سیاست خارجی

ترامپ رئیس جمهور می شود یا بایدن؛ شانس کدام بیشتر است؟

اولین وظیفه کمپین بایدن متقاعد کردن رأی دهندگان است که اقتصاد در شرایط خوبی به سر می برد و این مساله با توجه به تجارب تلخ اقتصادی چند سال اخیر سخت است.

به گزارش پارت نیوز؛ حدود شش ماه دیگر، آمریکایی ها برای انتخاب رئیس جمهور جدید خود از میان نامزدهای حزب دموکرات، یعنی جو بایدن و حزب جمهوری خواه، یعنی دونالد ترامپ در روز 5 نوامبر ۲۰۲۴ پای صندوق های رای خواهند رفت.

بایدن و ترامپ دو تن از مسن‌ترین نامزدهای ریاست‌جمهوری در تاریخ ایالات متحده هستند. این دو در زمانی با هم روبرو می‌شوند که ترامپ با اتهامات جنایی مواجه بوده و به زودی محاکمه می‌ شود و بایدن نیز با مشکلات متعددی رو به رو است و دولتش بدترین موج تورم در 40 سال اخیر را پشت سر می‌گذارد.

همزمان، آمریکا با مشکلات دیگری نیز رو به رو است. درگیری در اوکراین در حال به چالش کشیدن قدرت دیپلماسی و نظامی واشنگتن است. ناآرامی در دانشگاه ها به دلیل جنگ در غزه به سطحی رسیده که آمریکا از زمان جنگ ویتنام تا کنون به خود ندیده است.

جرالد سیب – عضو موسسه سیاست رابرت جی دول در دانشگاه کانزاس در ایالات متحده – در مقاله ای که در نشریه بریتانیایی ساندی تایمز منتشر کرده، تاکید دارد که این شرایطِ “خطرناک” و “مسموم” بر نتیجه روند انتخابات تاثیر خواهد گذاشت و آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. جرالد سیب در مقاله خود 6 سوال مطرح کرده و معتقد است پاسخ به این پرسش ها می تواند نتیجه نهایی انتخابات را تعیین کند.

۱. وضعیت اقتصادی به کدام نامزد کمک خواهد کرد؟

جنبه اقتصادی معمولاً از همه عوامل موثر بر انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، به ویژه وقتی رئیس جمهور فعلی نیز نامزد باشد، پیشی می گیرد. با وجود مشکلات فراوان، اما اقتصاد آمریکا همچنان در مدار مناسب حرکت می کند. علیرغم کندی رشد اقتصادی، بنیان های اقتصادی ایالات متحده همچنان سالم هستند، زیرا سود بازارهای سهام در سال گذشته بیش از 10 درصد افزایش یافته است و این امر ظاهراً به نفع بایدن خواهد بود. اما به نظر سیب، این فقط ظاهر قضیه است و نباید زود نتیجه گیری کرد.

نویسنده مقاله ساندی تایمز تاکید دارد که اگرچه تورم آمریکا در ماه های اخیر ثابت بوده است، اما در اکثر ماه های سه سال گذشته بالا بوده است. سیب اضافه می کند که اولین وظیفه کمپین بایدن متقاعد کردن رأی دهندگان است که اقتصاد در شرایط خوبی به سر می برد و این مساله با توجه به تجارب تلخ اقتصادی چند سال اخیر سخت است.

۲. آیا اقلیت ها و جوانان در رای دادن شرکت خواهند کرد؟

به گفته نویسنده مقاله ساندی تایمز، در سال‌های اخیر، دموکرات‌ها همیشه بر حمایت قوی اقلیت ها و جوانان تکیه داشته اند، اما اکنون این موضوع مورد تردید است. سیب می نویسد: بر اساس نظرسنجی‌ها، حزب جمهوری‌خواه که ترامپ به آن تعلق دارد، پیشرفت‌هایی را در میان رای‌دهندگان طبقه کارگر سیاه‌پوست و لاتین تبار به‌ویژه در میان مردان این طبقات داشته و توانسته رای آنان را به دست آورد.

به گفته تحلیلگر ساندی تایمز، این مساله برای دموکرات‌ها نگران‌کننده است زیرا رای‌دهندگان جوان غیر اقلیت نیز چندان مشتاقِ شرکت در انتخابات امسال نیستند. اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، این امر می تواند ضربه مهلکی به بایدن وارد کند. از سوی دیگر، معمولا با نزدیک شدن به انتخابات، رای دهندگانی که قصد قهر با صندوق ها را دارند مجددا جذب انتخابات شده و تمایل به بازگشت پیدا می کنند، بنابراین خوشحالی جمهوری خواهان از سیگنال های منفی اخیر ممکن است کوتاه مدت باشد.

۳. ترامپ برای مشکلات حقوقی چه بهایی خواهد پرداخت؟

هرگز هیچ از نامزدهای اصلی احزاب دوگانه به اتهامات جنایی محاکمه نشده است. این در حالی است که ترامپ، در نمونه ای که در نوع خود بی سابقه است، با 91 اتهام جنایی در 4 کیفرخواست جداگانه، از جمله جعل سوابق تجاری برای پنهان کردن پرداخت رشوه به یک ستاره فیلم های مستهجن و همچنین، تلاش برای شورش و ایفای نقش در ماجرای حمله به ساختمان مجلس نمایندگان در ۶ ژانویه متهم است.

البته مشخص نیست که این اتهامات قبل از انتخابات از طریق قضایی حل و فصل خواهد شد یا نه اما به هر حال، احتمال تاثیرگذاری این پرونده ها بر نتیجه انتخابات وجود دارد. اما مشخص نیست که این تاثیرگذاری کم باشد یا زیاد. سیب می گوید: اگر نتایج نظرسنجی ها نشانه‌ نتیجه انتخابات ریاست جمهوری باشند، می توان نتیجه گرفت که برخی از حامیان «حاشیه‌ای» ترامپ ممکن است تمایلی به رأی دادن به یک مجرم محکوم نداشته باشند.

۴. کدام نامزد با معضل پیری مواجه است؟

سن بالای دو نامزد واقعیتی است که نمی توان آن را انکار کرد، به گفته نویسنده ساندی تایمز، هم بایدن و هم ترامپ بسیار مسن هستند و رفتار هر دوی آنها نشانه هایی از پیری را نشان می دهد و هر دو گاهی سخنان نامفهومی در میتینگ های انتخاباتی بر زبان می آورند.

در مورد بایدن، این وضعیت شدیدتر است. او دچار لکنت زبان می شود و گاهی اوقات حواسش پرت می شود و نمی تواند افکاری را که ارائه می کند به خاطر بیاورد. در نتیجه، بایدن بیش از ترامپ باید رأی دهندگان را متقاعد کند که سن بالای او مخل وظیفه ریاست جمهوری نیست و خرد او را زایل نکرده است.

۵. آیا نامزد مستقل بودن برگ برنده خواهد بود؟

یک نامزد مستقل، مانند رابرت کندی، فرزند خانواده مشهور کندی، ممکن است یک برگ برنده غیرقابل پیش بینی برای یکی از نامزدهای اصلی به ارمغان آورد.

مشخص نیست که آیا ورود کندی به روند انتخابات آرای بیشتری را از بایدن یا ترامپ کم می کند یا خیر. اما اگر اختلاف رای بایدن و ترامپ خیلی کم باشد، ممکن است نامزدهای مستقل تاثیر زیادی بر نتیجه انتخابات داشته باشند.

۶. کدام ایالت ها تصمیم نهایی را خواهند گرفت؟

جرالد سیب در مقاله خود در ساندی تایمز تاکید دارد که تنها 7 ایالت در مورد نتیجه انتخابات امسال تصمیم نهایی را خواهند گرفت: میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی، جورجیا، آریزونا و نوادا. در میان این هفت ایالت، چهار ایالت اول تاثیر بیشتری خواهند داشت و احتمالا هویت ساکن جدید کاخ سفید را مشخص خواهند کرد.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x