گردشگری

20 تا از بهترین جاهای دیدنی شیراز در ایام نوروز + آدرس

اگر در ایام عید قصد سفر به شیراز را دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی شیراز خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ شیراز یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده که مرکز استان فارس است. تنوع در جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های طبیعی و تاریخی شیراز واقعا قابل وصف نبوده و همین مسئله موجب شده که شیراز به یکی از ارزشمندترین مناطق گردشگریکشورمان ایران تبدیل شود. در ادامه این مقاله جاهای دیدنی شیراز همانند یک آلبوم زیبا و تکرار ناپذیر مقابل چشمانمان ورق می‌خورند و در حقیقت مهر تاییدی بر الویت ما برای سفر به این شهر خوش آب و هوا هستند.

 جاهای دیدنی شیراز

پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران، شیراز است که به سبب وجود جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، مذهبی و فرهنگی، بسیاری از مسافران و گردشگران را برای سفر به شیراز ترغیب می‌کند. وجود شکوفه‌های بهارنارنج در ماه اردیبهشت، شیراز را به بهشت زمینی تبدیل کرده و قدم زدن در خیابان‌های آن حس ناب و تکرارنشدنی را در اختیار شما قرار خواهد داد. جاهای دیدنی شیراز بسیار گسترده بوده و تماشای مناطق بکر آن واقعا لذت‌بخش است.

سعدیه

سعدیه شیراز

که آرامگاه سعدی در آن قرار گرفته است. سعدی از شاعرهای محبوب و معروف قرن هفتم هجری بوده که آرامگاه آن هم‌اکنون مورد بازدید بسیاری از مسافران و گردشگران قرار دارد. بنای آرامگاه سعدی در سال 1330 ساخته شد و در سال 1353 به ثبت آثار ملی ایران رسید.

عبادت سعدی بود، به همین دلیل پس از مرگ در آنجا دفن شد. ترکیب دو سبک سنتی و مدرن در کنار هم بسیار منحصر‌به‌فرد بوده و جلوه خاصی به این مکان بخشیده است. وجود حوض، درختان و گل‌های رنگارنگ هم بدون تردید در زیبایی سعدیه موثر بوده و نقش خاصی در آرامش بی‌بدیل این مکان ارزشمند داشته است. در سفر خود به شیراز حتما از
آرامگاه سعدی بازدید کنید.

آدرس سعدیه: شیراز، انتهای خیابان بوستان، جنب باغ دلگشا

حافظیه

حافظیه شیراز

شاعرهای بزرگ ایرانی که القاب بسیاری اعم از لسان‌الغیب، ترجمان‌الاسرار و لسان‌العرفا را به خود اختصاص داده است، حافظ نام دارد. این شاعر از غزل‌سراهای بزرگ قرن هشتم هجری بوده و دیوان حافظ از آثار مشهور او به شمار می‌رود.

حافظیه در شب زیباتر بوده و آرامش بسیار بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. نورپردازی این مکان فوق‌العاده بوده و وجود طاق هشت ضلعی بر روی آرامگاه حافظ بسیار تماشایی است. جالب است بدانید که معماری این بنا مربوط به دوره هخامنشیان و زندیه می‌شود و بر روی سنگ‌های مرمر آن، اشعار حافظ به شیوه‌ای زیبا کنده‌کاری شده است. بد نیست بدانید که مساحت این مکان در حدود 2 هکتار بوده و در جنوب دروازه قرآن قرار گرفته است.

آدرس حافظیه: شیراز، میدان حافظیه، آرامگاه حافظ

جاهای دیدنی شیراز؛ آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ

یکی از مکان‌های مذهبی و ارزشمند شهر شیراز که مقبره دو تن از برادران امام رضا (ع) در آن قرار دارد، آرامگاه شاهچراغ
است. این دو بزرگوار در قرن نهم هجری به شهادت رسیدند و معماری مقبره آن‌ها مربوط به دوران قاجاریه می‌شود.

کاشی‌کاری، آینه‌کاری و گچ‌بری‌های شاهچراغ بسیار زیبا و خیره‌کننده بوده و هنر معماری ایران و ایرانی را به رخ همگان
می‌کشد. کاشی‌های فیروزه‌ای این بنا واقع چشم‌نواز است و نورپردازی آن در شب تجربه یک حس ناب را در اختیار شما قرار خواهد داد. وجود یک حوض بزرگ فواره‌دار در قسمت مرکزی محوطه شاهچراغ بسیار تماشایی بوده که می‌تواند صحنه زیبایی را در مقابل چشمان همه ما رقم بزند.

آدرس آرامگاه شاهچراغ: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

باغ ملی

باغ ملی شیراز

کهن‌ترین و بلندقامت‌ترین درختان شیراز را می‌توانید در باغ ملی آن جستجو کنید. این باغ که در روبروی آرامگاه حافظ قرار گرفته است، بسیار زیبا بوده و یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز به شمار می‌رود. باغ ملی یا پارک ملی از اماکن گردشگری شیراز محسوب می‌شود و یک انتخاب منحصر‌به‌فرد برای تفریح و استراحت است.

تماشای فصل بهار و پاییز در این باغ بسیار حیرت‌انگیز بوده و قدم زدن را برای شما لذت‌بخش خواهد کرد. بد نیست بدانید که این باغ در سال 1368 توسط شهرداری مورد بازسازی قرار گرفت. بازدید از باغ ملی شیراز و وقت گذراندن در آن قطعا برای شما لذت‌بخش خواهد بود، بنابراین در سفر به شیراز حتما از این باغ زیبا و تاریخی دیدن کنید.

آدرس باغ ملی: شیراز، نزدیک حافظیه شیراز

 آرامگاه خواجوی کرمانی

آرا مگاه خواجوی کرمانی

یکی از شاعرهای خوش‌نام و پرآوازه قرن هفتم و هشتم هجری قمری که بسیاری افراد با اشعار این بزرگوار خاطره دارند، خواجوی کرمانی است. این شاعر در استان کرمان متولد شده و پس از سپری کردن سفرهای متعدد در استان‌های مختلف، نهایتا در شهر شیراز درگذشت.

آرامگاه خواجوی کرمانی در سال 1315 هجری شمسی یعنی در زمان حکومت پهلوی ساخته شد و فضای بسیار نوستالژیک و معنوی دارد. در سفر خود به شهر شیراز از آرامگاه خواجوی کرمانی که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود، بازدید کنید.

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی: شیراز، دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز به اصفهان، تنگ الله اکبر

آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی

آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی

محمدبن خفیف یا ابوعبدالله بن خفیف یکی از عرفای قرن سوم و چهارم هجری بوده که در سال 269 هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. شیخ‌الاسلام، شیخ‌المشایخ و شیخ کبیر از القاب این عارف شیرازی به شمار رفته و کتابخانه‌ای به نام او در کنار آرامگاهش قرار گرفته است.

وی بنیانگذار سلسله خفیفه بوده و از آثار ارزشمند او می‌توان به شرف‌الفقر، الفصول فی الاصول و المعتقد الکبیر و الصغیر اشاره کرد. محمدبن خفیف شیرازی در سال 371 هجری قمری درگذشت. بازدید از آرامگاه این عارف شیرازی که یکی از جاهای دیدنی شیراز است، به شما پیشنهاد می‌شود.

آدرس آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی: شیراز، خیابان طالقانی، به سمت راسته شمالی بازار وکیل، آرامگاه محمد بن خفیف شیرازی

باغ جنت

باغ جنت شیراز

باغ جنت شیراز در زمره باغ‌هایی قرار دارد که سالانه بسیاری از مسافران و گردشگران از آن بازدید می‌کنند. این باغ در
سال 1223 ساخته شد و قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد. مساحت باغ جنت در حدود 54 هکتار بوده که تقریبا 27 هکتار آن توسط مردم قابل استفاده است.

به باغ جنت شیراز، پارک جنت هم گفته می‌شود، بنابراین می‌توان آن را یکی از مکان ‌های تفریحی شیراز به حساب آورد. بد نیست بدانید که در گذشته یک عمارت از بناهای مشیرالممالک در این باغ قرار داشت که متاسفانه هم‌اکنون از بین رفته است. درختان سر به فلک کشیده کاج و سرو به فراوانی در این باغ رویایی وجود دارند که طبیعت آن را بیش از پیش چشم‌نواز کرده‌اند.

آدرس باغ جنت: شیراز، ابتدای ورودی غربی شیراز، بلوار امیرکبیر

 باغ ارم

باغ ارم

یکی از بهترین جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شیراز را می‌توان باغ ارم معرفی کرد که به نظر می‌رسد مربوط به زمان سلجوقیان می‌شود، اما بیشتر بناهای نیمه‌کاره آن در زمان ناصرالدین شاه به سرانجام رسید. زیبایی باغ ارم شیراز بدون اغراق خیره‌کننده بوده و حس زندگی را در شما زنده می‌کند.

وجود درختان مختلف اعم از نخل، سرو، اقاقیا، افرا، بید و سروناز و گل‌های خوش‌رنگ موجود در این باغ زیبا بیش از پیش بر محبوبیت آن افزوده و فضای آن را دل‌انگیز کرده است. جالب است بدانید که بلندترین درخت سرو شیراز در همین باغ قرار گرفته است و میوه‌هایی همانند سیب، به، گلابی، ازگیل، گردو، نارنج، زردآلو، بادام و خرما بر روی درختان این باغ به چشم می‌خورند.

وجود یک حوض طویل در قسمت میانی باغ ارم شیراز شما را تا کاخ قاجاری همراهی می‌کند و صدای آب جاری در آن قدم زدن را برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. زیبایی این باغ در فصل بهار و پاییز دوچندان می‌شود، به طوری که در فصل بهار بوی بهارنارنج و گل‌های بهاری به طور کامل محیط باغ را پر می‌کنند و در فصل پاییز هم رنگ نارنجی بی‌نظیر باغ از مقابل چشمانتان کنار نخواهد رفت.

آدرس باغ ارم: شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز

باغ دلگشا

باغ دلگشا

یکی دیگر از باغ‌های قدیمی و اصیل شهر شیراز که در نزدیکی سعدیه قرار گرفته است، باغ دلگشا نام دارد. مساحت این باغ در حدود 5.7 هکتار بوده و ساخت آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد. در داخل باغ یک عمارت 3 طبقه‌ای مربوط به دوره قاجاریه بنا شده که تمام سقف آن از چوب بوده و آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های آن واقعا تماشایی است.

دلگشا از درختان و گل‌های زیبایی برخوردار بوده و بیشتر درختان آن میوه می‌دهند. بیشترین درختی که در این باغ وجود دارد، درخت نارنج بوده و عطر بهارنارنج در فصل بهار به طور کامل در این باغ دلنشین می‌پیچد. باغ دلگشا از آب قنات سعدیه، آبیاری می‌شود و یک حوض بزرگ و زیبا هم دقیقا مقابل عمارت قرار گرفته است. جالب است بدانید که باغ دلگشا در سال 1381 به ثبت آثار ملی ایران رسید و اولین کلاه فرنگی ایران هم در این باغ ثبت شد.

آدرس باغ دلگشا: شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان، باغ دلگشا

 باغ جهان نما

 باغ جهان نما شیراز

جاهای دیدنی شیراز تمامی ندارد و باغجهان‌نما از دیگر باغ‌های زیبا و باشکوه شهر شیراز به شمار می‌رود. این باغ در
نزدیکی حافظیه قرار دارد و قدمت بسیار طولانی دارد. اینکه باغ‌ جهان‌نما دقیقا در چه دوره‌ای و توسط چه کسی ساخته شده است، مشخص نیست، اما کریم خان زند در دوره زندیان این باغ را مورد بازسازی قرار دارد و یک عمارت زیبای 8 ضلعی درون آن ساخت.

این عمارت دارای دو طبقه بوده و از 4 شاه‌نشین و چندین اتاق برخوردار است. نمای عمارت جهان‌نما کاملا آجری بوده و بسیار باصفا است. راه ورود باغ تا رسیدن به عمارت کاملا سنگ‌فرش بوده و درختان فراوانی در دو طرف آن به چشم می‌خورد. لازم به ذکر است که باغ جهان‌نما هم‌اکنون در مالکیت مرکز صدا و سیمای شیراز قرار دارد.

البته که می‌گویند شیراز را باید در بهار دید اما ما در این مطلب به صورت کامل بهترین زمان‌های سفر به شیراز را برایتان شرح داده‌ایم.

آدرس باغ جهان‌نما: شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه، باغ جهان‌نما

 باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد

یکی از بهترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی شیراز را می‌توان باغ عفیف‌آباد دانست که در سال 1284 توسط میرزا علی‌محمد خان قوام‎الملک دوم بنا نهاده شد. این باغ در حدود 127 هزار مترمربع وسعت دارد و زیربنای آن معادل 17 هزار مترمربع است.

باغ عفیف‌آباد در گذشته تفرجگاه پادشاهان بوده و هم‌اکنون شامل مجموعه‌ای از بخش‌های مختلف به نام‌های کاخ سلطنتی، موزه اسلحه‌های قدیمی و محوطه باغ می‌شود. وجود آبنمای فواره‌دار در قسمت میانی یک حوض بزرگ که در جلوی کاخ قرار دارد، فضای باغ را بسیار زیبا کرده و درختان و گل‌های رنگارنگ هم طراوت خاص به عفیف‌آباد بخشیده‌اند.

جالب است بدانید که این بنا هم‌اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگترین موزه‌های اسلحه خاورمیانه هم درون این باغ وسیع واقع شده است. توصیه ما به شما این است که در سفر خود به شیراز، بازدید از باغ عفیف‌آباد را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس باغ عفیف آباد: شیراز، انتهای خیابان عفیف‌آباد

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان شیراز

بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی شهر شیراز را می‌توان ارگ کریم‌ خان معرفی کرد. این ارگ در سال‌های 1766 و 1767 میلادی توسط کریم خان زند ساخته شد و به ارگ کریم خان شهرت پیدا کرد. کریم خان زمانی که شیراز را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد، این ارگ تاریخی را برای محل زندگی خود در نظر گرفت.

معماری این بنای آجری بسیار زیبا بوده و از بهترین مصالح برای آن استفاده شده است. ارگ کریم خان به شکل مربع بوده و چهار برج استوانه‌ای شکل در چهار گوشه آن واقع شده است که هر کدام 12 متر ارتفاع دارد. برج شمال شرقی این ارگ در گذشته حمام بود و به دلیل وجود مخزن آب در آن، اندکی نشست کرده است.

آدرس ارگ کریم خان: شیراز، شمال شرق میدان شهدا

دروازه قرآن

دروازه قرآن شیراز

معروف‌ترین و نام‌آشناترین جاذبه گردشگری شیراز، دروازه قرآن نام دارد. شهر شیراز در گذشته از 6 دروازه برخوردار بود که هم‌اکنون تنها دروازه باقی‌مانده از این شهر، دروازه شیراز است. این دروازه توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شد و بر روی آن قرآنی قرار دادند تا مسافران از زیر آن به سلامت عبور کنند.

دروازه قرآن در زمان کریم خان زند مورد بازسازی قرار گرفت و به دستور ایشان یک اتاقک در بالای دروازه ایران ساخته شد تا دو قرآن نفیس که به قرآن هفده کیلوگرم معروف هستند، درون این اتاقک قرار بگیرند. این قرآن‌ها هم‌اکنون از دروازه شیراز به موزه پارس انتقال داده شدند. دروازه شیراز در شمال شرقی این شهر و بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار دارد.

آدرس دروازه قرآن: شیراز، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری شیراز

یکی از عمارت‌های زیبا و باشکوه شیراز که به اوایل دوران پهلوی مربوط می‌شود، عمارت شاپوری است. مالک این عمارت شخصی به نام عبدالصاحب شاپوری بوده که یکی از تاجران بزرگ و ثروتمند شیراز به شمار می‌رود و نام عمارت از نام مالک آن نشات گرفته است.

ساخت این عمارت بین سال‌های 1310 و 1315 انجام گرفت و در سال 1379 به ثبت آثار ملی ایران رسید. بد نیست بدانید که عمارت شاپوری در زمینی به مساحت 4635 مترمربع واقع شده و زیربنای آن تقریبا 840 مترمربع است. معماری این بنا بسیار شکیل بوده و به سبک قاجاری ساخته شده است، اما نوآوری‌های به کار رفته در قسمت‌های مختلف عمارت ترکیبی از معماری ایرانی – اروپایی محسوب می‌شود.

معمار بزرگ عمارت شاپوری، استاد بزرگ معماری ایران یعنی ابوالقاسم مهندسی بوده که نمای آن را منحصربه‌فرد کرده است. کاشی‌کاری بنا و گچ‌بری ستون در کنار نورپردازی زیبا و تماشایی موجب شده که مسافران و گردشگران بسیاری از این عمارت مجلل بازدید کنند.

آدرس عمارت شاپوری: شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری

خانه زینت ‌الملوک

خانه زینت الملوک

خانه زینت‌الملوک را می‌توان یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز دانست که مربوط به دوران قاجاریه است. ساخت این بنا در سال 1290 هجری قمری آغاز شد و در سال 1302 هجری قمری به پایان رسید. صاحب خانه زینت‌الملوک، علی‌محمد خان قوام‌الملک دوم بود و نام آن از زینت‌الملوک قوامی که دختر قوام‌الملوک چهارم بود و در این خانه زندگی می‌کرد، نشات گرفته است.

معماری این خانه بسیار حرفه‌ای انجام شده و چشم هر بیننده‌ای را به خود مبهوت خواهد کرد. وجود یک حوض مستطیل‌شکل در وسط حیاط خانه و طراحی زیبای تالار شاه‌نشین آن واقعا حیرت‌انگیز است. خانه زینت‌الملوک در فصل بهار و پاییز زیبایی بیشتری داشته و تماشای آن لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

این خانه بیش از 20 اتاق دارد که سقف تمامی آن‌ها چوبی است، همچنین بر روی سقف خانه نقاشی‌های زیبایی از حیوانات، پرندگان و گل به چشم می‌خورد. در زیرزمین این خانه مجسمه تمامی شخصیت‌های برجسته شیراز وجود دارد که تماشای آن‌ها تاریخ را برای شما زنده نگه می‌دارد. خانه زینت‌الملوک در سال 1351 به ثبت آثار ملی ایران رسید. پیشنهاد ما به شما این است که در سفر خود به شیراز از این خانه فوق‌العاده به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز بازدید کنید.

آدرس خانه زینت ‌الملوک: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی نارنجستان قوام

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیرالملک

زیبایی واقعی و ترکیب درخشان رنگ‌ها را فقط می‌توانید در مسجد نصیرالملک شیراز تماشا کنید. این مسجد در زمره 10 مسجد برتر دنیا قرار دارد و رنگین بودن آن زبان‌زد عام و خاص است. موسس این مسجد شخصی به نام میرزا حسنعلی خان نصیرالملک بوده و معماری آن توسط علی اکبر قوام‌الملک انجام گرفته است.

ساخت این مسجد مربوط به دوران قاجاریه می‌شود و یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود. استفاده از آینه‌های رنگارنگ و کاشی‌های فیروزه‌ای در کنار طراحی بی‌نظیر بنا، بیانگر هنر و ذوق معمار این مسجد است. تابش آفتاب بر روی پنجره‌های رنگی مسجد و بازتاب آن بر روی کاشی‌های کف آن، تصویری حیرت‌‌آور و خارق‌العاده را مقابل چشمان شما رقم خواهد زد.

سعی کنید برای بازدید از این مسجد تاریخی، صبح و ساعت 9 الی 11 را انتخاب کنید، زیرا نور آفتاب در این ساعات در بهترین حالت خود به مسجد می‌تابد. عکاسی را در بازدید از این مسجد که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود، از یاد نبرید.

آدرس مسجد نصیر الملک: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عربان

مسجد وکیل

مسجد نصیرالملک شیراز

یکی دیگر از زیباترین و قدیمی‌ترین مساجد شیراز که به دوران زندیه تعلق دارد، مسجد وکیل یا مسجد سلطانی است. این مسجد دارای 48 ستون بوده و از این نظر یکی از بناهای مستحکم شهر شیراز به شمار می‌رود. معماری و طراحی این مسجد در عین سادگی بسیار چشم‌نواز بوده و هنر میناکاری و استفاده از رنگ‌های سبز و قرمز بر زیبایی آن افزوده است.

تمام قسمت‌های اینا به صورت کاملا دقیق میناکاری شده و ورود به آن حس تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد. بد نیست بدانید که این مسجد در نزدیکی حمام و بازار وکیل واقع شده است. حتما بازدید از مسجد وکیل را در برنامه خود قرار دهید. آدرس مسجد وکیل: شیراز، خیابان آیت‌الله طالقانی، غرب بازار وکیل

بازار وکیل

بازار وکیل شیراز

مجموعه‌ای از حجره‌های سنتی شیراز را می‌توانید در بازار وکیل آن مشاهده کنید. بازار وکیل یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین بازارهای شیراز بوده که توسط کریم خان زند ساخته شده است. بازار وکیل علاوه بر فروش کالاهایی همانند فرش، تابلو، طلا، لوازم خانه و سایر موارد، از طراحی و معماری مشهور و قابل توجهی هم برخوردار است، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز یاد می‌شود. بهتر است بدانید که این بازار در روزهای جمعه تعطیل است.

آدرس بازار وکیل: شیراز، خیابان زند

حمام وکیل

حماام وکیل شیراز

حمام وکیل را هم می‌توان در زمره جاهای دیدنی شیراز به حساب آورد، زیرا یکی از حمام‌های پیشرفته و مشهور تاریخ ایران به شمار می‌رود. این حمام در سال 1187 به دستور کریم خان زند ساخته شد. حمام وکیل از بخش‌های مختلفی همانند شاه‌نشین، گرم‌خانه، رخت‌کن و خزینه برخوردار بوده که مهم‌ترین قسمت آن شاه‌نشین است.

آدرس حمام وکیل: شیراز، خیابان طالقانی

آب انبار وکیل

آب انبار وکیل شیراز

آب انبار وکیل یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز است که در قسمت شرق ارگ کریم خان واقع شده است. این آب انبار یادگاری ارزشمند و نفیس از دوران صفویه بوده که توسط کریم خان زند ساخته شد. این آب انبار امروزه به موزه آب شیراز تبدیل شده است که مسافران و گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند.

آدرس آب انبار وکیل: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی مسجد وکیل، جنب بازار

عمارت کلاه فرنگی یا موزه پارس

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی در حقیقت آرامگاه کریم خان زند بوده که درون یک باغ بزرگ و زیبا قرار گرفته است. این عمارت نشانگر معماری باشکوه دوران زندیه بوده و در سال 1310 به موزه پارس تبدیل شد. بنای کلاه فرنگی هشت ضلعی بوده و کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های آن واقعا بی‌نظیر است. در سفر به شیراز حتما از موزه پارس که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود، دیدن کنید.

آدرس عمارت کلاه فرنگی: شیراز، میدان شهدا، خیابان زند

پاسارگاد که یادگاری باشکوه از دوران هخامنشی بوده و همه ما را یاد کوروش کبیر می‌اندازد، در شهرستانی به همین نام قرار گرفته است که تقریبا 130 کیلومتر با شهر شیراز فاصله دارد. نماد تاریخ ایران؛ تخت جمشید هم در شهرستان مرودشت استان فارس واقع شده و در فاصله 60 کیلومتری از شهر شیراز قرار گرفته است، همچنین نقش رستم و رجب هم که از مهم‌ترین آثار باستانی ایران به شمار می‌روند، به ترتیب در 13 کیلومتری شهر مرودشت و 6 کیلومتری تخت
جمشید واقع شده‌اند. در سفر خود به استان فارس، بازدید از این بناهای تاریخی را در برنامه خود قرار دهید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x