مسکن

پنت هاوس چیست و چه امکاناتی دارد؟ + تاریخچه، مزایا و معایب

در پاسخ به این سوال که پنت هاوس چیست می‌توان گفت؛ پنت هاوس محصولی تجملی از دنیای مدرن است که طبقه‌ای از مرفهین برای تسلط بر شهر و مناظر طبیعی میل داشتن آن را دارند.

به گزارش پارت نیوز؛ پنت هاوس چیست؟ با گسترش برج سازی پیشرفته و شکل‌گیری شهرهای مدرن مفهومی به نام پنت هاوس به نمایندگی از خانه‌های اعیان‌نشین در بالاترین طبقه برج‌های مسکونی ایجاد شد. امکانات رفاهی مدرن با متراژی چشم‌گیر و همچنین مناظر زیبا و خیره کننده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد پنت هاوس‌ها به شمار می‌آیند.

پنت هاوس چیست؟

پنت هاوس (Penthouse) به آپارتمان یا واحدی گفته می‌شود که معمولا در بالاترین طبقه یک ساختمان، برج یا هتل قرار گرفته و به دلیل ویژگی‌ها و امکانات لوکس آن از سایر آپارتمان‌ها متمایز شده است.

اگرچه امروزه به برخی آپارتمان‌هایی که در بالاترین طبقه یک ساختمان واقع نشده‌اند اما از نظر امکانات رفاهی و طراحی مدرن و مجلل هستند نیز عنوان پنت هاوس داده می‌شود. همچنین با این که معمولا پنت هاوس آپارتمانی یک طبقه در بلندترین بخش ساختمان یا برج است اما گاهی آن را به‌صورت آپارتمان دوبلکس نیز طراحی می‌کنند.

از نظر معماری پنت هاوس به سازه‌ای در پشت بام یک ساختمان گفته می‌شود که با مقداری فاصله از دیوارهای بیرونی ساخته شده، کل عرصه پشت‌بام را اشغال نمی‌کند و اغلب در ساختمان‌های بلند دیده می‌شود. ازآنجا که فاصله بین لبه پشت‌بام و سازه نسبت به تراس‌های معمولی بیشتر است پنت هاوس برای افراد آپارتمان نشین که عاشق فضای بیرونی خصوصی هستند ایدئال می‌باشد. با این وجود در برخی موارد فاصله ذکر شده معنایی ندارد و پنت هاوس کل فضای بام ساختمانی بلند را به خود اختصاص می‌دهد.

اولین پنت هاوس جهان

مزایا و معایب پنت هاوس

شاید اولین کسانی که به سوال پنت هاوس چیست مواجه شده‌اند آمریکایی‌ها باشند. تولد ایده ساخت پنت هاوس‌ها اولین بار به دهه ۱۹۲۰ میلادی بازمی‌گردد، زمانی که بازار املاک نیویورک قلب اقتصاد آمریکا (به سبب رشد شدید اقتصادی در این کشور) با رونق بی‌سابقه همراه شد. ثروت فراوان آمریکایی‌ها در آن دوره  و تقاضا برای زندگی در نواحی شهری لوکس باعث به ساخته‌شدن  برج‌ها و آسمان‌خراش‌های لوکس در این شهر و بالطبع به وجود آمدن واحد‌های مسکونی مجلل و مدرن در این ساختمان‌‌های بلند شد.

یکی از اولین پنت هاوس‌های تاریخ، محل سکونت ناشر معروف آمریکایی “کوندی ناست” (Condé Montrose Nast) بود. این پنت هاوس دوبلکس که در ساختمان شماره ۱۰۴۰ خیابان park avenue قرار دارد. این ساختمان طبق نقشه اولیه در سال ۱۹۲۳ دارای سه واحد در هر طبقه و اتاق اضافی مخصوص خدمتکاران بر روی بام بود، اما در سال ۱۹۲۴طبقه آخر این ساختمان طی یک عملیات عمرانی و با سرمایه آقای “ناست”  تبدیل به یک‌خانه مجلل دوبلکس شد.

این پنت هاوس لوکس دارای سالن بازی و پلکان مجزا بود، همچنین یک اتاق مخصوص جلسات خصوصی خانوادگی در آن تعبیه شده بود و طراحی دکوراسیون داخلی آن را طراح مشهور فرانسوی السی دی وولف (Elsie de Wolfe) به عهده گرفت.

تاریخچه پنت هاوس

پنت هاوس چیست؟ در قرون وسطی از بالاترین قسمت ساختمان‌ها به‌عنوان مکانی عالی برای حفاظت از نیروهای تحت محاصره در زمانی که برای حمله به دشمن آماده می‌شدند استفاده می‌شده است که می‌توان از آن با نام پنت هوس نام برد.

پس از آن و تا قبل از دهه 1920 میلادی آخرین طبقه غیر قابل سکونت ساختمان‌ها که امروزه به آن پنت هاوس می‌گویند اغلب کثیف و شلوغ بود و با مصالح ساختمانی، زباله یا لوازم خانگی اضافی انباشته شده و تنها کارگران و افراد فقیر جامعه حاضر می‌شدند در چنین مکانی زندگی کنند.

اما در دهه 1920 و پس از پایان جنگ جهانی دوم به دنبال رشد اقتصادی و تحول عظیم در صنعت ساخت‌وساز در نیویورک به‌عنوان قلب اقتصاد آمریکا، میزان تقاضا برای زندگی در مناطق شهری و ثروتمند آمریکا افزایش یافت و همین مسئله در کنار بهبود سیستم‌های آسانسور و بالابرها باعث خلق ایده پنت هاوس شد.

معماران از بالاترین نقطه ساختمان‌ها و برج‌ها برای طراحی و ساخت آپارتمانی لوکس و زیبا، گران قیمت و دارای امکانات رفاهی کامل استفاده کردند، مکانی دنج و در عین حال دلباز که خیلی زود نظر افراد ثروتمند را که تا قبل از آن طبقات اول ساختمان را ترجیح می‌دادند به خود جلب کرد.

پنت هاوس در دوره‌های گوناگون

عکس پنت هاوس لوکس

در عصرهای مختلف ساختمان‌هایی ساخته می‌شد. بااینکه آن‌ها هرگز با سوال پنت هاوس چیست مواجه نشده‌اند اما می‌توان گفت آن‌ها نیز به‌نوعی پنت هاوس نامیده می‌شدند.

۱. روم باستان

در روم باستان، شهروندان ثروتمند خانه‌های بزرگی را در طبقات بالای ساختمان‌ها می‌ساختند که آن را دوموس می‌نامیدند. این اقامتگاه‌های سطح بالا، حریم خصوصی، مناظر بهتر و محیط زندگی مجللی برای صاحبان مرفه خود فراهم می‌کردند.

۲. دوره رنسانس و باروک

در طول دوره رنسانس و باروک، مفهوم پنت هاوس به توسعه خود ادامه داد. کاخ‌ها و اقامتگاه‌های بزرگ دارای سازه‌های پرآذین روی پشت بام، معروف به «belvederes» بودند که به‌عنوان فضاهایی تجملاتی برای سرگرمی و مهمانی کارکرد داشتند.

۳. انقلاب صنعتی

در قرن ۱۹ با افزایش شهرنشینی و انقلاب صنعتی، طراحی پنت هاوس شکل جدیدی به خود گرفت. آن‌ها اغلب بر روی پشت‌بام ساختمان‌های تجاری ساخته می‌شدند و به‌عنوان فضاهای زندگی جداگانه برای صاحبان کارخانه، بازرگانان یا مستاجران مرفه به شمار می‌رفتند.

۴. اوایل قرن بیستم

اوایل قرن بیستم جهان شاهد ظهور پنت‌هاوس‌های مجلل در شهرهای بزرگ جهان بودیم و عملا با پرسش‌هایی از جمله پنت هاوس چیست روبه رو شدیم. در شهرهایی مانند نیویورک و شیکاگو، پنت هاوس مترادف با رفاه مالی و انحصار بود. این بخش از ساختمان‌ها اغلب توسط صنعتگران ثروتمند، بازرگانان و نخبگان اجتماعی اشغال شده بودند.

۵. عصر مدرن

در عصر مدرن، پنت‌هاوس‌ها به تکامل خود ادامه داده‌اند و با زندگی پیشرفته همراه شده‌اند. آن‌ها دارای امکانات رفاهی مجلل، فضاهای نشیمن وسیع، تراس‌های خصوصی یا باغ‌های روی پشت بام، استخرها و منظره پانوراما و تزئینات باشکوه هستند.

 پنت هاوس چه امکاناتی دارد؟

مزایا و معایب پنت هاوس

پنت هاوس چیست؟ پنت هاوس نمادی از یک زندگی مدرن و لوکس است که در ساخت آن از بهترین مصالح ساختمانی، کف سازی لوکس و لوازم گران قیمت استفاده‌شده و به دلیل امکانات رفاهی، تفریحی و طراحی منحصربه‌فرد آن شناخته‌شده است که آپارتمان‌های معمولی از آن بی‌نصیب هستند.

از جمله امکانات پنت هاوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار گرفتن در آخرین طبقه ساختمان
 • سقف های بلند
 • مساحت زیاد
 • پنجره‌های بزرگ که معمولا از سقف تا کف ادامه دارند
 • چشم انداز فوق العاده
 • فضای بیرونی دلباز
 • استخر و جکوزی
 • آسانسور شخصی
 • تراس
 • سوئیت‌های اختصاصی
 • باغ و فضای سبز
 • سالن ورزشی

مزایا و معایب پنت هاوس چیست؟

پنت هاوس چه امکاناتی دارد

برخی مزایای زندگی در پنت هاوس مجلل عبارت است از:

افراد ساکن پنت هاوس می‌توانند از سبک زندگی مدرن و امکانات رفاهی و لوکس بهره‌مند شوند.

با این که مساحت بزرگ و فضای بیرونی دلباز دارد اما به خوبی حریم خصوصی افراد را نیز حفظ می‌کند.

چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از مناظر شهر و اطراف آن به افراد می‌دهد.

معمولا در دل شهرهای شلوغ واقع‌شده اما به طرز شگفت‌انگیزی از شلوغی و ازدحام شهر فاصله دارد و باعث ایجاد آرامش می‌شود، به همین دلیل برای کسانی که نیاز به آرامش روحی دارند انتخاب عالی است.

افراد ساکن پنت هاوس معمولا دسترسی آسان به هتل، رستوران‌ها، مراکز خرید، مدارس و غیره خواهند داشت

در پاسخ به پرسش معایب پنت هاوس چیست می‌توان به ادامه مطلب رجوع کنید. برخی معایب زندگی در پنت هاوس عبارت‌اند از:

ساکنان پنت هاوس معمولا زندگی کاملا جدا از سایر اهالی ساختمان دارند که اگرچه حس دنج بودن آن آرامش بخش است اما در طولانی مدت ممکن است کسل‌کننده شود.

در صورتی که پنت هاوس به آسانسور شخصی مجهز نباشد افراد به‌خصوص در ساعات اوج رفت‌وآمد زمان زیادی برای استفاده از آسانسور معطل می‌شوند.

رفتن به بالاترین طبقه یک برج گاهی برای مهمانان و کسانی که به پنت هاوس رفت‌وآمد می‌کنند سخت و خسته‌کننده خواهد بود.

از آن جا که در آخرین طبقه قرار گرفته مشکلات مخصوص طبقات بالا از جمله خراب شدن ایزوگام و … باعث آزار ساکنان پنت هاوس خواهد شد.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x