دین

زندگینامه حضرت علی اکبر از ولادت تا شهادت

به گفته ی تاریخ‌نگاران حضرت علی اکبر یکی از شبیه‌ترین افراد به پیامبر در خلقت، گفتار و اخلاق بود. در این مطلب به معرفی زندگینامه این شهید بزرگوار خواهیم پرداخت.

به گزارش پارت نیوز؛ شجاعت، دلاوری، بصیرت دینی و سیاسی حضرت علی اکبر در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا بر جهانیان آشکار شد. علی اکبر اولین شهید عاشورا از بنی هاشم بود و در واقعه عاشورا 25 سال داشت. دلیل شش گوشه بودن مرقد امام حسین (ع) این است که این حضرت پایین قبر پدر بزرگوارشان دفن شده است.

زندگینامه حضرت علی اکبر علیه السلام

حضرت علی بن الحسین (علی اکبر (ع)) فرزند بزرگ امام حسین است که در 11 شعبان سال 33 هجری قمری در مدینه متولد شد. مادر بزرگوار ایشان لیلا دختر ابی مره نام دارد. لیلا برای امام حسین پسری آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا ، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا، هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می‌نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می‌فرماید:«هرگاه مشتاق دیدار پیامبر می‌شدیم به چهره او می‌نگریستیم.»

به این دلیل روز عاشورا هنگامی که علی اکبر اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد، امام حسین (ع) روبه آسمان کرد و گفت:« اللهم اشهد علی هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد خلقا و خلقا و منطقا و کنا اذا اشتقنا الی رؤیة نبیک نظرنا الیه… .»

حضرت علی اکبر در کربلا چند ساله بود؟

این حضرت در واقعه کربلا حدود 25 سال داشت. برخی راویان سن وی را 18 سال و 20 سال هم گفته‌اند.

زندگی نامه حضرت علی اکبر

علی اکبر الگوی جوانان مسلمان

يكى از بارزترين نمونه‌هاى كمال و مردانگى، حضرت «على اكبر (عليه السلام)» شهيد بزرگ حماسه عاشورا و فرزند بافضيلت سيدالشهدا (عليه السلام) است. سزاوار است كه از رهگذر آشنايى با شخصيت و ويژگى‌هاى اين جوان با صلابت و رشید، از او درس جوان‌مردى، مقاومت، ايمان و ادب بياموزيم و نسلى را پرورش دهیم كه خواهان راه نورانى و درست آن شهيد باشد.

تربيت شايسته امام حسين (عليه السلام) سبب شد تا على اكبر به بهترين صفات كمال آراسته شود. عواملى همچون: اصالت خانوادگى، تربيت و وراثت، كسب علم و فضايل كه از عناصر تشكيل دهنده شخصيت هر كس است، در وجود و زندگى او فراهم بود. خلق و خوى او و رفتار و حركات و ادب و متانتش در حد اعلاى برجستگى و درخشندگى بود؛ آن‌گونه كه گفته و نوشته‌اند، رفتارش حركات و رفتار پيامبر خداصلى الله عليه وآله را در ذهن‌ها زنده مى‌كرد. على اكبر شاخه‌اى از آن شجره طيبه و ريشه پاك بود و وارث همه خوبى‌هاى خاندان عصمت و طهارت به شمار مى‌رفت.

خواب امام حسین و رفتار حضرت علی اکبر

در سرزمین ثعلبه هنگام ظهر امام حسین(ع) اندکی خوابید و وقتی بیدار شد فرمود:« در خواب هاتفی را دیدم که می‏گفت: شما به شتاب می‏روید و مرگ شما را با شتاب به بهشت می‏برد.»

علی اکبر(ع) که چنین سخنی را از پدر شنید گفت:« پدر جان مگر ما بر حق نیستیم؟»

امام حسین(ع) فرمود:« آری به خدا قسم ما بر حق هستیم.» علی اکبر عرضه داشت در این صورت ما از مرگ باکی نداریم و امام حسین(ع) که از استقبال فرزندش شاد شده بود بیان داشت:« فرزندم خدا به تو جزای خیر دهد.»

اولین شهید عاشورا از بنی هاشم

علی اکبر اولین شهید عاشورا از بنی هاشم بود. شجاعت و دلاوری این حضرت و رزم آوری و بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی کرد. سخنان و فداکاری‌های وی نیز به خوبی مؤید این مطلب است.

شهادت حضرت علی اکبر

لحظه شهادت حضرت علی اکبر

روز عاشورا پس از شهادت یاران امام، اولین کسی که اجازه میدان طلبید تا جان را فدای دین کند، او بود. اگر چه به میدان رفتن او بر اهل بیت و بر امام بسیار سخت بود، ولی از ایثار و روحیه جانبازی او جز این انتظار نبود. وقتی به میدان می‌رفت، امام حسین در سخنانی سوزناک به آستان الهی، آن قوم ناجوانمرد را که دعوت کردند ولی تیغ به رویشان کشیدند، نفرین کرد. علی اکبر چندین بار به میدان رفت و رزم‌های شجاعانه‌ای با انبوه سپاه دشمن داشت. پس از شهادت، امام حسین صورت بر چهره خونین حضرت علی اکبر نهاد و دشمن را باز هم نفرین کرد.

قبر حضرت علی اکبر کجاست؟

علی اکبر، نزدیک‌ترین شهیدی است که با امام حسین دفن شده است. مدفن او پایین پای اباعبدالله الحسین قرار دارد و به این خاطر ضریح امام شش گوشه است.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x