سلامت

قرص فنتانیل چیست؟ + کاربردها، طریقه مصرف، داخل های دارویی و مزایا و مضرات آن

فنتانیل یک ماده مخدر مصنوعی قوی است که شبیه مورفین است اما 50 تا 100 برابر قوی تر است. قرص فنتانیل به شکل کپسول و آمپول در بازار موجود است.

به گزارش پارت نیوز؛ قرص فنتانیل داروی نسخه ای است که به طور غیرقانونی نیز ساخته و استفاده می شود. مانند مورفین، دارویی است که معمولاً برای درمان بیماران مبتلا به درد شدید، به ویژه پس از جراحی استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات برای درمان بیماران مبتلا به درد مزمن که از نظر فیزیکی نسبت به سایر مواد افیونی تحمل دارند استفاده می شود. تحمل زمانی رخ می دهد که شما به مقدار بیشتر یا مکرر دارو نیاز دارید تا اثرات مورد نظر را بدست آورید.

مواد افیونی مصنوعی، از جمله قرص فنتانیل، در حال حاضر رایج ترین داروهایی هستند که در مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در ایالات متحده نقش دارند.

مواد افیونی چیست؟

اپیوئیدها دسته ای از مواد مخدر هستند که به طور طبیعی در گیاه خشخاش یافت می شوند. برخی از مواد افیونی مستقیماً از این گیاه ساخته می شوند و برخی دیگر مانند فنتانیل توسط دانشمندان در آزمایشگاه ها با استفاده از همان ساختار شیمیایی (نیمه مصنوعی یا مصنوعی) ساخته می شوند.

مردم چگونه از فنتانیل استفاده می کنند؟

در صورت تجویز پزشک، فنتانیل را می توان به صورت واکسن، چسبی که روی پوست فرد گذاشته می شود، یا به عنوان قرص هایی که مانند قطره سرفه مکیده می شوند، تزریق کرد. 6

قرص فنتانیل مورد استفاده غیرقانونی که اغلب با مصرف بیش از حد اخیر همراه است در آزمایشگاه ساخته می شود. این فنتانیل مصنوعی به‌طور غیرقانونی به‌صورت پودر فروخته می‌شود، روی کاغذ بلاتر ریخته می‌شود، در قطره چکان‌های چشمی و اسپری‌های بینی قرار داده می‌شود، یا به صورت قرص‌هایی شبیه سایر مواد افیونی تجویزی ساخته می‌شود.

فرد در حال بسته بندی قرص فنتانیل قرص فنتانیل چیست؟ + کاربردها، طریقه مصرف، داخل های دارویی و مزایا و مضرات آن

برخی از فروشندگان مواد مخدر فنتانیل را با سایر مواد مخدر مانند هروئین، کوکائین، مت آمفتامین و MDMA مخلوط می کنند. این به این دلیل است که تولید قرص فنتانیل بسیار کم نیاز دارد و آن را به گزینه ای ارزان تر تبدیل می کند. این امر به ویژه زمانی خطرناک است که افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند متوجه نمی شوند که ممکن است حاوی فنتانیل به عنوان یک افزودنی ارزان اما خطرناک باشد. آنها ممکن است مواد افیونی قوی تری نسبت به آنچه بدنشان به آن عادت کرده است مصرف کنند و احتمال مصرف بیش از حد آنها بیشتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترکیب فنتانیل با سایر داروها، به حقایق دارویی اداره اجرای مواد مخدر در مورد فنتانیل مراجعه کنید.

قرص فنتانیل چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

مانند هروئین، مورفین و سایر مواد مخدر، فنتانیل با اتصال به گیرنده های مواد افیونی بدن، که در مناطقی از مغز که درد و احساسات را کنترل می کنند، یافت می شود، عمل می کند. 8 پس از مصرف چندباره مواد افیونی، مغز با دارو سازگار می‌شود و حساسیت آن کاهش می‌یابد و لذت بردن از چیزی غیر از دارو را سخت می‌کند. وقتی افراد معتاد می شوند، مواد مخدر و مصرف مواد مخدر زندگی آنها را فرا می گیرد.

اثرات فنتانیل عبارتند از

 • شادی شدید
 • خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 • گیجی
 • یبوست
 • آرام بخش
 • مشکلات تنفسی
 • بی هوشی

اثرات سوء مصرف قرص فنتانیل چیست؟

بله، فرد ممکن است در مصرف فنتانیل بیش از حد مصرف کند. مصرف بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که یک دارو عوارض جانبی جدی و علائم تهدید کننده زندگی ایجاد کند. هنگامی که افراد فنتانیل بیش از حد مصرف می کنند، تنفس آنها می تواند کند یا متوقف شود. این می تواند میزان اکسیژنی را که به مغز می رسد کاهش دهد، وضعیتی که هیپوکسی نامیده می شود. هیپوکسی می تواند منجر به کما و آسیب دائمی مغز و حتی مرگ شود.

چگونه می توان مصرف بیش از حد قرص فنتانیل را درمان کرد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از فروشندگان مواد مخدر، فنتانیل ارزان‌تر را با سایر مواد مخدر مانند هروئین، کوکائین، MDMA و متامفتامین مخلوط می‌کنند تا سود خود را افزایش دهند، و اغلب دشوار است که بدانیم کدام دارو باعث مصرف بیش از حد می‌شود. نالوکسان دارویی است که می تواند مصرف بیش از حد فنتانیل را در صورت تجویز فوری درمان کند. این دارو با اتصال سریع به گیرنده های مواد افیونی و مسدود کردن اثرات داروهای مخدر عمل می کند. اما فنتانیل قوی تر از سایر داروهای مخدر مانند مورفین است و ممکن است به دوزهای متعدد نالوکسان نیاز داشته باشد.

آمپول قرص فنتانیل قرص فنتانیل چیست؟ + کاربردها، طریقه مصرف، داخل های دارویی و مزایا و مضرات آن

به همین دلیل، اگر مشکوک هستید که فردی بیش از حد مصرف کرده است، مهم ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که با 911 تماس بگیرید تا فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند. هنگامی که پرسنل پزشکی وارد می شوند، در صورت مشکوک شدن به یک داروی مخدر، نالوکسان تجویز می کنند.

نالوکسان به صورت محلول تزریقی (سوزن) و اسپری بینی (NARCAN® و KLOXXADO®) موجود است.

افرادی که نالوکسان دریافت می کنند باید دو ساعت دیگر پس از آخرین دوز نالوکسان تحت نظر باشند تا مطمئن شوند که تنفس کند یا متوقف نمی شود.

برخی از ایالت ها قوانینی را تصویب کرده اند که به داروسازان اجازه می دهد نالوکسان را بدون نسخه شخصی تجویز کنند. دوستان، خانواده و سایر افراد جامعه می توانند از نسخه های اسپری بینی نالوکسان برای نجات فردی که بیش از حد مصرف می کند استفاده کنند.

آیا مصرف قرص فنتانیل می تواند منجر به اعتیاد شود؟

آره. فنتانیل به دلیل قدرتی که دارد اعتیاد آور است. فردی که طبق دستور پزشک فنتانیل تجویزی مصرف می کند، ممکن است وابستگی را تجربه کند، که با قطع دارو با علائم ترک مشخص می شود. یک فرد می تواند بدون اعتیاد به یک ماده وابسته باشد، اما وابستگی گاهی اوقات می تواند منجر به اعتیاد شود.

اعتیاد به قرص فنتانیل scaled قرص فنتانیل چیست؟ + کاربردها، طریقه مصرف، داخل های دارویی و مزایا و مضرات آن

اعتیاد شدیدترین شکل اختلال مصرف مواد (SUD) است. SUD ها با جستجوی اجباری مواد مخدر و مصرف مواد مشخص می شوند که کنترل آن، علیرغم پیامدهای مضر، دشوار است. وقتی فردی به مواد مخدر معتاد می شود، آنها به استفاده از آنها ادامه دهید حتی اگر باعث مشکلات یا مشکلات سلامتی در محل کار، مدرسه یا خانه شوند. SUD می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

افراد معتاد به قرص فنتانیل که مصرف آن را متوقف می کنند ممکن است علائم ترک شدیدی داشته باشند که چند ساعت پس از آخرین مصرف دارو شروع می شود. این علائم عبارتند از:

 • درد عضلانی و استخوانی
 • مشکلات خواب
 • اسهال و استفراغ
 • سرماخوردگی با برآمدگی غاز
 • حرکات غیرقابل کنترل پا
 • هوس شدید

این علائم می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و دلیلی است که بسیاری از افراد ترک مصرف فنتانیل را بسیار دشوار می دانند. داروهایی برای کمک به روند ترک قرص فنتانیل و سایر مواد افیونی در حال توسعه هستند. FDA لوفکسیدین را تایید کرده است، یک داروی غیرافیونی که برای کاهش علائم ترک مواد افیونی طراحی شده است. همچنین، دستگاه NSS-2 Bridge یک محرک الکتریکی کوچک عصبی است که در پشت گوش فرد قرار می‌گیرد و می‌توان از آن برای کاهش علائم تا پنج روز در مرحله حاد ترک استفاده کرد. در دسامبر 2018، FDA یک برنامه پزشکی تلفن همراه، reSET® را برای کمک به درمان اختلالات مصرف مواد افیونی پاک کرد. این برنامه یک درمان شناختی-رفتاری تجویزی است و باید همراه با درمانی که شامل بوپرنورفین و مدیریت احتمالی است استفاده شود.

اعتیاد به قرص فنتانیل چگونه درمان می شود؟

مانند سایر اعتیاد به مواد افیونی، دارو درمانی با رفتار درمانی در درمان افراد مبتلا به اعتیاد به فنتانیل موثر است.

داروهای مربوط به اختلالات مصرف مواد افیونی – از جمله اختلال مصرف فنتانیل – ایمن، موثر هستند و جان انسان ها را نجات می دهند. این داروها با همان گیرنده های اپیوئیدی در مغز که فنتانیل روی آنها اثر می گذارد تداخل دارند، اما اثرات مشابهی ندارند.

متادون، یک آگونیست کامل گیرنده های مواد افیونی، به گیرنده های مواد افیونی متصل شده و آنها را فعال می کند تا علائم ترک و هوس را کاهش دهد.

بوپرنورفین، یک آگونیست جزئی گیرنده های مواد افیونی، به گیرنده های مواد افیونی متصل شده و تا حدی فعال می شود تا علائم ترک و هوس را کاهش دهد.

نالترکسون، آنتاگونیست گیرنده های مواد افیونی، از اتصال قرص فنتانیل به گیرنده های مواد افیونی جلوگیری می کند و در نتیجه اثرات آن را مسدود می کند.

فنتانیل قرص فنتانیل چیست؟ + کاربردها، طریقه مصرف، داخل های دارویی و مزایا و مضرات آن

مشاوره: درمان‌های رفتاری برای اعتیاد به مواد افیونی مانند فنتانیل می‌تواند به افراد کمک کند تا نگرش‌ها و رفتارهای مرتبط با مصرف مواد مخدر را اصلاح کنند، مهارت‌های زندگی سالم را افزایش دهند و به آن‌ها کمک کنند داروهای خود را حفظ کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری، که به اصلاح انتظارات و رفتارهای مصرف داروی بیمار کمک می کند و به طور موثر محرک ها و استرس را مدیریت می کند.

مدیریت اضطراری، که از یک سیستم مبتنی بر کوپن استفاده می‌کند که بر اساس آزمایش‌های دارویی منفی به بیماران «امتیاز» می‌دهد. آنها می توانند از امتیازها برای به دست آوردن مواردی استفاده کنند که زندگی سالم را تشویق می کند

مصاحبه انگیزشی، که یک سبک مشاوره بیمار محور است که به احساسات مختلط بیمار برای تغییر می پردازد.

این رویکردهای درمانی رفتاری، به ویژه هنگامی که همراه با داروها استفاده می شوند، مؤثر بوده اند. اطلاعات بیشتر در مورد درمان اعتیاد به مواد مخدر را در صفحه درمان بخوانید.

نکاتی که باید به خاطر بسپارید

قرص فنتانیل یک ضددرد مخدر مصنوعی قوی است که شبیه مورفین است اما 50 تا 100 برابر قوی تر است. در فرم نسخه ای آن برای درد تجویز می شود، اما فنتانیل نیز غیرقانونی ساخته می شود.

فنتانیل و سایر مواد افیونی مصنوعی رایج ترین داروهایی هستند که در مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد دخیل هستند.

فنتانیل غیرقانونی به شکل‌های زیر فروخته می‌شود: به صورت پودر، ریخته‌شده روی کاغذ لکه مانند آب نبات‌های کوچک، در قطره‌های چشمی یا اسپری‌های بینی، یا تبدیل به قرص‌هایی که شبیه مواد افیونی نسخه‌ای واقعی هستند.

فنتانیل غیرقانونی با مواد مخدر دیگر مانند کوکائین، هروئین، مت آمفتامین و MDMA مخلوط می شود. این امر به ویژه خطرناک است زیرا مردم اغلب از اضافه شدن فنتانیل آگاه نیستند.

قرص فنتانیل با اتصال به گیرنده های مواد افیونی بدن که در مناطقی از مغز که درد و احساسات را کنترل می کنند، یافت می شود، عمل می کند. اثرات آن عبارتند از شادی شدید، خواب آلودگی، حالت تهوع، گیجی، یبوست، آرام بخش، تحمل، اعتیاد، افسردگی و ایست تنفسی، بیهوشی، کما و مرگ.

قدرت بالای فنتانیل خطر مصرف بیش از حد را تا حد زیادی افزایش می دهد، به خصوص اگر فردی که از مواد مخدر استفاده می کند از وجود پودر یا قرص بی اطلاع باشد. آنها می توانند دوز مواد افیونی که مصرف می کنند را دست کم بگیرند و در نتیجه مصرف بیش از حد مصرف کنند.

نالوکسان دارویی است که می تواند به فرد داده شود تا مصرف بیش از حد قرص فنتانیل را معکوس کند. دوزهای متعدد نالوکسان ممکن است به دلیل قدرت فنتانیل ضروری باشد.

نشان داده شده است که دارو با درمان های رفتاری در درمان افرادی که به فنتانیل و سایر مواد افیونی اعتیاد دارند، موثر است.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x