گل و گیاه

روش های نگهداری از گیاه پرسیاوشان + آفات، نحوه تکثیر و آبیاری

گیاه پرسیاوشان یکی از گیاهان آپارتمانی و زینتی است که در بالکن و محیط خانه می‌توانید استفاده کنید. در این مطلب به روش‌ های نگهداری از گیاه پرسیاوشان، نحوه تکثیر و آفاتی که می­تواند به این گیاه آسیب بزند خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ تقابل زیبا بین برگ‌های همیشه سبز و ساقه‌های تیره گیاه پرسیاوشان جلوه زیبایی به اتاق‌های منزل شما می‌بخشد. این گیاه متعلق به مناطق بارانی و گرمسیری است و با وجود گونه‌های بی‌شماری که دارد می‌تواند پاسخگوی هر سلیقه‌ای باشد. اگر علاقه مند به نگه‌داری این گیاه هستید باید این را بدانید که شرایط نگه‌داری آن سخت نیست و تنها لازم است یکسری نکاتی که در ادامه به شما خواهیم گفت را رعایت کنید.

شرایط نگهداری گیاه پرسیاوشان

به منظور تامین نیازهای این گیاه برای داشتن رشد مناسب باید به شرایط نور و دمای قسمت مورد نظر برای پرورش این گیاه توجه کنید. گیاه پرسیاوشان نیازمند نور آفتاب در هنگام صبح و غروب است، پس با این وجود، از قرار دادن این گیاه در معرض نور آفتاب هنگام ظهر اجتناب کنید.

در صورتی که مایل به نگهداری از گیاه پرسیاوشان در خارج از منزل خود هستید ، بهتر است آن را در سایه درختان بکارید تا از نور مستقیم آفتاب در امان باشد. همچنین در صورتی که این گیاه را در فضای داخلی منزل خود نگهداری می‌کنید، بهتر است آن را در کنار پنجره‌ای که با پرده پوشیده شده نگهداری کنید و لازم است که در فواصل زمانی مشخص گیاه را در جهت‌های مختلف بچرخانید تا همه قسمت‌های گیاه از نور بهره‌مند شده و رشد گیاه به یک سمت خاص منحرف نشود.

وجود باد گرم، تهدید کننده حیات این گیاه نیست اما این گیاه نسبت به هوای سرد بسیار حساس است. دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد است و گونه‌های مقاوم تر این گیاه را می‌توانید در طول فصول سرما در خارج از منزل نیز نگهداری کنید.

محیط مرطوب برای رشد، یکی از عوامل مهمی است که باید آن را رعایت کنید و از قرار دادن این گیاه در نزدیکی شوفاژ و بخاری یا خودداری کنید تا خشکی هوای اتاق باعث آسیب رسیدن به گیاه نشود. بهتر است این گیاه را در نزدیکی آکواریوم‌ها نگهداری کنید تا از رطوبت ناشی از آن بهره‌مند شوند.

شرایط خاک مناسب

روش های نگه داری پرسیاوشان

علاوه بر موقعیت مکانی مناسب، شرایط خاک نیز معیاری اساسی برای شکوفایی گیاه پرسیاوشان است. شرایط مورد نیاز برای خاک این گیاه شامل موارد زیر است:

  • دارا بودن مواد مغذی
  •  نفوذ پذیری مناسب
  •  کمبود آهک
  •  مرطوب بودن
  •  مقدار pH بین 5.0 تا 6.0

لایه بندی مناسب

برای نگهداری از گیاه پرسیاوشان ، از استفاده از خاک معمولی خودداری کنید و در عوض بهتر است از یک بستر با کیفیت بالا استفاده کنید که این لایه باید غنی از مواد مغذی بوده و علاوه بر این دارای مقادیرمناسب ذغال سنگ نارس نیز باشد تا پایه‌ای سبک و سست برای گیاهتان فراهم آورد .

در صورتی که خواهان استفاده از خاک معمولی هستید ، بهتر است مقداری شن و ماسه به آن اضافه کنید ، خاک رس ثبات بیشتری به خاک می‌بخشد و رطوبت آن را تا مدت زمان بیشتری حفظ می‌کند.

نحوه آبیاری گیاه پرسیاوشان

هرچه رطوبت محیط بیشتر باشد، گیاه مورد نظر نیازمند آبیاری کمتری خواهد بود و در صورتی که این گیاه را در نقطه‌ای خشک و کم رطوبت نگه داری می‎کنید، لازم است که روزانه برگ‌های گیاه موردنظر را با آب بدون آهک مرطوب کنید. خاک این گیاه به رطوب اندکی نیازمند است و آبیاری بیش از حد خاک آن موجب پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود.

برای آبیاری گیاه پرسیاوشان به نکات زیر توجه کنید:

در صورت خشک بودن خاک و بستر گیاه، بهتر است گیاه مورد نظر را آبیاری کنید .

در صورتی که برگ‌ها حالت لوله‌ای به خود گرفتند ، باید گیاه را آبیاری کنید.

برای آبیاری این گیاه از آب فاقد آهک مانند آب باران استفاده کنید ؛ آب شیر نیز برای آبیاری این گیاه مناسب است .

در صورتی که این گیاه را در نقطه‌ای بسیار خشک نگهداری می‌کنید، گیاه مورد نظر به آبیاری در فواصل زمانی کمتری نیازمند است. همچنین برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه می‌توانید سینی زیر گلدان را پر از آب و شن کنید تا رطوبت از طریق سوراخ موجود در ته گلدان به داخل خاک نفوذ پیدا کند .

می‌توانید یک بطری را از آب پر کرده و سوراخی بر روی درب آن ایجاد کنید و سپس بطری مورد نظر را به صورت وارونه بر روی خاک گیاه قرار دهید تا به صورت قطره قطره از آب بطری استفاده کند که البته استفاده از سینی حاوی آب و شن برای این گیاه مناسب تر خواهد بود .

نحوه کوددهی پرسیاوشان

در هنگام کوددهی به این گیاه باید بسیار مراقب باشید زیرا کوددهی بیش از حد، موجب آسیب رسیدن بیشتری در مقایسه با کود ندادن به آن می‌شود و به طور کلی گونه‌های سبز رنگ این گیاه نیازمند کود مایع کمی غلیظ هستند و همچنین باید دقت کنید که قبل از کوددهی خاک گیاه را به خوبی آبیاری کنید .

گیاهانی که به تازگی کاشته شده‌اند، نیازی به کوددهی ندارند اما در سال‌های بعدی پرورش این گیاه در صورتی که از خاک معمولی برای کاشت گیاهتان استفاده کرده‌اید، هر چهار تا شش هفته یکبار بین ماه‌های فروردین تا مرداد گیاه خود را کوددهی کنید اما در صورتی که گیاه مورد نظر را درون خاکی غنی و دارای بستر مناسب کاشته اید، هر هشت تا ده هفته یکبار بین ماه‌های فروردین تا مرداد آن را کوددهی کنید .

روش‌های تکثیر گیاه پر سیاوشان

از آنجایی که این گیاهان دارای زیبایی خیره کننده‌ای هستند، می‌توانید به راحتی آن ها را تکثیر کنید. تکثیر این گیاه باید در فصل بهار و فصل رشد گیاه انجام شود.

برای انجام این کاردستور العمل های زیر را دنبال کنید:

گیاه پرسیاوشان مورد نظر را از خاک بیرون بیاورید و با استفاده از یک چاقوی تمیز تعدادی از ساقه‌ها به همراه ریشه را از گیاه مورد نظر جدا کنید.

اطمینان حاصل کنید که هر بخش حداقل دارای سه برش است.

هر بخش از ریشه را در یک بستر غنی از مواد مغذی بکارید و روی آن را با خاک بپوشانید و آبیاری کنید.

گیاه مورد نظر را در سال بعد، کوددهی کنید.

گیاه پرسیاوشان را می‌توان از طریق بذر به طور نسلی تکثیر کرد و به دلیل کمبود شکوفه و بذر، مجبور به استفاده از هاگ‌ها که در قسمت پایینی گیاه وجود دارند هستیم . هاگ‌ها، کپسول‌های قهوه‌ای کوچکی هستند که در صورت لمس کردن به گرد و غبار ریز تبدیل می‌شوند.

برای انجام این کار دستورالعمل زیر را دنبال کنید :

ساقه برگی را به طور کامل برش دهید و آن را به مدت دو تا سه روز بر روی تکه کاغذی قرار دهید تا کاملا خشک شود که بعد از خشک شدن، هاگ‌ها از ساقه برگی جدا می‌شوند و سپس آن‌ها را درون یک گلدان کوچک گذاشته ، خاک ریخته و هاگ‌ها را بر روی سطح خاک قرار دهید .

مقداری شن و ماسه بر روی سطح گیاه ریخته و آن را به خوبی مرطوب کنید. سطح گلدان را با تکه‌ای پلاستیک به خوبی بپوشانید و آن را در نقطه‌ای دارای نور غیر مستقیم قرار دهید. درجه حرارت مورد نیاز برای پروش گیاه 22 تا 25 درجه سانتی گراد است که بعد از گذشت 3 تا 4 هفته ، گیاه جوانه می‌زند و دیگر نیازی به وجود پلاستیک بر روی گلدان وجود نخواهد داشت .

چگونه پرسیاوشان را هرس کنیم؟

نحوه هرس گیاه پرسیاوشان

گیاه پرسیاوشان نیازی به هرس کردن نخواهد داشت و تنها کافی است که شاخه‌ها و برگ‌های خشک شده و زرد شده را از گیاه مورد نظر جدا کنید تا جلوه و زیبایی بیشتری داشته باشند .

شرایط نگه داری پرسیاوشان در خانه

برای نگه داری این گیاه در منزل رعایت یکسری نکات بسیار ضروری است. توجه کنید که از قرار دادن گیاه پرسیاوشان در اطراف رادیاتور خودداری کنید.

در صورتی که رطوبت اتاق به دلیل گرمای هوا ناشی از بخاری و رادیاتور کاهش یابد، در فواصل زمانی اندک، با استفاده از اسپری برگ‌های گیاه مورد نظر را مرطوب سازید، با این حال بهتر است سطح خاک تقریبا خشک بماند.

همچنین بهتر است برای افزایش رطوبت هوای داخل منزل از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید .

از قرار دادن گیاه در اتاقی که دارای درجه هوای پایین‌تر از 15 درجه سانتی گراد است خودداری کنید .

گیاه خود را در طول زمستان، در قسمت‌هایی از منزل خود که از نور مناسبی بهره‌مند هستند قرار دهید .

از کوددهی گیاه در طول فصول سرما خودداری کنید .

گیاهان خود را درون تخته‌های چوبی قرار دهید تا هوای سرد به ریشه‌های آن نفوذ نکند .

گلدان را در ناحیه‌ای قرار دهید که در مقابل باد سرد آسیبی به گیاه موردنظر نرسد .

اطراف گیاه را با استفاده از عایق‌های مناسب سرما بپوشانید.

درصورتی‌که دمای هوا به زیر منفی 10 درجه سانتی گراد رسید اطراف گیاه را با استفاده از پشم گوسفندی بپوشانید.

خشکی خاک را در طول زمستان بررسی کنید و در صورت لزوم کمی آن را آبیاری کنید ( در صورتی که دمای هوا زیر صفر درجه سانتی گراد باشد از آبیاری گیاه خودداری کنید ) .

زمان مناسب کاشت گیاه پرسیاوشان

زمان مناسب کاشت این گیاه ماه‌های فروردین و اردیبهشت است .

گونه‌هایی از این گیاه که از حساسیت بالایی نسبت به سرما و یخبندان دارند ، نباید زودتر از تابستان کاشته شوند زیرا در این زمان هنگام شب دمای هوا بالاتر است .

انواع دیگر این گیاه که مقاومت بیشتری در مقابل سرما دارند را می‌توانید در فصول بهار و تابستان بکارید . کاشتن این گیاهان در فصول بهار و تابستان سبب مقاومت بیشتر گیاه نسبت به هوای سرد پاییز و زمستان می‌شود و احتمال آسیب رسیدن به گیاه در هوای سرد را کاهش می‌دهد .

نحوه کاشت پرسیاوشان درون گلدان

برای کاشت این گیاه درون گلدان در صورت بلند بودن بیش از حد ریشه بهتر است آن‌ها را مقداری کوتاه کنید و سپس درون گلدانی با بستر با کیفیت بالا قرار دهید و سپس به نکات ذکر شده در قسمت کاشت گیاه در باغ توجه کنید .

آفات و بیماری های گیاه پرسیاوشان

آفات گیاه پرسیاوشان

بیماری خاصی گیاهان پرسیاوشان را تهدید نمی ‎کند اما با این حال آبیاری بیش از حد گیاه ممکن است باعث بروز برخی بیماری‌ها برای این گیاه شده و آن ها را از بین ببرد. در ادامه به بررسی بیماری‌های گیاه پرسیاوشان خواهیم پرداخت.

پوسیدگی ریشه

در صورت آبیاری بیش از حد گیاه پرسیاوشان ، مدت زیادی طول نخواهد کشید که ریشه‌های این گیاه دچار پوسیدگی می‌شوند که در این حالت لازم است گیاه مورد نظر را از خاک دربیاورید . وجود قسمت‌های نرم و سفید بر روی ریشه نشان دهنده پوسیدگی آن می‌باشد. این مناطق را با استفاده از چاقویی تیز از گیاه مورد نظر جدا کنید .

مقاومت ریشه‌ها را هر روز بررسی کنید و زمانی که ریشه‌ها از ضخامت و سفتی مناسبی برخوردار بودند، بهتر است آن را درون بستری غنی از مواد مغذی بکارید . در روزهای اول ، بستر را فقط با مقدار کمی آب مرطوب نگه‌دارید و سپس روال آبیاری گیاه را به حالت اول برگردانید که انجام این کار به نجات گیاهان پرسیاوشان از مرگ کمک زیادی خواهد کرد .

آفات

در مقابل بیماری‌ها، آلودگی گیاهان به آفات معمولا به دلیل مراقبت‌های نادرست صورت نمی‌گیرد. با این حال باید بدانید که گیاهان پرسیاوشان به داروهای شیمیایی حساسیت دارند و داروهای خانگی را ترجیح می‌دهند.

آپلنچوئیدها

آپلنچوئید ها علاقه مند به نقاط مرطوب گیاه هستند. اگرچه این موجودات درون آب قرار می ‎گیرند اما با این حال سم پاشی مرتب برگ‌های گیاه پرسیاوشان موجب می‌شود تا این آفات به درون برگ‌ها نفوذ کرده و سلول‌های برگ را بمکند و در نتیجه ، این امر منجر به قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه شده و گیاه را از بین می‌برد .

در این وضعیت باید به سرعت برگ‌های آلوده شده گیاه را قطع کنید و دیگر برگ‌های گیاه را با آب مرطوب نکنید. محصولات بیولوژیکی محافظت از گیاهان، از کنترل آفات پشتیبانی می‌کنند .

شته ها

شته‌ها معمولا علاقه مند به تمامی گیاهان سبز هستند . این آفات را می‌توان با ساختار سفیدی که دارند شناسایی کرد که این آفات معمولا در سطح بالایی برگ‌ها مستقر می‌شوند. در صورتی که حمله شته‌ها به گیاه مورد نظر در حد ابتدایی باشد، شستشو گیاه با آب، راه‌حل مناسبی برای از بین بردن این شته‌ها است. اما در صورتی که آلودگی گیاه به شته‌ها به میزان بالایی باشد، راه کار مناسب شستشو گیاه با آب و صابون است .

کنه‌های عنکبوتی

کنه‌های عنکبوتی شباهت زیادی به شته‌ها دارند، اما آن‌ها معمولا در زیر برگ‌های گیاهان مشاهده می‌شوند. راه کار مناسب برای از بین بردن کنه‌های عنکبوتی، پوشش گیاه با پلاستیک است. این کار می تواند بسیار سودمند واقع شود.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی گیاه پرسیاوشان، نحوه نگهدار و آبیاری آن و همچنین بیماری هایی که می توانند سبب آسیب به این گیاه شوند پرداختیم. شما نیز می توانید نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید و نکات مثبت و منفی ای که در نگه داری از این گیاه تجربه کرده اید را به کسانی که قصد نگه داری این گیاه زیبا را دارند متذکر شوید.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x