پیشرفت شخصی

آموزش اصولی پارک دوبل به ساده ترین روش + فیلم

پارک دوبل شیوه ای برای پارک کردن خودرو به صورت موازی با جاده می‌باشد که معمولاً در امتداد خودروهای دیگر است. معمولاً خودروی خود را در کنار خودرویی که جلوی فضای خالی پارک قرار گرفته است می برید و سپس دنده عقب آن را به محل پارک وارد می کنید.

به گزارش پارت نیوز؛ برای پارک کردن هنگام حرکت روبه جلو چنانچه بخواهیم میان دو خودرو که در کنار جدول خیابان پارک نماییم بایستی فضای خالی میان دو خودرو بیش ۲ برابر طول خودرو ۸ متر باشد و اگر کمتر از این اندازه باشد پارک کردن به صورت رو به جلو دشوار خواهد بود و بایستی از روش پارک دوبل استفاده کرد. چنانچه فاصله میان دو خودرو  از ۵/۶ کمتر باشد ، دیگر به روش پارک ساده نمی‌توان خودرو را پارک کرد.

پارک دوبل چیست؟ تشخیص فاصله در پارک دوبل

پارک کردن اتومبیل به صورت دنده عقب بین دو اتومبیل پارک شده را پارک دوبل می‌گوییم. در خیابان‌های شلوغ پیدا کردن جای مناسب برای پارک ساده نیست، اگر تکنیک پارک دوبل را به درستی یاد بگیریم شانس بیشتری برای پیدا کردن جای پارک خواهیم داشت. پس از آشنایی با قانون حرکت در رانندگی، افسر راهنمایی و رانندگی پارک دوبل و دور یک یا دو فرمانه را از شما امتحان خواهد گرفت. مراحل آموزشی زیر را قدم به قدم دنبال کنید تا در آزمون شهری به راحتی قبول شوید.

فیلم آموزش پارک دوبل صحیح برای امتحان

 

چنانچه فاصله‌ی بین ۲ اتومبیل پارک شده از ۵/۶ متر کمتر باشد، دیگر به روش پارک دوبل نیز نمی‌توانیم اتومبیل خود را پارک بنماییم و می‌بایست جای دیگری را برای پارک کردن اتومبیل در نظر بگیریم. یکی از نکات مهم در هنگام امتحان رانندگی مطمئن شدن از شرایط مناسب برای پارک دوبل است. قبل از زدن پارک دوبل به علائم و خطوط راهنمایی و رانندگی توجه کنید و در مناطق ممنوعه به هیچ وجه پارک دوبل را انجام ندهید.

فضای خالی بین

کجاها پارک دوبل نزنیم؟

  • قبل از آموزش پارک دوبل صحیح و ساده باید مکان های ممنوع برای پارک دوبل را بشناسیم.
  • موقعیت های مکانی که نباید پارک دوبل انجام داد:
  • بزرگراه‌ها (سرعت زیاد خودروهای در حرکت، مانع از تمرکز برای پارک دوبل می شود.)
  • حریم تقاطع‌ها (۱۵ متر قبل از رسیدن به تقاطع و ۱۵ متر بعد از تقاطع پارک دوبل ممنوع می باشد.)
  • در مکان هایی که تابلوهای پارک ممنوع و توقف ممنوع موجود می باشد.
  • ایستگاه‌های اتوبوس، تاکسی و سایر موارد که برای خودروهای حمل و نقل عمومی می باشد اجازه پارک کردن را نداریم.
  • روبروی پل ورودی پارکینگ منازل، مدارس،آتش نشانی، ورودی کوچه ها و خیابان ها پارک دوبل ممنوع می باشد.
  • تابلوهای راهنمایی و رانندگی دارای حریم مشخصی می باشند و نباید خودرو خود را در حریم تابلوها پارک دوبل کنیم (زیرا پارک کردن در حریم تابلو سبب می شود رانندگان دچار کاهش دید گردند.)
  • مکان های دیگری که با توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی، پارک دوبل در حریم آنها ممنوع می باشد.

۱- آموزش پارک دوبل با افسر

کنترل فرمان در پارک دوبل چگونه باید انجام شود؟

برای انجام و اجراء درست و صحیح پارک دوبل حتماً باید حرکت لاک پشتی را به صورت کامل آموخته باشیم و مهارت بسیار بالایی در جهت حرکت دادن اتومبیل به صورت سانتیمتری به وسیله‌ی کلاج را فراگرفته باشیم. چرا که در غیر این صورت ممکن است با عدم تسلط کامل روی کلاج، حرکت اتومبیل ما با سرعت و شتاب زیادی همراه شده و مانع از اجرای صحیح پارک دوبل شود و چه بسا موجب تصادف گردد.

کسی که بتواند پارک دوبل را با کنترل کامل روی کلاج به صورت صحیح اجراء کند می‌تواند در راه بندان‌ها نیز با کنترل کامل کلاج به صورت ایست و حرکت‌های پی در پی اتومبیل خود را به راحتی به حرکت دربیاورد یکی از دلایل انتخاب پارک دوبل در امتحانات رانندگی به همین جهت می‌باشد زیرا راننده‌ای که در انجام پارک دوبل روی کلاج اتومبیل خود مسلط باشد در راه بندان‌های بسیار سنگین که راننده مجبور است چند قدم به چند قدم مرتب ایست و حرکت کند نیز از کلاج خوبی برخوردار خواهد بود (امتحان گرفتن در چنین راه بندان‌هایی شاید مقدور نباشد بنابراین پارک دوبل راه بهتری برای امتحان کنترل کلاج به شمار می‌رود.)

توضیح کلی مراحل انجام پارک دوبل به شکل صحیح

۲- کنترل فرمان در پارک دوبلمراحل انجام پارک دوبل به شکل صحیح

راننده‌ای که از درک فرمان خوبی در دنده عقب برخوردار نباشد، نمی‌تواند جهت چرخش فرمان را تشخیص دهد و نمی‌تواند پارک دوبل را به صورت صحیح اجراء کند. لذا، می‌بایست بیشترین حد تسلط را روی فرمان داشته باشد و این یکی دیگر از علل انتخاب پارک دوبل به عنوان معیار امتحان رانندگی پایه دوم محسوب می‌شود. اگر با نحوه صحیح گرفتن فرمان برای رانندگی از طریق لینک می‌توانید نحوه صحیح در دست گرفتن فرمان را با ویدیو آموزش ببینید.

۳- پارک دوبل مهمترین قسمت در آزمون رانندگی است!جاهایی که نباید پارک دوبل انجام داد

اگر برای گرفتن گواهینامه اقدام کرده باشید، حتما می دانید که پارک کردن به صورت دوبل همیشه یکی از آزمون های موجود است. یکی از دلایل انتخاب پارک دوبل برای آزمون رانندگی سنجش کنترل کامل کلاج می‌باشد. زیرا راننده‌ای که در انجام پارک دوبل روی کلاج خودرو مسلط باشد در راه‌بندا‌ن های بسیار سنگین که ناچار است قدم به قدم مرتب ایست و حرکت کند نیز از کلاج خوبی برخوردار خواهد بود.

پارک دوبل مهمترین قسمت در آزمون رانندگی است!

۴-نحوه انجام پارک دوبل

در پارک دوبل راننده بایستی تسلط کاملی روی گاز و ترمز خودرو داشته باشد و هماهنگی لازم بین چشم راننده و فرمان که به عهده دست می‌باشد برقرار گردد و به بالاترین مهارت خود رسیده باشد تا بتواند پارک دوبل را به راحتی انجام دهد. بنابراین پارک دوبل نه تنها یک تکنیک برتر است بلکه اوج هماهنگی کامل میان کار چشم ، دست و پای راننده می‌باشد و این راه می‌توان به بودن چنین هماهنگی در اندام‌های بدن یک راننده  پی‌برد. با این توضیحات پارک کردن خودرو به صورت دوبل را بیشتر توضیح می دهیم.

آموزش پارک دوبل برای افراد مبتدی

پس از روشن کردن راهنمای سمت راست به فاصله‌ی عرضی یک دست کنار اتومبیلی که می‌خواهیم پشت سر آن پارک کنیم می‌ایستیم (برای اجراء آن دو روش به شما توصیه می‌شود.)

با حرکت کردن به صورت دنده عقب وقتی در داخل شیشه‌ای لچکی عقب انتهای اتومبیل کناری را دیدیم همه فرمان را به سمت راست می‌چرخانیم تا قسمت عقب اتومبیل وارد پارک شود که به آن فرمان اول می‌گوییم (برای انجام فرمان اول کلاً یک روش توصیه می‌شود.)

پس از اینکه قسمت عقب اتومبیل ما وارد محوطه‌ی پارک دوبل شد، ایست وسط را انجام داده و برای اینکه قسمت جلوی اتومبیل ما وارد پارک شود ضمن حرکت کردن به صورت لاک پشتی همه‌ی فرمان را به سمت چپ می‌چرخانیم تا قسمت جلوی اتومبیل ما وارد پارک شود که به آن فرمان دوم می‌گوییم. زمان چرخش فرمان دوم به میزان مهارت راننده برروی فرمان اتومبیل بستگی دارد. (بسته به میزان مهارت راننده ۲ روش را برای پیدا کردن بهترین زمان جهت ایست وسط و آغاز فرمان دوم خدمت شما معرفی می‌کنیم)

ایست در پارک دوبل

زمانی که اتومبیل‌مان در داخل محوطه‌ی پارک صاف شد می‌ایستیم. در صورت نیاز جهت تنظیم فاصله‌ی عقب و جلوی اتومبیل خودمان با اتومبیل‌های پارک شده، دنده را یک کرده و بصورت لاک پشتی رو به جلو فاصله‌ی اتومبیل و حالت چرخ‌های جلو را تنظیم می‌کنیم. معمولاً در آزمون‌های عملی رانندگی این قسمت کمتر از متقاضی خواسته می‌شود، چرا که کارشناسان محترم آزمایش عملی رانندگی تست‌های مهمتری را جهت ارزیابی متقاضیان مورد توجه قرار می‌دهند مانند (ایست خروج از پارک و رعایت حق تقدم هنگام خروج از محوطه پارک) که عدم توجه به آن توسط متقاضی ممکن است باعث ایجاد تصادفات ناگوار گردد.

نحوه‌ی توقف به فاصله‌ی عرضی یک دست در parallel parking

زمانی که می‌خواهیم با فاصله‌ی عرضی یک دست کنار اتومبیلی که پشت سر آن قصد پارک کردن را داریم توقف نماییم باید از فاصله‌ی حداقل ۳۰ متری راهنمای سمت راست را روشن کنیم. ضمن نگاه کردن به آئینه‌ی وسط و سمت راست به نقاط کور آئینه‌ها نیز پوشش بدهیم و سرمان را به سمت راست برگردانیم تا نقاطی که در آئینه دیده نمی‌شود را ببینیم.

پس از اطمینان از اینکه خطری وجود ندارد سرعت خود را کم کرده و با حداقل سرعت (دنده‌ی ۱ یا دنده‌ی ۲) از فاصله دور در امتداد اتومبیل مورد نظر قرار می گیریم. چشمه‌ی آب پاش روی درب موتور و در اتومبیل‌های دیگر پایه‌ی برف پاک کن وسط شیشه‌ی بزرگ جلو را با محل برخورد آسفالت و لاستیک سمت چپ اتومبیلی که می‌خواهیم پشت سر آن پارک کنیم به اندازه‌ی ۵۰ سانتیمتر فاصله تنظیم می‌کنیم.

حداقل مورد نیاز ما به اندازه‌ی یک درب موتور از اتومبیلی که با آن فاصله‌ی عرضی ۵۰ سانتیمتر یا فاصله‌ی عرضی یک دست را تنظیم کرده‌ایم جلوتر باشد.

اگر طول اتومبیل که می‌خواهیم پشت سر آن پارک کنیم از طول اتومبیل ما کمتر باشد باید به اندازه‌ی یک درب موتور باید جلوتر از اتومبیل کناری باشیم. اما در صورتی که طول اتومبیلی که می‌خواهیم پشت سر آن پارک کنیم به اندازه‌ی اتومبیل خودمان یا بیشتر باشد دیگر نیازی نیست که به اندازه‌ی یک درب موتور از آن جلوتر برویم.

فقط تا جایی جلو می‌رویم که بتوانیم انتهای اتومبیلی که می‌خواهیم پشت سر آن پارک نماییم را در شیشه‌ی بزرگ عقب اتومبیل خودمان ببینیم. (مانند مینی‌بوس، اتوبوس، وانت نیسان و…) بهتر است فاصله‌ی عرضی یک دست را از فاصله‌ی دور تنظیم کنیم.

آموزش مهارت های پارک دوبلفرمان دوم

پس از روشن بودن راهنمای سمت راست مطمئن شده و با دقت و مراقبت کامل رو به عقب به صورت لاک پشتی حرکت می‌کنیم. این سؤال مطرح می‌شود که چه زمانی فرمان اتومبیل خود را به سمت راست بچرخانیم که بدنه‌ی اتومبیل ما با اتومبیل کناری برخورد نکند؟ بهترین و مطمئن‌ترین لحظه برای چرخاندن فرمان به سمت پارک یا سمت راست، که به آن فرمان اول می‌گوییم، زمانی است که ما انتهای اتومبیلی که می‌خواهیم پشت سر آن پارک کنیم را در وسط شیشه‌ی مثلثی عقب، شیشه ۳ گوش یا شیشه لچکی ببینیم.

این لحظه بهترین موقع برای چرخاندن فرمان اول (به سمت راست) می‌باشد و به ما اطمینان می‌دهد که بدنه‌ی اتومبیل ما با اتومبیل کناری اصلاً برخورد نمی‌کند. بنابراین فرمان اول را ضمن حرکت دادن اتومبیل بصورت لاک پشتی رو به عقب تماماً به سمت راست می‌چرخانیم، به این ترتیب نصف اتومبیل ما به صورت دنده عقب وارد محوطه‌ی پارک می‌شود.

اجرای فرمان دوم نقش بسیار مهمی دارد. همچنین برای انجام فرمان دوم در پارک دوبل وابسته به تسلط راننده در استفاه از فرمان خودرو چندین روش وجود دارد. در این قسمت انتهای اتومبیل ما وارد پارک شده است و چرخ‌های عقب کاملاً داخل محوطه‌ی پارک قرار گرفته است و حالا نوبت قسمت جلوی اتومبیل و چرخ‌های جلو می‌باشد که به آن فرمان دوم می‌گوییم. از ۲ روش می‌توانیم برای انجام فرمان دوم استفاده کنیم که بسته به میزان تسلط راننده نسبت به فرمان اتومبیل هر کدام به نوبه‌ی خود کاربرد دارد.

روش شماره یک برای شروع فرمان دومشروع فرمان دوم پارک دوبل صحیح

کسانی که از فرمان بسیار ضعیفی برخوردار هستند بایستی انتهای اتومبیل کناری را (سرگلگیر سمت چپ یا چراغ راهنمای سمت چپ) در داخل شیشه لچکی جلو ببینند و آنگاه توقف کنند تا شتاب و سرعت اتومبیل خود را به صفر برسانند که به آن ایست وسط می‌گوییم. پس از ایست وسط بصورت لاک پشتی حرکت کرده و همه‌ی فرمان را به سمت چپ چرخانده طوری که قبل از اینکه سرگلگیر سمت راست اتومبیل ما به چراغ راهنمای سمت چپ اتومبیل کناری برسد فرمان دوم ما به سمت چپ تمام شده باشد و سپس بصورت لاک پشتی قسمت جلوی اتومبیل خود را به داخل پارک هدایت می‌کنیم، زمانی که اتومبیل ما در داخل پارک صاف شد می‌ایستیم.

روش شماره دو برای شروع فرمان دوم

این روش پارک دوبل برای کسانی است که از دست فرمان بهتری برای چرخاندن فرمان برخوردار هستند.  هنگامی که انتهای خودروی کناری از روبروی دستگیره ثابت (جلوی دستگیره) دیده شد در این فرمان ایست وسط انجام داده می‌شود و سپس به صورت لاک‌پشتی رو به عقب حرکت می کنیم. سپس همه فرمان به سمت چپ چرخانده می‌شود و پیش از اینکه سرگلگیر سمت راست خودرو به چراغ راهنمای عقب سمت چپ خودروی کناری برسد بایستی فرمان دوم در سمت چپ به آخر رسیده باشد و با حرکت لاک‌پشتی جلوی خودرو وارد پارک می‌گردد و وقتی خودرو صاف شد ایست می‌گردد.

روش شماره سه برای شروع فرمان دوم

زمان چرخاندن فرمان دوم به سمت چپ برای کسانی که از فرمان بهتری برخوردار هستند وقتی است که انتهای اتومبیل کناری (چراغ راهنمای سمت چپ) به روبروی دستگیره‌ی درب سمت راست اتومبیل ما برسد در این زمان ایست وسط را انجام می‌دهیم تا شتاب و سرعت اتومبیل خود را به حداقل برسانیم در ضمن بتوانیم بوسیله‌ی ایست وسط مطمئن شویم که راهنمای عقب (سمت چپ) اتومبیل کناری روبروی دستگیره‌ی اتومبیل ما رسیده است یا خیر.

پس از ایست وسط و دقت و مراقبت کامل بصورت لاک پشتی رو به عقب حرکت کرده و تمام فرمان را با استفاده از هر ۲ دست به سمت چپ می‌چرخانیم. قبل از اینکه سر گلگیر سمت راست قسمت جلوی اتومبیل ما به چراغ راهنمای سمت چپ قسمت عقب اتومبیل کناری برسد بایستی فرمان دوم از سمت چپ به آخر رسیده باشد. سپس اجازه می‌دهیم که قسمت جلوی اتومبیل ما وارد پارک شود، وقتی اتومبیل ما صاف شد توقف می‌کنیم.

لازم به توضیح است در این روش چنانچه عرض اتومبیل کناری نسبت به کناره جدول کمتر از حد قانونی باشد.

برای اینکه فاصله‌ی ما بعد از انجام پارک با کناره‌ی جدول کم نشود، بایستی کمی زودتر از اینکه راهنمای اتومبیل کناری به دستگیره‌ی ثابت درب جلو (سمت راست) برسد ایست وسط را انجام داده و فرمان دوم را شروع کنیم.

اما چنانچه عرض اتومبیلی که می‌خواهیم با آن پارک دوبل انجام دهیم از اتومبیل ما بیشتر باشد (مانند اتوبوس) یا اینکه فاصله‌ی اتومبیل مورد نظر از حد قانونی نسبت به کناره‌ی جدول بیشتر پارک شده باشد برای اینکه بعد از انجام پارک دوبل فاصله‌ی ما با کناره‌ی جدول زیاد نشود بایستی اجازه دهیم راهنمای سمت چپ اتومبیل کناری از مقابل دستگیره‌ی اتومبیل ما کمی رد شود. سپس ایست وسط را انجام داده و فرمان دوم را شروع می‌کنیم.

پس از انجام پارک و اطمینان از صاف بودن خودرو در درون پارک دنده خلاص شده و ترمز دستی کشیده می‌شود.

چگونگی خروج از پارک و رعایت حق تقدم در پارک دوبل

برای بیرون آوردن خودرو از حالت پارک به صورت رو به جلو ابتدا راهنمای سمت چپ روشن می‌گردد و پس از دیدن آینه سمت چپ و آینه وسط و پوشش دادن نقاط کور آینه سمت چپ خودرو به صورت ۳۰ درجه کج می‌گردد. باید سرگلگیر سمت راست خودرو به وسط پلاک خودروی جلویی برسد، که به آن ایست خروج از پارک گفته می‌شود.

سپس سر راننده به سمت چپ برگردانده می‌شود و رو به عقب نگاه می‌کنند و با پوشش دادن نقاط کور آینه و رعایت حق تقدم به صورت لاک‌پشتی حرکت انجام می‌گردد و پس از اینکه خودرو در لاین جدید قرار گرفت فرمان خودرو صاف می شود.

دقت داشته باشید که معمولا در آزمون رانندگی پس از زدن پارک دوبل، افسر از شما می‌خواهد که از پارک خارج شوید. در هنگام خروج از پارک به نقاط کور خودرو توجه کنید و از پارک خارج شوید. آشنایی و توجه به نقاط کور خودرو در هنگام خروج از پارک، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید برای قبولی در آزمون رانندگی به آن توجه کنید.

خروج از پارک دوبل

این مرحله یکی از نکات بسیار مهم در حین انجام پارک است و همواره در حین انجام آزمون عملی رانندگی نیز مورد توجه قرار می گیرد. مراحل آموزش حرکت با دنده عقب پس از پارک عبارتند از:

راهنمای سمت راست روشن می‌گردد و پس از اطمینان از خالی بودن پشت خودرو انتفال ترمز از دستی به پایی انجام می‌گردد. پس از دنده گذاری به عقب و اطمینان از نبود خطر با حرکت لاک‌پشتی در دنده عقب به اندازه ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر با سرعت عمل خوب فرمان خودرو ۲ – ۵/۱ دور به سمت راست (به سمت جدول) چرخانده شده و ایست کنید.

کمربند را کشیده و به سرعت به سمت عقب بچرخید. دست چپ مرکز فرمان (ساعت ۱۲) را گرفته و دست راست در پشت صندلی شاگرد قرار دهید و باسرعت آهسته، مشابه با قدم انسانی حرکت به عقب با دقت انجام می‌شود. همچنین تا زمانی که ایست کامل انجام نشده است سر خود را به جلو برنگردانید.

انجام حرکت پارک خودرو به صورت دوبل دارای اهمیت بسیار زیادی است و نیاز به تمرین فراوان دارد. در صورت نیاز به آموزش برای یادگیری این نوع پارک می توانید با شماره اعلام شده تماس گرفته و در کلاس خصوصی آموزش رانندگی ما شرکت کنید.

فوت و فن پارک دوبلاهمیت درک گاز ترمز و هماهنگی با چشم و دست در پارک دوبل

اولین نکته برای اجرای صحیح پارک پیدا کردن فضای مناسب و تشخیص فاصله میان دو خودرو است. هنگام حرکت رو به جلو در صورتی که بخواهیم اتومبیل خود را بین دو اتومبیلی که در کناره جدول پارک شده است پارک نماییم، اگر فضای خالی بین دو اتومبیل تقریباً از ۲ برابر طول خودروی ما (۸ متر) بیشتر باشد یعنی فاصله مناسب برای پارک دوبل وجود دارد.

نکته امتحانی؛ دقت کنید که ممکن است افسر آزمایش فضایی را به شما پیشنهاد دهد که جلوی درب پارکینگ یا پل باشد، در این شرایط پیش از اقدام به افسر اعلام کنید که جای مناسبی برای پارک دوبل نیست!

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x