آشپزی

معرفی ۱۰ جایگزین جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی پزی

اگر به دنبال جایگزین جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی پزی هستید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

به گزارش پارت نیوز؛ شما می توانید از یکسری مواد به عنوان جایگزین جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی پختن استفاده کنید. جوش شیرین و بکینگ پودر جز اساسی بسیاری از دستورهای غذایی و کیک پزی هستند، اما آیا جایگزین هایی برای جوش شیرین و بکینگ پودر برای پخت شیرینی وجود دارد؟

راهنمای انتخاب جایگزین‌ جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی پزی

برای انتخاب بهترین جایگزین‌ های جوش شیرین و بکینگ پودر مهم است که مشخصات طعم و مزه محصول پخته شده خود را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، سرکه ممکن است طعمی تند و ترش به کیک اضافه کند و احتمالاً به عنوان جایگزینی برای بکینگ پودر در دستور العمل‌هایی که به حداقل مقدار نیاز دارند، مناسب است. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد سایر مواد موجود در دستور العمل خود را بر اساس آنچه که تصمیم دارید به عنوان جایگزین استفاده کنید، تغییر دهید.

اگر از مایع جایگزین جوش شیرین و بیکینگ پودر در شسرینی پزی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که مقدار مایعات دیگر را در دستور غذا کاهش داده اید تا جبران شود. این به شما کمک می‌کند بافت و قوام مناسب را حفظ کنید. اگر جایگزینی با طعم قوی انتخاب کنید، ممکن است بخواهید مقدار سایر مواد را در دستور غذا تغییر دهید تا به طعم دلخواه خود برسید. در هر صورت، در ادامه به جایگزین‌های جوش شیرین و بکینگ پودر اشاره می‌کنیم:

۱- دوغ

دوغ یک محصول لبنی تخمیر شده با طعم ترش و کمی تند است. دوغ محصول جانبی تبدیل خامه شیرین به کره است. تولیدکنندگان معمولاً دوغ را با افزودن کشت های باکتریایی به شیر و اجازه دادن به تخمیر و تجزیه قندها به اسید می سازند. آنها همچنین ممکن است پروبیوتیک ها و طعم دهنده ها را از منبع ایمن اضافه کنند. اگر بکینگ پودر ندارید، مخلوط کردن دوغ با جوش شیرین می‌تواند همان اثر خمیری بیکینگ پودر را ایجاد کند.

جایگزین جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی

122 سی سی دوغ و 1/4 قاشق چایخوری (یک گرم) جوش شیرین را به بقیه مواد خود اضافه کنید تا جایگزینی آسان برای یک قاشق چایخوری (5 گرم) بیکینگ پودر شود. برای حفظ بافت و قوام مطلوب محصول پخته شده، حتما مقدار آبی را که به دستور اضافه می کنید کاهش دهید تا مقدار اضافه شده دوغ جبران شود. به عنوان مثال، اگر 122 میلی لیتر دوغ اضافه کنید، باید مقدار آب اضافه شده به دستور غذا را به همان میزان کاهش دهید.

۲- ماست ساده

ماست نیز مانند دوغ از طریق تخمیر شیر تولید می‌شود. فرآیند تخمیر قندها را تجزیه می‌کند و غلظت اسید لاکتیک را افزایش می‌دهد. همچنین به طور مؤثر (pH) را کم می‌کند و اسیدیته ماست را افزایش می‌دهد. (pH) محلول اندازه گیری غلظت یون‌های هیدروژن است. موادی که (pH) پایینی دارند اسیدی در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که مواد با خاصیت اسیدی بازی هستند.

ماست ساده دارای حالت اسیدی است که در صورت مخلوط شدن با بکینگ پودر، جایگزین مناسبی برای جوش شیرین خواهد بود. ماست ساده نسبت به انواع دیگر بهتر عمل می‌کند، زیرا اسیدیته مورد نیاز برای خمیر شدن را بدون افزودن طعم فراهم می‌کند. شما می‌توانید یک قاشق چایخوری (۵ گرم) جوش شیرین را با ۱/۲ فنجان (۱۲۲ گرم) ماست ساده جایگزین کنید. مانند دوغ، مقدار مایع در دستور غذا باید بر اساس میزان اضافه کردن ماست ساده کاهش یابد.

۳- ملاس

این شیرین کننده محصول جانبی تولید شکر است و اغلب به عنوان جایگزینی برای شکر تصفیه شده استفاده می شود. این ماده حاوی 40 تا 60 درصد قند از منبع معتبر است. ملاس را می توان به عنوان جایگزینی برای جوش شیرین و بیکینگ پودر استفاده کرد. این به این دلیل است که ملاس به اندازه کافی اسیدی است که در ترکیب با جوش شیرین واکنش اسید-باز ایجاد کند.

از 1/4 فنجان (84 گرم) ملاس به اضافه 1/4 قاشق چایخوری (1 گرم) جوش شیرین برای جایگزینی 1 قاشق چایخوری (5 گرم) بیکینگ پودر استفاده کنید. علاوه بر کاهش مقدار مایع برای جبران مایع اضافه شده از ملاس، ممکن است بخواهید میزان شیرین کننده را در بقیه دستور غذا کاهش دهید، زیرا ملاس سرشار از شکر است.

جایگزین بکینگ پودر در کیک

۴- کرم تارتار

کرم تارتار که به نام تارتارات اسید پتاسیم نیز شناخته می‌شود و جایگزین جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی پزی به حساب می آید. این ماده بیشتر برای تثبیت سفیده تخم مرغ و خامه و همچنین برای جلوگیری از تشکیل کریستال‌های قند استفاده می‌شود. همچنین یک جایگزین آسان و راحت برای جوش شیرین است و در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی می‌توان آن را در قسمت ادویه‌ها یافت. برای بهترین نتیجه، از نسبت ۲ به ۱ کرم تارتار به بکینگ پودر استفاده کنید. ۱/۴ قاشق چایخوری (۱ گرم) بکینگ پودر را به اضافه ۱/۲ قاشق چایخوری (۲ گرم) کرم تارتار ترکیب کنید.

۵- شیر ترش

شیر ترش می تواند یکی از جایگزین های جوش شیرین و بیکینگ پودر باشد. در گذشته مردم از شیری استفاده می کردند که فاسد شده بود. به جای خراب شدن شیر، می توانید با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری سرکه سفید یا آب لیمو به یک فنجان شیر، شیر ترش را خودتان درست کنید. سرکه یا آب لیمو ترش را کاهش داده و آن را ترش می کند. فقط در 15 دقیقه آماده استفاده خواهد بود.

شیر ترش فرآیندی به نام اسیدی شدن را طی کرده است که سطح اسیدیته را کاهش می دهد. اسیدیته شیر ترش با جوش شیرین واکنش می دهد و همان اثر خمیری بیکینگ پودر را ایجاد می کند. از 1/2 فنجان (122 گرم) شیر ترش و 1/4 قاشق چایخوری (1 گرم) جوش شیرین برای جایگزینی 1 قاشق چایخوری (5 گرم) بکینگ پودر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مقدار مایع را در دستور غذا تغییر دهید.

۶- سرکه، بهترین جایگزین جوش شیرین و بکینگ پودر در شیرینی پزی

سرکه از طریق تخمیر تولید می‌شود که طی آن الکل توسط باکتری‌ها به اسید استیک تبدیل می‌شود. سرکه علیرغم طعم قوی و متمایزش، یک عنصر رایج در بسیاری از محصولات پخته شده است. در واقع، خاصیت اسیدی سرکه برای استفاده به عنوان جایگزینی برای بکینگ پودر عالی است.

وقتی سرکه با جوش شیرین در کیک‌ها و کلوچه‌ها ترکیب شود، خاصیت خمیری دارد. اگرچه هر نوع سرکه ای مؤثر است، اما سرکه سفید خنثی ترین طعم را دارد و رنگ محصول نهایی شما را تغییر نمی‌دهد. هر قاشق چای خوری (۵ گرم) بیکینگ پودر را در دستور غذا با ۱/۴ قاشق چایخوری (یک گرم) جوش شیرین و ۱/۲ قاشق چایخوری (۲.۵ گرم) سرکه جایگزین کنید.

۸- کلاب سودا

کلاب سودا یک نوشیدنی گازدار است که در ترکیبات خود بی کربنات سدیم یا جوش شیرین دارد. به همین دلیل، کلاب سودا اغلب در دستور العمل‌ها استفاده می‌شود تا به عنوان یک عامل تخمیری عمل کند که می‌تواند بدون استفاده از بکینگ پودر یا جوش شیرین حجم محصولات پخته شده را فراهم کند.

۷- لیمو، جایگزین جوش شیرین و بکینگ پود در شیرینی پزی

مقدار بی کربنات سدیم موجود در کلاب سودا حداقل است، بنابراین بهتر است از آن در دستور العمل‌هایی استفاده شود که فقط به کمی حجم اضافه نیاز دارند. به عنوان مثال، کلاب سودا معمولاً برای ایجاد پنکیک‌های نرم و مرطوب استفاده می‌شود. کلاب سودا به ویژه در هنگام جایگزینی شیر یا آب به خوبی عمل کرده و می‌تواند سبکی و حجم بیشتری را اضافه کند.

آب لیمو حاوی منبع مطمئن اسید سیتریک است. به همین دلیل، وقتی با جوش شیرین در محصولات پخته شده همراه شود، می‌تواند به تأمین اسید مورد نیاز برای تحریک واکنش اسید – باز کمک کند. با این حال، از آنجایی که طعم بسیار قوی دارد، بهتر است در دستور العمل‌هایی استفاده شود که به مقادیر نسبتاً کمی بیکینگ پودر نیاز دارند.

به این ترتیب می‌توانید از تغییر طعم محصول نهایی جلوگیری کنید. برای جایگزینی یک قاشق چایخوری (۵ گرم) بیکینگ پودر، از ۱/۴ قاشق چایخوری (یک گرم) جوش شیرین و ۱/۲ قاشق چایخوری (۲.۵ گرم) آب لیمو استفاده کنید.

جایگزین بکینگ پودر در کیک

۹- آرد خود برآمده

اگر هم جوش شیرین و هم بکینگ پودر ندارید، آرد خود جوش یا خود برآمده می تواند جایگزین خوبی برای جوش شیرین و بیکینگ پودر باشد. آرد خود برآمده آرد همه منظوره، بیکینگ پودر و نمک را ترکیب می کند، بنابراین حاوی همه چیزهایی است که برای کمک به تهیه محصولات پخته شده نیاز دارید. به همین دلیل، یک ماده رایج در مخلوط کیک های بسته بندی شده، بیسکویت ها و نان های تجاری است. به سادگی آرد معمولی را در دستور غذای خود با آرد خود جوش جایگزین کنید و بقیه مراحل را طبق دستورالعمل انجام دهید، بیکینگ پودر و جوش شیرین را حذف کنید.

۱۰- سفیده تخم مرغ

بسیاری از محصولات پخته شده، بافت سبک و دلپذیر خود را مدیون سفیده تخم مرغ هستند. این به این دلیل است که فرآیند هم زدن سفیده تخم مرغ حباب های ریز هوا ایجاد می کند که حجم و سبکی را افزایش می دهد. این روش بیشتر در سوفله، پنکیک، مرنگ و انواع خاصی از کیک استفاده می شود. اگر بکینگ پودر یا جوش شیرین ندارید، 10 تخم مرغ می تواند گزینه خوبی باشد.

یک کیک ممکن است به 12 سفیده تخم مرغ نیاز داشته باشد، در حالی که یک پنکیک ممکن است فقط به دو یا سه سفیده تخم مرغ نیاز داشته باشد. برای اینکه سفیده ها کاملا سبک و پف دار شوند، آن ها را با سرعت کم بزنید تا کف کند، سپس سرعت را زیاد کنید تا تخم مرغ ها پف کنند. بقیه مواد را داخل سفیده تخم مرغ زده شده بریزید.

انتهای مطلب/م.ع

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
صفحه اصلی
جدیدترین
محبوب‌ترین
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x