اقتصاد کلان

نحوه دریافت وام ازدواج در سال 1403؛ مدارک، نحوه ثبت نام و سوالات متداول

یکی از اقدامات دولت برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ارائه تسهیلات وام ازدواج است. نحوه دریافت وام ازدواج بسیار آسان است. پرداخت این وام با هدف تشویق به ازدواج و فرزندآوری و کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی جوانان انجام می‌شود.

به گزارش پارت نیوز؛ وام ازدواج می تواند کمک بسیاری به جوانان در ابتدای شروع زندگی  و ساخت آشیانه عاشقانه شان بکند. این وام نوعی تسهیلات قرض‌الحسنه بدون بهره و با دوره بازپرداخت طولانی به زوج‌های جوان پرداخت می‌شود که می‌توانند از آن برای خرید وسایل منزل، اجاره مسکن، برگزاری جشن عروسی و هر نیاز دیگری که برای شروع زندگی مشترک دارند استفاده کنند. در ادامه به نحوه دریافت وام ازدواج خواخیم برداخت.

نحوه دریافت وام ازدواج در سال 1403

طبق اعلام سخنگوی شورای نگهبان بودجه وام ازدواج در سال ۱۴۰۳، ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان اعلام شد؛ بدین شرح تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج ۱۴۰۳ برای زوجین زیر ۲۵ سال به این رقم رسیده است. در این مطلب همه چیز، از مدارک و شرایط وام ازدواج گرفته تا نحوه ثبت‌نام وام ازدواج در سال 1403 را توضیح خواهیم داد.

شرایط دریافت وام ازدواج 1403

برای دریافت وام ازدواج در سال 1403، زوجین باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • ازدواج زوجین حتما به صورت عقد رسمی و دفتری ثبت شده و دارای سند ازدواج باشند. هر مدرک مشابه دیگری که در ادیان رسمی کشور مرسوم بوده و توسط مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران تایید شده باشد نیز قابل قبول خواهد بود.
 • تاریخ ازدواج طرفین بعد از ۱ فروردین ۱۳۹۸ باشد.
 • زوجین دارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران باشند؛ صرف نظر از این که در داخل یا خارج از کشور ساکن باشند.
 • زوجین کارت ملی دائم یا موقت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.
 • متقاضیان وام ازدواج باید کد پستی محل سکونت خود را ارائه دهند.
 • هر یک از زوجین باید یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک را معرفی کند و همچنین به جز ضامن، نیاز به تهیه سفته به مبلغ مورد نظر نیز وجود دارد.
 • هیچ یک از زوجین قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشند. در واقع به هر فرد فقط یک بار اجازه استفاده از وام ازدواج داده می شود.
 • برای دریافت وام ازدواج 1403 با توجه به الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از سربازی نیاز نیست. بنابراین متقاضیان آقا که هنوز به خدمت سربازی اعزام نشده باشند نیز می توانند این وام را دریافت نمایند.

مدارک وام ازدواج 1403

ثبت‌نام اولیه وام ازدواج به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و زوجین بعد از انتخاب شعبه بانک، لازم است مدارک زیر را تهیه کرده و در اختیار بانک قرار دهند:

 • ارائه اصل و کپی از سند ازدواج (عقدنامه)
 • ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه هر دو طرف (حتی اگر فقط یکی از زوجین متقاضی دریافت وام باشد.)
 • ارائه اصل و کپی از کارت‌ملی زوجین
 • ارائه کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت زوجین
 • ارائه کد رهگیری 10 رقمی دریافت شده از سامانه اینترنتی ازدواج
 • ارائه اصل و کپی از شناسنامه و کارت‌ملی ضامن

آموزش نحوه ثبت‌نام وام ازدواج

ثبت‌نام وام ازدواج 1403 در دو مرحله، یک مرحله به صورت اینترنتی و یک مرحله حضوری انجام می‌شود. تمامی زوجین که درخواست وام ازدواج در سال را دارند، ابتدا باید درخواست خودشان را از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به ثبت برسانند. توجه داشته باشید که ثبت‌نام هر یک از زوجین باید به صورت جدا در سامانه انجام شود.

برای این کار لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس cbi.ir مراجعه کنید و گزینه «سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج» را انتخاب کنید.
 2. در صفحه جدید، از طریق منوی سمت راست، روی گزینه «ثبت‌نام جدید» کلیک کنید.
 3. در این مرحله لازم است اطلاعات مورد نظر را به دقت پر کنید. اطلاعاتی از قبیل شماره ملی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، شماره موبایل و… باید وارد شود. در وارد کردن شماره موبایل دقت به خرج دهید، چرا که کد رهگیری به شماره شما ارسال می‌شود و این کد را باید برای تکمیل مراحل وام ازدواج داشته باشید.
 4. بعد از پر کردن فیلدها، روی گزینه «ادامه» بزنید و سایر اطلاعات درخواستی از جمله بانک و شعبه انتخابی خودتان را پر کنید.
 5. در نهایت یک کد رهگیری 10 رقمی به شماره موبایل متقاضی ارسال می‌شود. در نگهداری این کد دقت داشته باشید تا امکان تکمیل مراحل ثبت‌نام وام ازدواج وجود داشته باشد.

نکته یک: اگر قصد دریافت تسهیلات ازدواج از بانک رسالت را دارید، لازم است ابتدا در سامانه مرات بانک رسالت (imerat.ir) برای اعتبارسنجی اقدام کنید.

نکته دو: مرحله دوم ثبت نام وام ازدواج بعد از مشخص شدن زمان مراجعه به بانک شروع می‌شود. بعد از مشخص شدن زمان مراجعه حضوری، تا 15 روز فرصت دارید با تهیه مدارک لازم، به بانک و شعبه مورد نظر برای ادامه فرایند ثبت‌نام مراجعه کنید.

نکته سه: اگر به هر دلیلی نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی خود دارید، از منوی سایت ve.cbi.ir، روی گزینه «ویرایش ثبت‌نام قبلی» بزنید. برای ویرایش ثبت‌نام وام ازدواج 1403 باید کدملی و کد رهگیری خود را وارد کنید تا فرم اطلاعات ثبت شده قبلی در اختیارتان قرار بگیرد. امکان ویرایش اطلاعات بانک انتخابی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج و شهر محل سکونت متقاضی وجود دارد.

چگونه وام ازدواج را پیگیری کنیم؟

بعد از ثبت‌نام اولیه در سامانه اینترنتی وام ازدواج، لازم است از آخرین وضعیت درخواست خود اطلاع داشته باشید. پیگیری درخواست وام نیز از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس ve.cbi.ir انجام می‌شود. برای پیگیری درخواست، علاوه بر کدملی، کد رهگیری 10 رقمی که به شماره موبایل شما ارسال شده نیز ضروری است.

بعد از مراجعه به سایت ve.cbi.ir، از منوی سمت راست روی گزینه «مشاهده وضعیت» کلیک کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود باید کدملی، کد رهگیری و تصویر کد امنیتی موجود در صفحه را وارد کنید و روی گزینه «مشاهده وضعیت» ضربه بزنید.

در صفحه‌ی بعدی که باز می‌شود، وضعیت درخواست وام ازدواج مشخص است. اگر تاریخ مراجعه به بانک مشخص شده، لازم است ادامه مراحل ثبت‌نام خود را دنبال کنید.

نکته: اگر کد رهگیری خود را گم کردید، در سامانه اینترنتی ve.cbi.ir و از طریق منوی سمت راست سایت، روی گزینه «بازیابی و چاپ کد رهگیری» بزنید. بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نظر، به کد رهگیری جدید خود دسترسی خواهید داشت. امکان بازیابی کد رهگیری از طریق مراجعه به بانک انتخابی متقاضی نیز وجود دارد.

مهلت دریافت وام ازدواج بعد از عقد

برای دریافت وام ازدواج فقط 3 سال بعد از تاریخ عقد فرصت دارید. بنابراین اگر در سال‌های گذشته ازدواج کردید و بیشتر از 3 سال از تاریخ عقد شما می‌گذرد، امکان دریافت وام ازدواج نخواهید داشت. در واقع وام ازدواج برای زوجین قدیمی تعیین نشده و تسهیلاتی برای تشویق به ازدواج جوانان است.

مبلغ وام ازدواج 1403

نحوه دریافت وام ازدواج

مبلغ وام ازدواج در سال 1403 با توجه به سن متقاضیان تعیین می‌شود و به شرح زیر است:

سوالی که مطرح می شود این است که مبلغ حداقل وام ازدواج برای چه کسانی و مبلغ مازاد بر این وام، برای چه کسانی می باشد؟ در پاسخ باید گفت، این مبالغ، بستگی به شرایط سنی زوجین دارد؛ یعنی، اگر سن زوج ( آقا ) بیشتر از 25 سال و سن زوجه ( خانم ) بیشتر از 23 سال باشد، هریک از طرفین، می توانند بعد از ثبت نام وام ازدواج، وام خود را با مبلغ حداقلی وام ازدواج، یعنی 300 میلیون تومان دریافت کنند.

و اما، اگر سن زوج ( آقا ) کمتر از 25 سال و سن زوجه ( خانم ) کمتر از 23 سال سن باشد، هریک از طرفین، پس از ثبت نام وام ازدواج، می توانند 350 میلیون تومان وام ازدواج و تسهیلات دریافت نمایند.

مبالغی که برای دریافت وام ازدواج، بیان شد، برای افراد عادی است، اما خانواده های ایثارگران، جانبازان و آزادگان، می توانند این وام را با مبلغ دو برابر افراد عادی دریافت کنند ( باتوجه به شرایط سنی فرد متقاضی ) فرد متقاضی می تواند خود فرد ایثارگر، جانباز و آزاده بوده و یا از فرزندان ایشان و یا فرزندان شاهد باشد.

نحوه بازپرداخت وام ازدواج

بازپرداخت وام ازدواج 1403 به صورت 120 ماهه (10 ساله) تعیین شده و هر یک از زوجین که وام دریافت کرده، باید نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کند.سررسید اولین قسط وام ازدواج، یک ماه بعد از دریافت وام است.

سود وام ازدواج چقدر است؟

همچنین نرخ سود دریافتی این وام در تمامی بانک‌های کشور 4 درصد است.

وام ازدواج به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بر اساس آخرین آیین‌نامه وام ازدواج، تمام متقاضیان واجد شرایط که تاریخ ازدواج آنها بعد از یک فروردین سال 1398 است و وام ازدواج خود را دریافت نکردند، می‌توانند برای دریافت این وام اقدام کنند. توجه داشته باشید که دریافت وام ازدواج برای زوجین قدیمی امکان‌پذیر نیست و قانون‌گذار شرایطی را فراهم کرده تا تسهیلات مخصوص جوانان و افرادی باشد که به تازگی ازدواج کرده‌اند.

وام ازدواج را برای ازدواج دوم و سوم می توان دریافت کرد؟

کسانی که در ازدواج اول خودشان وام ازدواج نگرفته‌اند، در ازدواج‌های بعدی امکان دریافت این وام را خواهند داشت. در واقع بر اساس قانون دریافت وام ازدواج، لازم نیست متقاضی حتما در ازدواج اول خود باشد و تمامی شهروندان واجد شرایط، امکان دریافت یک بار وام ازدواج را دارند.

بنابراین وام ازدواج زمانی به ازدواج دوم و سوم تعلق می‌گیرد که متقاضی قبلا این وام را دریافت نکرده باشد.

شرایط دریافت وام ازدواج ایرانیان خارج از کشور

ایرانیانی که خارج از کشور سکونت دارند، امکان دریافت وام ازدواج را به عنوان شهروند ایرانی خواهند داشت. متقاضیان وام ازدواج خارج از کشور برای دریافت وام ازدواج باید به سفارت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند تا گواهی ازدواج آنها صادر شود. این گواهی باید دارای مهر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور باشد.

مبلغ وام ازدواج ایثارگران چقدر است؟

منظور از ایثارگران افراد زیر هستند:

 • جانبازان و آزادگان
 • فرزندان شهدا، اسرا، مفقودالاثران، جانبازان و آزادگان

ایثارگران تسهیلات ویژه ازدواج دارند و مبلغ وام ازدواج ایثارگران، دو برابر متقاضیان عادی است.

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

فرزندان بازنشستگان کشوری به جز دریافت وام ازدواج از طریق سامانه اینترنتی ve.cbi.ir، می‌توانند از تسهیلاتی که برای آنها تعیین شده نیز بهره‌مند شوند. پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از طریق سامانه اینترنتی sabasrm.ir انجام می‌شود و مبلغ آن با توجه به بودجه‌ای که برای بازنشستگان در سال اختصاص داده شده، تعیین خواهد شد.

به عنوان مثال وام ازدواج فرزندان بازنشستگان 1403 برای هر متقاضی مبلغ 35 میلیون تومان تعیین شده است.

تسهیلات مربوط به فرزندان بازنشستگان با کارمزد 4 درصد و در اقساط 36 ماهه به حساب بازنشستگان واجد شرایط واریز می‌شود.

نکات مهم برای دریافت وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج در بانک‌های مختلف ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال در سامانه وام ازدواج قید شده که یک نفر ضامن یا حتی یارانه دریافتی شخصی متقاضی به عنوان ضمانت کفایت می‌کند، اما برخی بانک‌ها در شرایط وام ازدواج خود حضور 2 ضامن را قید کردند.

در صورتی که در زمان ثبت نام، اطلاعات مربوط به تاریخ تولد، کدملی و… به اشتباه وارد شود، کد رهگیری برای فرد ارسال نخواهد شد.

با توجه به طولانی بودن پروسه دریافت وام ازدواج، حتما در اولین فرصت ثبت‌نام اولیه خود را تکمیل کنید و اگر نیاز به تغییر اطلاعاتی نظیر تاریخ ازدواج وجود داشت، از ویژگی ویرایش اطلاعات در سامانه وام ازدواج بهره ببرید.

سوالات متداول دریافت وام ازدواج

در ادامه به برخی سوالات مهم در زمینه دریافت تسهیلات وام ازدواج خواهیم پرداخت.

هزینه ثبت‌نام وام ازدواج 1403 چقدر است؟

ثبت‌نام وام ازدواج رایگان است و می‌توانید این کار را خودتان در خانه و با مراجعه به سایت ve.cbi.ir انجام دهید. پرداخت هزینه به واسطه‌ها و دلال‌های وام ازدواج، هیچ تاثیری در دریافت زودتر این وام نخواهد داشت.

ضامن وام ازدواج چه شرایطی باید داشته باشد؟

ضامن باید فیش حقوقی و گواهی کسر از حقوق خود را به بانک ارائه دهد. بازنشستگان کشوری و کارمندان دولتی یا کاسبان دارای پروانه کسب می‌توانند ضامن دریافت وام ازدواج شوند.

حداکثر و حداقل سن برای دریافت وام ازدواج چقدر است؟

برای دریافت وام ازدواج برای بانوان 13 سال تمام و آقایان 15 سال تمام باید داشته باشند. این وام به افراد بالای 50 سال نیز تعلق نمی‌گیرد.

دریافت وام ازدواج چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان پرداخت این وام با توجه به تامین منابع بانک‌ها می تواند متفاوت باشد؛ اما معمولا در کمتر از 3 ماه می‌توانید آن را دریافت کنید.

بهترین بانک وام ازدواج 1403 کدام است؟

تقریبا تمام بانک‌ها تسهیلات وام ازدواج را ارائه می‌دهند؛ اما در سال‌های اخیر برخی بانک‌ها زودتر از سایرین وام ازدواج را در اختیار متقاضیان قرار دادند. این بانک‌ها عبارت‌اند از بانک ملی، سپه، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، تجارت، ملت، صادرات، رفاه، بانک قرض‌‌الحسنه مهر ایران و بانک صندوق قرض‌الحسنه پارسیان.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x