جامعه

همه چیز راجب گلاس فیش، ماهی آکواریوم

گلاس فیش نوعی ماهی آکواریومی است که همچون شیشه شفاف و درخشنده است، این ماهی به دلیل ساختاری که دارد طرفداران زیادی دارد و عاشقان ماهی به دنبال نگهداری از این ماهی زیبا و دوست داشتنی هستند.

به گزارش پارت نیوز؛ گلاس فیش یا ماهی شیشه ای شامل همه ماهیانی است که دارای بدن شفاف می باشند. نخاع ماهی از میان بدن آن قابل مشاهده می باشد. بدن ماهی بسیار کوچک است. این ماهی خاص در نوع منطقه “جاوا ، اندونزی” ذکر شده است.

و گلاس فیش در حال حاضر در بسیاری از مناطق جنوب شرقی آسیا از جمله سیستم های رودخانه های عمده در تایلند ، لائوس ، کامبوج ، ویتنام و شبه جزیره مالزی به علاوه جزایر سوندای بزرگ شناخته شده است. سوماترا ، بورنئو و جاوا.

گلاس فیش چیست؟

گلاس فیش یا ماهی شیشه ای به ماهیانی گفته می شود که دارای بدن شفاف می باشند. نخاع ماهی از میان بدن آن قابل مشاهده می باشد. بدن ماهی بسیار کوچک بوده و دارای نقاط سیاه و قرمز بر روی فلس ها است.
این ماهیان به آرامی در آبها ، چشمه های تمیز ، کانالها ، استخرها و در شالیزارها شنا می کنند . آنها شناگرهای ماهری در سطح میانی آکواریم ها بوده و در آکواریم در صورت ایجاد شرایط مناسب آب ، در سلامت کامل خواهند بود.

ویژگی گلاس فیش

  • ماهیان اهلی زندگی گروهی را ترجیح می دهند . تمایل آنها به گاز گرفتن باله های سایر ماهیان به خصوص اگر محل زندگی به اندازه کافی بزرگ نباشد ، زیاد است.
    در محیط وحشی آنها گوشتخوار بوده و به همین دلیل به غذای گوشتی تحت شرایط آکواریوم علاقمندند . با وجود اینکه گلاس فیش های وحشی تقریبا شفاف هستند ولی اغلب به منظور تجارت ، مواد رنگی غیرسمی به دلیل ایجاد رنگ های نئون درخشان به ماهی تزریق می شود که دوام رنگ تا ۴-۳ ماه می باشد.
    عملیات رنگ کردن موجب استرس ماهی شده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی می گردد.

شرایط زیستی:

شیشه ماهی عادت به ایجاد گروه دارد بنابراین در حالت ایده آل باید چهار یا چند نمونه خریداری شود. بعضی از گونه های گلاس فیش در آبهای لب شور نیز زندگی می کنند. عملیات رنگ کردن موجب استرس ماهی شده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی می گردد .

دما: 69 – 82 درجه – – – – F / 20 – 28 درجه شیمی آب: pH 6.0 – 7.5

  تشخیص جنسیت:

تشخیص جنسیت گلاس فیش ممکن است به دلیل شفافیت بدن آنها کمی دشوار باشد. اما در مردان، اندازه و شکل پرزها بیشتر از زنان است. همچنین، در زمان تخم‌گذاری، در زنان بطن شکمی پر از تخم‌گذاری می‌شود.

تکثیر:

گلس فیش‌ها معمولاً در آکواریوم‌ها به راحتی تخم‌گذاری و تکثیر می‌کنند. برای تخم‌گذاری موفق، باید محیط زیست مطلوب فراهم شود. بعد از تخم‌گذاری، تخم‌ها باید به مراقبت و توجه ویژه‌ای از سوی نگهدارنده مورد نظر برخوردار باشند تا جوانه بزنند.

تغذیه :

ماهی شیشه ای معمولا با جیره غذایی گوشت خوارن نگهداری می گردد و بهتر است با غذاهای خشک تغذیه نگردد چون از طول عمر آن کاسته شده و به خاطر بیماری های روده ای خواهند مرد.
غذا های منجمد ، کرم خونی ، آرتیمیای زنده و گرانول ودل گاو می توانند رژیم غذایی مناسبی برای گلاس فیش میباشند. البته یک رژیم گیاهی شامل اسفناج و کاهو نیز می تواند توصیه گردد.

بیماری گلاس فیش

نگهداری از ماهی شیشه ای

 بررسی اخیر در کشور انگلستان نشان می دهد که بالغ بر ۴۰% گلاس فیش های رنگی به ویروس لنفوسیت ها معروف به قارچهای پنبه ای مبتلا می شوند
آنها با تتراها ، بارب ها ، راس بوراس ، ماهی رنگین کمان ، live bearers ، گورامی و کت فیش سازگار هستند . بیماری مرسوم آنها پوسیدگی باله ها و آلودگی پوستی است . ۴ گونه از این ماهیان شامل : Chanda ranga , C lala , C nama & C baculis عموما” برای تجارت در نظر گرفته می شوند .

گلاس فیش هندی

گونه Chanda ranga معرف به گلاس فیش هندی یا گلاس perch هندی دارای بدنی فشرده از پهلو ، گاهی اوقات دارای اشکال تخم مرغی می باشد . پیشانی ماهی برجسته ، پشت ماهی کمانی شکل دارای ۲ باله مجزا به اضافه یک باله بلند مخرجی است . بدن شفاف ماهی در بازتاب نور به رنگ کهربایی مایل به سبز رنگین کمانی مشاهده می شود . باله ها شفاف هستند .

رنگ بدن

بستگی به محل زندگی ماهی دارد . آنها تحت شرایط نورهای فرابنقش یا در آکواریوم های مدرن دارای لایه های تاریک با بهترین رنگ قابل مشاهده اند . حداکثر اندازه قابل دسترسی ۹ سانتی متر است . آنها به آب با شرایط PH بین ۵/۸ – ۷ و دمای بین ۳۰- ۲۸ درجه نیاز دارند و اضافه کردن ۵/۱ – ۱ % نمک به آب ایده آل است .نرها دارای رنگ زرد بیشتری هستند و در فصل تخم ریزی ، رنگ آبی رنگین کمانی در حاشیه باله های پشتی دیده می شود .

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x