فناوری

مجهز شدن دوربین های کنترل سرعت به هوش مصنوعی

به تازگی دانشمندان دوربین‌های جدید راهنمایی رانندگی را معرفی کردند که با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی می‌توانند برای زیر نظر گرفتن رفتار رانندگان، حتی داخل خودرو را هم ببینند.

به گزارش پارت نیوز؛ دوربین های کنترل سرعت مجهز به هوش مصنوعی به دلیل مزایا بالقوه ایمنی خود مورد تحسین کارشناسان قرار گرفته‌اند.

بنابه آنچه در اخبار تکنولوژی گفته می‌شود، این دوربین‌ها پس از گذراندن مراحل و آزمایش‌های مختلف در سطح جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته فعلا خبری از حضور این دوربین‌ها در جاده‌های کشورمان گفته نشده است.

هوش مصنوعی به نوبت به همه حوزه‌ها نفوذ می‌کند و حالا نوبت دوربین‌های راهنمایی رانندگی است تا برای افزایش قدرت بینایی خود، به این تکنولوژی مجهز شوند. در تصاویری که منتشر شده نشان داده می‌شود که نمونه‌ای از این دوربین‌ها به یک ون نصب شده و رانندگانی را که از تلفن همراه استفاده می‌کنند و یا کمربند ایمنی نبسته‌اند را شناسایی می‌کند.

دوربین های کنترل سرعت با هوش مصنوعی

بنابه گزارشات مختلف، این دوربین‌ها برای اولین بار در سال گذشته برای جاده‌های مناطق لمبث مورد استفاده قرار گرفته و مامورینی که به آن کار کرده بودند، عملکرد آن را حیرت‌آور خواندند. همچنین در آگوست سال گذشته، نمونه‌ای از این دوربین‌ها در دوون و کورنوال مورد استفاده قرار گرفته و توانست تنها در سه روز اول فعالیت خود، حدود ۳۰۰ راننده خاطی را شناسایی کند.

لوئیز توماس، کارشناس بیمه خودرو نیز گفت:

فناوری جدید این دوربین‌ها با افزایش دقت شناسایی و کنترل و با قرار دادن رانندگان خطرناک زیر میکروسکوپ می‌توانند به بهبود ایمنی جاده‌ها و عابرین و دستگیری رانندگان خاطی کمک بسیاری کنند

نگرانی‌هایی از استفاده هوش مصنوعی در دوربین های راهنمایی رانندگی

داده‌های شرکت بیمه نشان می‌دهند که تقریباً نیمی از رانندگان بریتانیا به این مورد اعتقاد دارند که دوربین‌های کنترل سرعت هوش مصنوعی، جاده‌ها را ایمن‌تر کرده و تصادفات را کاهش می‌دهند. با این حال حدودا از هر پنج راننده یک مورد از آنها به نگرانی‌های حریم خصوصی نیز اشاره کرده و می‌گویند که ممکن است این دوربین‌ها به حریم خصوصی آنها تجاوز کرده و تصاویری آنها را در اختیار افراد دیگر قرار دهد.

دوربین های کنترل سرعت با هوش مصنوعی

دوربین های جدید راهنمایی رانندگی مجهز به هوش مصنوعی

در همین راستا برخی از رانندگان نیز نگرانی خود را در مورد استفاده از هوش مصنوعی به ویژه با دوربین‌هایی که دید واضحی به داخل وسیله نقلیه دارند، ابراز کرده اند.

آدریان لیسک، رئیس ایمنی جاده پلیس دوون و کورنوال نیز در صحبت‌های خود، به رانندگان خاطی اشاره کرد و افزود که این تکنولوژی جدید، پیامی است به افرادی که قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا گذاشته و فکر می‌کنند که هیچ نهادی نمی‌تواند آنها را دستگیر کند.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x