جامعه

آخرین تغییرات برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) + جزئیات

آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا هر ساله به طور مکرر برگزار می شود.

به گزارش پارت نیوز؛ آزمون آیلتس (IELTS) مخفف International English Language Testing System می‌باشد. آیلتس، آزمون زبان انگلیسی در سطح بین‌المللی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان‌دهنده‌ی توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط‌های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. در این گزارش به جدیدترین تغییرات برگزاری آزمون آیلتس خواهیم پرداخت.

هزینه آزمون آیلتس در سال 1402

هزینه امتحان آیلتس در سال 2023 حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

آزمون آیلتس سالی چندبار برگزار می شود؟

آزمون آیلتس هر ماه ۴ بار و در هر سال ۴۸ مرتبه برگزار می‌شود.

ثبت نام آزمون آیلتس به صورت اینترنتی و از طریق مراجعه به سامانه‌ای تحت عنوان my.ieltsessentials.com برای هر یک از افراد متقاضی و داوطلب دریافت مدرک آیلتس انجام می‌گیرد. همچنین سازمان سنجش ثبت نام و برگزاری آزمون آیلتس را به برخی از مؤسسات مجوزدار واگذار نموده است.

جهت شرکت در آزمون داوطلب باید دارای کارت ملی و یا پاسپورت باشد و هزینه آزمون را پرداخت نماید. و از دو ماه قبل برای ثبت نام در آزمون اقدام نمایند. در برخی از مراکز برگزاری آزمون آیلتس داوطلبان باید بالای ۱۶ سال سن داشته باشند.

انواع آزمون آیلتس

هزینه آزمون آیلتس در سال 1402

آیلتس آکادمیک: این آزمون مناسب متقاضیانی است که قصد مهاجرت تحصیلی یا شغلی به کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

آیلتس جنرال: آیلتس جنرال به صورت عمومی برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند زبان انگلیسی را برای انجام کارهای روزمره خود یاد بگیرند.

آیلتس لایف اسکیلز: این آزمون با مهارت نوشتن و خواندن متقاضی در ارتباط نیست و فقط از دو بخش شنیداری و مکالمه تشکیل شده است و امتیازات به صورت A۱ یا B۱ تعیین می شود و نمره برای آزمون داده نمی شود و مناسب افرادیست که قصد دارند با خانواده خود در انگلستان زندگی کنند.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس شامل چهار بخش است : Listening شنیداری – Reading خواندن – Writingنوشتن

Speaking مکالمه یا گفتاری. بخش های مختلف آزمون همگی در یک روز برگزار می شود و آزمون مصاحبه نیز یک هفته قبل یا بعد از آزمون کتبی انجام می شود.

آزمون آیلتس چند مرحله دارد؟

مرحله اول : این مرحله از آزمون کتبی است و مهارت های شنیداری، خواندن و نوشتاری داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می دهد و انجام آن دو ساعت و چهل دقیقه طول می کشد.

مرحله دوم : این بخش از آزمون آیلتس مرحله گفتاری است که مهارت صحبت کردن داوطلبان به زبان انگلیسی ارزیابی می شود.

آزمون آیلتس نمره رد یا قبولی ندارد و نتیجه آزمون آیلتس نمره‌ داوطلب در هر مهارت و یک نمره‌ کلی از ۹ نمره را مشخص می کند. در آزمون آیلتس نمره کلی داوطلب که در نتیجه‌ی آزمون مشخص می شود، میانگینی از نمرات هر چهار مهارت است.

در سطح صفر داوطلب هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد و پایین ترین سطح آیلتس است و در سطح ۹، داوطلب مهارت کاربردی زبان را دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل دارد و بالاترین سطح است. به ‌طور معمول سطح ۵ نمره‌ی متوسط و سطح ۶ به بالا خوب محسوب می‌ شود و برای پذیرش داوطلب در دانشگاه کمبریج، آکسفورد و هاروارد نمره‌ی آزمون آیلتس باید حداقل سطح ۷ باشد، چرا که در سطح ۷، داوطلب مهارت کاملاً کاربردی زبان را دارد.

Withheld شدن آیلتس چیست؟

ویتهلد شدن «Withheld» شدن نتایج آزمون آیلتس یعنی در ۱۳ روز زمان تعیین شده برای اعلام نتایج آزمون، نتایج آن اعلام نشود و به تعویق افتد .یکی از دلایل ویتهلد شدن در آیلتس عدم تطابق نمرات در مهارت های چهارگانه آزمون است، دلیل دیگر می تواند شک به شیوه برگزاری و تقلب در آزمون آیلتس باشد.

آزمون آیلتس چند سال اعتبار دارد؟

مدرک آزمون های زبان انگلیسی بین المللی دارای اعتبار موقت و دائمی است. اعتبار مدرک آزمون آیلتس موقتی بوده و دارای ۲ سال اعتبار است، یعنی پس از ۲ سال فاقد اعتبار خواهد بود و در صورتی که متقاضی بخواهد از مدرک آزمون آیلتس برای مهاجرت استفاده کند، باید مجددا در آزمون شرکت کند و مدرک جدیدی دریافت کند.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

امکان اعتراض به نتیجه آزمون آیلتس نیز وجود دارد، هر داوطلب می‌ تواند به فاصله‌ی شش هفته از تاریخ برگزاری آزمون با پرداخت مجدد هزینه‌ی آزمون یک برگه‌ی اعتراض تکمیل نموده و اعتراض خود را در این خصوص اعلام نماید؛ در صورت تأیید اعتراض، این مبلغ به وی مسترد می شود و در غیر این صورت هزینه قابل عودت نخواهد بود.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x