گردشگری

مسافرت در شهریور ماه به 5 منطقه بهشتی و سحرآمیز ایران

بسیاری از افرادی که خواهان مسافرت در شهریور ماه می‌باشند به دنبال محیطی زیبا و خنک برای سپری کردن تعطیلات هستند. اورامان، سرعین، مازیچال و سوادکوه از بهترین مناطق برای گذراندن تعطیلات تابستان هستند که در این مطلب به معرفی این مناطق خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ بهترین مناطق برای مسافرت در شهریور کدام شهرهای ایران هستند؟ این سؤال برای افرادی پیش می‌آید که اواخر فصل تابستان که هوا خنک‌تر می‌شود مهیای سفر می‌شوند. ایران سرزمینی با آب و هوایی متنوع و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر است.

هر شهر ایران آثار تاریخی و مناظری جذاب و دیدنی را در دل خود پنهان کرده است. در این مطلب به شهرهایی برای گذراندن تعطیلات خواهیم پرداخت که سفر به آن‌ها خاطره­ای زیبا و فراموش نشدنی در ذهن شما باقی می‌گذارد.

دریاچه شورمست مازندران؛ دریاچه‌ای جادویی در دل سوادکوه

دریاچه شورمست مازندران

می‌توان این ادعا را داشت که دریاچه شورمست بهشت پنهان مازندران است و می‌تواند گزینه مناسبی برای مسافرت در شهریور ماه باشد. مازندران یکی از استان‌های شمالی ایران است. طبیعت بی‌نظیر و بکر این شهر آن را به تکه‌ای از بهشت تبدیل کرده است. آب‌وهوای معتدل، جنگل‌های سرسبز و دریای بیکران تنها بخشی از جاذبه‌هایی هستند که هنگام سفر به مازندران باید توریست‌ها منتظرشان باشند.

دریاچه شورمست یک جاذبه گردشگری خاص و بی‌نظیر سوادکوه مازندران است. این دریاچه در جاده فیروزکوه قرار دارد و همین نزدیکی به تهران، آن را به بهترین مکان برای مسافرت در شهریور پایتخت‌نشین‌ها تبدیل کرده است.

وسعت دریاچه شورمست حدود ۱۵ هزار مترمربع است و ارتفاع آن به حدود ۷ متر می‌رسد. در این قاب عکس شما یک دریاچه پرشور و هیجان و درختان سرسبزی را می‌بینید که تا میانه در آب فرو رفته‌اند و روی دریاچه سایه افکنده‌اند. نسیم خنکی که می‌وزد، روح و جان گردشگران را نوازش کرده و خستگی را از تن آن‌ها خارج می‌کند.

یک روز آرام برای ماهیگیری یا طبیعت‌گردی در محیطی بکر و دست نخورده از جمله مواردی است که هنگام سفر به این خطه در انتظار شما است.

مازیچال کلاردشت؛ دهکده‌ای اسرار آمیز

مازیچال کلاردشت

مازیچال یک دهکده سحرآمیز و شگفت انگیز در کلاردشت است که در ارتفاعات ۲۶۰۰ متری واقع‌شده و بهترین مکان برای مسافرت در شهریور محسوب می‌شود. هنگام سفر به این دهکده ابرهایی را می‌بینید که زیر پای شما در حرکت هستند و می‌توانید از میانه ابرها عبور کنید و به جنگلی که در پشت آن‌ها پنهان شده قدم بگذارید.

مازیچال سرزمین درختان بلوط سر به فلک کشیده است و نامش را نیز از همین درختان به ارث برده. در مازیچال می‌توانید کلبه‌های چوبی روستایی را مشاهده کنید که در میانه دشت‌ها بنا شده‌اند و ابرهای سفید مانند هاله‌ای آن‌ها را در برگرفته‌اند. زندگی در محیطی که بوی خاک باران خورده و مرطوب به مشام می‌رسد و تا چشم کار می‌کند سرسبزی و جنگل است، شما را به دنیایی می‌برد که هیچ شباهتی با زندگی شهری و سکونت در آسمان خراش‌ها ندارد.

آب و هوای مازیچال در شهریور هم رگه‌هایی از پاییز دارد و هم رگه‌هایی از تابستان. همین موضوع مازیچال را به بهشتی با آب و هوایی خنک و مطبوع و بهترین مکان برای مسافرت در شهریور تبدیل می‌کند.

اورامان کردستان؛ دشتی با قدمت هزارسال

اورامانات کردستان

اورامان جزء شهرهایی از ایران زمین است که در آن نشانه‌هایی از قدمت سکونت چند هزار ساله اقوام ایرانی یافت شده. اورامان یا هورامان تخت، در غرب ایران و در دل کوه‌های جنوب شرقی سروآباد شهرستان مریوان استان کردستان واقع شده است.

اورامان که به معنی سرزمین اهورامزدا یا خانه خورشید شناخته می‌شود، می‌تواند بهترین مکان برای مسافرت در شهریور باشد. رودهای کوچک جاری در این منطقه و چشمه‌هایی که در اورمان کوهستانی وجود دارند، سبب جاری شدن رودخانه پر پیچ‌وخم سیروان که هورامان را به دو بخش تقسیم می‌کند شده‌اند. برخی از این رودهای کوچک نیز در مکانی متفاوت به هم می‌رسند و رود لیله به واسطه اتحاد این رودبارها در این مکان جاری شده است.

معماری متفاوت اورامان اولین چیزی است که توجه مسافرانی که این منطقه را برای سفرهای تابستانی انتخاب کرده‌اند به سوی خود جلب می‌کند. خانه‌هایی که معماری آن‌ها بی‌شباهت به خانه‌هایی که در ماسوله ساخته شده‌اند نیست، اما پیچ‌وخم‌هایی که معماری خانه‌های اروامان دارند، این منطقه را حتی از ماسوله نیز شگفت‌انگیزتر کرده است.

انتخاب این شهر به عنوان بهترین مکان برای مسافرت در شهریور به دلیل پوشش گیاهی خاص و واقع شدن اورامان در میانه کوه‌ها است. درختان بلوط و زالزالک، پسته و گلابی وحشی از جمله پوشش‌های گیاهی این منطقه هستند. آب‌وهوای اورامان در روزهای زمستان سرد و جان‌سوز است، اما در بهار و تابستان آب و هوایی که این منطقه دارد به‌اندازه‌ای هیجان انگیز است که هر توریستی را وادار می‌کند سفر به اورامان کردستان را در برنامه‌هایش قرار دهد. در صورتی که به این منطقه سفر کردید حتما روستاگردی در اورامانات را در برنامه گردشی خود قرار دهید.

ییلاق در دهکده جهان نمای گلستان

دهکده جهان نمای گلستان

جهان نما، دهکده‌ای به مساحت ۳۰ هزار هکتار در استان گلستان است که در ارتفاع ۳ هزار و هشت‌صد متری واقع شده. آب و هوای خنک جهان‌نما تنها یکی از ویژگی‌های این دهکده برای جذب توریست‌ها محسوب می‌شود.

کوه‌هایی که اطراف دهکده را در برگرفته‌اند و دشت‌های سبزی که امکان گشت‌وگذار در آن‌ها برای گردشگران فراهم شده، سبب جذب توریست‌های زیادی در فصل بهار و تابستان به این منطقه و تبدیل شدن دهکده جهان نما به بهترین مکان برای مسافرت در شهریور شده است. پوشش گیاهی دهکده جهان‌نما شگفت‌انگیز است و سرسبزی این خطه هر توریستی را ذوق‌زده می‌کند.

هنگام سفر به جهان نما هم می‌توانید در دشت‌های پهناور و هموار این خطه کمپ بزنید و زندگی در قلب طبیعت را تجربه کنید و هم می‌توانید کلبه‌های جنگلی که توسط بومیان اجاره داده می‌شود را برای سکونت در نظر داشته باشید. با وجود سکوت مطلقی که در جهان نما جریان دارد، تنها صدای وزیدن نسیم در میان درختان و صدای هیزم‌های در حال سوختن به گوش می‌رسد. به همین دلیل دهکده ییلاقی جهان نما مقصد نهایی کوهنوردان و گردشگرانی است که می‌خواهند مسافرت در شهریور را در محیطی خاص و متفاوت سپری کنند.

  مسافرت در شهریور به چشمه‌های آبگرم سرعین اردبیل

سرعین اردبیل

در ۳۰ کیلومتری اردبیل شهری واقع شده که عمده شهرتش را مدیون چشمه‌هایی از آبگرم طبیعی است که در آن جریان دارند. بیشتر توریست‌ها برای استفاده از این چشمه‌های گرم طبیعی و استفاده از خواص درمانی آن‌ها عازم سرعین می‌شوند. از جمله چشمه‌های آب گرمی که در سرعین وجود دارند می‌توان به آبگرم گاومیش گلی، آبگرم قره سو و آبگرم بش باجلار اشاره کرد.

اگر قصد سفر به سرعین و بهره بردن از خواص آبگرم‌های طبیعی را دارید، فراموش نکنید که به مشکین شهر هم سری بزنید و در کنار تماشای زیبایی‌های این شهر، از چشمه‌های آبگرم زلال آن هم بهره ببرید.

آنچه سرعین را به عنوان بهترین مکان برای مسافرت در شهریور تبدیل کرده، آب و هوای خنک و کوهستانی است که در تابستان‌های گرم و سوزان در این منطقه جریان دارد. با وجود بارش‌های زمستانی فراوان، سرعین طبیعتی بی‌نظیر دارد و چشمه‌های فراوانی در قسمت‌های مختلف این منطقه جاری هستند.

اگر می‌خواهید در یک دشت سرسبز کمپ بزنید و ساعاتی را در دل طبیعت و در آرامش محض سپری کنید، دره آلوارس یا دره گلستان یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما در سرعین اردبیل است. بارش‌های فراوان این دره را به یک دشت سرسبز تبدیل کرده و آب و هوایی بی نظیر را برای آن به ارمغان آورده است.

از دیگر جاذبه‌های سرعین که در حین سفر به این خطه می‌توانید از آن بازدید به عمل بیاورید می‌توان به آبشار ورگه سران اشاره کرد. این آبشار مسافرت در شهریور را دلچسب تر می‌کند. آب‌ آبشار ورگه سران از دل کوه‌های سرعین جاری شده و آبشاری را به وجود آورده که صدای آن آرام‌بخش‌ترین صدایی است که در این منطقه به گوش می‌رسد. سکوت دلپذیر در منطقه سبب می‌شود که صدای آبشار از فاصله‌ دور در محیط پخش و به گوش برسد. این جذابیت باعث شده گردشگرانی که به طور اتفاقی به سمت این منطقه حرکت کرده‌اند از دیدن آبشار ورگه سران بی‌نصیب نمانند.

سخن پایانی

انتخاب بهترین مکان برای مسافرت در شهریور برای توریست‌هایی که سفرهای تابستانی را در پیش رو دارند بسیار قابل بررسی و اهمیت است. گردشگرانی که این فصل از سال را برای سفر انتخاب کرده‌اند، علاقه‌مند هستند به خطه‌ای بروند که هم سرسبزی طبیعت در آن به چشم می‌خورد و هم هوا خنکی بهاری‌اش را هنوز حفظ کرده است.

دریاچه شورمست، مازیچال کلاردشت، اورامان کردستان، دهکده جهان نمای گلستان و سرعین اردبیل از جمله مناطقی از ایران زمین هستند که می‌توانید سفر تابستانی خود را در آن‌ها سپری کنید. این مناطق هم بافت بکر و طبیعی بی‌نظیری دارند و هم در آن‌ها خبری از گرمای سوزان تابستانی نیست.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x