دینگردشگری

مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین 1402 که باید به همراه داشته باشید

هر سال کاروان زائران امام حسین (ع) برای زیارت اربعین به سمت کربلا راهی می‌شوند اما رفتن به این سفر زیارتی نیازمند مدارکی است. ما در این مقاله قصد داریم مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین 1402 را به شما معرفی کنیم تا پیش یا در حین این سفر نسبتا طولانی موردی برایتان پیش نیاید.

به گزارش پارت نیوز؛ چهل روز پس از شهادت امام حسین (ع) روز اربعین زائران برای عزاداری و زیارت به سمت کربلا راهی می‌شوند که برای عبور از مرزها مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین ضروری است. چهارشنبه 15 شهریور 1402 تاریخ برگزاری عزاداری اربعین در کربلا است که در تاریخ میلادی برابر است با 6 سپتامبر 2023 میلادی و 20 صفر سال 1445 قمری است. پیاده‌روی اربعین به طور معمول از تاریخ 16 صفر همزمان 5 روز پیش از اربعین حسینی آغاز می‌شود، و زائرین با دریافت مدارک لازم راهی سفر خود می‌شوند. با وجود اینکه کاروان زمان مشخصی برای حرکت به سمت کربلا ندارد شما میتوانید سفر خود را با برنامه خود هماهنگ کنید، اما شروع پیاده‌روی اربعین در این بازه زمانی، یعنی همراهی با خیلِ پرشورِ جمعیت دوستداران اهل بیت (ع).

در کتاب تحقیق درباره اولین اربعین برگزار شده برای سیدالشهداء آمده است، حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است. شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.

توصیه به زیارت اربعین باعث شده است که شیعیان به ویژه ساکنان عراق، از نقاط مختلف این کشور به سوی کربلا حرکت کنند. این حرکت که غالباً به صورت پیاده صورت می‌گیرد که در این مقاله ما مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین و نحوه دریافتش را برایتان توضیح دادیم. این راهپیمایی یکی از پرجمعیت‌ترین راهپیمایی‌ها در جهان شمرده می‌شود. پس از سقوط حزب بعث عراق جمعیت این زائران چند برابر شده است، به طوری که گزارش‌ها از حضور ۱۵ میلیون زائر در سال ۱۳۹۲ش، حدود ۲۰ میلیون در سال ۱۳۹۳شمسی و ۲۷ میلیون در سال ۱۳۹۴شمسی خبر داده‌اند.

کاروان زائرین اربعین

آمار وزارت کشور عراق حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۲ش دست‌کم یک میلیون و ۳۰۰ هزار زائر خارجی به عراق آمده و در راهپیمایی اربعین شرکت کرده‌اند.

روز بیستم صفر یعنی اربعین چهل روز پس از کشته شدن حسین بن علی، خانواده حسین بن علی یعنی کاروان اسرا، از شام به مدینه بازگشتند و روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر اسلام، از مدینه به کربلا رسید تا به زیارت قبر حسین بن علی بشتابد و او نخستین کسی است که قبر حسین را زیارت کرد. در این روز، زیارت حسین بن علی مستحب است و این زیارت، همانا خواندن زیارت اربعین است.

پیشنهاد می‌کنیم تا قبل شانزدهم ماه صفر خود را به شهر نجف برسانید و از روزهای شانزدهم – هفده‌ام پیاده‌روی اربعین را از نجف شروع کنید، به جمعیت شیفتگان اباعبدالله حسین (ع) بپیوندید و این یکدلی و یکرنگی بی‌مانند را تجربه کنید.

پیاده روی کاروان اربعین

مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین که باید آن ها را به همراه داشته باشید

  • گذرنامه
  • ثبت نام در سامانه سماح
  • ویزا
  • کارت تردد
  • ارز کشور عراق

چگونه مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین تهیه کنیم؟

پیاده روی اربعین

مدارک لازم برای رفتن به کربلا در برای راهپیمایی اربعین در سال 1402 شامل گذرنامه،ثبت نام در سامانه سماح، دریافت ویزای کشور عراق، کارت تردد و دریافت ارز کشور عراق است.

گذرنامه

برای عبور از مرز ایران و ورود به کشور عراق باید حتما گذرنامه دارای اعتبار 6 ماهه یا یک ماهه اربعین را به همراه داشته باشد، که گذرنامه 6 ماه در صورت سفر هوایی الزامی است اما اگر قصد دارید از راهپیمایی کنندگان باشید گذرنامه یک ماهه از مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین است که در ادامه نحوه دریافت آن را به شما می‌گوییم.

پیاده روی اربعین

در گام اول شما باید فرم درخواست برای دریافت پاسپورت کربلا را پر کنید. فرایند ثبت و درخواست گذرنامه اربعین در سایت  epolice ir انجام می‌شود یا در صورتی که نمیتوانید در سایت ثبت نام کنید می‌توانید با مراجعه به دفاتر اداره مهاجرت و گذرنامه در مراکز استان‌ها محل سکونتتان فرم درخواست را ثبت و ارسال کنید. البته این موضوع مختص افرادی است که قبلا پاسپورت را نگرفته اند. درصورت آسیب دیدگی پاسپورت باید دوباره برای دریافت آن اقدام کند.

شرط دیگر اخذ گذرنامه داشتن حداقل سن 18 سال است که برای دریافت مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین می‌باشد. حال اگر شما کمتر از 18 سال سن دارید می‌توانید به صورت زیرمجموعه والدین، و یا با پاسپورت آن‌ها یا یک قیم قانونی وارد این عراق شوید.

لازم به ذکر است، متقاضی گذرنامه باید نامه عدم سوئ پیشینه داشته و فاقد سابقه کیفری باشد.

پیاده روی اربعین خانوادگی

پس از ارسال مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین به سوی پلیس +10 برای دریافت گذرنامه، این مدارک مورد بررسی قرار می گیرد و درصورت وجود نقص در آن ها، پاسپورت برای شخص ارسال نمی شود. از این رو بهتر است که متقاضیان با در نظر گرفتن تمامی موارد مدارک خود را تکمیل نمایند.

هزینه صدور این پاسپورت به نسبت کم است و در حدود یک دهم پاسپورت بین المللی می باشد. همچنین یکی از هزینه های ثبت نام مربوط به عوارض خروج از کشوراست که لازم است در زمان ثبت نام این مبلغ که می‌توانید به صورت اینترنتی هم پرداخت کنید، پرداخت گردد.

سامانه اینترنتی سماح

ثبت نام در سامانه سماح برای ثبت مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین الزامی است. برای شروع مراحل ثبت نام در سامانه سماح ابتدا کارت ملی، شناسنامه و گذرنامه خود را آماده داشته باشید؛ تا بتوانید اطلاعات مورد نظر را در ساینت وارد کنید. برای شروع این فرآیند باید وارد سایت یا سامانه samah.haj.ir شوید. با ورود به این سامانه صفحه ای نمایش داده می شود.

پیاده روی اربعین تا کربلا

ارز مسافرتی برای اربعین

چنانچه قصد تهیه ارز مسافرتی برای سفر زمینی به کربلا را دارید، بهتر است چند روز مانده به اعزام با به همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب بانک ملی، ملت و یا سامان مراجعه نمایید و پول‌های خود را تبدیل به دینار عراق کنید. البته بهتر است قبل از مراجعه به بانک نیز با یک تماس تلفنی از آخرین شرایط گرفتن ارز مسافرتی مطلع شوید.

تهیه ارز مسافرتی برای اربعین

در هنگام سفر به کربلا بهتر است پول رایج کشور عراق یعنی دینار به همراه داشته باشید.

هزینه سفر به کربلا در پیاده روی اربعین

جدا از مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین هزینه‌ای است باید برای این سفر زیارتی در نظر بگیرید. یاوجود رایکان بودن تمامی موارد باز هم هزینه بیمه و جابه جایی از مرز ایران به نجف و از کربلا به مرز برعهده شما است. توضیح آن در یک کلمه این است که این سفر برای زائران وعزاداران عملا هزینه ای ندارد.

پذیرایی از زائرین اربعین

سخن پایانی

برای عبور آسان از مرز، مدارک لازم برای رفتن به کربلا در اربعین را حتما همراه خود داشته باشید. ساعت شروع پیاده‌رویتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که بعد از نماز صبح به پایانه مرزی رسیده باشد. با عبور از مرز، برای شرکت در پیاده‌روی می‌توانید ابتدا به نجف مشرف شده و از آنجا با خیل عاشقان همراه شوید. نگران هزینه محل اسکان و غذا نباشید. چون تا پایان ایام اربعین، مهمان مردم عراق هستید. مردم عراق سالیانی است که نشان داده‌اند در راه خدمت به زائران امام حسین (ع) از هیچ خدمت کوتاهی نمی‌کنند.

انتهای مطلب

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x