‌کند. اگر کولر شما در جایی از پشت‌بام یا تراس قرار دارد که آفتابی مستقیم آن را هدف قرار می‌دهد، علت خنک نکردن کولرآبی شما می‌تواند همین تابش مستقیم آفتاب باشد. با ایجاد موانع برای آفتاب مستقیم می‌توانید خنکای باد کولر را افزایش بدهید. قرار دادن تکه‌ای کارتن مقوایی یا حصیر بر روی کولر می‌تواند این خواسته شما را برآورده کند. هرچقدر میزان آفتاب تابیده‌شده بر کولر شما کاهش یابد به همان میزان خانه‌ای خنک‌تر خواهید داشت.

۲. اطمینان از تهویه مناسب خانه

ممکن است علت باد گرم کولرآبی شما باز نبودن منفذی برای عبور هوا باشد. در خانه‌هایی که هواکشی برای مکش هوای داخل خانه وجود دارند، این جریان هوا کمک بیشتری به خنک شدن باد کولر می‌کند. در برخی موارد ممکن است باز بودن گوشه‌ای از پنجره نقش هواکش را برای شما بازی کند و باد کولر را چند برابر کند. کافی است قلق کولر خانه خود را پیدا کنید.

۳. استفاده از یخ برای خنک کردن باد کولرآبی

اگر کولر شما در تراس خانه یا پشت بامی است که دسترسی مناسبی به آن دارید، برای خنک‌تر شدن هر چه بیشتر باد کولر می‌توانید از روش اضافه کردن یخ به سینی یا مخزن کولر کمک بگیرید. این اقدام شما باعث می‌شود که آب سردتر شده و بادی که از دستگاه خارج می‌شود نیز خنک‌تر شود. در روزهای گرم سال ریختن آب خنک روی پوشال نیز دمای کولر شما را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

۴. استفاده از ژل‌های کمپرس یخ

ژل‌های کمپرسور یخ می‌توانند در خنک کردن باد کولرآبی تاثیر به سزایی داشته باشند. این کمپرس‌های یخ که مصارف پزشکی دارند می‌توانند در اوج گرمای تابستان کولر شما را خنک کنند. به‌شرط آنکه دسترسی مناسبی به کولر داشته باشید.

این کمپرس‌های یخ را در فریزر بگذارید و برای خنک شدن باد کولر آن را تا هنگام از دست دادن خنکا در کولر باقی بگذارید. این روش، روشی پرزحمت و موقتی برای گرم‌ترین روزهای سال است که کولر شما به نیرویی کمکی احتیاج دارد.

۵. اضافه کردن یک پمپ آب دیگر به کولر

این اقدام نیاز به کمک گرفتن از متخصصین امور دارد اما راهی مناسب برای دو برابر کردن حجم آب وارد شده بر کولر آبی است. این جریان آب اضافی به کولر در روزهایی که کولر شما پاسخگوی گرمای هوا نیست می‌تواند بر ظرفیت خنک شدن باد کولر بیفزاید. کافی است پمپی اضافی برای کولر خود تهیه کنید و در روزهای گرم تابستان از خنکای دو برابر کولر خانه خود بهره‌مند شوید.

6.تعویض پوشال‌ها

تعویض پوشال کولر آبی و خنک کردن باد کولرآبی

تعویض پوشال تأثیر بسیار زیادی در عملکرد کولرآبی دارد ازآنجاکه پوشال، شرایط بروز بیماری را فراهم می‌کند، بهتر است که هر سال پوشال‌ها عوض شوند.

برای خنک کردن باد کولرآبی موقع تعویض پوشال باید آن را خیس کنید سپس در محل مخصوص خود گذاشته و شبکه‌ی سیمی مخصوص را روی آن قرار دهید. شایان ذکر است که برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، لازم است که پوشال‌ها را یک سایز بزرگ‌تر بگیرید.

7.شست‌وشوی کولر

یکی از روش‌های خنک کردن باد کولرآبی شست و شوی کولر است. بهتر است پیش از روشن کردن کولر، از محکم بودن پیچ و مهره‌های کولر  اطمینان یابید؛ سپس به سراغ کف کولر بروید و آن را بشویید؛ زیرا این کار در هوادهی مطلوب کولرآبی تأثیر بسزایی دارد.

شست‌وشوی کف کولرآبی باید با فرچه‌ی پلاستیکی انجام شود تا به رنگ آن آسیبی نرسد. کولر را از خاک‌ها پاک کنید زیرا این خاک‌ها گل می‌شوند و داخل کولر می‌مانند یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌هایتان می‌شود.

اگر متوجه شدید که قسمتی از رنگ کف کولرآبی از بین رفته است، باید این را بدانید که کولر به‌زودی دچار زنگ‌زدگی می‌شود پس برای جلوگیری از پوسیدگی کولر یک ظرف « قیر ایزوله» از رنگ‌فروشی تهیه کنید و آن را با قلم‌مو بر کف کولر بکشید. این کار می تواند به نوعی عایق نیز باشد و به خنک کردن باد کولرآبی هم کمک می کند.

8.هم‌راستا بودن خروجی و دهانه‌ی کانال کولر

ترفندهای خنک کردن باد کولرآبی

به‌دلیل تکان‌هایی که موتور کولر به بدنه آن می‌دهد کولرآبی ممکن است اندکی جابه‌جا شود این جابه‌جایی می تواند بر خنک کردن باد کولر تاثیر بگذارد. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکاتی که حین سرویس کولر باید درنظر داشته باشید، هم‌راستا بودن خروجی و دهانه‌ی کانال است تا باد خنک به‌درستی وارد دهانه‌ی کانال کولر شود.

هم‌راستابودن خروجی و دهانه کانال با  یک پارچه‌ی برزنتی، پشتیبانی می‌شود؛ پس اگر در هنگام سرویس کولر مشاهده کردید درزهایی در گوشه و کنار پارچه وجود دارد اقدام به تعویض آن نمایید تا باد خنک کولر به هدر نرود.

نکات نگه داری درباره‌ی کولرآبی

نکات ذکر شده در متن زیر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها، مصرف انرژی و خنک کردن باد کولرآبی می‌شود پس آن‌ها را به‌درستی رعایت کنید:

  • چند قطره از محلول‌های خوشبوکننده را داخل آب کولر بریزید، تا به‌هنگام روشن شدن کولر، رایحه‌ی مطبوعی در فضای اتاق بپیچد.
  • اگر از دور تند کولرآبی کمتر استفاده کنید این امر باعث می‌شود که موتور کولر سالم‌تر باقی بماند و دیگر نیازی به تعویض و سرویس مداوم کولر نخواهید داشت.
  • از روشن گذاشتن طولانی‌مدت کولرآبی در طول روز و در ساعات اوج مصرف خودداری کنید.
  • یک رسوب‌گیر کولر را داخل آب کولرآبی بگذارید تا بدنه‌ی کولر کمتر دچار رسوب شود.
  • ما در این مقاله نحوه‌ی خنک‌ کردن باد کولرآبی، توصیه‌های ایمنی در هنگام راه‌اندازی کولر و نکات لازم  درباره‌ی کولرآبی را بیان کردیم تا با رعایت آن علاوه برافزایش طول عمر وسیله‌ی سرمایشی‌تان، باعث کاهش بهای برق مصرفی شوید و بتوانید استفاده‌ی بهینه‌ای از کولر داشته باشید.

نتیجه‌گیری

برای خنک کردن باد کولرآبی از نوع پوشال و کیفیت پمپ آب حتما اطمینان حاصل کنید. اگر پیش از سرویس کولر، از انتخاب بهترین پوشال برای کولر مطمئن شوید و اقداماتی اولیه را برای خنک شدن باد کولر در پیش بگیرید، در روزهای اوج گرما از اقداماتی اضافی بی‌نیاز خواهد بود.

به یاد داشته باشید برای بالا بردن کارکرد کولر ابتدا نیاز است که تمام اجزای این دستگاه کار خود را به بهترین نحو انجام دهند. اطمینان از جریان مناسب آب سرد به کولر و انداختن صابون در کولر برای از بین بردن شوره‌ها و چرخش مناسب آب در کولر نیز یکی از این اقدامات اولیه به شمار می‌رود.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x