گل و گیاه

نحوه آبیاری پتوس در فصل زمستان و دیگر فصل ها

با شروع فصل سرما برخی از گیاهان به خواب می روند و باید در نحوه آبیاری آنها بسیار دقت کنید. در این مقاله به نحوه آبیاری پتوس در فصل زمستان خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ برای افراد مبتدی در نگهداری گل و گیاه پتوس گزینه بسیار مناسبی است تنها چیزی که باید به آن توجه کنید این است که آبیاری پتوس در فصل زمستان با دیگر فصل ها می تواند تا حدودی متفاوت باشد. در ادامه به نحوه آبیاری گیاه پتوس در فصول مختلف به خصوص زمستان خواهیم پرداخت.

نحوه آبیاری پتوس در فصول مختلف

آبیار پتوس در فصول مختلف به عامل متعددی می تواند بستگی داشته باشد که در ادامه به طور کامل به آن ها خواهیم پرداخت.

آبیاری پتوس در فصل زمستان

نحوه آبیاری پتوس

پتوس شما در فصل زمستان به خواب عمیق زمستانی فرو می رود و رشد آن به حداقل خواهد رسید. پتوس ذاتا یک گیاه گرمسیری است و تمایل دارد که زیر نور غیر مستقیم خورشید باشد؛ اما در زمستان این نیاز او فراهم نمی شود. در نتیجه برخلاف فصل تابستان، نحوه آبیاری گیاه پتوس در فصل سرما به صورت دو هفته یکبار می باشد.

نیاز است که گیاه خود را هر دو هفته یک بار آبیاری کنید. نکته مهم و قابل توجه آن است که هنگام آبیاری، رطوبت خاک را با انگشت خود بررسی کنید. اگر گیاه در مناطق سردسیر باشد، قادر به جذب آب نیست و همین موضوع ممکن است سلامتی آن را با خطراتی رو به رو کند؛ اما تنها کاری که از دست شما برمی آید، بررسی کردن خاک است.

برای رفع این خطرات شما می توانید برای آبیاری پتوس در فصل زمستان آب ولرم، آب باران یا برف آب شده را به گیاه خود بدهید. اجازه دهید آن ها به دمای اتاق یعنی 21 درجه سانتیگراد برسند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است گیاه با شوک دما مواجه شود.

آبیاری پتوس در فصل تابستان

همان گونه که می دانید، در فصل تابستان ما با روز های طولانی تر و گرم تری مواجه هستیم و نحوه آبیاری پتوس در فصل زمستان باید با دیگر فصل ها تفاوت هایی داشته باشد. ما باید کاری کنیم که گیاه، آب از دست رفته بر اثر تبخیر زیاد را جبران کند. بهتر است که در این فصل به پتوس خود هفته ای 2 تا 3 بار آب بدهید. در این حالت و به طور معمول گیاهتان سالم و شاداب می ماند، مگر این که محل زندگی تان بسیار گرم باشد و کمبود رطوبت در آن احساس شود. در این صورت گیاهتان احتمالا به آب بیشتری نیاز خواهد داشت.

تابستان بهترین فصل برای رشد برگ های جدید شناخته می شود. دمای مناسب برای زنده ماندن و رشد پتوس، 26 درجه سانتیگراد و سطح رطوبت مناسب، 70 درصد یا بیشتر است. برای بیشتر کردن سطح رطوبت در خانه یا محل کارتان می توانید از دستگاه های مرطوب کننده گیاهی بهره ببرید. یکی دیگر از نکات مهم هنگام آبیاری این است که حتما پیش از اقدام به آن، به وسیله انگشت خود یا یک سیخ چوبی میزان رطوبت خاک آن را بررسی کنید. خشک بودن 5 سانتیمتر اول خاک گیاه، نشان دهنده نیاز آن به آب است.

آبیاری پتوس در فصل بهار

آبیاری پتوس در زمستان

همان گونه که مطلع هستید، فصل بهار فصلی است که گیاه از خواب زمستانی بیدار می شود و شروع می کند به رشد کردن؛ بنابراین در این زمان به آب و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. بهترین زمان برای تنظیم برنامه آبیاری فصل بهار است. آب دادن به گیاه در این فصل تقریبا به هفته ای یک مرتبه محدود می شود.

آبیاری پتوس براساس دما

پس از این که دانستید آبیاری پتوس در فصل زمستان و تابستان چه فرقی دارد، شما را با عامل مهم دیگری که در آبیاری این گیاه نقش مهمی دارد، یعنی دما آشنا می کنیم. دما با فصول مختلف مرتبط است. پتوس گیاه گرمسیری است و برای شاداب ماندن لازم است که در درمای 21 تا 32 درجه سانتیگراد باشد. در این صورت هم برگ های قدیمی و هم شاخه های جدید در بهترین حالت رشد خود قرار می گیرند.

آبیاری بر اساس رطوبت

آبیاری پتوس در فصل زمستان، تابستان و دیگر فصل ها علاوه بر همه موارد گفته شده با رطوبت ارتباط مستقیمی دارد. در صورت کم تر شدن رطوبت اطراف گیاه، تبخیر و تعرق گیاه افزایش می‌یابد. تبخیر و تعرق اصطلاحی است که مفهوم تبخیر آب را هم از خاک و هم از برگ های گیاه در بر می‌گیرد.

پتوس گیاه رطوبت دوست و استوایی است. رطوبت بالای 50 درصد و حدود 70 درصد مورد علاقه آن است؛ اما در رطوبت کم هم می‌تواند دوام بیاورد. در صورتی که رطوبت بالا باشد، نیازی نیست که گیاه را پشت سر هم آبیاری کنید. اگر رطوبت در فضا خیلی پایین بیاید، ممکن است برگ ها آسیب ببینند؛ بنابراین عامل رطوبت را در نگهداری از گیاه به عنوان عاملی مهم در نظر بگیرید.

آبیاری بر اساس اندازه گیاه

نحوه آبیاری پتوس در فصل زمستان

گیاه پتوس جزو گیاهان رَونده محسوب می‌شود؛ یعنی رشد می کند و به دور وسایل خانه یا بر روی دیوار می‌خزد و به گیاهی بزرگ و پر پیچ و خم تبدیل می‌شود. شما باید گیاهتان را با توجه به اندازه‌ای که دارد آبیاری کنید. بدیهی است که هر چقدر گیاه کوچک تر باشد، نسبت به گیاهان بزرگ تر به آب کم تری نیاز دارد. پتوس های بزرگ ممکن است هر 5 روز یک بار به آبیاری احتیاج داشته باشند. البته باید خیلی در این موضوع با دقت عمل کنید؛ زیرا اگر شاهد لوله شدن و یا قهوه‌ای شدن برگ پتوس خود بودید، بدانید که گیاهتان دچار کم آبی است و باید هرچه سیع تر آن را به خوبی آبیاری کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به نحوه آبیاری پتوس در فصل زمستان و دیگر فصل ها پرداختیم. همانطور که می‌دانید این گیاه رونده اگر مراقبت و آبیاری منظمی داشته باشد می‌تواند به خوبی رشد کند و حتی کل فضا را اشغال کند. پس اگر دوست دارید گیاه شادابی داشته باشید حتما به نحوه آبیاری این گیاه در فصول مختلف توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین می‌توانید تجربیات و نظرات خود را درباره آبیاری و نگهداری آن در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x