گردشگری

معرفی 30 تا از زیباترین و خروشان ترین آبشارهای لرستان + آدرس

در این مقاله یه معرفی زیباترین و چشم نواز ترین آبشارهای لرستان خواهیم پرداخت و آدرس آن ها را در دسترس شما قرار خواهیم داد.

به گزارش پارت نیوز؛ آبشارهای لرستان از زیباترین، مرتفع ترین و خروشان ترین آبشارهای ایران محسوب می‌شوند. این آبشارها در میان طبیعت سرسبز و فوق العاده بکر این استان جای گرفته‎‌ و از مقاصد طبیعت‌گردی به شمار می روند.

فهرست

اگر قصد طبیعت گردی و آبشار گردی دارید ان را بدانید که استان لرستان گزینه بسیار مناسبی می تواند باشد. به طوری که این استان با داشتن بیش از ۵۰ آبشار زیبای فصلی و دائمی به سرزمین آبشارها معروف است. بارندگی کافی، وجود رودخانه‌های پرآب و چشمه‌های متعدد، آب و هوای مناسب از دلایل به وجود آمدن آبشار های لرستان است. آبشارهای لرستان در محیطی جنگلی و چشم‌نواز جای گرفته‌اند.

زیباترین آبشار های لرستان کدام است؟

در این مقاله قصد داریم به استان زیبای لرستان سفر کنیم و به معرفی آبشار های دیدنی و خروشان لرستان در شهرهای مختلف آن بپردازیم.

آبشار هفت چشمه گریت (آبشار سرکانه)

آبشار هفت چشمه گریت

آبشار سرکانه یا آبشار گریت، که در گویش محلی به آن «تاف» به معنی هفت چشمه گفته می‌شود، یکی از آثار ملی-طبیعی استان و جاهای دیدنی لرستان شناخته می شود. ارتفاع این آبشار پلکانی و زیبا ۱۵ متر و عرض تاج آن ۱۷ متر است.

آبشار گریت بر اثر عبور رودخانه ترس گریت از روی ناهمواری‌های منطقه شکل گرفته است. این رودخانه در ادامه مسیر خود به‌سمت رودخانه سزار که در نزدیکی منطقه است می‌رود.

آدرس آبشار گریت

آدرس: ۵۰ كيلومتری خرم آباد، ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن سپید دشت

آبشار وارک

آبشار دوقلوی وارک در نزدیکی آبشار نوژیان و در کنار روستای دارخاتون واقع شده است. این آبشار زیبا و دلربا با سرازیر شدن از صخره‌ها و سنگ‌ها، صحنه‌ زیبا، تماشایی و خیره‌کننده‌ای را ایجاد می کند. سرچشمه وارک یک صخره سنگی است که پس از طی ارتفاعی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فروریخته و آبشار دوم را به وجود آورده است.

ارتفاع آبشار وارک ۵۷ متر و عرض آن حدود ۵۰ متر است. در فصل کم آبی ارتفاع قسمت اول آبشار نوژیان هفت متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵٫۵ متر با عرض ۵٫۵۶ است.

آدرس آبشار ورک

۵۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد، غرب گردنه نوژيان، بخش پاپی

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان لرستان

آبشار نوژیان یکی از  معروف ترین و مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است. این آبشار دیدنی یکی از آبشارهای لرستان است که در منطقه جنگلی نوژیان واقع شده و با ارتفاع ۹۵ متر، یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود. نوژیان لرستان در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

عرض تاج آبشار نوژیان به حدود پنج متر می‌رسد و آب آن از چشمه‌های بالادست منطقه تأمین می‌شود. در سمت راست نوژیان رودخانه‌ کوچکی جریان دارد. آبشار نوژیان به آبشارهای وارک و هفت چشمه گریت نزدیک است که بعد از دیدن نوژیان می‌توانید به  تماشای آن‌ها نیز بروید.

آدرس آبشار نوژیان

آدرس: ۳۸ كيلومتری جنوب شرقی خرم آباد

آبشار گلهو

آبشار گُلهو یا آبشار کاکارضا یکی دیگر از آبشارهای لرستان است که در دامنه کوه‌های الشتر و در میان دره‌ای پوشیده از درختان بلوط قرار دارد. نام این آبشار به‌معنای مکان گل‌های خوب است و از دو واژه «گل» و «هو» تشکیل شده که هو در زبان پهلوی به‌معنای نیکو است.

آبشار گلهو حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد و وجود درختان سرو و بلوط در اطراف آن خودنمایی می‌کند. در طول مسير آبشار نيز سياه‌چادرها و رمه‌های بزرگ عشاير منطقه به چشم می‌خورد.

آدرس آبشار گلهو

۳۵ کیلومتری شمال خرم‌آباد، روستای کاکا رضا

آبشار مخمل كوه

آبشار مخمل کوه

آبشار مخمل كوه در دره مخملی و سرسبز مخمل کوه و در تنگه شبیخون قرار گرفته است. این منطقه یکی از مناطق بکر و زیبای خرم آباد به شمار می‌رود و به‌دلیل داشتن سنگ های مخملی رنگ به این نام شناخته می‌شود.

آدرس آبشار مخمل كوه

خرم آباد، میدان ۲۲ بهمن، انتهای خیابان ولیعصر

آبشار نای انگیز

در میان رشته‌کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده‌ منطقه «هشتاد پهلو» لرستان آبشار نای انگیز جای گرفته است. آب این آبشار از چشمه‌سارهای موجود در ارتفاعات کوه‌های مجاور سرچشمه می‌گیرد و به درون حوضچه‌ها می‌ریزد. با کوهنوردی می‌توانید به سرچشمه اصلی آبشار نای انگیز برسید.

آب آبشار نای انگيز پس از طی کردن مسيری در سمت شرق به رودخانه‌ سزار می‌ريزد، در طول این مسیر آبشارهای دیگر نیز وجود دارد که به آبشارهای سرکانه معروف‌اند.

آدرس آبشار نای انگیز

جنوب‌شرقی خرم‌آباد، منطقه هشتاد په

آبشار دره گرم

آبشار دره گرم لرستان

آبشار دره گرم یکی دیگر از آبشارهای لرستان و از آثار ملی-طبیعی کشور به شمار می‌رود. این آبشار از جمله آبشارهای درون‌شهری ایران است که در طبیعت زیبای مخمل کوه و در منطقه مسکونی قرار گرفته است. آبشار دره گرم بعد از سرازیر شدن به‌صورت یک رودخانه امتداد دارد و منطقه دره گرم و شهرک پارسیلون در شمال شهر خرم آباد را از یکدیگر جدا می‌کند.

آدرس آبشار دره گرم

خرم آباد، محله دره گرم

آبشار پیرجد

در نزدیکی روستای پیرجد، منطقه‌ای صخره‌ای به‌همراه هفت حوضچه طبیعی در مسیر رودخانه وجود دارد که به هفت حوض معروف است. این حوضچه‌ها که به آن‌ها دولین نیز گفته می‌شود در اثر فرسایش آبی ایجاد شده‌اند. آب رودخانه از حوضچه‌ها عبور می‌کند و در نهایت به حوضچه آخر می‌ریزد. بعد از هفت حوض اصلی که در امتداد هم قرار گرفته‌اند، تک حوض‌های بزرگ قرار دارند.

آدرس آبشار پیرجد

خرم‌ آباد، نزریک روستای پیرجد

آبشار هنی کلا

آبشار هنی کلاه لرستان

آبشار هنی کلا یا آبشار دوم نوژیان در منطقه خوش آب‌وهوای نوژیان خرم آباد قرار دارد. این آبشار در سال‌های کم‌آب خشک است و در سال‌هایی که بارش فراوان وجود داشته باشد جاری می‌شود. وجود کوه‌ها و صخره‌ها در اطراف این آبشار برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و صخره‌نوردی مناسب است.

آدرس هنی کلا

خرم آباد، منطقه نوژیان

آبشار طلایی

در دامنه‌های کوهی به‌شکل دلفین در مسیر خرم آباد به الشتر چند آبشار زیبا وجود دارد که آبشار طلایی یکی‌ از آن‌ها است. این آبشار این آبشار زیبا و کوچک از میان حفره غار مانندی در دل کوه به‌سمت حوضچه سرازیر می‌شود. در دیواره‌های آبشار طلایی گیاه بسیار زیبای پرسیاوشان دیده می‌شود.

آدرس آبشار طلایی

آدرس: ابتدای جاده خرم‌آباد به الشتر

آبشار تنگ پیازه

آبشار تنگ پیازه لرستان

تنگ پیازه منطقه‌ای سرسبز و تماشایی است که در مسیر جاده الشتر و بریدگی زرین چغا، به‌سمت روستای بسطام قرار دارد. این مکان را می‌توانید بعد از تنگ حسن و نرسیده به روستای چم تکله ببنید. در تنگ پیازه آبشار و حوضچه‌های پلکانی وجود دارد. برای رسیدن به این آبشار باید حدود ۶ کیلومتر در دل طبیعت پیاده‌روی کنید و از حضور در یکی از بهترین مسیرهای طبیعت گردی ایران لذت ببرید.

آدرس آبشار تنگ پیازه

۲۰ کیلومتری شهر خرم‌آباد، در مسیر جاده سلسله، منطقه زرین چغا

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید یکی دیگر از آبشارهای لرستان است که عروس آبشارهای ایران شناخته می‌شود. این آبشار در دامنه‌های غربی رشته‌کوه سرفراز اشترانکوه و کنار قالی‌کوه قرار دارد. سفیدآب از دل صخره بیرون می‌آید، به پایین سرازیر می‌شود و به رود رودبار لرستان و سرانجام به دز می‌پیوندد.

ارتفاع آبشار آب سفید حدود ۶۵ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود هشت متر است. امتداد مسیر رسیدن به این آبشار، زیارتگاه مومد حسن قرار دارد که در میان مردم بختیاری این منظقه قابل‌احترام است.

آدرس آبشار آب سفید

۵۰ کیلومتری الیگودرز، بخش بشارت ذلقی

آبشار برنجه شول آباد

آبشار برنجه شول آباد لرستان

آبشار برنجه شول آباد یا تاف یکی دیگر از آبشارهای لرستان است. این آبشار مرتفع از سه طبقه تشکیل شده و ارتفاع آن به‌طور دقیق مشخص نیست؛ البته گفته می‌شود که از قله‌ کوه تا دامنه، ۷۹۶ متر است. اگر به‌طور تقریبی ارتفاع این آبشار ۸۰۰ متر باشد، لقب بلندترین آبشار ایران و آسیا به این آبشار زیبا تعلق می‌گیرد.

وجود گیاهان و درختان گردو، انگور وحشی، گلابی کوهی و تمشک در اطراف آبشار برنجه چهره‌ای زیبا به آن هدیه کرده است. اگر اردیبهشت به دیدن آبشار تاف می‌روید پیشنهاد می‌کنیم از ارتفاعات کوه برنجه و تماشای لاله‌های واژگون غافل نشوید. علاوه بر این، می‌توانید با کوهنوردی در این منطقه خاطرات خوبی را برای خود رقم بزنید.

آدرس آبشار برنجه شول آباد

شهرستان الیگودرز، منطقه‌ شول‌آباد، دو کیلومتری غرب روستای پیرامام و همجوار روستای سرتنگ برزه

آبشار چکان

آبشار چکان در نزدیکی روستاهای حسین‌آباد و دهقادی و مشرف به دره چکان جای گرفته است. این آبشار از درون غاری بیرون می‌آید و با فوران‌هایی به طول ۱۰ متر به‌سمت پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار به ۳۰ متر و عرض تاج آن به چهار متر می‌رسد.

آبشار چکان بعد از آبیاری زمین‌های کشاورزی با چشمه داسار یکی می‌شود و رودخانه چکان را به وجود می‌‌آورد و در انتها به رود دز می‌پیوندد. وجود پوشش گياهی و درختانی چون گردو، زالزالک، گلابی، چنار، كيكم، بيد و بلوط منظره زیبایی به چکان بخشیده است. در دو تا سه كيلومتری آبشار چکان امامزاده ابوعلی (ع) قرار دارد.

آدرس آبشار چکان

۱۴۱ کیلومتری خرم آباد، جنوب غربی اليگودرز

آبشار بیشه

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه یکی از معروف‌ترین آبشارهای لرستان است. آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که در منطقه‌ای چشم‌نواز و تماشایی جای گرفته است. این آبشار در نزدیکی جنگل‌های پهناور بلوط و روستای زیبای بیشه قرار دارد و عبور ریل قطار از میان این طبیعت بکر، منظره دل‌نواز و چشمگیری را به وجود آورده است.

آبشار بیشه از چند آبشار کوچک تشکیل شده است که از میان کوه و درختان به‌سمت پایین سرریز می‌شود و به رودخانه‌ دائمی و پرآب سزار می‌ریزد. ارتفاع تاج آبشار بیشه تا نقطه برخورد به زمين ۴۸ متر و عرض تاج آن ۲۰ متر است. در کنار آبشار بیشه امکاناتی چون پلاژ، چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب‌، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی وجود دارد.

آدرس آبشار بیشه

آدرس: ۶۴ کیلومتری خرم آباد، ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی دورود

آبشار شوی (تله زنگ)

آبشار شِوی یا تله زنگ که در زبان محلی طاف شوی نام دارد، در مرز دو استان لرستان و خوزستان و در بین کوه‌های سر تنگ واقع شده است. این آبشار ۱۰۰ متر ارتفاع و ۴۰ متر عرض دارد و از سه آبشار تشکیل شده است. شوی بزرگ‌ترین آبشار خاورمیانه به شمار می‌رود و به نیاگارای ایران معروف است.

آب آبشار شوی از درون غار در دل کوه بیرون می‌آید و با سرازیر شدن به داخل حوضچه و عبور از میان درختان انجیر، بید، مو، افرا و بلوط به دریاچه شهیون یا دریاچه پشت سد دز می‌پیوندد. در نزدیکی‌های آبشار شوی دو آبشار دیگر نیز به زیبایی می خروشند. آبشار دوم یا سنگ مار در فاصله ۱۵ دقیقه از آبشار شوی واقع است و آبشار سوم سرسره نام دارد.

آدرس آبشار شوی

جنوب شهرستان دورود، ۱۰ كیلومتری ایستگاه راه‌آهن

آبشار از نادر

آبشار ازنادر لرستان

آبشار فصلی از نادر یا دره اسپر در منطقه کوهستانی و جنگلی در شرق تنگه‌ ازنا قرار دارد. آبشار از نادر، پس از جاری شدن از ارتفاعات در مسیر رودخانه به حرکت درمی‌آید. در اطراف این آبشار چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی می‌جوشد که در کنار پوشش جنگلی و درختان بلوط، زیبایی دوچندانی به این منطقه می‌دهد.

آدرس آبشار از نادر

هفت کیلومتری جنوب غربی دورود

آبشار آب گرمه

آبشار آب گرمه که به نام‌های بیشه گرمه و چم چیت نیز شناخته می‌شود در ۱۰ کیلومتری آبشار بیشه واقع‌ شده است. مسیر دسترسی به این آبشار خاکی و بسیار بکر است و در این راه آبشارهای پلکانی کوچکی وجود دارد. ارتفاع این آبشار بیش از ۲۰ متر و عرض تاج آن ۱۰ متر است.

گل‌های نرگس، زنبق، نعنا و پونه از جمله گیاهانی با خاصیت درمانی هستند که در اطراف آبشار آب گرمه دیده می‌شود. خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، گراز، اسب‌های وحشی و بز کوهی نیز از گونه‌های مختلف جانوری این منطقه به شمار می‌رود.

آدرس آبشار آب گرمه

۲۳ کیلومتری درود

آبشار افرینه

آبشارهای لرستان

در نزدیکی بزرگراه خرم آباد به انديمشک و در حوالی روستای افرینه یکی از شگفت‌انگیزترین آبشارهای لرستان جای گرفته است. آبشار افرینه به‌صورت نیم‌دایره است و به‌دلیل آن که به‌سمت پایین سرازیر نمی‌شود و از لاله‌به‌لای صخره‌ها عبور می‌کند، لقب آبشار عریض را به خود گرفته است. آب این آبشار از رودهای افرینه و چشمک تأمین می‌شود، سپس به رودخانه کشکان می‌پیوندد.

آدرس آبشار افرینه

آدرس: ۳۸ کیلومتری خرم‌آباد، ۴۰ کیلومتری جنوب‌ غربی پلدختر، بخش معمولان

آبشار دره گرگ

آبشار دره گرگ در میان رشته‌کوه‌ مهله و در تنگه‌ای باریک جای گرفته است. علت نام‌گذاری این آبشار فصلی به دره گرگ، وجود دسته‌های گرگ در گذشته بوده است. آبشار دره گرگ از ارتفاع حدود ۳۰ متری به داخل حوضچه‌ای به شعاع چهار متر می‌ریزد.

آدرس آبشار دره گرگ

پلدختر، چهار کیلومتری روستای چم مهر

آبشار چشمه گوش

آبشار چشمه گوش لرستان

آبشار چشمه گوش، چشمه گوشه یا آبشار واشیان از جمله آبشارهای فصلی و پلکانی لرستان است که در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. ارتفاع بلندترین آبشار واشیان به ۳۰ متر می‌رسد.

در اطراف آبشار چشمه گوش، انواع گیاهان خوراکی، دارویی، صنعتی، درختان میوه و انواع درختان صمغی دیده می‌شود. درخت ون یا سقز، درختچه بادام، بوته کتیرا، گون و بلوط از گونه‌های گیاهی این منطقه است.

آدرس آبشار چشمه گوش

آدرس: ۱۵ کیلومتری شرق پلدختر

آبشار کول چپ

دره کول چپ یکی از جاذبه‌های طبیعی و آبشارهای لرستان در نزدیکی رکه است که آبشارهایی تماشایی را در خود جای داده است. آبشار زیبا و زلال کول چپ از جمله این آبشارها است که در ارتفاع ۹۲۳ متری از سطح دریا قرار گرفته است. دسترسی به این آبشار حدود یک ساعت پیاده‌روی نیاز دارد.

آدرس کول چپ

۱۰۰ کیلومتری آزادراه جدید خرم‌آباد به‌سمت اندیمشک (پل زال)

آبشار غسلگه

آبشار غسلگه لرستان

آبشار غسلگه یکی از آبشارهای لرستان است که در گویش محلی به آن خسلگه یا حسن گار گفته می‌شود. ارتفاع این آبشار هفت متر است و در میان منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. آب این آبشار از چشمه‌ای در کوه بزکن تأمین می‌شود و به داخل حوضچه‌ای به مساحت تقریبی ۲۵ متر مربع می‌ریزد.

آبشار غسلگه در گذشته یک مکان مقدس برای فرقه‌ اهل حق به شمار می‌رفته است و بقعه یکی از رهبران این فرقه معروف به حسن گاویار در نزدیکی آن قرار دارد که زیارتگاه مردم منطقه محسوب می‌شود.

آدرس آبشار غسلگه

۱۵ کیلومتری جنوب شهر نورآباد، دهستان میربگ

آبشار داله‌ لان

مهراب کوه یکی از مناطق بکر و طبیعی شهرستان دلفان است که آبشاری زیبا به نام داله لان را در آغوش خود جای داده است. این آبشار بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و از آنجایی که اطراف آن آشیانه‌های عقاب‌ وجود دارد به این نام خوانده می‌شود.

در زبان محلی به این آبشار «تاف داله لان» گفته می‌شود. تاف به معنی آبشار و دال نیز در زبان لكی به معنی عقاب و لان مخفف لانه به معنی خانه و آشیانه است.

آدرس آبشار داله لان

آدرس: ۵۴ کیلومتری جنوب نورآباد، شهرستان دلفان

آبشار کبوتر لو

آبشار کبوتر لو یا کبوتر لانه که در گویش محلی «کموتر لو» خوانده می‌شود در یکی از مناطق مهم طبیعی لرستان و در جوار منطقه حفاظت‌شده اسبی کوه خرم‌آباد قرار دارد. این منطقه از زیستگاه‌های پلنگ ایرانی به شمار می‌رود.

آدرس آبشار کبوتر لو

شهرستان سلسله، بخش بسطام

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x