مد

استایلی جهانی و چشم نواز که مرد و زن ندارد!

یکی از محبوبیت های استایل مینیمال این است که زنانه و مردانه بودن لباس ها اهمیت چندانی ندارد و افراد با این سبک احساس راحتی می کنند.

به گزارش پارت نیوز؛ در استایل مینیمال سادگی حرف اول را می زند.به عبارتی این سبک نمود واقعی زیبایی در عین زیبایی است. برای استفاده از این سبک نیاز است یکسری قوانین را رعایت کنید. با 5 اصلی که در ادامه شرح خواهیم داد می تواند یک استایل شیک مینیمالیستی داشته باشید.

استایل مینیمال چیست؟

سبک مینیمال و یا همان مینیمالیستی در طراحی لباس، همان‌گونه که از نام آن پیداست به معنای حداقل‌ها و سادگی در سبک پوشش در طراحی مد است که در آن عنصر سادگی بیش از هر چیزی دیگری مورد توجه قرار می گیرد.
این سبک پرطرفدار در طراحی مد و لباس به عنوان رویه‌ای برای خلق آثار هنری در دهه ۱۹۶۰ میلادی معرفی و در مجسمه‌سازی و نقاشی استفاده شد.

استایل مینیمال مردانه

اما به تدریج این سبک راه خود را به دنیای مد و لباس هم باز کرد و هم‌اکنون سبک مینیمال به یکی از پُرکاربردترین و در عین‌حال محبوب‌ترین سبک‌های طراحی مد و لباس در جهان تبدیل شده است. این طرح در حقیقت به منظور مخالفت با مصرف‌گرایی و تجمل‌پرستی مطرح شد و ساده‌ بودن را شعار اصلی خود قرار داده است.

استایل مینیمال چه ویژگی هایی دارد؟

در سبک مینیمال زنانه و مردانه بودن لباس‌ها اهمیت چندانی ندارد و کاربردی بودن، موضوع مهم‌تری می‌باشد. پوشیدن لباس به سبک مینیمال به راحتی و به سرعت انجام می‌گیرد و شما در مدتی کوتاه، دارای ظاهری آراسته و خوش‌تیپ خواهید شد.

در این سبک از حداقل اکسسوری‌ها همانند یک کمربند ساده استفاده می‌شود. رنگ‌های مورد استفاده در لباس‌های این سبک، عمدتاً ختثی و ملایم همانند مشکی، سفید، کرم، خاکستری و … است. در این استایل شما به‌راحتی می‌دانید که چه می‌خواهید بپوشید و بنابراین هر روز سردرگم نخواهید شد که پوشش امروزتان به چه شکلی خواهد بود.در لباس‌های این سبک اضافات و تعلقات و آیتم‌های رنگارنگ حذف می‌شود و یک‌دستی و یک‌رنگی جای آن را می‌گیرد.

کوکو شنل و جورجیو آرمانی از طراحان بزرگ این سبک در دنیای مد به شمار می‌روند که در کارهای‌شان به‌وضوح استفاده از این سبک طراحی مد و لباس را می‌توان مشاهده و درک کرد. استایل مینیمال در طراحی مد اصول و قواعدی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید یک سبک مینیمالیستی از تیپ و لباس خود داشته باشید که در ادامه به برخی از مهم‌ترین این اصول و قواعد اشاره می‌شود.

اصول و قواعد استایل مینیمال

در ادامه به معرفی 5 اصل مهم استایل مینیمالیست خواهیم پرداخت.

1- به کار نبردن تزئینات و اکسسوری‌های برجسته و اغراق‌آمیز

اکسسوری استایل مینیمال

در سبک مینیمال به منظور طراحی از لباس‌های ساده ولی باکیفیت استفاده می‌شود. زرق و بررق، پارچه‌های براق، دکمه‌های طلایی، سنگ‌دوزی، گل‌دوزی، تکه‌دوزی، مروارید، مهره و …. در طراحی لباس‌های سبک مینیمال هیچ جایگاهی ندارد.

این آیتم‌ها تنها به صورت محدود و ظریف و کاملاً به شکل خلاقانه که تنها هاله‌ای از زرق و برق را داشته باشد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. طرح‌های خط‌دار ساده، همانند راه‌راه نخستین انتخاب مینیمال‌ها به شمار می‌رود. در این سبک به جای تاکید بر تزئینات، برش‌های حرفه‌ای و کیفیت دوخت لباس‌ها مورد توجه و تاکید است. این نکته‌ای است که باید اساتید طراحی مد و لباس به هنرجویان خود آموزش دهند که نباید در طراحی مد و لباس‌های سبک مینیمال از عناصر پر زرق و برق استفاده شود.

2- استفاده از لباس‌های تک‌رنگ

ویژگی استایل مینیمالیست

در استایل مینیمال در طراحی لباس جایی برای طرح‌های رنگارنگ وجود ندارد. در این استایل رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری رنگ‌های برجسته‌ای به‌شمار می‌روند. شاید اولین انتخاب رنگ برای کسی که سبک مینیمال را ترجیح می‌دهد، سفید باشد. زیرا این رنگ جزو رنگ های لوکس محسوب می‌شود. دومین رنگ قطعاً مشکی است که تقریباً به همه می‌آید و یک رنگ کاربردی به‌شمار می‌رود. به غیر از این رنگ‎های خنثی، می‌توان از رنگ‌های شاد دیگر هم‌چون قرمز، سبز، زرد و یا هر رنگ دلخواه دیگری که آن را می‌پسندید، در ترکیب لباس‌های خود استفاده کنید.

البته نباید در این کار زیاده‌روی کرد و از رنگ‌های روشن و شاد به میزان زیاد استفاده کرد و بهتر است یکی از لباس‌ها را به رنگ شاد و بقیه آن‎ها را از رنگ‌های خنثی انتخاب کرد. تاکید اصلی بر تک‌رنگ بودن پارچه‌ها است و نباید بر روی آن‌ها طرح و بافت خاصی با رنگ‌های مختلف وجود داشته باشد. این اصل باید علاوه‌بر نحوه پوشیدن لباس‌ها، در طراحی مد و لباس هم رعایت شود. تنها استثنا در لباس‌های دارای چند رنگ، الگوی راه‌راه است که می‌توان در این سبک مورد استفاده قرار داد. هنرجویان دوره طراحی مد و دوره طراحی لباس باید دقت داشته باشند که در طراحی لباس به سبک مینیمالیستی تا حد ممکن سعی کنند که لباس‌ها تک‌رنگ طراحی شوند.

3- داشتن یک سیلوئیت زیبا

استایل مینیمال چیست

سیلوئت (Silhouette) در زبان انگلیسی به معنی نیمرخ سیاه یا سایه است و در دنیای مد و لباس به تیپ پوشش و فرم لباس‌ها و در کل به استایل شما گفته می‌شود، یعنی خطوط سایه روشنی که در اندام شما پس از پوشیدن لباس‌های‌تان ایجاد می‌شود.

که در دوره طراحی لباس آموزشگاه پیشکسوتان بطور کامل به مبحث مهم سیلوئت اندام پرداخته می شود. جدای از ترکیب رنگ و سایر جزئیات دیگر که قابل مشاهده است. در سبک مینیمال، یکی از فاکتورهای موثر در زیبایی و آراستگی لباس‌های شما همین سیلوئت است که با انتخاب یک سیلوئت زیبا و جذاب، تیپ ساده‌تر و آراسته‌تری برای خودتان ایجاد کنید.

برای مثال یک پیراهن ساده و معمولی که دارای آستین‌های کوتاه باشد و خطوط سایه روشنی را پس از پوشیدن آن ایجاد کند، می‌تواند در استایل مینیمال قرار بگیرد. این نکته هم باید در کلاس‌ طراحی لباس برای هنرجویان به تفصیل آموزش داده شود.

4- پوشیدن لباس‌های اندازه

استایل مینیمال چه ویژگی هایی دارد

پوشیدن لباس‌های هم‌اندازه با بدن، اولین اصل در داشتن یک تیپ شیک محسوب می‌شود. جدا از این که سبک پوشش شما مینمیال، ماکسیمال، کلاسیک و یا هر چیز دیگری باشد، اندازه بودن لباس‌هایی که می‌پوشید اهمیت بسیاری دارد و اگر آن‌ها بلند، گشاد، کوتاه و … است و در کل اندازه اندام شما نیستند لازم است بلافاصله به خیاط بدهید تا آن‌ها را اندازه شما کند.

لباس‌های سبک مینیمال باید شیک و فیت با بدن باشد و این امر زمانی محقق می‌شود که شما در انتخاب لباس یا طراحی لباس، هم سایز با بدن خود انتخاب و خرید کنید. پس ضروری است که هر گاه می‌خواهید لباس تهیه کنید، کاملاً آن را بررسی کرده و اندازه تن خود کنید. این کار هزینه و وقت زیادی نمی‌خواهد و سبب می‌شود که شما در میان افراد، خوشتیپ‌تر و آراسته‌تر ظاهر شوید.

5- استفاده نکردن از لباس‌های طرح‌دار به جز الگوی راه‌راه

عکس سبک مینیمال زنانه

لباس‌های استایل مینیمال نباید طرح‌دار و تنها باید ساده و شیک باشد. البته در این مورد طرح راه‌راه یک استثنا است. این طرح بسیار ساده است و همه خصوصیات سبک مینیمال را دارد و شاید به همین دلیل باشد که خانم‌های فرانسوی که در خوش‌پوشی در جهان شهره هستند این طرح را بسیار دوست دارند.

از این رو اگر به استفاده از لباس‌های طرح‌دار اصرار دارید، می‌توانید از طرح راه‌راه برای لباس‌های‌تان استفاده کنید. فرقی ندارد که طرح راه‌راه، افقی یا عمودی باشد اما رنگ آن باید ساده و محدود (مانند سیاه و سفید، یا سفید با رنگ‌های ملایم دیگر)، منظم و یک‌دست باشد و عرض راه‌های آن خیلی باریک و ریز نباشد تا اصول سبک مینیمال رعایت شود.

مزیت دیگر لباس‌های راه‌راه این است که با هر نوع لباس طرح‌دار یا ساده دیگری قابل ترکیب است و لازم نیست که نگران هماهنگ نبودن آن باشید. می‌توان در دوره‌ طراحی لباس به هنرجویان آموزش داد که در طراحی سبک مد و لباس به سبک مینیمال، از الگوی راه‌راه به عنوان یکی از طرح‌های سبک مینیمال استفاده کنند.

سخن پایانی

همانطور که در مطلب گفته شد در استایل مینیمال نیازی به داشتن لباس های زیاد و کمد پ از کفش نیازی ندارید. تنها کافی است از لباس های تک رنگ و کفش های ساده استفاده کنید و طبق رنگ آن ها را با یکدیگر ست کنید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x