رزمی

7 تکنیک حرفه ای دفاع شخصی خیابانی زنان + انواع ورزش های دفاع شخصی زنان

آشنایی با دفاع شخصی برای هر بانویی امری ضروری است. در این مقاله به معرفی تکنیک های دفاع شخصی و انواع ورزش های دفاع شخصی بار زنان خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ بسیاری از زنان وقتی در مکان های عمومی، خیابان، اتوبوس هستند احساس ناامنی می کنند. بعضی‌ها هم چون قبلا آزار و اذیت جسمی یا هر نوع حمله دیگر را تجربه کرده‌اند، از مکان‌های کم تردد یا تاریک می‌ترسند. دفاع شخصی در برخی موارد برای آزار و شکنجه کلامی که موجب ناراحتی زنان می شود می تواند کارآمد باشد.

شاید با خود بگویید تا به حال در موقعیتی قرار نگرفته اید که احساس ناامنی و ترس کنید پس دانستن دفاع شخصی مفید نیست، اما دانستن حرکات دفاع شخصی نه تنها لازم است بلکه به شما آرامش و اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا راحت‌تر شرایط ناگهانی و خطرناک را کنترل کنید. در ادامه، چند حرکت دفاع شخصی و انواع ورزش های دفاع شخصی را توضیح می‌دهیم. این حرکات برای همه زن‌ها با هر جثه بدنی می توانند مناسب باشند.

انواع ورزش های دفاع شخصی

دفاع شخصی خیابانی چیست؟

دفاع شخصی عملی است که برای دفاع از خود و مقابله با زور و خشونت انجام می‌شود. به‌عبارت دیگر، در این ورزش، در مقابل مهاجم یا تهدید فوری از زور استفاده می‌شود. این تهدید می‌تواند کلامی یا جسمی باشد. دفاع شخصی خیابانی در خیابان و در برابر حملات خیابانی، مثل کیف‌قاپی و دست‌درازی کاربرد بسیار زیادی دارد.

مکان‌های آسیب‌پذیر مهاجم در دفاع شخصی

اصلا به هیکل و بزرگ‌بودن بدن مهاجم توجه نکنید. اگر نقاط حساس بدن در دفاع شخصی را بدانید، می‌توانید هرکسی را شکست دهید. اصلی‌ترین نقاط آسیب‌پذیر چشم، بینی، گلو، قفسه سینه، زانوها و کشاله ران است. شما می‌توانید به هر روشی که می‌خواهید حمله کنید، اما باید به یاد داشته باشید که ضربه‌زدن در این مناطق بیشترین تأثیر را دارد.

توجه داشته باشید؛ هرگز به سینه و زانو ضربه نزنید، چون این ضربات اغلب بی‌اثرند.

ضربه‌زدن به سینه و زانوها کار افراد عادی نیست. افراد حرفه‌ای می‌توانند از پس این کار بربیایند. از تمام زور و قدرت خود استفاده کنید. با خود فکر کنید که شما یک خانم قوی هستید؛ پس با صدای بلند فریاد بزنید تا مهاجم را بترسانید و توجه اطرافیان را نیز جلب کنید.

نقاط آسیب پذیر در دفاع شخصی

ساده‌ترین و بهترین حرکات در دفاع شخصی

یکی از بهترین حرکاتی که باعث درد ناگهانی و به‌زمین‌افتادن مهاجم می‌شود، گرفتن مچ دست مهاجم است. انگشت کوچک و انگشت حلقه او را با یک دست، و انگشت وسط و اشاره را با دست دیگر بگیرید و مچ را به جلو خم کنید. اگر نمی‌توانید دست حریف خود را بگیرید، با مشت یا انگشت بین استخوان‌های ترقوه یا خرخره او را فشار دهید. این حرکت حریف را گیج می‌کند و مدتی طول می‌کشد تا به خودش بیاید.

آموزش دفاع شخصی

دفاع شخصی در حمله از جلو و پشت سر

برای دفاع از پشت سر می توانید از آرنج و پا استفاده کنید. در این مرحله همان طور که در تصویر می بینید صورت و شکم فرد ضارب می تواند ناحیه ی آسیب پذیر و مناسبی باشد. باسن خود را به یک طرف خم کنید. با این کار، می‌توانید به‌راحتی به کشاله ران مهاجم ضربه بزنید. دست و آرنج مخالف خود را بالا بیاورید و محکم روی سینه نگه دارید. با زانوها و سایر روش‌ها به مهاجم ضربه بزنید تا فرصت فرار پیدا کنید.
دفاع شخصی از پشت سر

اگر از جلو به شما حمله کردند و امکان بلندکردن دست‌ها برای شما وجود نداشت، نکات زیر را انجام دهید:

دستان خود را جلو بیاورید و جلوی لگن خود مشت کنید (با این کار فاصله کافی بین شما و مهاجم به وجود می‌آید)؛
پس از آن، با پیشانی خود به بینی مهاجم ضربه بزنید (این ضربه مهاجم را از شما دور می‌کند)؛
حالا با زانوی خود، به کشاله ران او ضربه بزنید؛
اگر بین شما و مهاجم فاصله وجود دارد، می‌توانید با کف دست از خود محافظت کنید. دست چپ خود را صاف کنید و با دست راست خود به چانه و بینی او حمله کنید.
سپس، به کشاله ران او ضربه بزنید.
به این ترتیب، مهاجم برای مدت طولانی گیج می‌شود و دیگر قادر به حرکت نخواهد بود.

روش های دفاع شخصی از جلو

تکنیک آزاد کردن دست‌ها

اگر «قانون انگشت شست» را بدانید، به‌راحتی می‌توانید از مخمصه فرار کنید. برای این کار باید دست خود را به طرف انگشت شست مهاجم بچرخانید. اگر او بازوی شما را محکم گرفته است، مچ دست خود را به‌سمت انگشت شست بچرخانید. وقتی بازوی شما زیر دست مهاجم است، با تمام قدرت دست خود را بکشید. نحوه آزاد کردن دست ها در دفاع شخصیدفاع شخصی در هنگام گیر کردن بین مهاجم و دیوار

خیلی اوقات اتفاق می‌افتد که مهاجمان سعی می‌کنند قربانیان خود را به گوشه‌ای برده یا آنها را به دیوار فشار دهند. در این شرایط، لازم است آسیب‌پذیرترین مکان‌ها را به خاطر بسپارید و بسته به موقعیت خود، به یکی از آنها ضربه بزنید.

اگر دست‌های مهاجم بالاست، کف دست خود را صاف کنید و به زیربغل او ضربه بزنید.

اگر یکی از دست‌های شما پایین است، می‌توانید به سینه، گردن یا فک مهاجم ضربه بزنید.

یکی از بهترین و قدرتمندترین ضربه‌ها، ضربه با سر است. کمی خم شوید تا از مهاجم پایین‌تر باشید. سپس سریع با پیشانی خود به فک او ضربه بزنید. این حرکت فورا مهاجم را گیج می‌کند و شما می‌توانید فرار کنید.

آموزش دفاع شخصی خیابانی

معرفی انواع ورزش های دفاع شخصی زنان

امروزه زنان جامعه نسبت به هم جنس های خود در گذشته مستقل تر شده اند و وابستگی کمتری به دیگران دارند. از تنهایی تا سفر انفرادی، هیچ کاری وجود ندارد که یک زن امروزی نتواند آن را انجام دهد.

البته ، ما هنوز ده‌ها سال با دورانی که زنان بتوانند بدون ترس از راه رفتن در کوچه های خلوت و یا دو بار فکر نکردن قبل از پوشیدن لباس‌های خاص و….زندگی کنند فاصله داریم.

تفاوت دفاع شخصی و هنرهای رزمی

دفاع شخصی و هنرهای رزمی یکی نیستند. با این وجود، بسیاری از هنرهای رزمی به تکنیک های دفاع شخصی تبدیل شده اند. همه افراد می توانند مهارت های اولیه دفاع شخصی را بیاموزند، حتی افرادی که ، اضافه وزن دارند، معلول هستند و حتی کسانی که فیزیک بدنی کوچکی دارند. از طرف دیگر، هنرهای رزمی نوعی ورزش هستند و می توانند شما را خوش فرم کنند.

مزایای یادگیری ورزش های دفاع شخصی برای زنان

 • با ورزش های رزمی و یادگیری تکنیک های دفاع شخصی،محافظت در برابر خطر، بدیهی است.
 • ورزش های دفاع شخصی زنان تعادل، تمرکز و کنترل را بهبود می بخشد.
 • نظم و انضباط را افزایش می دهد.
 • ارتباطی قوی بین ذهن و بدن ایجاد می کند.
 • به بهبود آگاهی افراد کمک می کند.
 • قدرت بدنی را افزایش می دهد.
 • ورزش های دفاع شخصی زنان باعث ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس می شود.
 • باعث افزایش انعطاف پذیری می شود.
 • ارزش هایی مانند شرافت ،صداقت،فروتنی و احترام را به افراد آموزش می دهد.
 • چابکی و عکس العمل را افزایش می دهد.
 • ورزش های رزمی و دفاع شخصی می تواند جایگزین ورزش بدنی باشد.
 • به صورت کلی تاثیر مثبتی بر زندگی افراد می گذارد.
 •  هیچ‌چیز قدرتمندتر از افزایش اعتمادبه‌نفس برای تجزیه‌وتحلیل موقعیتی خطرناک برای غلبه بر آنها مؤثر نیست.
 •  این مهارت زنان را به مقابله با موقعیت‌های استرس‌زا و خطرناک و داشتن زندگی سالم و پرتحرک ترغیب می‌کند.
 • هنگامی که زنان قادر به مقابله با هرگونه تبعیض جنسیتی باشند، می‌توانند جرائم علیه زنان را کاهش دهند.
 •  برنامه‌های دفاع شخصی راهی مناسب برای ورزش‌کردن، داشتن بدن سالم، و بهبود سلامت جسمی و سلامت روانی است.
 • اهمیت اصلی دفاع شخصی خیابانی این است که زنان بتوانند از خود در برابر هر چیزی که از نظر رفتار اجتماعی غیرقابل‌قبول است محافظت کنند.
 • دفاع شخصی باعث نظم و انضباط در زندگی می‌شود. این کار به خانم‌ها کمک می‌کند آرام و باهوش انعطاف‌پذیرتر باشند، قدرت ذهنی و بدنی بیشتری به‌ دست آورند، بیشتر ببیند، و به آگاهی و شناخت برسند.
 • با یادگیری ورزش دفاع شخصی، از دشواری‌های این موضوع خلاص می‌شوید. این کار باعث استقلال شما می‌شود و کمک می‌کند در هر شرایطی از خود محافظت کنید.

افزایش اعتماد به نفس با یادگیری دفاع شخصی

انواع ورزش های دفاع شخصی زنان

انواع مختلفی از هنرهای رزمی وجود دارد که زنان بایادگیری آنها می تواند از خود دفاع کننداین ورزش ها می توانند مسلح و غیر مسلح.باشند همه آنها دارای سطوح مبتدی تا پیشرفته هستنددر ادامه به بررسی ورزشی های رزمی که زنان باید بدانند می پردازیم.

1- موی تای
موی تای که به نام “هنر هشت اندام” نیز شهرت دارد،یکی از ورزش های دفاع شخصی زنان می باشد .این ورزش از مشت، آرنج، زانو و پاها برای مبارزه استفاده می کند.

همچنین به عنوان بوکس تایلندی نیز شناخته می شود. موی تای هنر رزمی عالی برای یادگیری دفاع شخصی و همچنین نوعی تمرین برای رسیدن به تناسب اندام است. برخلاف کیک بوکسینگ یا هر شکل دیگری از هنر رزمی، موی تای به فرد یاد می دهد که از زانو، ساق پا و آرنج نیز برای حمله ودفاع از خود استفاده کند.

یادگیری این هنر چندان آسان نیست، اما زمانی که این کار را انجام دهید، می توانید به مهاجم خود آسیب جدی وارد کنید و زمان کافی برای فرار بخرید.

موی تای به شما تکنیک های مختلفی مانند ضربات مستقیم، ضربات ضربتی، قلاب، آپرکات، مشت سوپرمن، ضربات ضربدری، ضربه های ساق پا، ضربات زانو، ضربات آرنج و بسیاری دیگر را به شما آموزش می دهد. حتی به شما ضربات دور را می آموزد که پاهای مهاجم شما را بیرون می آورد بدون اینکه اجازه دهید او خیلی نزدیک شود.

2- جیو جیتسو
در هنرهای رزمی دو نوع جیو جیتسو وجود دارد. یکی جیو جیتسو ژاپنی ها و دیگری جیو جیتسو برزیلی که محبوبیت بیشتری پیدا می کند. جیو جیتسو نوعی از جنگ است که در زمانی که سلاح‌ها در دسترس نبودند یا ناکارآمد بودند، ایجاد شد.

3- جودو

جودو نوعی هنر رزمی ژاپنی است که معنی آن روشی ملایم تر است، که ممکن است با توجه به اینکه سبک مبارزه است، گیج‌کننده باشد. اما همانطور که از نامش پیداست، تمرکز کمتری بر حمله و بیشتر روی تغییر مسیر و خلع سلاح است.

هیچ ضربه ای را آموزش نمی دهد، اما به شما می آموزد که با تلاش بسیار کمتر حداکثر آسیب را وارد کنید. تکنیک های پرتاب، سنجاق، خفه کردن، چنگ زدن و قفل بازو آموزش داده خواهد شد. در جودو، اکثر درس ها در مورد نحوه پرتاب کردن مهاجم خود به گونه ای است که می تواند باعث آسیب های جدی شود.

4- بوکس
یکی دیگر از ورزش های دفاع شخصی زنان بوکس است ، بوکس یکی از هنرهای رزمی اصیل است و در واقع می توان گفت یکی از محبوب ترین ورزش ها در جهان است.بوکس به صورت کامل روی مشت ها تمرکز دارد. انواع ضربه های موثر از دامنه های مختلف را با دقت آموزش می دهد. افراد همچنین یاد می گیرند که چگونه از یک حمله فرار یا حمله را مسدود کنند.

بوکس آگاهی افراد را افزایش می دهد، و آنها را سریع می کند و این امکان را می دهد که در انتخاب حرکاتی که در طول مبارزه یا حمله، که در خیابان از اهمیت بالایی برخوردار است، سریع تصمیم بگیرند. این کار غرایز و زمان عکس العمل را بهبود می بخشد.

5- کاراته
کاراته به معنی دست خالی می باشد ، که به فرد آموزش می‌دهد تا با تکنیک‌های دست باز مانند ضربه‌های کف پاشنه و دست‌های نیزه مبارزه کند. همچنین عمدتاً هنر برجسته مشت زدن، لگد زدن، ضربه زدن به زانو و ضربه آرنج را آموزش می دهد. ورزش کاراته می تواند قدرت بدنی فرد را افزایش دهد. هرکسی که در کاراته آموزش دیده باشد، می‌تواند به شدت ضربه بزند.کاراته علاوه براینکه یکی از پرطرفدارترین ورزش های دفاع شخصی زنان است برای تناسب اندام نیز مناسب است.

6- هنرهای رزمی ترکیبی (MMA)
هنرهای رزمی ترکیبی از بهترین تکنیک های رزمی استفاده می کند و آنها را با هم ترکیب می کند. این سبک مبارزه مجموعه‌ای از سبک‌ها و تکنیک‌های مبارزه را در اختیار فرد قرار می‌دهد تا در هنگام حمله از آنها استفاده کند. شما در هنرهای رزمی ترکیبی می توانید یاد بگیرید که چگونه ایستاده بجنگید، یاد بگیرید چگونه از خود روی زمین دفاع کنید، چنگ زدن، مبارزه، ضربه زدن، قفل کردن پاها و بازوها و خیلی چیزهای دیگر.

نکات ایمنی برای دورماندن از خطر

 • مطمئن باشید موبایلتان برای تماس‌های اضطراری شارژ کافی دارد.
 • ژاکتتان را روی کیفتان بپوشید تا اشیای باارزش شما در معرض دید قرار نگیرند.
 • برای ترساندن مهاجمان احتمالی و کمک‌گرفتن در شرایط ضروری، می‌توانید به سوییچ یا دسته‌کلید خود سوت آویزان کنید.
 • قبل از بازکردن درِ خانه، ببینید چه‌کسی پشت در است. از طریق چشمی یا سوراخ کلید نگاه کنید تا مطمئن شوید محل امن است.
 • در مناطقی بمانید که نور کافی داشته باشد. اگر در طول روز خودروتان را در خیابان پارک می‌کنید، حتما باید بدانید شب که می‌خواهید به‌سمت آن برگردید، نور آن منطقه چگونه خواهد بود.

سخن پایانی

دانستن فنون دفاع شخصی باری زنان و مردان می تواند بسیار مفبد باشد و جان و مال آن ها را از خطرهای احتمالی نجات دهد. در این مطلب سعی کردیم انواع ورزش های مناسی این دفاع و تکنیک های حرفه ای آن را آموزش دهیم. برای آشنایی و آموزش بهتر می توانید به مربیانی که در این زمینه فعالیت می کنند مراجعه کنید.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x